Jak nauczyć się samodzielnie języka chińskiego?

Nauka chińskiego

Nauka chińskiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za to zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka chińskiego.

nauka chinskiego flaga chin i dwie osoby a zoltym tle

 Chcesz uczyć się języka włoskiego na kursie online? Tutaj udało mi się znaleźć dobry kurs chińskiego – teraz możesz przetestować kurs przez 24 h za darmo.

Nauka chińskiego – najważniejsze informacje w pigułce 

 • Ponad miliard osób na co dzień posługuje się językiem chińskim, co czyni go najpowszechniejszym językiem na świecie. Dla porównania, na drugim miejscu znajduje się Hindi, którego używa około 500 milionów ludzi. To aż pół miliarda różnicy!
 • Mandaryński ma dwie metody zapisywania znaków – tradycyjną i uproszczoną. Uproszczony system pisania został wprowadzony w połowie XX wieku, po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej, w celu zredukowania analfabetyzmu wśród obywateli.
 • Najpowszechniejszym egzaminem z języka chińskiego jest HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi – Sprawdzian Biegłości Chińskiego). Można do niego przystąpić w wielu krajach świata, w tym także w Polsce.
 • Najbardziej popularna odmiana chińskiego to mandaryński, aczkolwiek nie jest to jedyny odłam chińskiego – w Hongkongu i Makau mówi się po kantońsku. Wykorzystuje on tradycyjny sposób zapisu znaków, ale brzmi zupełnie inaczej niż mandaryński – sinolodzy uznają go za znacznie trudniejszy do opanowania!

4 powody, dla których nauka chińskiego jest prosta 

Wiele osób uważa naukę nowego języka za jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakiego mogliby się podjąć w swoim życiu. Szczególnie, jeżeli jest to tak egzotyczny język jak chiński, który nie ma zbyt wielu wspólnych cech z językami europejskimi.

Na szczęście, każdy język charakteryzuje się aspektami, które są bardzo proste, i sprawiają, że momentami nauka będzie wydawać się łatwa i przyjemna! Mandaryński nie jest wyjątkiem. Oto kilka z nich:

 1. Chińska gramatyka jest stosunkowo łatwa. Zasady tego języka są łatwe do zapamiętania. Na początku możesz trochę się w nich pogubić, gdyż znacznie odbiegają od reguł rządzących zachodnimi językami, ale z upływem czasu staną się one coraz bardziej logiczne, a nawet przyjemne do nauki.
 2. Czasy w chińskim można opanować błyskawicznie. Język mandaryński charakteryzuje brakiem tradycyjnego pojęcia czasów – aby opisać przeszłość, lub przyszłość, wystarczy sprecyzować datę omawianego wydarzenia na początku zdania. Jeżeli nie jest ona znana, istnieją specjalne wyrazy, które wyrażają, czy dana czynność odbyła się w przeszłości, czy w przyszłości.
 3. Nie musisz poznawać wszystkich znaków, aby rozumieć chiński. Według niektórych słowników, liczba wszystkich istniejących chińskich znaków wynosi ponad 100,000! Jednak aby komfortowo odczytywać wszystkie uliczne szyldy, czy też bez trudu przeczytać gazetę w języku mandaryńskim, wystarczy, że opanujesz około 1000 najpowszechniejszych znaków.
 4. Większość znaków reprezentuje obrazy. Jedną z pierwszych rzeczy, których początkujący powinni sobie przyswoić, to tzw. “klucze”. Symbolizują one przedmioty lub koncepty. Każdy znak składa się z kilku kluczy, co znacznie ułatwia naukę pisania i czytania.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu chińskiego online (24 h)

jezyk chinski panda z lisciem bambusu

Nauka chińskiego online – czy można uczyć się samodzielnie? 

Jeżeli masz w sobie wystarczająco dużo chęci i samozaparcia, możesz samodzielnie nauczyć się każdego języka! Chiński oczywiście nie jest wyjątkiem. Wystarczy połączenie z internetem, a rozpoczęcie kursu dla początkujących czy nauka pierwszych znaków będzie kwestią minut!

Bez problemu znajdziesz wiele zasobów do nauki tego języka online. Mandaryński z roku na rok zyskuje na popularności wśród zagranicznych uczniów. Z uwagi na rosnącą potęgę Chińskiej Republiki Ludowej na arenie międzynarodowej, coraz więcej osób decyduje się na naukę tego języka, co bezpośrednio przekłada się na szeroką ofertę materiałów dostępnych w internecie.

Do samodzielnej nauki możesz wykorzystać strony internetowe, e-booki oraz media społecznościowe – ta ostatnia to szczególnie dobra metoda na “oswojenie” języka. Na portalach typu Facebook istnieje wiele grup, do których możesz dołączyć, aby nawiązać kontakt z “native’ami”. Dodatkowo, chińska muzyka, filmy i seriale również dostępne są na wyciągnięcie ręki.

Materiałów do otoczenia się językiem chińskim jest bardzo dużo. Żeby nie zgubić się w gąszczu możliwości, dobrym pomysłem będzie nauka z nauczycielem (na przykład przez Skype) lub z dobrym kursem online .Pozwoli Ci to na skuteczne opanowanie języka bez marnowania cennego czasu na szukanie materiałów na własną rękę.

Samodzielna nauka chińskiego – jakie kursy polecam? 

Nauka chińskiego  staje się coraz bardziej popularna, ale oferta kursów online jest jeszcze dość ograniczona. Osobiście mogę Ci polecić kursy o nazwie 17 Minute Language . Korzystałam już z kilku z nich i zdecydowanie przypadły mi do gustu:

 • Są dostępne na smartfonach, tabletach i laptopach bez konieczności instalowania. Dzięki temu możesz uczyć się języków o każdej porze, z dowolnego miejsca!
 • Kurs nie rzuca Cię na głęboką wodę. Każdego dnia otrzymasz szczegółowe wytyczne dotyczące zadań do wykonania. W dodatku nowe materiały prezentowane są automatycznie, bez konieczności wyszukiwania kolejnych lekcji.
 • Chińscy lektorzy uczą wymowy. Wszystkie materiały dźwiękowe zostały przygotowane z udziałem rodowitych Chińczyków, co pozwala na naukę poprawnej wymowy.
 • SRS (Spaced Repetition System) pozwala na efektywne utrwalanie materiału. Algorytmy 17 Minute każdego dnia przygotowują listy słów do powtórzenia w odpowiednich odstępach czasowych. Są to szybkie i częste powtórki “w pigułce”. Dzięki temu oszczędzisz czas oraz z łatwością zapiszesz nowe słownictwo w Twojej pamięci długotrwałej.
 • Kursy są niesamowicie proste w obsłudze. Przyjazny interfejs oraz logicznie rozplanowane zajęcia to zdecydowany atut 17 Minute.

Jak wygląda nauka chińskiego z kursem 17 Minute? 

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.

I 17 minut zleciało – oczywiście możesz uczyć się dłużej niż 17 minut. Autorzy kursy jednak zdają się sprawę, że większość z nas nie grzeszy nadmiarem czasu.

Poza tym, w nauce języków obcych ważna jest regularność – a nie ilość. Spróbuj najpierw wkomponować te 17 minut, ale codziennie – a później martw się o to, że za mało. 🙂

Zanim zainwestujesz swój czas i pieniądze w jakikolwiek kurs online – najpierw go przetestuj:

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu chińskiego online (24 h)

nauka chinskiego chinskie znaki i lampiony

Czym charakteryzuje się język chiński? 

Mandaryński ma wiele cech wyróżniających go na tle innych języków świata. Przede wszystkim, jest to jeden z najstarszych języków na świecie – chińska cywilizacja liczy sobie 5000 lat historii. Podczas tego okresu, język ten uległ wielu zmianom, aż osiągnął obecną formę. Oto najważniejsze aspekty mandaryńskiego:

 • Klasyfikatory. Każda grupa wyrazów ma własny klasyfikator, czy też słowa mierzące, które odnoszą się do poszczególnych kategorii przedmiotów. Jest to jedna z trudniejszych cech języka – jeśli chcesz stać się prawdziwym chińskim erudytą, musisz nauczyć się najważniejszych klasyfikatorów na pamięć! Istnieje wiele kategorii przedmiotów, na przykład przedmioty płaskie (stół, kartka, łóżko), które klasyfikujemy za pomocą ”张”(zhang). Co ciekawe, klasyfikatory występują również w języku polskim, aczkolwiek nie myślimy o nich zbyt często. Przykładem polskiego klasyfikatora jest na przykład para spodni lub egzemplarz podręcznika.
 • Szyk zdania SOV, czyli podmiot – dopełnienie – orzeczenie. To kolejna unikatowa cecha języków wschodnich, z którymi borykają się początkujący. Przykładowo, po polsku powiemy: “Kasia kocha Janka” – szyk tego zdania to podmiot – orzeczenie – dopełnienie. Po chińsku brzmiałoby ono: “Kasia Janka kocha”. Początkowo możesz często się mylić, składając zdania, aczkolwiek przy częstym ćwiczeniu gramatyki, szybko przyzwyczaisz się do tego szyku.
 • Zasady rządzące czasami. W języku chińskim nie występuje pojęcie różnych czasów, a przeszłość, przyszłość i teraźniejszość opisywane są za pomocą określenia daty, albo specjalnych słów. Na przykład, jeżeli chcę powiedzieć, że obejrzałam film, ale nie pamiętam dokładnie kiedy, używam przyrostka “过” – “我已经看过这个电影” (widziałam już ten film). Jeżeli data obejrzenia jest mi znana, po jej określeniu, dodaję na końcu zdania partykułę “了”.
 • Intonacja to podstawa. W chińskim występują cztery tony, a ich opanowanie jest szczególnie ważne, żeby uniknąć podstawowych błędów i niezręcznych sytuacji, gdyż znaczenie słów zmienia się wraz ze wznoszącą lub opadającą intonacją (akcent toniczny).

Nauka chińskiego od podstaw – gdzie zacząć? 

Samodzielna nauka języka zawsze sprawia trudności na samym początku. Aby uniknąć frustracji oraz kolejnych trudności, opanuj te podstawowe cechy języka.

Alfabet chiński

Jak wspominałam wcześniej, język chiński nie ma sprecyzowanego alfabetu – składa się on z wielu znaków, które reprezentują poszczególne wyrazy. Znaki można również łączyć w celu przedstawienia bardziej skomplikowanych konceptów.

Klucze

Pierwszym krokiem do oswojenia się z chińską pisownią jest nauka “kluczy”. Są to symbole, które łączą się ze sobą, aby utworzyć pełny znak. Niektóre klucze same w sobie są słowami. Łącznie znajdziesz ich w języku chińskim aż 214. Przykładowo, “火” (huǒ) to znak-klucz, oznaczający ogień. Klucze wykorzystywane są w słownikach języka chińskiego do kategoryzacji słów, tak jak litery używane są do ułożenia słowników zachodnich w porządku alfabetycznym.

Kolejność zapisu

Istotna również jest kolejność zapisywania kresek w chińskich znakach. Może się to wydawać nieistotne, i rzeczywiście, wielu początkujących ignoruje tę zasadę pisowni. To błąd, który utrudni im naukę języka w przyszłości. Poprawna kolejność stawiania kresek w chińskim przyzwyczaja Twój umysł do pisania znaków, a nie liter, i umożliwi Ci zapamiętywanie znaków szybciej i bardziej efektywnie. Jaka więc jest poprawna kolejność? To proste – chińskie znaki zawsze piszemy w kolejności od góry do dołu i od prawej do lewej. Pisanie w innej kolejności można porównać do pisania słów w alfabecie łacińskim od tyłu.

Pinyin

Dla początkujących bardzo pomocny będzie system pinyin, czyli romanizacja mandaryńskich znaków. Za pomocą tego systemu zapisujemy wymowę znaków, razem z odpowiednim tonem. Jest to szczególnie istotne na początku nauki, aby przyzwyczaić się do poprawnego odczytywania słów na głos. Później jednak lepiej odzwyczaić się od polegania na romanizacji w celu odczytania znaków – jeżeli wyjedziesz do Chin, pinyin nie pomoże Ci w rozczytaniu znaków w gazetach, czy na ulicy.

Podstawowe słowa po chińsku z wymową

Po zapoznaniu się z alfabetem czas na podstawowe słówka po chińsku. W tabeli poniżej znajdziesz kilka podstawowych słówek po chińsku wraz z wymową.

Poniższe słówka, jak i wymowa są z wspomnianego wyżej kursu 17 Minute Language. Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po chińsku z wymową, kliknij tutaj.

tak
shì
nie不是
bù shì
może也许
yě xǔ
w porządku / dobrze / ok

好的
hǎo de
Dziękuję!
谢谢!
xiè xiè!
Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f)
不用谢!
bù yòng xiè!
Przepraszam,...对不起,。。。
duì bù qǐ,...
Przykro mi bardzo. (m/f)
抱歉。
bào qiàn.

Podstawowe zwroty po chińsku z wymową

Teraz zaczyna robić się ciekawie – przed Tobą podstawowe zwroty po chińsku. W tabeli poniżej znajdziesz tylko niektóre z podstawowych zwrotów po chińsku. Jeśli chcesz nauczyć się więcej podstawowych zwrotów po niemiecku wraz z wymową – kliknij tutaj. 

Nazywam się …

我叫。。。
wǒ jiào ...
Pochodzę … 我从。。。
wǒ cóng ...
Mam ... lat.
我有。。。岁。
wǒ yǒu ... suì
Jestem żonaty. / Jestem zamężna. / Nie jestem żonaty. / Nie jestem zamężna.我 结婚了。
我 没有 结 婚。
wǒ jié hūn le.
wǒ méi yǒu jié hūn.
Podróżuję sam. / Podróżuję sama. / Nie podróżuję sam. / Nie podróżuję sama.我一个人旅游。
我不是一个人旅游。
wǒ yí gè rén lǚ yóu.
wǒ bù shì yí gè rén lǚ yóu.
Podróżuję z ...
我和。。。一起旅游
wǒ hé ... yí qǐ lǚ yóu.
Nie mówię po chińsku.
我不说中文。
wǒ bù shuó zhōng wén.
Nie rozumiem tego. (m / f)
Nie rozumiem tego. (m / f) 我不懂。---wǒ bù dǒng. 我不懂。
wǒ bù dǒng.
Czy mówi pan po...? / Czy mówi pani po...? (m/f)
您说。。。?
nín shuō ...?

jezyk chinski dwie osoby rozmawiaja po chinsku

Jak nauczyć się chińskiego? 

Wymowa 

Najwięcej nieporozumień i niezręcznych sytuacji w językach obcych spowodowane jest przez nieprawidłową wymowę. Obcokrajowiec zrozumie, o co ci chodzi, jeśli Twoja wypowiedź będzie nieprawidłowa gramatycznie, ale źle wypowiedziane słowa są już znacznie trudniejsze do rozszyfrowania. Intonacja jest bardzo ważna w języku chińskim, gdyż słowo wypowiedziane w złym tonie może znaczyć coś zupełnie innego – czasem nawet niecenzuralnego! 

Słownictwo 

Wcześniej pisałam, że poznanie tysiąca znaków wystarczy do komfortowej komunikacji w języku chińskim. Nie zdołasz ich jednak zapamiętać bez systematycznego ćwiczenia nowego słownictwa.

Pamiętaj, że szczególnie ważna jest odpowiednia metoda nauki – nieumiejętne powtarzanie może doprowadzić do całkowitego zniechęcenia się do języka i zaniechania nauki!

Długie listy słówek prawie zawsze okazują się nieefektywne. Jedną z lepszych metod nauki słówek, dzięki której zdołałam nauczyć się niejednego języka jest SRS (Spaced Repetition System). To sposób oparty o systematyczne powtarzanie materiału w określonych odstępach czasowych w celu skutecznego zapisu słów w pamięci długotrwałej.

Jeżeli chcesz wypróbować SRS, poniżej znajdziesz link do kursu, który bazuje na tej metodzie.

Słuchanie

Osłuchanie się z językiem obcym, nawet jeśli nie rozumiemy większości stwierdzeń, to udowodniona naukowo metoda na przyzwyczajenie mózgu do nieznanych brzmień. Po jakimś czasie, nasz mózg zacznie rejestrować chińskie dźwięki jako coś znanego, co ułatwi proces nauki nowych słów. W internecie jest nieskończenie wiele możliwości do osłuchania się z językiem chińskim, takie jak filmy na Netflixie, chińska muzyka popowa albo stopniowane podcasty na przeróżne tematy, dostępne na YouTube.

Gramatyka 

Niektórzy lingwiści nie przykładają wielkiej wagi do nauki gramatyki, uważając, że najważniejszy jest komfort w posługiwaniu się językiem obcym.

Moim zdaniem jednak znajomość podstawowych zagadnień gramatycznych to niezbędny krok w kierunku opanowania języka. Zapobiega to przyzwyczajeniu się do podstawowych błędów, których trudno się oduczyć.

Najlepszą metodą na efektywną naukę gramatyki chińskiego jest wykonywanie ćwiczeń. Kup dobrą książkę do gramatyki chińskiej, i codziennie rozwiązuj zawarte w niej ćwiczenia. Nawet kilka minut dziennie pozytywnie wpłynie na Twoje zrozumienie języka.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu chińskiego online (24 h)

Nauka chińskiego – czy chiński jest trudny? 

Wiele osób zarzeka się, że opanowanie mandaryńskiego jest wręcz niemożliwe, a “mówienie po chińsku” weszło do kanonu związków frazeologicznych i oznacza niezrozumiały bełkot. Na szczęście prawda jest zupełnie inna – okiełznanie chińskiego jest jak najbardziej możliwe, i nie jest on nawet w połowie tak trudny jak mógłby się wydawać. Pomimo tego, że Foreign Service Institute w swoim rankingu języków uznał chiński jako jeden z najtrudniejszych, nie powinno Cię to zniechęcać. Takie rankingi mają to do siebie, że są niezwykle subiektywne i nie odzwierciedlają odczuć większości populacji.

Certyfikaty i egzaminy 

Podstawowym, i najbardziej użytecznym egzaminem z języka chińskiego jest HSK. Jest on uznawany w całych Chinach kontynentalnych, a posiadanie certyfikatu zaliczenia takiego egzaminu może znacznie ułatwić nam na przykład pozyskanie pracy w Państwie Środka.

HSK podzielony jest na sześć poziomów: HSK 1 i 2 to testy dla początkujących, zatwierdzające podstawową biegłość, i odpowiadają poziomom A1 i A2 systemu CEFR. HSK 3 i 4 to egzaminy dla średniozaawansowanych, a 5 i 6 – zaawansowany i biegły, odpowiadające poziomom C1 i C2.

Podsumowanie – 7 sprawdzonych rad, jak uczyć się chińskiego (samodzielnie)

 • Zaplanuj sobie tok nauki – zapisz na kartce, ile czasu dziennie poświęcisz na naukę i w jaki sposób będziesz się uczyć. 
 • Systematyczna nauka to podstawa – skoro masz już zapisany plan działania, musisz się jego trzymać. Wypracuj sobie rutynę, dzięki której nauka chińskiego stanie się podstawową częścią Twojej codzienności.
 • Jakość > ilość. Nie staraj się zapamiętać jak największej ilości znaków w krótkim czasie. Lepiej jest nauczyć się pięciu słów, i zapamiętać je na amen, niż dziesięciu, ale za to niedokładnie.
 • Konsumuj chińską popkulturę. Lubisz oglądać seriale? Zastąp produkcje amerykańskie najgorętszymi chińskimi pozycjami. Stały kontakt z językiem sprawi, że Twój mózg zacznie go szybciej przyswajać!
 • Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. Czytanie i słuchanie o zasadach gramatycznych nie wystarczy, aby je w pełni opanować. Wypełniaj zadania, rozwiązuj językowe łamigłówki, składaj skomplikowane zdania – wszystko to przybliży Cię do opanowania chińskiego!
 • Regularne powtórki, na przykład przy użyciu metody SRS, to gwarantowany sposób na zapamiętanie nowego słownictwa.
 • Zapisuj co najmniej 10 nowych znaków dziennie – z racji tego, że chiński to zbiór unikalnych znaków, nauka pisowni nie będzie tak prosta, jak w przypadku języków korzystających z alfabetu łacińskiego. Codzienne zapisywanie znaków pozwoli Ci przyzwyczaić się do tego systemu pisania.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu chińskiego online (24 h)

 

Anna Zwolinska