Jak nauczyć się języka chorwackiego samodzielnie?

Nauka chorwackiego

Nauka chorwackiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za to zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka chorwackiego.

nauka chorwackiego mezczyzna na zoltym tle i flaga chorwacji

Chcesz uczyć się języka chorwackiego samodzielnie? Kliknij tutaj i przetestuj za darmo kurs chorwackiego online

Nauka chorwackiego – najważniejsze informacje w pigułce

 • Chorwacki należy grupy języków południowosłowiańskich (tak jak m.in. serbski, słoweński, czy bośniacki).
 • Jest językiem urzędowym w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, a także w Wojwodinie – autonomicznym okręgu Serbii.
 • Posługuje się nim około 5-6 milionów osób.
 • Do zapisu chorwackiego używa się alfabetu łacińskiego wzbogaconego o kilka znaków diakrytycznych – razem 30 liter.
 • Chorwacki jest bardzo podobny do Serbskiego i wiele teorii naukowych skłania się do uznania ich za jeden język.

5 powodów, dla których nauka chorwackiego jest prosta

Na początek mam dla Ciebie kilka informacji, które ułatwią Ci dynamiczny start:

 1. Brzmienie głosek alfabetu chorwackiego jest zbliżone do naszych rodzimych liter.
 2. Rzeczowniki odmieniają się przez te same przypadki co w polskim.
 3. Rodzaj rzeczownika łatwo rozpoznać po końcówce.
 4. Czasowniki odmieniają się przez osoby, więc nie trzeba używać z nimi zaimków.
 5. Według wielu osób, które chorwackiego już się uczyły, gramatyka chorwacka jest o wiele mniej skomplikowana niż polska!

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu chorwackiego online (24 h)

nauka chorwackiego widok z chorwacji

Nauka chorwackiego online – czy można nauczyć się samodzielnie?

Chorwackiego można, a wręcz trzeba zacząć się uczyć samodzielnie!  Jest to możliwe dzięki wielu materiałom dostępnym na wyciągnięcie ręki.  Kiedyś w nauce języków można było wspierać się tylko źródłami pisanymi, jednak obecnie samodzielna nauka chorwackiego jest o wiele łatwiejsza dzięki YouTube’owi, internetowemu radiu, podcastom i serialom po chorwacku. Wykorzystaj wszystkie te materiały do osłuchiwania się z chorwackim, ponieważ jest to kluczowe do „wyczucia” nowego języka.

Co jednak zrobić, żeby Twoja nauka nie była chaotyczna? Najlepiej wybrać jedno dobre źródło, z którym będziesz po kolei poznawał(a) reguły chorwackiego. Może to być kurs online, dzięki któremu rozpoczniesz naukę bez wychodzenia z domu, otrzymasz wyselekcjonowane informacje i zobaczysz, jak funkcjonuje język.

Samodzielna nauka chorwackiego – jakie kursy polecam?

Na obecną chwilę nie ma jeszcze za dużo kursów języka chorwackiego w sieci. To nie znaczy, że nie ma wcale. 🙂 17 Minute Language jest pionierem jeżeli chodzi o kursy językowe online i widziałam, że w swojej ofercie mają również kurs chorwackiego tutaj.

 Kursy 17 Minute Language znam, uczyłam się z nimi innych języków i zawsze byłam bardzo zadowolona. Oto co Cię czeka : 

 • Codziennie wiadomo, czego dokładnie będę się uczyć. Materiał jest prezentowany użytkownikowi przed każdą lekcją, więc wiem, co mnie czeka.
 • Każde słówko jest wzbogacone o wymowę chorwackiego lektora. W ten sposób szybko opanowałam mówienie po chorwacku i żadne słowo nie jest teraz dla mnie zaskoczeniem.
 • Kurs ma wbudowany algorytm powtórek oparty na systemie SRS (Spaced Repetition System). Tym sposobem powtarzam każde słówko tak długo, aż znajdzie się w mojej pamięci długotrwałej. Kurs sam dba o to, ile słów na dzień powinnam powtórzyć.
 • Dodatkowe zalety to prosta i intuicyjna obsługa oraz bezproblemowe działanie na telefonie, tablecie i laptopie bez dodatkowych instalacji.

Jak wygląda nauka chorwackiego z kursem 17 Minute?

Długo by tu opowiadać. Postaram się tak w skrócie:

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem, przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.

I 17 minut zleciało – oczywiście możesz uczyć się dłużej niż 17 minut. Autorzy kursy jednak zdają się sprawę, że większość z nas nie grzeszy nadmiarem czasu.

Poza tym, w nauce języków obcych ważna jest regularność – a nie ilość. Spróbuj najpierw wkomponować te 17 minut, ale codziennie – a później martw się o to, że za mało. 🙂

Moja rada – zanim zdecydujesz się na ten czy inny kurs online, najpierw warto go przetestować: 

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu chorwackiego online (24 h)

Czym charakteryzuje się język chorwacki?

Jest to pięknie brzmiący język kraju, który kojarzy się Polakom głównie z wartymi dużych pieniędzy krajobrazami, słonecznym klimatem i przyjaznymi ludźmi. Co jednak warto wiedzieć o samym języku, jeśli zamierzasz się go nauczyć?

 • Ucząc się chorwackiego w Polsce, będziesz prawdopodobnie przyswajać tzw. dialekt sztokawski, czyli oficjalny urzędowy wariant. Pozostałe dwa główne dialekty to czakawski i kajkawski.
 • Akcent w chorwackich słowach jest ruchomy, tzn. może padać na inną sylabę w różnych słowach. Oprócz tego może być wznoszący lub opadający (chodzi tu o rosnącą lub opadającą intonację).
 • Sylaby mogą być wymawiane krótko lub długo (akcent krótki lub długi).
 • Czas przeszły może być niedokonany lub dokonany tak jak w polskim (mówią inaczej – czasownik odmienia się przez aspekty).
 • Rzeczownik może mieć rodzaj męski, żeński i nijaki.
 • Szyk chorwackiego zdania to SVO (podmiot – orzeczenie – dopełnienie).

Nauka chorwackiego od podstaw – gdzie zacząć?

Podstawy tak naprawdę każdego języka obcego można opanować samodzielnie. Nic nie sto więc na przeszkodzie, żebyś zaczęła/zaczął naukę chorwackiego… od zaraz! Na początek proponuję Ci skupić się na zaznajomieniu się z literami i ich wymową.

Alfabet chorwacki

Jak już wcześniej wspomniałam, bazą dla alfabetu chorwackiego był znany Ci alfabet łaciński. Przygotuj się jednak na kilka nowości w składzie liter i innowacje w dziedzinie wymowy. Na pewno będzie ciekawie. Oto chorwackie litery:

A, B, C, Č, Ć, D, Dž, Đ, E, F, G, H, I, J, K, L, Lj, M, N, Nj, O, P, R, S, Š, T, U, V, Z, Ž.

Jak widzisz, tak jak w polskim w skład alfabetu wchodzą również dwuznaki (dž, lj, nj).

A teraz kilka zasad wymowy prawdopodobnie nieznanych Ci wcześniej spółgłosek:

  • č wymawia się jak polskie cz,
 • đ wymawia się jak polskie dź,
 • š wymawia się jak polskie sz,
 • wymawia się jak polskie ,
 • ž wymawia się jak polskie ż,
 • lj wymawia się jak polskie li,
 • nj wymawia się jak polskie ń.

Jeśli chodzi o samogłoski:

 • Może zauważyłaś/-eś, że w alfabecie chorwackim nie ma samogłoski y. Nie oznacza to jednak, że nie ma w ogóle takiego dźwięku. Istnieje tak zwane r zgłoskotwórcze. Może po nim wystąpić w słowie dźwięk „na kształt” polskiego r. Może teraz brzmi to dość enigmatycznie, ale na pewno panujesz to przy nauce wymowy konkretnych słów.
 • Samogłoska i nie zmiękcza spółgłosek tak jak w polskim. W słowie ništa (nic) nie czytamy więc zbitki ni jak polskiego ń, ale bardziej jak angielskie knee (kolano).

Podstawowe słowa po chorwacku

Po zapoznaniu się z alfabetem czas na podstawowe słówka po chorwacku. W tabeli poniżej znajdziesz kilka podstawowych słówek po chorwacku wraz z wymową. Poniższe słówka, jak i wymowa są z wspomnianego wyżej kursu 17 Minute Language

Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po chorwacku, kliknij tutaj.

takda
nieda
możemožda
w porządku / dobrze / ok

OK, u redu, dobro
Dziękuję!
Hvala!
Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f)
Molim!
Przepraszam,...Oprosti,...
Oprostite,..

Jak nauczyć się chorwackiego? 

Wymowa

Dużo osób robi błąd już na samym początku nauki, który polega na ignorowaniu poprawnej wymowy nowych słów. Przy języku, w którym akcent i intonacja grają dużą rolę (a chorwacki do takich należy) nie można pomijać nauki poprawnego mówienia. Żebyś mogła/mógł tworzyć wypowiedzi, najpierw opanuj alfabet chorwacki i wymowę poszczególnych głosek. Najlepiej przyswajać ją na przykładach konkretnych słów. Pamiętaj także przy wyborze kursu, żeby był tam chorwacki lektor.

Słownictwo

Kolejną ważną umiejętnością jest systematyczne poszerzanie zasobu słownictwa. Im więcej słów poznasz, tym mniej będziesz się zacinać i szukać tego odpowiedniego, samodzielnie tworząc wypowiedzi. Jak uczyć się słów, żeby się przy tym nie zanudzić? Przede wszystkim nie ma sensu robienie długich list słów i przeczytanie ich raz na miesiąc czy nawet tydzień. Kluczem do sukcesu (a dokładnie do pamięci długotrwałej) jest powtarzanie mniejszych partii wystarczająco długo i regularnie. W ten sposób nie zmarnujesz czasu, w którym uczyłaś/-eś się nowych słówek. Sam(a) możesz wypróbować ten ekonomiczny sposób nauki, korzystając z darmowego dostępu do kursu chorwackiego online przez 24 godziny.

Słuchanie

Z osłuchiwaniem się z językiem nie ma co czekać – powinniśmy to robić, nawet gdy bardzo mało jeszcze rozumiemy. W ten sposób załapiemy melodię chorwackiego i specyficzną wymowę trudniejszych głosek. Czego słuchać? Na pewno znajdziesz coś, co Cię zainteresuje na YouTube’ie. Na początku mogą to być filmiki typowo do nauki. Potem polecam Ci chorwackie radio, żeby słuchać żywego języka.

Gramatyka

Jest niemniej ważna od słownictwa i nie należy jej ignorować na żadnym etapie nauki. Chorwacki to język fleksyjny, więc czeka Cię opanowanie odmiany rzeczowników i przypadków. Warto poświęcić na to odpowiednio dużo czasu. Pomocne nauce reguł gramatycznych będą wszelkiego rodzaju ćwiczenia. Zaopatrz się więc w dobrą książkę do nauki chorwackiego. Możesz też szukać potrzebnych informacji na blogach osób pasjonujących się tym językiem. Najważniejsze to robić dużo zadań, bo w ten sposób każda gramatyczna zasada wchodzi w krew.

Nauka chorwackiego – czy chorwacki jest trudny?

Mogłoby się wydawać, że język kraju o tyle oddalonego od Polski nie będzie miał z naszym nic wspólnego. Nic bardziej mylnego! Podczas nauki chorwackiego spotkasz wiele słów, które będą brzmiały podobnie jak właśnie po polsku. Oprócz tego nie musisz uczyć się nowego alfabetu, jak w przypadku rosyjskiego, czy koreańskiego. Niemniej jednak gramatyki języków słowiańskich nie należą do najprostszych, więc uzbrój się w cierpliwość i dobre chęci.

Certyfikaty i egzaminy

W Polsce niestety nie istnieje żaden spopularyzowany egzamin potwierdzający znajomość chorwackiego. Jednym ze sposobów uzyskania certyfikatu jest zdawanie egzaminu w Zagrzebiu, stolicy Chorwacji. Test nosi nazwę Croaticum i można uzyskać na nim poziom od A1 do C2.

Podsumowanie – 7 sprawdzonych rad, jak uczyć się chorwackiego (samodzielnie)

 1. Zacznij od planu działania. Możesz planować z wyprzedzeniem tygodnia, miesiąca albo dłuższym, jeśli jesteś w stanie. Zapisz, ile czasu chcesz poświęcać każdego dnia na naukę i jakich metod chcesz próbować.
 2. Ucz się słówek zawsze z wymową chorwackiego lektora i nie zaniedbuj mówienia po chorwacku już od pierwszych lekcji – nawet do siebie!
 3. Nie ucz się ponad Twoje możliwości czasowe – rób to krócej, ale w skupieniu.
 4. Nie marnuj nowo przyswojonych treści i rób powtórki. W ten sposób nowe słówka i reguły gramatyczne zostaną z Tobą na dłużej. Możesz wykorzystać do tego system SRS, który pomógł opanować obce słownictwo już wielu osobom.
 5. Nauczenie się chorwackiego jest niemożliwe bez opanowania gramatyki. Dzięki niej będziesz w stanie wykorzystać słówka, które poznajesz. Poszukaj porządnej i ciekawie zrobionej książki do gramatyki chorwackiej i przerabiaj wszystkie zagadnienia po kolei.
 6. Na wyeliminowanie błędów nie ma innego sposobu niż solidne dawki ćwiczeń. Sama teoria nie wystarczy, bo język to żywy twór, którego trzeba używać w praktyce, żeby zrozumieć jego funkcjonowanie.
 7. Otaczaj się językiem chorwackim. Nie ograniczaj kontaktu z nim tylko do typowej podręcznikowej nauki. Wejdź w świat chorwackiej kultury – słuchaj chorwackiej muzyki, oglądaj bałkańskie filmy i seriale, a na późniejszym etapie możesz sięgnąć po internetowe czasopisma i książki.

Chorwacja to wakacyjny raj Polaków, jednak niewielu z nas może pochwalić się znajomością języka tego pięknego kraju. Bądź jedną z tych osób, które gdy coś postanowią, to tego dokonają, choćby miało to zająć sporo czasu. Rozpocznij naukę chorwackiego już dziś, a zyskasz nowe doświadczenie kulturowe i większe możliwości na rynku pracy (a także doskonały trening dla mózgu).

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu chorwackiego online (24 h)

 

Anna Zwolinska