Aplikacje do nauki słówek – które polecają poligloci?

Dobra aplikacja do nauki słówek do podstawa, jeżeli chcesz nie tylko „uczyć” się języka obcego, ale również się go nauczyć. Dobra aplikacja do nauki słówek to taki prywatny nauczyciel, który w ciekawy, ustrukturyzowany sposób wprowadzi nowe słownictwo, jak i zatroszczy się o regularne powtórki . W tym artykule przedstawię Ci 5 aplikacji do nauki słówek, które są o niebo efektywniejsze od tradycyjnych, przydługich list słówek.

Dobre aplikacje do nauki słówek – co potrafią?

Niezależnie od etapu nauki języka, na którym się znajdujesz, poznawanie nowych i powtarzanie starych słówek wymaga systematyczności, samodyscypliny, a także, niestety, sporo poświęconego czasu.

O ile ćwiczenia z gramatyki można robić raz na kilka dni, o tyle między kolejnymi powtórkami słówek nie można robić zbyt dużych odstępów czasowych, bo wtedy cała praca idzie na marne – w pamięci nic nie zostaje.

Spokojnie – nie będziesz powtarzać danego słowa do końca życia. W momencie kiedy nowe słówko znajdzie się w Twojej pamięci długotrwałej, już tak łatwo z tego miejsca nie wyparuje.

Pytanie tylko, jak i kiedy powtarzać, by nowe słówka zostawały tam gdzie ich miejsce – w Twojej pamięci. 

Tutaj przychodzą z pomocą aplikacje do nauki słówek z algorytmem SRS (Spaced Repetition System). Ten algorytm , to Twój nauczyciel – mówi Ci w jakich odstępach czasu, jak często i w ogóle co masz powtarzać, by nowe słówka dostały się do pamięci długotrwałej .

W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się 5 z najpopularniejszych aplikacji do nauki słownictwa. Poznaj dzisiejszych kandydatów na Twoją nową apkę:

Anki – ulubiona aplikacja do nauki słówek wśród poliglotów 

Aplikacja Anki to mój zdecydowany faworyt. Można albo samodzielnie tworzyć tak zwane „decki”, czyli zestawy słówek, lub korzystać z decków stowrzyonych przez innych użytkowników. Algorytm powtórek działa tutaj zdecydowanie najlepiej, a nowe słówka możesz dodawać wraz z obrazem, dźwiękiem i przykładowym zdaniem. Aplikacja jest bezpłatna na Androida, jednak płatna na iOS.

Moja rada

Im więcej „robisz” z danym słówkiem – słuchasz, mówisz na głos, patrzysz na obrazek związany z tym słowek, układasz przykładowe zdanie  – tym lepiej zapamiętujesz. To zdecydowanie nie jest strata czasu!

Dlaczego warto wypróbować aplikację Anki?

 • Sam oceniasz, czy dane słowo było Ci łatwo, czy trudno sobie przypomnieć i algorytm na tej podstawie wylicza, za ile dni znowu musimy je powtórzyć.
 • Możesz ustawić maksymalną długość dziennej sesji (po to, by np. wziąć się jeszcze za przeczytanie artykuły w obcym języku :)).
 • Aplikacja mierzy nasz postęp i dostarcza nam statystyki, które dla wielu osób mogą być formą motywacji, a także impulsu do zmiany swoich nawyków związanych z nauką.
 • Możesz tworzyć talie (czyli zestawy fiszek) samodzielnie lub korzystać z już zrobionych (np. 1000 najpopularniejszych słów w danym języku).

aplikacje do nauki slowek globus i ksiazki do nauki jezykow obcych

Babbel – dobra aplikacja do nauki słówek oraz kursy językowe 

Po polsku w tej aplikacji jest tylko angielski i niemiecki, jednak znając angielski, możesz zacząć kurs hiszpańskiego, portugalskiego, włoskiego, francuskiego, duńskiego, szwedzkiego, norweskiego, indonezyjskiego, rosyjskiego, niderlandzkiego, polskiego czy tureckiego. Możliwe są też inne kombinacje.

Dlaczego warto wypróbować aplikację Babbel?

 • Poznajesz nie więcej niż 10 słówek na jednej lekcji. Aplikacja jest bardzo nastawiona na metodę „mniej, ale częściej”.
 • Słów uczysz się w kontekście i to nie byle jakim. Teksty są inspirowane rzeczywistością kulturową danego kraju. Dużo ciekawostek – nie nudzisz się przy robieniu zadań, co może zdarzyć się przy aplikacji ze zwykłymi fiszkami.
 • Jest sporo słów z języka potocznego, kolokwialnego – takiego, którego faktycznie używa się na co dzień.
 • Słówka są grupowane tematycznie. Tak samo z tekstami – są dopasowane do tematu lekcji.
 • W aplikacji dostępne są też osobne kursy wymowy dla niektórych języków (jest ona także włączona do kursów „ogólnych”) oraz kursy specjalistyczne (np. kurs Angielski Zawodowy lub Niemiecki Biznesowy).
 • Powtórki działają zgodnie z algorytmem SRS (Spaced Repetition System), dzięki któremu każde słówko powtarzasz tak długo, aż trafi do Twojej pamięci długotrwałej. Kurs sam wie kiedy i jakie słowa powinnaś/powinieneś powtórzyć. Według wielu weteranów nauki języków z różnymi aplikacjami uważa SRS za najbardziej efektywny sposób nauki, genialny w swej prostocie.
 • Jeśli chodzi o poziomy, ich dostępność różni się w obrębie języków. W niektórych można dojść do B1-B2, a w innych (np. angielskim) także do C.
 • Subskrypcję można wykupić na 3, 6 lub 12 miesięcy. Im dłuższa, tym korzystniejsza cena. Aplikację możesz przetestować za darmo

Memrise – aplikacja do nauki słówek tworzona przez użytkowników

Liczba kursów w tej aplikacji jest bardzo duża i stale rośnie, ponieważ każdy użytkownik może stworzyć swoje własne lekcje.

Niestety, ale ten fakt nie zawsze rzutuje pozytywnie na jakość oferowanych kursów. W aplikacją są jednak również dostępne o kursy przygotowane przez samych twórców aplikacji. Po polsku można uczyć się: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i rosyjskiego. Dużo więcej opcji jest do wyboru na kursach po angielsku lub w jeszcze innym języku „wykładowym”.

Dlaczego warto wypróbować aplikację Memrise?

 • Zestawy możesz tworzyć samodzielnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przeglądać całe mnóstwo tych przygotowanych przez innych użytkowników, zrobionych np. na podstawie konkretnych podręczników (te cieszą się największym zaufaniem co do poprawności językowej).
 • Można z niej korzystać bez opłat przez nieograniczony czas. Jest też dostępna płatna wersja kursów, gdzie można ściągać lekcje, i przerabiać je offline, otrzymać dodatkowe materiały video oraz robić specjalne powtórki trudniejszych do zapamiętania słów.
 • Wykonujesz różne zadania na słownictwo, a także, przy niektórych kursach, na słuchanie.
 • Dostajesz powiadomienia, które nie pozwolą Ci zapomnieć o codziennej nauce.
 • W zależności od własnych chęci i wolnego czasu możesz ustalić samodzielnie liczbę słów do nauki i powtórki.
 • Jeśli o powtórkach mowa, Memrise także wykorzystuje system SRS (patrz aplikacja Babbel).

szybka nauka slowek

Quizlet – tradycyjne fiszki w nowoczesnej formie

Quizlet bazuje  cenionych przez większość pasjonatów języków obcych tradycyjnych fiszkach. Tworzymy je samodzielnie po ekspresowym założeniu bezpłatnego konta i w ten sposób mamy wszystkie zestawy słówek w jednym miejscu. Można zakupić wersję płatną, która sprawdza się szczególnie gdy jako nauczyciel przygotowujemy fiszki dla uczniów.

Dlaczego warto wypróbować aplikację Quizlet?

 • Zestawy fiszek możesz grupować w foldery, np. według języka lub miesiąca. Poszczególne komplety możemy też ze sobą spajać, np. gdy chcesz powtórzyć słówka z kilku różnych zestawów.
 • Ćwiczenie słów może odbywać się na różne sposoby – poprzez gry, testy wyboru, pisanie, przeglądanie fiszek i zaznaczanie, czy pamiętałeś dane słowo.
 • Nie ma żadnych ograniczeń w wyborze języka – na fiszce możesz napisać, co tylko chcesz. Nie musisz nawet zmieniać ustawień na klawiaturze, bo Quizlet umożliwi Ci wstawienie liter w potrzebnym alfabecie.
 • Możesz uczyć się tłumaczeń z języka A na język B i odwrotnie.
 • Do fiszek możesz dodawać również obrazki oprócz napisów i dopisywać przykładowe zdania.
 • Aplikacja zawiera syntezator mowy.

Fiszkoteka – aplikacja do nauki słówek z 24 języków 

Za darmo jest dostępny szeroki pakiet kursów z 24 języków. Po polsku możemy się uczyć m.in. angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, norweskiego, francuskiego, szwedzkiego, niderlandzkiego, włoskiego, rosyjskiego, chińskiego, czeskiego, czy ukraińskiego.

Możesz dokupić płatne kursy, obejmujące słownictwo specjalistyczne. Aplikacja umożliwia jednak wypróbowanie płatnego kursu przed zakupem.

Dlaczego warto wypróbować aplikację Fiszkoteka?

 • Możesz skorzystać z gotowych zestawów fiszek lub samodzielnie je tworzyć w wersji Premium.
 • W gotowych fiszkach słówkom towarzyszą obrazki, zdania z przykładowym użyciem i wymowa – zapamiętanie jest więc łatwiejsze, niż gdy tylko widzisz słówko.
 • Aplikacja posiada algorytm skutecznego zapamiętywania. To jak często dane słówko będzie się pojawiać w sesjach powtórkowych, zależy od tego, czy klikniemy „znam” czy „nie znam”. Musisz więc z aplikacją szczery :).
 • Aplikacja wysyła przyjazne komunikaty o robionym postępie.
 • Z dostępnym fiszek można generować testy oraz gry w memory.
 • Masz kilka opcji odgadywania słówek – przez wpisywanie tłumaczeń, wybieranie spośród kilku możliwości lub zaznaczanie „wiedziałem” lub „nie wiedziałem”.

Wymienione tu propozycje to tylko niektóre z głębokiego morza aplikacji do nauki słówek. Mają wierne rzesze zwolenników odnoszących wymierne sukcesy w poznawaniu nowego słownictwa.

Jak widzisz, część z nich jest zupełnie darmowa lub ma możliwość wypróbowania swoich płatnych wersji. Nie kupujesz więc kota w worku, tylko świadomie inwestujesz w swoją językową przyszłość.

Pamiętaj jednak, że nauka słówek to nie nauka języka! Leksyka to jedynie jeden z segmentów w całej układance kompetencji językowych, które powinnaś/powinieneś rozwijać także na innych polach (gramatyka, czytanie, mówienie itd.)

Ucząc się słówek z podanych aplikacji, warto też zapisywać sobie z nimi własne zdania, dotyczące swoich przeżyć, emocji, opinii. Odnosząc nowe słówka do Twojego życia, zapamiętasz je lepiej i na dłużej!

Anna Zwolinska

Dodaj komentarz