Jakich języków warto się uczyć? 7 języków, które otworzą Ci wiele drzwi na rynku pracy

Jakich języków warto się uczyć?  Im więcej znasz języków obcych, tym większe Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Znajomość języków również bezpośrednio przełoży się na wysokość Twojego wynagrodzenia. Przygotowałam poniższe zestawienie, aby ułatwić Ci zdecydowanie który z aktualnie popularnych języków  przyniesie Ci największe korzyści.

 

Jakich języków warto się uczyć?

Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest ona zależna od Twoich celów, aspiracji i zainteresowań. Jeżeli marzysz całe życie o wyjeździe i mieszkaniu w Japonii, język japoński będzie miał dla Ciebie o wiele większą „wartość” niż językowy must-have , czyli język angielski. W moim zestawieniu znajdziesz języki, których warto się uczyć ze względu na największe korzyści na rynku pracy. 

Trzeba jednak zaznaczyć, że nauka języków to czasochłonne i wymagające zajęcie, dlatego też nie polecam podejmowania decyzji motywowanej jedynie chęcią znalezienia dobrze płatnej pracy – aby rzeczywiście opanować język na bardzo dobrym poziomie, nie może on być dla Ciebie jedynie środkiem do osiągnięcia pewnego celu.

Lingwiści uważają, że najlepszymi czynnikami “napędzającymi” naukę języków jest konieczność oraz zainteresowanie. Oznacza to, że najłatwiej będzie Ci nauczyć się języka, którego kulturę i pochodzenie uważasz za ciekawe i godne poznania.

Angielski 

Obecność języka angielskiego na tej liście nie powinna stanowić dla Ciebie niespodzianki. W dzisiejszych czasach znajomość angielskiego na co najmniej podstawowym poziomie jest nie tyle atrakcyjnym dodatkiem, co podstawową umiejętnością wymaganą przez większość pracodawców, nawet na najgorzej opłacanych stanowiskach.

Jeżeli nie znasz jeszcze angielskiego, opanowanie tego języka powinno stanowić dla Ciebie priorytet. Nawet jeżeli sprawnie posługujesz się innymi językami obcymi, brak podstawowej znajomości angielskiego będzie bardzo widocznym brakiem w Twoim arsenale umiejętności.

To podstawowy język międzynarodowych korporacji oraz mniejszych biznesów – prawie wszystkie transakcje oraz umowy pomiędzy firmami dokonywane są w tym języku. Jeżeli zapatrujesz się na pozycję w dużym, międzynarodowym koncernie, angielski to konieczność.

ulica w londynie

Chiński 

Chińska Republika Ludowa nie przestaje pobijać kolejnych rekordów pod względem wzrostu gospodarczego oraz wdrażania innowacji na rynek międzynarodowy. Chińczycy są szczególnie aktywni w branży nowych technologii oraz odnawialnych źródeł energii – jeżeli któraś z tych dziedzin odpowiada Twojemu wykształceniu lub zainteresowaniom, poważnie zastanów się nad rozpoczęciem nauki chińskiego.

W związku ze wzmożonymi działaniami Chin na arenie międzynarodowej, rośnie także zapotrzebowanie na tłumaczy przysięgłych tego języka. Oczywiście praca tłumacza wymaga wielu poświęceń oraz eksperckiej znajomości nie tylko chińskiego, ale także tego języka, na który będziesz tłumaczyć różne treści. Jeśli jednak pasjonujesz się kulturą Dalekiego Wschodu oraz pragniesz zgłębić tajniki chińskiego, jest to idealne stanowisko, które pozwoli Ci realizować swoje zainteresowania.

jezyk chinski dwie osoby rozmawiaja po chinsku

Japoński 

Przed chińską dominacją rynku nowych technologii oraz ich aspiracjami do miana światowej potęgi, to właśnie Japonia była najsilniejszym gospodarczo azjatyckim państwem. Ścisła współpraca ze Stanami Zjednoczonymi oraz nienaganna kultura korporacyjna doprowadziła wiele japońskich spółek na sam szczyt. Firmy takie jak Sony czy Toyota to tylko czubek góry lodowej składającej się z japońskich korporacji, które osiągnęły międzynarodowy sukces.

Jeżeli nie obawiasz się trudnego i długiego procesu poznawania tego języka, nauka japońskiego może otworzyć przed Tobą możliwość współpracy z największymi firmami działającymi aktualnie na międzynarodowym rynku.

ksiazki do nauki japonskiego
Jestem pewna, że to nie wszystkie książki do nauki języka japońskiego, jakie udało mi się znaleźć w domu 🙂 Nauka języka to swego rodzaju podróż, dlatego oprócz podręczników, warto zaopatrzyć się w przewodniki po danym kraju, książki o kulturze czy powieści autorów z kraju, którego język staramy się opanować. Książki są niestety w języku niemieckim, dlatego nie podaję konkretnych tytułów.

Niemiecki 

Najprężniejsza gospodarka Unii Europejskiej, stanowiąca jednocześnie trzon całej wspólnoty narodów to jedno z najlepszych środowisk biznesowych w Europie. Niemiecka precyzja i punktualność to nie puste stereotypy – tamtejsze firmy faktycznie stale operują na najwyższych obrotach, i robią wszystko, aby dostarczać najwyższej jakości produkty i usługi. Branża samochodowa oraz chemia użytkowa to tylko dwa przykłady przemysłów, w których prym wiodą właśnie Niemcy.

Nasi zachodni sąsiedzi są również niezwykle gościnni i skłonni do zatrudniania polskich pracowników. Według danych z 2017 roku, w Niemczech pracuje prawie 2 miliony Polaków! Znajomość języka niemieckiego oraz umiejętność posługiwania się nim w sytuacjach zawodowych zdecydowanie podwyższy Twoje szanse zdobycia dobrej pracy, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

brama brandenburska w berlinie

Hiszpański 

Półwysep Iberyjski oraz cała Ameryka Łacińska są zdominowane przez język hiszpański. To prawie 700 milionów osób. Czyni to cały hiszpańskojęzyczny świat, głównie Amerykę Południową, bardzo atrakcyjnym rynkiem dla przedsiębiorców, a co się z tym wiąże – bardzo dużo potencjalnych stanowisk z przeróżnych dziedzin dla osób, które znają hiszpański!

Dodatkowym atutem tego języka jest fakt, iż to jeden z najłatwiejszych języków w tym zestawieniu. Ponadto, hiszpański należy do rodziny języków romańskich, czyli wywodzących się z łaciny – tak samo jak włoski, francuski i portugalski. Opanowanie tego języka na wysokim poziomie znacznie ułatwi Ci naukę wyżej wymienionych mów romańskich. Pamiętaj – im więcej znasz języków, tym wyższa Twoja wartość na rynku pracy!

Francuski 

Wbrew pozorom, francuski to nie tylko ładnie brzmiący język, który niegdyś liczył się znacznie bardziej na międzynarodowym rynku niż obecnie. Faktycznie, w minionych stuleciach francuski był powszechnie znanym, międzynarodowym językiem elit, który został bezpardonowo zastąpiony przez angielski wraz z uzyskaniem przez USA miana światowego mocarstwa. Nie oznacza to jednak, że znajomość francuskiego nie jest pożądana przez pracodawców w 2020 roku. Wręcz przeciwnie.

Francuski jest językiem urzędowym w wielu państwach, szczególnie w Afryce. Wraz z wzrostem populacji oraz rosnącą klasą średnią na tym kontynencie, bardzo dużo międzynarodowych koncernów ubiega się o wpływy na Czarnym Lądzie. Do tego będą im potrzebni umiejętni pracownicy, którzy płynnie posługują się francuskim, aby usprawnić komunikację i przepływ informacji.

Dodatkowo, francuski pozostaje oficjalnym językiem dyplomacji – protokół dyplomatyczny oraz zwyczaje tej społeczności wciąż przepełnione są francuskimi zwrotami i terminologią. Nauka tego języka zdecydowanie pomoże Ci rozwinąć swoją karierę w tym kierunku.

nauka francuskiego kobieta na rozowym tle pokazuje na flage francji

Rosyjski 

Wiele osób pomija Rosję oraz inne kraje rosyjskojęzyczne, wymieniając prężnie rozwijające się rynki oraz analizując swoje perspektywy na przyszłość. To bardzo duży błąd, ponieważ pomimo sankcji międzynarodowych, rosyjska gospodarka wciąż operuje na wysokich obrotach, a znaczące firmy oraz instytucje międzynarodowe stale poszukują osób potrafiących mówić po rosyjsku.

Rosja to państwo, które ma znaczący wpływ na wydarzenia na arenie międzynarodowej oraz na globalny rynek – prowadzi także żelazną politykę energetyczną, regulując przepływ gazu naturalnego do Europy.

Jeżeli interesujesz się energetyką i wiążesz z tym przemysłem swoją przyszłość, a przy okazji ciekawi Cię różnorodna i nieprzewidywalna kultura naszego wschodniego sąsiada, opanowanie rosyjskiego znacznie zwiększy Twoje szanse na rozwinięcie kariery w tej branży.

matrioszki rosyjskie kolorowe

Anna Zwolinska

Dodaj komentarz