Jak samodzielnie i efektywnie opanować język angielski ?

Nauka angielskiego

Nauka angielskiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za nią zabrać? No problem – w tym artykule zebrałam dla Ciebie sprawdzone przeze mnie rady  oraz materiały do nauki, które pomogą osiągnąć Ci Twój wymarzony poziom języka angielskiego.

nauka angielskiego poradnik rozowe tlo i flaga anglii

PS. Szukasz dobrego kursu angielskiego online? Mi osobiście przypadły do gustu na przykład kursy z 17 Minute Language.  O tym za co je lubię piszę w dalszej części tekstu.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu angielskiego online (24 h)

Miłej lektury i nauki! 🙂

Nauka angielskiego – najważniejsze informacje w pigułce

 • Angielski to najbardziej rozpowszechniony język na świecie – to prawdziwa “lingua franca” XXI wieku. Ponad półtora miliarda osób na Ziemi mówi po angielsku. To 20% populacji naszej planety! Co ciekawe, większość z nich nauczyła się angielskiego jako drugiego języka. Tak zwanych “nativów” angielskiego jest obecnie 360 milionów
 • Język angielski jest językiem urzędowym w aż 67 państwach! To zdecydowany lider w tej kategorii – żadna inna mowa nie została uznana za oficjalną w aż tylu krajach świata!
 • Najnowsze badania z 2020 roku wykazały, że aż 59.3% zawartości internetu jest w języku angielskim – pomyśl tylko, ile dodatkowej wiedzy można zgłębić znając ten język!
 • Angielski to jeden z najbogatszych języków na świecie, jeśli chodzi o słownictwo. Łącznie liczy sobie 171,476 wyrazów, a według niektórych doniesień, nowe słowo jest dodawane do słownika średnio co dwie godziny. Pomimo tej ogromnej liczby słów, 90% wszystkich tekstów napisanych po angielsku zostało skomponowane używając 1000 wyrazów.

5 powodów, dla których nauka angielskiego jest prosta 

Angielski jest powszechnie uznawany za jeden z najłatwiejszych języków na świecie, najprawdopodobniej dlatego że jest to aktualnie najpopularniejszy język na Ziemi. Nie jest to jednak do końca prawda – jest wiele aspektów tego języka, które można uznać za bardzo trudne.

Na szczęście, są też takie cechy, które ułatwiają naukę, i sprawiają, że jest ona czasami naprawdę prosta i przyjemna! Oto one:

 1. Nieskończona ilość materiałów do nauki – większość najpopularniejszych seriali, filmów oraz piosenek na świecie została utworzona w języku angielskim. Nie ma języka, który może z nim konkurować pod względem ilości rozpowszechnionych materiałów rozrywkowych. Dzięki temu, możesz z łatwością otoczyć się angielskim w swoim codziennym życiu i przyspieszyć proces nauki!
 2. W angielskim nie ma rodzajów. Większość języków na świecie kategoryzuje słowa w rodzaje – żeński, męski czy też neutralny. Nie musisz się o to martwić, ucząc się angielskiego! W tym języku, słowa są neutralne płciowo i nie są podzielone na rodzaje.
 3. Aż 60% słów w języku angielskim jest zapożyczone z francuskiego i łaciny! To szczególnie istotna wiadomość, jeżeli umiesz mówić po francusku – znajomość tego języka znacznie ułatwi Ci opanowanie angielskiego.
 4. Bardzo dużo angielskich słówek jest rozpowszechniona w innych językach. Słowa takie jak “radio” czy “telewizja” pochodzą z angielskiego. Jest ich znacznie więcej – trafisz na dziesiątki znajomych wyrazów podczas poznawania tego języka.
 5. Odmiana słów to bułka z masłem! W angielskim nie ma miejsca na skomplikowaną odmianę przez przypadki czy też inne skomplikowane mechanizmy znane między innymi z języka polskiego. Aby przekształcić wyraz, wystarczy dodać końcówkę “-es” lub “-s” w przypadku czasowników (są też czasowniki nieregularne, ale to wyjątki od reguły). Rzeczowniki są jeszcze łatwiejsze – pozostają niezmiennie takie same, chyba że chcesz odnotować czyjąś własność – dodajesz wtedy “s” z apostrofem na końcu wyrazu oznaczającego “właściciela”.

grupa osob rozmawia po angielsku

Nauka angielskiego online – czy można nauczyć się samodzielnie? 

Samodzielna nauka języka angielskiego rzeczywiście mogła być problemem kilka dekad temu – ludzkość nie miała wtedy dostępu do nowoczesnych technologii i narzędzi, takich jak laptopy czy Internet. Jednak nawet wtedy, wystarczająco zdeterminowane osoby mogły nauczyć się tego języka na własną rękę, za pomocą książek oraz kontaktu z jego rodzimymi użytkownikami.

W XXI wieku, samodzielna nauka angielskiego jest znacznie łatwiejsza, dzięki nowoczesnym technologiom. Nie musisz wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych ani Wielkiej Brytanii aby maksymalnie zagłębić się w języku. Wystarczy dostęp do internetu i smartfon. Dzięki nim masz dostęp do setek tysięcy artykułów, filmów i piosenek stworzonych po angielsku.

Jeśli jednak stawiasz dopiero pierwsze kroki w świecie języka angielskiego, polecam Ci znalezienie dobrego kursu online w celu opanowania podstawowych zasad gramatyki oraz najważniejszego słownictwa. Porządny kurs internetowy da Ci dostęp do starannie wyselekcjonowanych materiałów, podzielonych na kategorie i działy, które odpowiadają Twojemu poziomowi zaawansowania. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu inaczej spędzanego na selekcję i organizację informacji potrzebnych do nauki i przeznaczenie go na poznawanie języka!

flaga angielska na niebieskim tle

Kurs angielskiego online – z którym warto się uczyć? 

Kursy językowe są szeroko dostępne w sieci. Niektóre są darmowe, a za niektóre trzeba zapłacić, ale jedno jest pewne – masz w czym przebierać. Szczególnie w przypadku tak popularnego języka jak angielski. Tysiące osób każdego dnia podejmuje decyzję o rozpoczęciu nauki tego języka, więc zapotrzebowanie na kursy jest stale wysokie, co sprzyja powstawaniu nowych materiałów. Pytanie tylko – który kurs angielskiego online wybrać?

Jest na pewno wiele dobrych kursów angielskiego w sieci. Ja osobiście mam dobre doświadczenia z kursami językowymi z 17 Minute Language.  Korzystałam z nich do nauki kilku języków i za każdym razem byłam bardzo zadowolna. Dlaczego?

 • Łatwy dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia. Każdy komputer, smartfon czy tablet poradzi sobie z uruchomieniem kursów 17 Minute Language, niezależnie od Twojego systemu operacyjnego czy specyfikacji urządzenia.
 • Kurs nie rzuci Cię prosto na “głęboką wodę”. Lekcje stopniowo wprowadzą Cię w świat języka angielskiego, krok po kroku tłumacząc każdą zasadę oraz zadanie. Dzięki temu nie pogubisz się w morzu informacji, za to w przyjemny i klarowny sposób zgłębisz tajniki języka Szekspira.
 • Każde nowe słowo, którego odsłuchasz w ramach kursu jest wypowiedziane przez angielskiego lektora. Koniec ze sztucznymi syntezatorami mowy oraz nieprawidłową wymową!
 • System inteligentnych powtórek (SRS) pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Nie musisz pamiętać o przygotowywaniu list słówek do powtórzenia ani o ustalaniu, kiedy i jak będziesz powtarzać materiał. Algorytmy 17 Minute Language codziennie przygotowują i wysyłają do Ciebie zestawy słówek do powtórki – aż do chwili, w której utrwalą się w pamięci długotrwałej
 • Dziecinnie prosta obsługa

Jak wygląda nauka angielskiego z kursem 17 Minute Language? 

Mówiąc w wielkim skrócie:

 • Codziennie dostajesz porcję słówek w formie interaktywnych fiszek. Te są z kolei zawsze z przykładowym zdaniem, obrazkiem  i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Podczas przeglądania fiszek zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie  jakąś przypadkową, tylko taką, która wpływa pozytywnie na koncentrację. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . A z kolei dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Kolejne zadania bazują na tekstach, które są dopasowane do Twojego poziomu. Teksty są zawsze tematycznie ze sobą powiązane, a każdy z tekstów możesz odsłuchać. Następnie…
 • Wykonujesz różnorodne, interaktywne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych), które bazują na poznanym słownictwie i przeczytanych / odsłuchanych tekstów 
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  Mówiąc inaczej – algorytm „mówi” Ci kiedy i jak często musisz powtarzać dane słowo, by go nie zapomnieć.   Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Z własnego doświadczenia mogę tylko potwierdzić skuteczność takich powtórek.  

Czas jednej lekcji jest przewidziany na około 20 minut – możesz oczywiście uczyć się dłużej.  Pamiętaj jednak, że  w nauce języków obcych ważna jest regularność – a nie ilość. Spróbuj najpierw wygospodarować te symboliczne 17 minut codziennie – a później martw się o to, że za mało. 🙂

Zanim zainwestujesz swój czas i pieniądze w jakikolwiek kurs online – najpierw go przetestuj:

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu angielskiego online (24 h)

Czym charakteryzuje się język angielski? 

Każdy język na świecie ma pewne cechy, które czynią go unikatowym i niepowtarzalnym. Oto niektóre z nich:

 • Trwały układ zdania. W przeciwieństwie do polskiego, w języku angielskim układ słów w zdaniu nie jest swobodny. Umiejscowienie słowa w zdaniu ustala jego związek z innymi wyrazami. Zmiana kolejności sprawi, że cała wypowiedź stanie się niepoprawna gramatycznie oraz utraci swoje znaczenie.
 • Bardzo prosta fleksja. Żeby zmienić znaczenie wybranego słowa albo jego związek z innymi wyrazami w zdaniu, nie trzeba znać skomplikowanych zasad odmiany przez przypadki, tak jak ma to miejsce w języku polskim. W angielskim wystarczy bardzo mała i logiczna edycja końcówki wyrazu. Warto dodać, że jedynym językiem, w którym fleksja jest jeszcze łatwiejsza (ponieważ nie istnieje wcale) jest chiński.
 • Mieszanka wielu innych języków (heterogeniczność). Angielski zawiera tyle słów zapożyczonych z innych mów, że sam w sobie stał się językiem mieszanym – to właśnie mam na myśli, mówiąc o niezwykłej heterogeniczności tego języka. Wiele zagranicznych słów zostało również lekko przerobionych, aby wpasowały się do angielskiego słownika. Na przykład francuskie “tur” zostało zmienione na “tower” Prawdopodobnie to właśnie mnogość zapożyczeń sprawiła, że angielski stał się tak uniwersalny i rozpowszechniony na całym świecie. .
 • Peryfraza. Możliwość wyrażenia pewnej emocji lub sedna sprawy na wiele sposobów to jedna z ważniejszych cech w języku angielskim. Peryfraza to zabieg, za pomocą którego autor przekazuje coś w dłuższy oraz bardziej skomplikowany sposób, niż wymaga tego sytuacja. Może być to eufemizm, albo zwykłe “lanie wody”, czyli celowe przedłużanie wypowiedzi aby uzyskać pożądany efekt. Przykładem peryfrazy może być zdanie “answering the call of nature” jako opis korzystania z toalety.
 • Intonacja jako nieformalny zabieg zmieniający znaczenie zdania. Pomimo tego, iż angielski nie jest językiem tonalnym, tak jak chiński, odpowiednia intonacja słów w zdaniu może kompletnie zmienić jego znaczenie. Najlepszym przykładem wykorzystania intonacji w tym języku jest wywoływanie sarkazmu, na przykład: “Could you BE any stupider?” (“Czy mógłbyś być jeszcze głupszy?”). Tak sformułowane zdanie przekazuje ironię, oraz zaznacza, że adresat zdania osiągnął szczyt głupoty.

nauka angielskiego online dziewczyna na niebieskim tle z flaga ameryki i anglii

Nauka angielskiego od podstaw – gdzie zacząć? 

Wbrew pozorom, angielski to bardzo złożony, a czasami nawet skomplikowany język. Od czego więc zacząć naukę? Zakładam, że skoro potrafisz przeczytać ten tekst, znasz już alfabet łaciński. Istnieje jednak kilka zasad pisania po angielsku, z którymi należy się zapoznać na każdym początku.

Alfabet angielski 

Pochodząc z Polski, znajdujesz się na lepszej pozycji startowej do nauki angielskiego niż Twoi rówieśnicy z innych krajów, takich jak Chiny czy Rosja, ponieważ nie musisz uczyć się alfabetu łacińskiego od zera. Może się to wydawać trywialne i oczywiste, aczkolwiek wystarczy spróbować rozpocząć naukę rosyjskiego lub arabskiego, czy też innego, bardziej egzotycznego języka z innym systemem pisma. Przekonasz się wtedy, jak trudno nauczyć się zupełnie nieznanego alfabetu od podstaw.

“-ise” czy “-ize”? Jak działają końcówki?

Podczas swojej przygody z nauką angielskiego na pewno natkniesz się na pewne słowa, które oznaczają to samo, ale są zapisywane w innych formach. Przykładem takiego słowa jest “organise/organize” (organizować). Jaki zapis jest poprawny? Okazuje się, że obydwa są dopuszczalne.

Otóż metoda zapisu słów z powyższą końcówką zależy od tego, gdzie się znajdujesz. W Wielkiej Brytanii oraz państwach dawnego Imperium Brytyjskiego preferowana jest forma z literą “s”, zaś w Stanach Zjednoczonych – “z”. Oba zapisy są poprawne. Tak naprawdę tylko od Ciebie zależy, który preferujesz.

Wyżej wymienione końcówki to nie jedyne różnice w zapisie języka angielskiego w poszczególnych krajach. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku wyrazów takich jak “colour/color” – kończących się na “-or” i “-our”. Brytyjczycy preferują drugą opcję, a Amerykanie pierwszą.

Wybór preferowanego sposobu zapisu należy do Ciebie, ale warto pamiętać, że obywatele Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii są niesamowicie wyczuleni na to, który system pisma to ten “właściwy”. Dlatego, w celu uniknięcia uszczypliwych uwag obywateli powyższych państw, radziłabym Ci dostosować metodę pisania do miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz 😉

Podstawowe słówka po angielsku z wymową

Po zapoznaniu się z alfabetem i zasadami wymowy,  czas na podstawowe słówka po angielsku. W tabeli poniżej znajdziesz podstawowe słówka po angielsku z wymową, które pochodzą ze wspomnianego wcześniej kursu angielskiego online. 

Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po angielsku z wymową , kliknij tutaj.

 flaga polskiflaga angielska
takyes
nieno
możemaybe
w porządku / dobrze / ok

ok
Dziękuję!
Thank you!
Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f)
You're welcome!
Przepraszam,...Excuse me, ...
Przykro mi bardzo. (m/f)
I'm sorry.

Podstawowe zwroty po angielsku z wymową

Teraz zaczyna robić się ciekawie – przed Tobą podstawowe zwroty po angielsku z wymową. W tabeli poniżej znajdziesz tylko niektóre z podstawowych zwrotów po angielsku, które również znajdziesz na wspomnianym kursie angielskiego. 

  Jeśli chcesz nauczyć się więcej zwrotów po angielsku z wymową – kliknij tutaj

 flaga polskiflaga angielska
Nazywam się …

My name is ...
Pochodzę …I'm from ...
Mam ... lat.
I'm ... years old.
Jestem żonaty. / Jestem zamężna. / Nie jestem żonaty. / Nie jestem zamężna.I am married./ I am not married.
Podróżuję sam. / Podróżuję sama. / Nie podróżuję sam. / Nie podróżuję sama.I am travelling alone./ I am not travelling alone.
Nie mówię po angielsku.
I don't speak any English.
Nie rozumiem tego. (m / f)
I don't understand that.
Czy mówi pan po...? / Czy mówi pani po...? (m/f)
Do you speak ...?
Czy ktoś tu mówi … ?
Does anyone here speak ... ?
Proszę to zapisać. (m/f)
Could you write that down please.
Proszę to powtórzyć. (m / f)
My name is ...
Could you please repeat that.

Znaczenie akcentów 

Brzmienie angielskiego, podobnie jak metoda zapisu niektórych wyrazów, różni się od państwa do państwa. Brytyjskie akcenty cechują się nie wymawianiem litery “r” na końcu wyrazów oraz twardymi, wyraźnymi “t”. Ponadto, wymowa “a” i “o” bardziej przypomina brzmienie tych liter z języka polskiego, niż w akcencie amerykańskim.

Z drugiej strony, Amerykanie kończą wyrazy twardym, wyraźnie słyszalnym “r”, a “t” w wyrazach takich jak “better” lub “letter” zmiękczają tak, że litera brzmi bardziej jak “d”. Jeśli chodzi o “a” i “o”, są one delikatnie zniekształcone – wydźwięk “a” jest bardziej zbliżony do “e”, a “o” jest nieco wyciągnięte do góry – słowo “pop” brzmi jak “poap”. 

Nie przejmuj się zbytnio swoim akcentem na początku nauki języka. Najważniejsza jest poprawna wymowa słów. Jeżeli jednak osiągniesz bardziej zaawansowany poziom i zechcesz mówić jak “native”, z doświadczenia wiem, że łatwiej jest “wyuczyć” się akcentu amerykańskiego. Zależy to także od tego, z jaką formą języka angielskiego częściej obcujesz – jeżeli brytyjskie kino to jedno z Twoich zainteresowań, zapewne bliżej Ci będzie do wyspiarskiego akcentu.

Jak nauczyć się angielskiego? 

Wymowa

Wbrew pozorom, najwięcej nieporozumień w każdym języku nie wynika z niewystarczającego poziomu zaawansowania, a właśnie z niepoprawnej wymowy. W angielskim jest to spotęgowane dużą ilością akcentów regionalnych – gwara pracownika przemysłowego z Liverpoolu może brzmieć jak zupełnie inny język dla rolnika z Alabamy.

W Twoim przypadku, najważniejsze jest skupienie się na wyraźnej wymowie każdego słowa. Dzięki temu nikt nie będzie miał problemu ze zrozumieniem tego, co mówisz. Aby opanować sztukę poprawnej wymowy po angielsku, każdego dnia ćwicz mówienie w tym języku, najlepiej za pomocą nagrań przygotowanych przez rodzimego użytkownika. 

Słownictwo 

Wspominałam wcześniej, że angielski to język z bardzo bogatym słownictwem. Oczywiście, opanowanie każdego ze 171,476 wyrazów jest niemożliwe, aczkolwiek im więcej słówek znasz, tym lepiej.

Bogate słownictwo pomoże w tworzeniu wyrafinowanych zdań oraz sprawi, że zawsze będziesz brzmieć elokwentnie. Istotne w nauce słówek jest dobranie odpowiedniej metody powtarzania, aby zbyt szybko nie zniechęcić się do nauki i umożliwić wprowadzenie tych ćwiczeń do Twojej codziennej rutyny.

Z doświadczenia wiem, że długie listy słówek i bezmyślne powtarzanie ich zawartości to strata czasu – nie tylko nie pomoże Ci to w nauce, ale w dodatku zniechęci Cię do kontynuowania tego procesu.

Jedną z bardziej efektywnych metod poszerzania słownictwa jest metoda SRS (Spaced Repetition System). Polega ona na przerabianiu i powtarzaniu krótkich list z nowymi wyrazami w określonych odstępach czasowych. Gdy lista utrwali Ci się w pamięci długotrwałej, algorytmy SRS przygotują dla Ciebie nowy zestaw.

Najlepiej jeśli przekonasz się o skuteczności tej metody w praktyce. Kurs angielskiego online z 17 Minute bazuje właśnie na metodzie SRS, a tutaj możesz skorzystać z  jego darmowej, 24 godzinnej wersji testowej .

Słuchanie 

W tej kwestii nie masz żadnej wymówki – angielski jest obecny dosłownie wszędzie. W telewizji, radiach internetowych oraz większości popularnych filmów i seriali. Osłuchiwanie się z językiem obcym przyzwyczaja Twój mózg do tych dźwięków, nawet jeżeli wszystkiego nie rozumiesz. Sprawi to, że będziesz szybciej wchłaniać nowe informacje, ponieważ Twój umysł będzie je rejestrował jako znajome.

Oglądając seriale i filmy w tym języku polecam wyłączenie napisów albo korzystanie z angielskich, żeby polegać jak najbardziej na Twoich umiejętnościach w celu zrozumienia fabuły.

Gramatyka

NIektóre języki są na tyle proste gramatycznie, że niektórzy lingwiści radzą, by skupić się na nauce zwrotów i słownictwa, ignorując zasady gramatyczne języka. Angielski niestety nie jest jednym z tych języków. Sens wypowiedzi opiera się w dużej mierze na poprawnej konstrukcji zdania, a brak znajomości angielskiej gramatyki może doprowadzić do wielu nieporozumień.

Jak więc skutecznie opanować zasady języka angielskiego? Według mnie, najlepszym sposobem jest nauka poprzez ćwiczenia. Zaopatrz się w dobrą książkę do gramatyki i codziennie wypełniaj co najmniej jedną stronę ćwiczeń, tyczących się zagadnień, z którymi miałeś styczność podczas kursu online.

Ta staroszkolna metoda jest niezawodna, jeśli chcesz porządnie nauczyć się gramatyki jakiegokolwiek języka – dzięki regularnym ćwiczeniom, skomplikowane zagadnienia staną się dla Ciebie łatwizną!

Nauka angielskiego – czy angielski jest trudny? 

Wiele osób twierdzi, że angielski to najłatwiejszy na świecie język do opanowania. Częściowo to prawda – większość osób mówiących biegle po angielsku to osoby, które nauczyły się go jako drugiego języka.

Nie oznacza to jednak, że nauka angielskiego nie jest ciężką pracą. Musisz codziennie pilnie się uczyć i powtarzać słówka, aby osiągnąć zadowalający poziom, pozwalający Ci na komunikację w tym języku. Największym wyzwaniem dla uczniów jest zazwyczaj zrozumienie i prawidłowe wykorzystanie czasów, które są istotną częścią gramatyki. Podstawowych czasów, z którymi musisz się zapoznać jest aż 12!

Pamiętaj też, że poziom trudności języka to bardzo subiektywna kwestia. Niektórzy mają do tego naturalne predyspozycje, i przyswajanie nowych zagadnień przychodzi im z łatwością. Inni muszą włożyć znacznie więcej pracy w naukę i powtórki, aby osiągnąć satysfakcjonujący poziom.

Certyfikaty i egzaminy 

W przypadku większości języków, istnieje jeden, najważniejszy certyfikat poświadczający o Twoim poziomie zaawansowania. Jeżeli chodzi o angielski, taki oficjalnych egzaminów jest więcej, prawdopodobnie dlatego, że nie jest on regulowany przez jedną, centralną instytucję zajmującą się rozwojem języka.

Oto najważniejsze egzaminy poświadczające o biegłości w języku angielskim:

 • TOEFL – Test of English as a Foreign Language – jeden z najpopularniejszych egzaminów na świecie. Trwa aż trzy godziny, i można do niego przystąpić online. Sprawdzi Twoje umiejętności pisania, mówienia, słuchania oraz czytania po angielsku.
 • IELTS – Jeżeli potrzebujesz certyfikatu poświadczającego o Twoich umiejętnościach w celach akademickich lub profesjonalnych, IELTS to egzamin dla Ciebie! Został zaprojektowany z myślą o środowisku akademickim, i podobnie jak TOEFL przetestuje jak dobrze sobie radzisz z pisaniem, słuchaniem, czytaniem oraz mówieniem.
 • Cambridge English Qualifications – to egzaminy oferowane przez Cambridge English Language Assessment, organizację non-profit wywodzącą się z renomowanego uniwersytetu o tej samej nazwie (Cambridge). Jeżeli planujesz wyjazd do Wielkiej Brytanii, powinieneś podejść do tego egzaminu.

ulica w londynie

Podsumowanie – 10 sprawdzonych rad, jak uczyć się angielskiego (samodzielnie) 

 1. Zastanów się, dlaczego tak naprawdę chcesz nauczyć się angielskiego. Zapisz sobie te powody na kartce oraz umieść w widocznym miejscu. Codzienne spoglądanie na te zapiski doda Ci motywacji do ciężkiej pracy nad językiem!
 2. Przygotuj sobie dokładny plan działania. Ustal ile czasu dziennie będziesz spędzać na naukę angielskiego i trzymaj się tego. Porządny grafik oraz rozplanowana nauka usprawni Twój proces poznawania języka. W chaosie wszystko wydaje się trudniejsze.
 3. Ćwicz codziennie. Wypełniaj ćwiczenia językowe każdego dnia. Pomoże Ci to utrwalić najważniejsze informacje oraz sprawi, że zagadnienia gramatyczne nie będą stanowić problemu.
 4. Jakość ponad ilość. Ta złota zasada sprawdza się w wielu sytuacjach życiowych. Nauka języków nie jest wyjątkiem. Zawsze lepiej jest się nauczyć mniej, za to dokładnie, niż pochłaniać ogromne ilości materiału tylko po to, by je zapomnieć następnego dnia.
 5. Umiejętnie ucz się wymowy. Nie powtarzaj bezmyślnie wraz z syntezatorem mowy, który niekoniecznie poprawnie wymawia niektóre słowa. Zaopatrz się w kurs z nagraniami rodzimych użytkowników angielskiego, i ucz się wymowy w ten sposób.
 6. Otocz się angielskim w każdy możliwy sposób. Słuchaj muzyki i podcastów w podróży, a w wolnych chwilach oglądaj filmy i seriale na Netflixie – w miarę możliwości nie wspomagaj się napisami oraz tłumaczeniami. Pozwól swojemu mózgowi “zaprzyjaźnić się” z językiem.
 7. Regularne powtórki to podstawa. Jeżeli chcesz zbudować pokaźny zasób słownictwa, nie zrobisz tego w inny sposób, niż poprzez umiejętne powtarzanie materiału. Osobiście mogę polecić CI system SRS (Spaced Repetition System). Algorytmy same zadbają o przygotowanie odpowiednich zestawów do codziennej nauki, dzięki czemu oszczędzisz cenny czas.
 8. Znajdź grupę osób, które również uczą się angielskiego. W dobie mediów społecznościowych nie jest to takie trudne. Znalezienie grupy na podobnym poziomie zaawansowanie pozwoli Ci na wymianę porad oraz materiałów, dzięki czemu proces nauki języka stanie się przyjemniejszy!
 9. Zaprzyjaźnij się z “nativem”. Niezależnie od tego, czy już znasz kogoś, kto pochodzi z anglojęzycznego państwa, czy skorzystasz z platform online umożliwiających wymiany językowe, regularny, spontaniczny kontakt z angielskim pozwoli Ci poczuć się pewnie podczas rozmów w tym języku.
 10. Twórz własne materiały. Poza kursem i danymi dostępnymi w internecie, twórz własne materiały do nauki! Samodzielne przygotowywanie fiszek z tłumaczeniami czy pisanie własnych tekstów po angielsku pozwoli Ci na zrozumienie języka z własnej, unikalnej perspektywy.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu angielskiego online (24 h)

Anna Zwolinska