Jak nauczyć się języka duńskiego samodzielnie?

Nauka duńskiego

Nauka duńskiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za to zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka duńskiego.

nauka dunskiego kobieta pokazuje na flage dunska

Chcesz uczyć się języka duńskiego samodzielnie? Kliknij tutaj i przetestuj za darmo kurs duńskiego online

Nauka duńskiego – najważniejsze informacje w pigułce 

 • Duński to język ojczysty sześciu milionów osób na całym świecie. Głównie w Danii, ale nie tylko – poza ojczyzną Hansa Christiana Andersena jest on także językiem urzędowym na Wyspach Owczych.
 • Duński to północnogermański język, pochodzący ze starożytnego nordyckiego, tak jak zresztą większość skandynawskich języków. Aż do XII wieku, nie było żadnych różnic pomiędzy szwedzkim i duńskim.
 • Dawniej, w Danii istniało wiele dialektów oraz form zapisu duńskiego, aczkolwiek wraz z upływem czasu “zlały” się one w jeden. Według ekspertów, kluczowym czynnikiem, który wpłynął na zjednoczenie się tych wszystkich dialektów był protestantyzm oraz wynalezienie prasy drukarskiej – zapoczątkowało to rozwój wspólnej mowy – dialektu kopenhaskiego.

3 powody, dla których nauka duńskiego jest prosta

Każdy język ma swoje trudne i łatwe aspekty. W niektórych przypadkach jest to gramatyka, a w niektórych słownictwo czy też pisownia. Nauka języków obcych zawsze jest wyzwaniem, do którego trzeba się przyłożyć, aby osiągnąć przyzwoity poziom. Każdy język ma jednak pewne cechy, które sprawiają, że nauka czasami może wydawać się lekka i przyjemna. W duńskim są to:

 1. Podobieństwo do innych skandynawskich języków. Jeżeli opanujesz duński, możesz tak naprawdę chwalić się, że umiesz mówić także po szwedzku i norwesku – te języki są do siebie tak bardzo podobne, że jedyne zauważalne różnice są w pisowni oraz niektórych szczegółach mowy – są to bardziej różne dialekty, niż odmienne języki.
 2. Historyczne wpływy języka angielskiego stają się widoczne wraz z upływem nauki. Losy Danii oraz Wielkiej Brytanii były ściśle ze sobą powiązane, przez co niektóre słowa i frazy są bardzo podobne w obu językach. Jeżeli więc mówisz po angielsku, łatwiej Ci będzie odnaleźć się w języku duńskim.
 3. Zasady duńskiej gramatyki są prostsze, niż Ci się wydaje. Z początku zasady tego języka mogą się wydawać niemożliwe do opanowania, ale to tylko pozory, głównie spowodowane skomplikowanym systemem przedstawiania liczb.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu duńskiego online (24 h)

nauka dunskiego budynki w kopenhadze

Nauka duńskiego online – czy można nauczyć się samodzielnie? 

Kilkanaście lat temu, przed smartfonami oraz wszechobecnym połączeniem z internetem, nauka języka obcego na własną rękę graniczyła z cudem – trzeba było się nieźle napocić, aby zorganizować sobie efektywny sposób na poznawanie języka oraz znaleźć dobre materiały. Wtedy, samodzielna nauka języka oznaczała także wysokie koszty – podręczniki, materiały audio i wideo – wszystko to trzeba było zakupić oddzielnie.

W dzisiejszych czasach na dobrą sprawę wystarczy chęć do nauki. Jeżeli pragniesz nauczyć się duńskiego, nic nie stoi na przeszkodzie, by po zamknięciu tego artykułu znaleźć w przeglądarce internetowej materiały do nauki. Od filmów i seriali poprzez muzykę aż do kontaktu z nativami za pomocą mediów społecznościowych, ogrom możliwości sprawia, że całkiem łatwo się w tym wszystkim pogubić.

Osobiście uważam, że najlepszą opcją dla osób rozpoczynających przygodę z duńskim jest porządny kurs online, który zapewni dostęp do najwyższej jakości materiałów oraz organizację procesu nauki. 

Samodzielna nauka duńskiego – jakie kursy polecam? 

W internecie znajdziesz bardzo niewiele kursów języka duńskiego online. Każdy z nich będzie obiecywał Ci skuteczne sposoby na opanowanie gramatyki, słownictwa oraz szczegółów języka. Przed podjęciem decyzji warto bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie oferty w celu ocenienia, który kurs Ci najbardziej odpowiada.

W moim doświadczeniu, najlepiej sprawdzają się kursy 17 Minute. Nie, nie pozwolą Ci na opanowanie duńskiego w nieco dłużej niż kwadrans – też byłam lekko spłoszona nazwą. “17 Minute” nawiązuje do czasu trwania codziennych zajęć. Oto kilka szczegółów na temat tego kursu:

 • Możesz z niego korzystać na każdym współczesnym urządzeniu, pod warunkiem, że jest połączone z internetem – smartfon, tablet czy laptop – wszystkie obsłużą 17 Minute bez zbędnych instalacji! 
 • Kursy krok po kroku wprowadzają Cię w świat języka. Każde zagadnienie jest szczegółowo objaśnione, a wyczerpujące polecenia oraz zestawy zadań przeprowadzą Cię przez proces “za rękę”.
 • Duński lektor nauczy Cię poprawnej wymowy. Każde słówko oraz wypowiedź to nagranie rodzimego użytkownika tego języka, dzięki czemu nie musisz się martwić o przyswojenie nieprawidłowej wymowy.
 • Inteligentne powtórki = zaoszczędzony czas! Dzięki systemowi SRS (Spaced Repetition System), kurs będzie wysyłał Ci słowa do powtórzenia w określonych odstępach czasowych, a nowe zagadnienia dostaniesz dopiero wtedy, gdy stare na dobre zagoszczą w Twojej pamięci długotrwałej.
 • Prostota obsługi czynią naukę jeszcze bardziej przystępną.

Jak wygląda nauka duńskiego z kursem 17 Minute Language ? 

Długo by tu opowiadać. Postaram się tak w skrócie:

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem, przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)

I 17 minut zleciało – oczywiście możesz uczyć się dłużej niż 17 minut. Autorzy kursy jednak zdają się sprawę, że większość z nas nie grzeszy nadmiarem czasu.

Poza tym, w nauce języków obcych ważna jest regularność – a nie ilość. Spróbuj najpierw wkomponować te 17 minut, ale codziennie – a później martw się o to, że za mało. 🙂

Moja rada – zanim zdecydujesz się na ten czy inny kurs online, najpierw warto go przetestować:  

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu duńskiego online (24 h)

Czym charakteryzuje się język duński? 

Każdy z języków świata charakteryzuje się unikalnymi aspektami, które obecne są jedynie w tej mowie. W języku duńskim są to:

 • Rozbudowany system tworzenia nowych słów. Zamiast nagminnego zapożyczania słownictwa z innych języków, w duńskim istnieje opcja łączenia istniejących wyrazów w celu opisania zagadnienia lub konceptu, który w innym języku wymagałby kilku słów. Przykładowo, appelsinskræl oznacza po duńsku skórkę od pomarańczy. To słowo zostało stworzone poprzez połączenie appelsin (pomarańcza) i skræl (skórka).
 • Zmiana głosu podczas wymawiania pewnych słów może zmienić ich znaczenie. Użycie “skrzypiącego” dźwięku, zwanego stød, podczas wymowy niektórych wyrazów będzie miało znaczący wpływ na to co mówisz – na przykład, to jedyna słyszalna różnica między bønner (fasole) a bønder (rolnik).
 • Rodzaje rzeczowników w duńskim są nieco inne niż w innych językach. Zamiast męskiej i żeńskiej, w tym języku skandynawskim występuje rodzaj powszechny i nijaki. Różnica pomiędzy nimi jest wyłącznie umowna, aczkolwiek każdy rzeczownik wyrażany jest w jednym z tych dwóch rodzajów.
 • Niecodzienny sposób liczenia. Liczby 50, 60, 70, 80 i 90 przedstawiane są jako wielokrotności liczby 20, a nie 10, jak to bywa w języku polskim czy angielskim. Dlatego na przykład 60 po duńsku to tres, czyli skrót od tresindtyve, co oznacza “trzy razy dwadzieścia”.

Nauka duńskiego od podstaw – gdzie zacząć? 

Pierwsze etapy nauki języków zazwyczaj należą do tych najtrudniejszych. Są to także chwile, w których uformujesz pierwsze zwyczaje oraz nawyki związane z nowym językiem. Aby uniknąć przyzwyczajenia się do najbardziej podstawowych błędów, warto rozpocząć naukę od poprawnego zapisu wyrazów i zdań po duńsku.

Alfabet duński

Duńskie litery nie różnią się zbytnio od tych używanych w większości państw europejskich. Język ten jest oparty głównie o alfabet łaciński, z kilkoma dodatkowymi literami. Są to: Æ, Ø i Å. 

Ponadto, nie zapominaj o tym, że wymowa samogłosek w duńskim różni się w zależności od słowa. Weźmy na przykład sal, salt i saks – w każdym z tych wyrazów, litera “a” wymawiana jest inaczej.

Jak nauczyć się duńskiego? 

Wymowa

Nagminne, błędne wypowiadanie wyrazów sprawi, że przyzwyczaisz się do złej formy wymowy, i bardzo trudno będzie Ci się dogadać z rodzimymi użytkownikami języka. Jest to szczególnie ważne w duńskim, w którym odmienna intonacja poszczególnych samogłosek może zupełnie zmienić znaczenie wyrazu!

Istotne jest, aby uczyć się poprawnej wymowy za pomocą nagrań nativów, a nie sztucznych syntezatorów mowy. Na samym początku nauki, opanuj zasady wypowiadania poszczególnych liter oraz zasady wymowy wybranych samogłosek. 

Słownictwo

Braki w zasobie słów są trochę jak braki w kulturze – potrafią przekazać Twojemu rozmówcy wiele na temat Twojej osoby. Jeżeli chcesz tego uniknąć, zadbaj o bogate słownictwo.

Codziennie powtarzaj wyrazy, zarówno nowe, jak i te starsze. Kluczowe jest, aby nie uczyć się zbyt długich list wyrazów za jednym razem – to może doprowadzić jedynie do zniechęcenia do nauki oraz pogubienia się w materiale.

Jedną z lepszych metod nauki słownictwa jest SRS (Spaced Repetition System). Polega ona na stopniowym wdrażaniu i powtórce wyrazów w określonych odstępach czasu, gwarantując niezakłócony transfer informacji do Twojej pamięci długotrwałej. Możesz z łatwością wypróbować ten system korzystając z 24 godzin darmowego dostępu do kursu, który go wykorzystuje.

Słuchanie

Słuchanie, niekoniecznie ze zrozumieniem, to jeden z najlepszych sposobów na oswojenie swojego mózgu z brzmieniem języka obcego. W przypadku duńskiego, pozwoli Ci to także na “wyłapanie” kiedy i jak używać odpowiednich intonacji samogłosek.

Słuchać możesz czegokolwiek, byleby było to po duńsku – seriale, filmy, audycje radiowe czy muzyka to doskonałe metody na osłuchanie się z językiem obcym – wybierz tą, która sprawia Ci najwięcej przyjemności.

Gramatyka

Niektórzy twierdzą, że gramatyka jest nieistotna – wystarczy rozumieć mówcę oraz umieć przekazać to, co chcemy powiedzieć. Według mnie Ci, którzy tak twierdzą, są w ogromnym błędzie. Zasady gramatyki pomagają uporządkować język, a poza tym, w niektórych przypadkach, mają wpływ na znaczenie wypowiedzi. Jeżeli chcesz opanować duński, poświęć część swojego czasu na naukę gramatyki, najlepiej za pomocą dobrej książki z ćwiczeniami gramatycznymi. 

Nauka duńskiego – czy duński jest trudny? 

Oczywiście, każdy będzie miał inne zdanie na ten temat – niektórzy uznają duński za dziecinnie prosty, bo biegle mówią po niemiecku, podczas gdy inni stwierdzą, że nie sposób się go nauczyć. Ostateczna ocena poziomu trudności zależy od Ciebie, więc nie sugeruj się opiniami innych na ten temat, tylko rozpocznij naukę! 

Certyfikaty i egzaminy 

Najpowszechniejszym egzaminem z duńskiego, po zaliczeniu którego otrzymasz certyfikat poświadczający Twoją znajomość języka jest test oparty o CEFR (Common European Reference Framework for Languages). Ma on aż sześć poziomów, od podstawowego (A1) aż do biegłego (C2).

Podsumowanie – 5 sprawdzonych rad, jak nauczyć się duńskiego

 1. Poznaj swoją motywację. Zastanów się, dlaczego tak naprawdę chcesz nauczyć się duńskiego. Spisz te przemyślenia i spoglądaj na nie codziennie. Dzięki temu nie zapomnisz, dlaczego nauka tego języka jest dla Ciebie ważna.
 2. Zaplanuj codzienną naukę. Wyznacz godziny, w których każdego dnia zasiądziesz do nauki i rozplanuj codzienne lekcje.
 3. Pamiętaj o gramatyce! Nie lekceważ tego aspektu nauki języka! Bogate słownictwo nic Ci nie da, jeżeli nie będziesz umieć go wykorzystać!
 4. Powtarzaj słówka, korzystając przy tym ze sprawdzonej metody, takiej jak na przykład SRS (Spaced Repetition System).
 5. Trenuj wymowę, kiedy tylko możesz. Wsłuchuj się w nativów, poprzez rozmowy z duńczykami lub oglądanie tamtejszej telewizji, i powtarzaj za nimi. Prawidłowa intonacja samogłosek to jeden z ważniejszych aspektów tego języka!

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu duńskiego online (24 h)

 

Anna Zwolinska