Jak nauczyć się języka arabskiego samodzielnie?

Nauka arabskiego

Nauka arabskiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za to zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka arabskiego.

nauka arabskiego mezczyzna na zoltym tle i flaga arabska

 Chcesz uczyć się języka arabskiego na kursie online? Tutaj udało mi się znaleźć dobry kurs – teraz możesz przetestować kurs przez 24 h za darmo.

Nauka arabskiego – najważniejsze informacje w pigułce

 • Arabski jest językiem urzędowym w aż 26 państwach! 300 milionów osób na całym świecie mówi na co dzień po arabsku. To jeden z najpowszechniejszych języków świata, i z pewnością przyda Ci się zarówno podczas podróży, jak i w pracy.
 • Język arabski ma ponad 1500 lat. Korzenie tradycyjnego arabskiego sięgają szóstego wieku naszej ery, aczkolwiek inne formy tego języka istniały znacznie wcześniej, rozpowszechnione przez bliskowschodnie plemiona. Najstarszy zapis przypominający pismo arabskie datowany jest na pierwszy wiek naszej ery!
 • Istnieją trzy główne rodzaje tego języka. Klasyczny arabski to język Koranu oraz innych tekstów literackich i religijnych z epoki Abbasydów i Umajjadów. Współczesny standardowy arabski to język używany w dzisiejszych mediach oraz codziennych rozmowach. Kolokwialny arabski to tak naprawdę grupa dialektów używanych w poszczególnych regionach, w których arabski to główny język.

3 powody, dla których nauka arabskiego jest prosta

Pomimo dosyć skomplikowanego systemu pisma, arabski wcale nie jest aż tak trudny do nauki. Jak każdy język, ma cechy, które sprawiają, że od czasu do czasu nauka staje się przyjemna i zadziwiająco prosta. Oto niektóre z nich:

 1. Wiele słów w Twoim języku pochodzi z arabskiego! Wyrazy takie jak algebra czy alchemia to tylko niektóre z wyrazów zapożyczonych z tego języka. Jest ich kilka w języku polskim, a jeżeli mówisz także w innych językach, prawdopodobieństwo, że znasz już sporo arabskich słówek jest bardzo wysokie!
 2. Arabski i hebrajski to bardzo podobne języki. Jeśli znasz już podstawy hebrajskiego, albo płynnie się nim posługujesz, nauka arabskiego będzie znacznie łatwiejsza. Jeśli nie, to po opanowaniu arabskiego warto od razu zająć się poznawaniem hebrajskiego.
 3. Być albo nie być? Nie ma pytania! W arabskim, czasownik “być” w czasie teraźniejszym nie istnieje. Na przykład, jeżeli chciałabym się przedstawić, nie powiedziałabym: “Jestem Ania”, tylko: “Ja Ania”. Znacznie przyspiesza to proces nauki, szczególnie zapoznawania się z podstawowymi funkcjami języka.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu arabskiego online (24 h)

nauka arabskiego zachod slonca arabska architektura

Nauka arabskiego online – czy można nauczyć się samodzielnie?

Kilkadziesiąt lat temu, żeby nauczyć się arabskiego, będąc Polakiem, trzeba było wyjechać na Bliski Wschód, albo korzystać z usług szalenie drogich oraz rzadko spotykanych korepetytorów. Na szczęście mamy XXI wiek i żyjemy w dobie internetu. Jeśli chcesz nauczyć się samodzielnie arabskiego, możesz zacząć w tym momencie.

Materiałów do nauki arabskiego dostępnych online jest tak dużo, że opisanie wszystkich byłoby doskonałym tematem na kolejny artykuł. Możesz oglądać filmy, słuchać muzyki oraz korzystać z darmowych poradników w formie e-booków. Media społecznościowe także zapewniają dostęp do osób biegle mówiących po arabsku, z którymi możesz nawiązać kontakt w celu ćwiczeń językowych.

Jeżeli jednak chcesz porządnie nauczyć się arabskiego, poznać zasady gramatyki oraz móc kiedyś biegle posługiwać się tym językiem w przeróżnych sytuacjach, według mnie najlepszą opcją będzie skorzystanie z kursu internetowego. Jest ich w sieci mnóstwo, zarówno tych darmowych, jak i płatnych. Kursy online uporządkują informacje i materiały za Ciebie, krok po kroku przygotowując Cię do osiągnięcia pożądanego poziomu. 

Samodzielna nauka arabskiego – jakie kursy polecam?

Jak już wspomniałam, kursów online jest bardzo dużo. Tak dużo, że przeszukanie ich wszystkich oraz sprawdzenie, który najbardziej Ci odpowiada zajęłoby bardzo dużo czasu, który można spędzić na nauce.

Osobiście gorąco zachęcam Cię do wypróbowania kursu 17 Minute. Jego nazwa nie brzmi zbyt przekonująco, ale nie jest to kurs, który obiecuje osiągnięcie wysokiego poziomu w kilkanaście minut.

Odwołuje się to do długości jednej lekcji – 17 Minute doskonale podpasuje osobom zapracowanym, które chciałyby nauczyć się nowego języka, ale nie mają na to czasu. Cechują się także profesjonalnym wykonaniem i dbałością o szczegóły. Cenię je także za:

 • Łatwy dostęp na każdym urządzeniu. Z 17 Minut możesz korzystać z komputera, tableta czy też smartfona. Niezależnie od tego, gdzie aktualnie się znajdujesz, masz dostęp do kursu – koniec z wymówkami typu “nie miałam chwili usiąść przed komputerem”!
 • Kurs prowadzi Cię ”za rękę”. Szczegółowe wyjaśnienie każdego zadania i tematu oraz instrukcje pokazujące jak, krok-po-kroku wykonać ćwiczenia gwarantują, że skomplikowane mechanizmy nie doprowadzą Cię do białej furii!
 • Arabscy lektorzy występują w każdym nagraniu. Ucząc się słówek czy też słuchając dialogu, niemożliwe będzie zapamiętanie błędnej wymowy!
 • Inteligentne powtórki pozwolą Ci oszczędzić jeszcze więcej czasu. Dzięki systemowi SRS, algorytmy 17 Minute zajmą się planowaniem powtarzania nowego materiału za Ciebie! Kurs będzie Ci podsyłał słówka do powtórki aż do momentu, w którym na stałe zagoszczą w Twojej pamięci długotrwałej.
 • Dzięki niesamowicie prostej obsłudze, nawet najwięksi technologiczni laicy uporają się z tym kursem.

Jak wygląda nauka arabskiego z kursem 17 Minute Language ? 

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu arabskiego online (24 h)

jezyk arabski oczy kobiety w burce

Czym charakteryzuje się język arabski? 

Unikalne aspekty i cechy arabskiego to między innymi:

 • Arabski zawiera tylko trzy samogłoski. Można je oczywiście wymawiać na różne sposoby, aby zmienić znaczenie słów, ale generalnie są to różne wersje litery A, I oraz U.
 • Kontekst jest bardzo ważny w arabskim. Pisany język arabski sprawia wrażenie, jakby nie miał żadnej interpunkcji. Jest ona używana bardzo sporadycznie, a to oznacza że kluczowe informacje zawarte w tekście ukryte są w jego kontekście. Czytanie ze zrozumieniem to bardzo użyteczna umiejętność podczas nauki tego języka.
 • Niektóre dźwięki w arabskim nie występują w żadnym innym języku. Na przykład: “ح” – to dźwięk podobny do litery “h”, aczkolwiek jest on wydawany inaczej. Wydobędziesz go chuchając, tak jak chucha się na szybę w celu utworzenia na niej mgiełki.

Nauka arabskiego od podstaw – gdzie zacząć? 

Początek to najtrudniejsza faza każdego przedsięwzięcia. Nie inaczej jest w przypadku języków obcych. Aby zaoszczędzić sobie trudu podczas nauki arabskiego, zacznij od alfabetu!

Alfabet arabski

To bardzo unikatowy system pisma. Przede wszystkim, alfabet arabski to tak naprawdę nie jest alfabet, tylko ajbad. Ajbad to system pisma, w którym nie ma samogłosek – każda litera to spółgłoska, a samogłoski umieszczane są w tekście przez piszącego za pomocą specjalnych kropek, wyznaczających te dźwięki.

Korzenie

Ponadto, każde słowo w tym języku wytwarzane jest z jednego “korzenia”. Na przykład, człon k-t-b będzie “korzeniem” dla słów, które mają coś wspólnego z pisaniem, takich jak kitaab (książka), czy też maktaab (biurko/biuro). W obu tych słowach korzeń będzie ten sam – k-t-b. Oznacza to, że różnica w zapisie tych słów wynika jedynie z dodatkowych kresek i kropek nadających wyrazowi jego końcowe znaczenie. To rozwiązanie jest niezwykle ciekawe i niepowtarzalne w innych językach – korzenie nadają głębi każdemu słowu, przekazując nie tylko jego bezpośrednie znaczenie, ale także szerszą kategorię, do której należy.

Podobna reguła pisania występuje w języku chińskim. Tam rolę korzeni pełnią “znaki-klucze”, oznaczające daną czynność, dzięki czemu możesz odgadnąć znaczenie wyrazu bez wcześniejszej znajomości całego wyrazu.

Kierunek pisania

Arabski, podobnie zresztą jak hebrajski, zapisywany jest od prawej do lewej, z wyjątkiem liczb, które pisane są od lewej do prawej. Jest to znaczne utrudnienie dla początkujących, przyzwyczajonych od standardowego sposobu zapisu w językach zachodnich. Jednak jeśli przebrniesz przez tę niezręczną początkową fazę, pisanie “w drugą stronę” może okazać się całkiem przyjemne, szczególnie jeżeli pilnie przyłożysz się do nauki poprawnego zapisu poszczególnych liter.

Podstawowe słowa po arabsku

Po zapoznaniu się z alfabetem czas na podstawowe słówka po arabsku. W tabeli poniżej znajdziesz kilka podstawowych słówek po arabsku . Poniższe słówka, jak i wymowa są z wspomnianego wyżej kursu 17 Minute Language.

Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po arabsku z wymową, kliknij tutaj.

Nazywam się …

إسمي
ʾismī
Pochodzę …أنا من
ʾanā min..
Mam ... lat.
أنا عمري.....سنة
ʾanā ʿumrī.....sanah
Jestem żonaty. / Jestem zamężna. / Nie jestem żonaty. / Nie jestem zamężna.نا متزوج أنا لست متزوجا
ʾanā mutazawwiğ ʾ anā lastu mutazawwiğan
Podróżuję sam. / Podróżuję sama. / Nie podróżuję sam. / Nie podróżuję sama.أنا أسافر وحدي أنا لا أسافر وحدي
ʾanā ʾusāfiru waḥdī ʾanā lā ʾusāfiru waḥdī
Podróżuję z ...
أنا أسافر مع...
ʾanā ʾusāfiru maʿa
Nie mówię po arabsku.
أنا لا أتكلم العربية
ʾanā lā ʾtakallamu l-ʿarabiyyah
Nie rozumiem tego. (m / f)
أنا لا أفهم هذا
ʾanā lā ʾafhamu hāḏā
Czy mówi pan po...? / Czy mówi pani po...? (m/f)
هل تتكلم....؟
hal tatakallamu... ?

Podstawowe zwroty po arabsku

Teraz zaczyna robić się ciekawie – przed Tobą podstawowe zwroty po arabsku. W tabeli poniżej znajdziesz tylko niektóre z podstawowych zwrotów po arabsku.

takنعم
naʿam
nieلا
możeربما
rubbamā
w porządku / dobrze / ok

حسنا
ḥasanan
Dziękuję!
شكرا
šukran
Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f)
عفوا
ʿafwan
Przepraszam,...المعذرة
almaʿṯrah
Przykro mi bardzo. (m/f)
أنا آسف
ʾana āsif

Tutaj znajdziesz więcej  podstawowych zwrotów po arabsku wraz z wymową.

Jak nauczyć się arabskiego? 

Wymowa 

Poprawna wymowa to podstawa dobrej rozmowy w każdym języku, nie tylko w arabskim. Nie chcesz przecież, żeby ktoś nie zrozumiał tego, co masz do powiedzenia, albo co gorsza, posądził Cię o opowiadanie rzeczy, których wcale nie masz na myśli! 🙂

Najpierw opanuj arabski ajbad (alfabet), a potem skrupulatnie ucz się poprawnej wymowy wyrazów za pomocą nagrań lub rozmów z rodzimym użytkownikiem tego języka.

Słownictwo 

Bogate słownictwo odróżnia erudytę od prostaka. W tej kategorii kluczowa jest inteligentna metoda powtarzania wyrazów, dzięki której rzeczywiście je zapamiętasz, a nie tylko “wykujesz” na najbliższe kilka dni.

Osobiście polecam Ci metodę SRS, wykorzystywaną między innymi w kursach 17 Minute. Jest to system powtórek, w którym w określonych odstępach czasowych podsyłane Ci są zestawy słówek odpowiadające Twoim umiejętnościom. Nowe zestawy wysyłane są dopiero po utrwaleniu poprzednich w pamięci długotrwałej.

Jeśli chcesz, możesz przetestować tę metodę za darmo, przez 24 godziny od rozpoczęcia kursu języka arabskiego.

Słuchanie 

Osłuchiwanie się z językiem jest równie ważne co systematyczna nauka nad książką i zeszytem. Niezależnie od tego, czy rozumiesz czy nie, słuchanie arabskiej muzyki i oglądanie filmów czy seriali przyzwyczaja Twój mózg do nieznanych brzmień. Znacznie ułatwia to proces wchłaniania nowego materiału.

Gramatyka 

Teoria najważniejszych zagadnień gramatycznych, szczególnie w tak egzotycznym języku jak arabski, jest bardzo ważna. Powinieneś zapoznać się z gramatyką tego języka, aby nie wpaść w częstą pułapkę początkujących, a mianowicie stosowanie zasad gramatycznych Twojego języka ojczystego w wypowiedziach po arabsku.

Systematyczne ćwiczenia to najlepszy sposób na opanowanie gramatyki. Polecam zaopatrzyć się w porządną książkę z gramatyką arabską, i wykonywać zawarte w niej ćwiczenia każdego dnia.

Nauka arabskiego – czy arabski jest trudny? 

Poziom trudności wybranego języka to bardzo subiektywna kwestia. Ze względu na inny system pisma oraz egzotyczne brzmienie niektórych wyrazów, nauka arabskiego może się okazać nie lada wyzwaniem. Niektórzy ludzie jednak mają predyspozycje do nauki języków obcych – dla nich, poznawanie arabskiego będzie łatwe, tak samo jak zresztą nauka każdego innego języka.

Certyfikaty i egzaminy 

Najważniejszym certyfikatem z języka arabskiego jest ALPT (Arabic Language Proficiency Test). Otrzymasz go po napisaniu specjalnego standaryzowanego egzaminu z tego języka. Niestety, nie jest on aktualnie dostępny w Polsce. Możesz natomiast zdać egzamin z języka arabskiego w europejskim systemie. Jeżeli potrzebujesz zaświadczenia o znajomości arabskiego do szkoły czy pracy, uzyskanie odpowiedniego poziomu CEFR powinno wystarczyć.

nauka arabskiego znaki arabskie

Podsumowanie – 5 sprawdzonych rad, jak uczyć się arabskiego 

 1. Zapisz swoją motywację. Zastanów się, dlaczego chcesz się nauczyć arabskiego oraz zapisz to na kartce i powieś w widocznym miejscu. Zmotywuje Cię to do kontynuowania nauki w chwilach największego lenistwa.
 2. Ćwicz regularnie. Każdego dnia rozwiązuj ćwiczenia językowe. Możesz je znaleźć w internecie, albo kupić specjalną książkę do tego celu.
 3. Systematycznie powtarzaj słownictwo. Najlepiej, jeśli będziesz to robić za pomocą sprawdzonej metody, takiej jak SRS, dzięki której zaoszczędzisz cenny czas.
 4. Ucz się prawidłowej wymowy. Nie korzystaj z syntezatorów, ani rozmów z osobami mówiącymi po arabsku z twardym zagranicznym akcentem. Łatwo się nauczyć prawidłowego wymawiania wyrazów, za to znacznie trudniej zapomnieć błędną wymowę.
 5. Otocz się arabskim z każdej strony – słuchaj muzyki, podcastów, oglądaj seriale, filmy i klipy na YouTube. Gdy przyzwyczaisz swój język do arabskiego brzmienia, nauka nowego materiału stanie się łatwiejsza!

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu arabskiego online (24 h)

Anna Zwolinska