Jak nauczyć się języka francuskiego samodzielnie?

Nauka francuskiego

Nauka francuskiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za to zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka francuskiego.

nauka francuskiego kobieta na rozowym tle pokazuje na flage francji

 Chcesz uczyć się języka francuskiego na kursie online? Tutaj udało mi się znaleźć dobry kurs francuskiego – teraz możesz go przetestować  przez 24 h za darmo.

Nauka francuskiego – najważniejsze informacje w pigułce 

 • Aż 220 milionów osób na całym świecie umie mówić po francusku! Jest to jeden z najpowszechniej używanych języków na świecie. Poza Francją, to język urzędowy w 28 innych państwach, z czego w dwunastu z nich jest to jedyny oficjalny język. Są to głównie kraje afrykańskie, takie jak Demokratyczna Republika Konga, Wybrzeże Kości Słoniowej czy Senegal.
 • Francuski jest jednym z języków romańskich. Wywodzi się z potocznej odmiany łaciny używanej przez ludność Cesarstwa Rzymskiego. Jej poszczególne odmiany i gwary przekształciły się w wiele współczesnych języków, które nazywamy romańskimi. Poza francuskim, są to hiszpański, portugalski, włoski i rumuński.
 • Około 45% słów w języku angielskim wywodzi się właśnie z francuskiego. Jest to spowodowane podbojem normańskim wysp brytyjskich z 1066 roku – po tym wydarzeniu, francuski stał się językiem tamtejszej arystokracji i administracji, dzięki czemu wpłynął także na rozwój mowy angielskiej. Przez kolejne stulecia, francuski dalej odgrywał ważną rolę w tworzeniu współczesnego angielskiego.
 • Francuski był kiedyś ”językiem uniwersalnym” świata. Miano lingua franca, czyli powszechnego języka, odziedziczył po wymarłej łacinie. Okresem największej dominacji tego języka był przełom XVIII i XIX wiek. W dwudziestym stuleciu pałeczkę przejął angielski, głównie za sprawą osiągnięcia przez Stany Zjednoczone statusu światowego mocarstwa.
 • Obok angielskiego, francuski pozostaje bardzo wpływowym językiem dyplomacji. Wiele międzynarodowych organizacji oraz instytucji uznaje francuski jako jeden z oficjalnych języków. Należy do nich między innymi Organizacja Narodów Zjednoczonych, ale także Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Czerwony Krzyż oraz Lekarze Bez Granic. Francuski to także oficjalny język międzynarodowego sądownictwa.
 • Największe klasyki światowej literatury zostały napisane właśnie po francusku. Powieści takie jak Hrabia Monte Christo czy Nędznicy zostały skomponowane w tym języku.

nauka francuskiego kogut we francuskich farbach

4 powody, dla których nauka francuskiego jest prosta 

Nie mogę Ci obiecać, że nauka francuskiego będzie dla Ciebie bardzo łatwa i przyjemna przez cały okres poznawania tego języka. Nabywanie jakiejkolwiek nowej umiejętności wiąże się z koniecznością włożenia w to ciężkiej pracy oraz stawienia czoła wielu wyzwaniom.

Jednak każdy język obcy posiada szczególne cechy i aspekty, dzięki którym opanowywanie go może być nie tylko proste, ale także przyjemne. Nie inaczej jest w przypadku francuskiego, który ma wiele wspólnych cech z innymi językami oraz wywodzi się z rodziny języków stosunkowo łatwych do opanowania.

W porównaniu z innymi europejskimi mowami, jak chociażby rodziną języków słowiańskich, francuski wydaje się wręcz dziecinnie prosty. Oto kilka cech, które sprawią, że nauka francuskiego będzie dla Ciebie momentami łatwa i przyjemna:

 1. Popularność tego języka na całym świecie powinna stanowić dla Ciebie doskonałą motywację do nauki. Ten aspekt nie tyczy się samego procesu nauki, ale uważam, że jest on równie istotny dla początkujących – w końcu bez motywacji do działania nikt z nas nie wychodziłby rano z łóżka! Znając francuski i angielski, dwa z łatwiejszych języków do opanowania, możesz bez problemu porozumieć się z większością osób, których napotkasz np. podczas podróży!
 2. Nauka francuskiego przyjdzie Ci znacznie łatwiej, jeżeli znasz już podstawy innego europejskiego języka. Nie musi to nawet być język z rodziny romańskich – nawet znajomość polskiego jest sporym ułatwieniem! Poza tym, że nie musisz uczyć się nowego alfabetu, francuski rozwijał się na tyle agresywnie, że jego naleciałości odnajdziesz nawet w językach słowiańskich.
 3. Budowa słownictwa podczas nauki francuskiego to znacznie łatwiejsze zadanie, niż mogłoby się wydawać – mnóstwo wyrazów obecnych w języku polskim i angielskim ma swoje korzenie właśnie we francuskim, dzięki czemu nauka nowych słów może się czasem okazać jedynie kwestią innej pisowni i wymowy tego samego wyrazu!
 4. Odmiana wyrazów jest bardzo prosta. W przeciwieństwie do języka polskiego czy niemieckiego, we francuskim nie istnieje pojęcie odmiany przez przypadki – zamiast tego, wystarczy dodać odpowiednie słowo przed danym wyrazem. Sprawia to, że składanie wypowiedzi jest znacznie prostsze niż w języku polskim.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu francuskiego online (24 h)

jezyk francuski wieza eiffel

Nauka francuskiego online – czy można uczyć się samodzielnie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – oczywiście, że można!

Jeszcze kilkanaście lat temu, trzeba było włożyć sporo wysiłku w samodzielną naukę francuskiego, żeby przyniosła ona pożądane efekty oraz miała sens.

Ze względu na popularność tego języka, było to oczywiście znacznie łatwiejsze niż próba opanowania bardziej egzotycznej mowy, takiej jak język chiński czy suahili, jednak wciąż wymagało to przynajmniej wyjścia z domu w celu nabycia materiałów do nauki.

W dzisiejszych czasach, jedynym wymogiem są chęci i motywacja do nauki. W dobie wszechobecnego dostępu do internetu, możesz nauczyć się francuskiego na poziomie podstawowym bez ruszania się z kanapy oraz jakichkolwiek inwestycji.

Sieć jest pełna materiałów dydaktycznych w tym języku – pomijając kursy internetowe oraz tutoriale w formie krótkich filmików na YouTube, możesz również korzystać z wielu darmowych e-booków z ćwiczeniami oraz po prostu oglądać filmy i seriale po francusku.

Przy takiej formie nauki, warto pamiętać o tym, żeby starać się pojąć treść materiału bez wspomagania się napisami w innym języku. W miarę możliwości, najlepiej całkowicie je wyłączyć.

Samodzielna nauka języka to również konieczność samodyscypliny i wysokich zdolności organizacyjnych – podczas kursów z francuskim lektorem lub nauki w grupie, masz z góry wytyczony plan zajęć oraz zarys całego procesu poznawania języka na danym poziomie.

W przypadku samodzielnej nauki, odpowiedzialność zorganizowania sobie czasu spada na Ciebie. Jeżeli w innych sytuacjach życiowych sprawia Ci to problemy, wyszukiwanie materiałów na własną rękę i samodzielna rozplanowanie nauki każdego zagadnienia może okazać się złym pomysłem.

W celu efektywnej nauki i skutecznego wykorzystania czasu, najlepszą opcją nauki francuskiego w pojedynkę będzie porządny kurs francuskiego online.

Decydując się na taką formę nauki, otrzymasz starannie wyselekcjonowane informacje oraz materiały odpowiednie dla każdego poziomu znajomości języka. Pozwoli Ci to oszczędzić czas, a jedyny aspekt organizacyjny, z którym musisz sobie poradzić to znalezienie kilkudziesięciu minut wolnego czasu każdego dnia w celu poznawania nowego materiału oraz przeprowadzania regularnych powtórek.

Samodzielna nauka francuskiego – z jakimi kursami onlie warto się uczyć? 

Internet dosłownie pęka od kursów języka francuskiego. Niektóre są lepsze, niektóre gorsze. Za część z nich zapłacisz słone pieniądze, inne będą darmowe.

Tutaj istotna jest porządna analiza wszystkich możliwości oraz zasięgnięcie opinii innych użytkowników. Często bowiem zdarza się, że płatny kurs, który wygląda całkiem profesjonalnie okazuje się gorszy od zupełnie darmowego, który skupia się bardziej na merytorycznym podejściu do tematu, niż atrakcjach wizualnych.

Niezależnie od tego, jaki kurs wybierzesz, najważniejsze jest to, aby zawierał wszystkie materiały niezbędne do skutecznej nauki francuskiego. Dobry kurs to taki, który zbytnio nie komplikuje zagadnień, jednocześnie zawierając dużo przydatnych informacji i funkcji.

Osobiście mogę polecić Ci kursy 17 Minute Language . Są bardzo przejrzyste oraz mają profesjonalnie zaprojektowane działy i pojedyncze lekcje. Można by poświęcić oddzielny artykuł na opisanie wszystkich cech tych kursów, ale w skrócie podobają mi się bo:

 • Mogę z nich korzystać z dowolnego urządzenia. Niezależnie od tego, gdzie w danym momencie się znajduje, zazwyczaj mam przy sobie choć jedno urządzenie umożliwiające połączenie z internetem. To wystarczy, aby uzyskać dostęp do kursów 17 Minute. Niezależnie od tego, czy to smartfon, laptop lub tablet, kursy są dostępne na każdym z nich, bez potrzeby instalacji!
 • Kursy 17 Minute nie pozwolą na zdezorientowanie użytkownika – prowadzą Cię one “za rękę” przez każde zadanie oraz opcję interfejsu. Zawsze wiadomo, co trzeba zrobić, oraz jakie kroki należy podjąć, by wykonać dane zadanie. Oczywiście, nie oznacza to, że 17 Minute podaje Ci na tacy odpowiedzi do ćwiczeń – w końcu musisz się choć trochę wysilić, aby opanować francuski.
 • Francuscy lektorzy nauczą Cię poprawnej wymowy. W przeciwieństwie do innych kursów, które oszczędzają na profesjonalnych nagraniach z wykorzystaniem rodzimych użytkowników danego języka, 17 Minute oferuje zestaw setek nagrań, a każde z nich odrobinę zbliży Cię do celu, czyli mówienia jak prawdziwy Francuz!
 • Inteligentne powtórki (SRS) działają na Twoją korzyść! Wiele osób, które pragną nauczyć się nowego języka nie mają czasu na kompilowanie i powtarzanie długich list ze słówkami. Zresztą, ta metoda wcale nie jest tak skuteczna. System powtórek obecny w 17 Minute sam selekcjonuje materiał do powtórzenia oraz podsyła Ci go w określonych odstępach czasowych, dobierając nowy materiał w momencie utrwalenia starego w pamięci długotrwałej.
 • Obsługa kursu jest prosta jak konstrukcja cepa! 

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu francuskiego online (24 h)

nauka francuskiego wybrzeze lazurowe

Jak wygląda nauka francuskiego z kursem 17 Minute Language ? 

Kurs możesz przetestować za darmo przez 24 h, więc napiszę tylko w skrócie:

 • Kursy 17 Minute trzymają się ścisłej struktury oraz metody nauczania. Na samym początku każdej lekcji otrzymujesz zestaw wyrazów, z którymi musisz się zapoznać poprzez słuchanie i odczytywanie ich na głos. Następnie stawiasz czoła fiszkom z tłumaczeniami, które naprzemiennie odkrywasz i zakrywasz, w celu zapamiętania nowych słów i zwrotów.
 • W międzyczasie powtarzasz . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.
 • Samo słownictwo to oczywiście nie wszystko. Znajomość słówek to jedynie podstawa, na której trzeba zbudować znajomość języka. Każdej grupie tematycznej towarzyszy adekwatny tekst w formie opowiadania lub dialogu, który możesz przeczytać oraz odtworzyć w formie dźwiękowej. Nie muszę chyba dodawać, że nagrania zostały przygotowane wyłącznie we współpracy z rodzimymi użytkownikami języka francuskiego.
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)

Oczywiście moje doświadczenia są subiektywne – Ty możesz mieć inne zdanie na temat wyżej opisanych kursów. W celu przekonania się, czy to rzeczywiście opcja dla Ciebie, zachęcam Cię do darmowego przetestowania wersji testowej kursu.

Czym charakteryzuje się język francuski?

Rodzina języków romańskich ma bardzo długą i zawiłą historię, podczas której rozwinęły się poszczególne cechy języków wywodzących się z łaciny. Pomimo tego, że są do siebie podobne każdy z nich ma własne aspekty, dzięki którym wyróżnia się na tle innych. Francuski nie jest wyjątkiem od tej reguły. Oto tylko kilka unikalnych cech, którymi charakteryzuje się ten dźwięczny język:

 • Wiele liter we francuskim to tak zwane “nieme litery”. Bardzo dużo wyrazów w tym języku cechuje się spółgłoskami, które pomimo tego, że są obecne w zapisie tego słowa, nie są wypowiadane. Przykładem może być “petite” – wymowa tego wyrazu to “peti”. 
 • Romański i romantyczny – francuski jest określany przez wielu “językiem miłości”. Spowodowane jest to jego melodyjnym i uwodzicielskim brzmieniem, ale także skojarzeniami z Francją, a przede wszystkim jej stolicą, Paryżem, który od stuleci nazywany jest “miastem zakochanych”.
 • Francuski zawiera bardzo dużo homofonów. Homofony to wyrazy z taką samą wymową ale innym zapisem. We francuskim znajdziesz ich znacznie więcej niż w jakimkolwiek innym języku, oprócz azjatyckich, takich jak chiński czy też japoński, które mają bardzo dużo homofonów ze względu na nacisk na intonację w tych językach.
 • Prawie wszystkie francuskie słowa rozpoczynające się na literę ”w” to zapożyczenia. W języku francuskim bardzo rzadko trafisz na tą literę – Francuzi znacznie częściej używają ”V” w celu wyrażenia tego charakterystycznego dźwięku – obie litery w tym języku brzmią tak samo.
 • Academie Francaise to pierwsza na świecie instytucja regulująca zasady języka. Założona w 1635 roku, jest ona pierwszym tego typu organem na Ziemi. Jej zadaniem jest ustalanie nowych zasad gramatycznych oraz wprowadzanie nowych wyrazów, w razie potrzeby. Akademia wydaje również oficjalne słowniki tego języka oraz jest wiodącym autorytetem we wszelkich innych sprawach z nim związanych. Dziś, większość języków świata ma swój własny odpowiednik Academie Francaise.

nauka francuskiego online wino i bagietka francuska

Nauka francuskiego od podstaw – gdzie zacząć? 

Początki są najtrudniejsze – ta stara mantra to sama prawda, jeżeli chodzi o naukę języków obcych. Prawidłowe opanowanie nowej mowy wymaga stabilnych fundamentów, na których można poszerzać swoją wiedzę – jest to szczególnie ważne w języku francuskim, w którym tak wiele zależy od poprawnego wypowiadania wyrazów z wymową zupełnie odmienną od zapisu. Dlatego, aby uniknąć natrętnego powielania podstawowych błędów, należy zacząć naukę właśnie od poprawnego zapisu i odczytu poszczególnych francuskich liter i wyrazów.

Alfabet francuski

Tak jak każdy język romański, francuski również używa alfabetu łacińskiego jako podstawowego system pisma. To znaczne ułatwienie dla wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się tego języka, a pochodzą z państw, w których wykorzystywany jest ten sam alfabet. Jeżeli czytasz ten tekst, zakładam że należysz do nich także i Ty.

Może się to wydawać błahe, aczkolwiek zdasz sobie sprawę z tego, jak bardzo wspólny alfabet ułatwia naukę języka kiedy podejmiesz się zapoznania się z bardziej egzotyczną, azjatycką mową, taką jak język chiński czy koreański.

Pomimo wykorzystania alfabetu łacińskiego, we francuskim znajdują się charakterystyczne litery, które nie występują w innych językach romańskich. Nazywane są ”akcentami”, ponieważ wpływają właśnie na intonację wyrazów, w których występują. Są to:

 • Ç
 • é
 • â, ê, î, ô, û
 • à, è, ù
 • ë, ï, ü

W celu poprawnej nauki podstaw francuskiego, radzę Ci zapoznać się z prawidłową wymową wyżej wymienionych akcentów przy pomocy nagrań rodzimych Francuzów. Dzięki temu, nie sprawią Ci problemu gdy napotkasz je w tekstach lub innych codziennych sytuacjach.

System liczenia 

W tym język francuski znacznie różni się od swoich romańskich odpowiedników, odrobinę przypominając niektóre języki germańskie i nordyckie, takie jak duński czy niemiecki. Chodzi o to, że od liczby 70 do 99, cały system liczenia zmienia się w porównaniu do mniejszych nominałów.

Liczba 70 to soixante-dix, co oznacza “sześćdziesiąt-dziesięć”. 80 to z kolei quatre-vingts, czyli “cztery dwudziestki”, a 90 – quatre-vingts-dix, co w tłumaczeniu na polski znaczy “cztery dwudziestki-dziesięć”. Poza tymi liczbami, liczenie po francusku nie jest zbytnio skomplikowane, pamiętaj tylko, żeby porządnie zapamiętać powyższe wyjątki!

Podstawowe słówka po francusku z wymową

Po zapoznaniu się z alfabetem francuskim  czas na podstawowe słówka po włosku. W tabeli poniżej znajdziesz kilka podstawowych słówek pofrancusku wraz z wymową.

Poniższe słówka, jak i wymowa są z wspomnianego wyżej kursu 17 Minute Language. Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po francusku, kliknij tutaj.

takoui
nienon
możepeut-être
w porządku / dobrze / ok

OK
Dziękuję!
Merci !
Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f)
De rien !
Przepraszam,...Excusez-moi, ...
Przykro mi bardzo. (m/f)
Je suis désolé(e)
Désolé(e) !

Podstawowe zwroty po francusku z wymową

Teraz zaczyna robić się ciekawie – przed Tobą podstawowe zwroty po włosku. W tabeli poniżej znajdziesz tylko niektóre z podstawowych zwrotów po włosku.

Jeśli chcesz nauczyć się więcej podstawowych zwrotów po włosku z wymową – kliknij tutaj. 

Nazywam się …

Je m'appelle ...
Pochodzę …Je viens ...
Mam ... lat.
J'ai ... ans.
Jestem żonaty. / Jestem zamężna. / Nie jestem żonaty. / Nie jestem zamężna.Je suis marié(e).
Je ne suis pas marié(e).
Podróżuję sam. / Podróżuję sama. / Nie podróżuję sam. / Nie podróżuję sama.Je voyage seul(e).
Je ne voyage pas seul(e).
Podróżuję z ...
Je voyage avec ...
Nie mówię po francusku.
Je ne parle pas français.
Nie rozumiem tego. (m / f)
Je ne comprends pas.
Czy mówi pan po...? / Czy mówi pani po...? (m/f)
Parlez-vous ... ?

Jak nauczyć się francuskiego?

Wymowa

Prawidłowa wymowa jest podstawą poprawnej komunikacji w każdym języku świata, szczególnie takim jak francuski, którego forma pisana znacznie różni się od mówionej.

Dlatego bardzo ważne jest, by skupić się najpierw na nauce wymawiania poszczególnych liter oraz podstawowych zasad dotyczących niemych znaków w wyrazach – zazwyczaj można dopatrzeć się w tym reguły: dany ciąg liter zazwyczaj wymawiany jest tak samo w innych wyrazach.

Oczywiście nie jest to żelazna reguła – pamiętaj, że jeżeli masz wątpliwości co do wypowiedzenia jakiegokolwiek słowa, warto skonsultować to z nagraniem rodzimego użytkownika francuskiego.

Nie lekceważ nauki poprawnej wymowy, ponieważ może to skutkować w przyzwyczajeniu się do błędnego wypowiadania istotnych zwrotów, co często doprowadza do niezręcznych interakcji z innymi ludźmi, szczególnie w sytuacjach zawodowych.

Słownictwo 

Następnym krokiem w kierunku opanowania francuskiego powinna być skrupulatna nauka słownictwa – znajomość jak największej ilości słów w danym języku to podstawa udanej rozmowy oraz wyrafinowanych wypowiedzi.

Bogate słownictwo świadczy o Twojej klasie oraz tym, jak bardzo przykładasz się do nauki języka. Częste powtarzanie słów spowodowane nieznajomością odpowiednich synonimów bezpośrednio przekłada się na to, jakie wrażenie sprawiasz na rozmówcach.

Oczywiście, aby skutecznie uczyć się słówek, potrzebna jest odpowiednia metoda. Kompilacja długich list oraz bezsensowne powtarzanie wyrazów do niczego Cię nie doprowadzi – takie podejście zazwyczaj skutkuje w zapamiętaniu nieprawidłowych znaczeń poszczególnych słów oraz zniechęceniu do dalszego powtarzania.

Jedną z bardziej skutecznych metod nauki słownictwa, którą mogę Tobie polecić jest SRS, czyli Spaced Repetition System. Polega ona na powtarzaniu wybranych zestawów słówek w odpowiednich odstępach czasowych, aby ułatwić Ci utrwalenie wyrazów w pamięci długotrwałej.

Jeżeli chcesz wypróbować tej metody, kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp do 24-godzinowego, darmowego dostępu do kursu, który bazuje na SRS.

Słuchanie 

Nawet jeśli niekoniecznie wszystko rozumiesz, powinieneś jak najczęściej osłuchiwać się z francuskim. Częsty kontakt z naturalnym językiem, czyli takim spoza podręczników oraz innych materiałów dydaktycznych, przyzwyczai Twój mózg do jego dźwięków, dzięki czemu dalsza nauka będzie przychodzić Ci sprawniej i bardziej naturalnie.

Oglądaj filmy i seriale – francuskie kino uchodzi za jedno z najlepszych i najciekawszych na świecie. Osobiście najbardziej podobają mi się komedie znad Sekwany – chociaż tutaj warto zaznaczyć, że francuski humor jest bardzo specyficzny, i nie każdemu może przypaść do gustu.

Poza tym możesz także słuchać francuskiej muzyki – jeżeli chcesz zapoznać się z miejską kulturą oraz współczesnym slangiem, możesz zagłębić się w świat francuskiego hip hopu – nie tylko pozwoli Ci to poznać język, którego nie uwzględnia się w podręcznikach, ale także zapoznać się z rytmiką francuskiego.

Nieważne na jaką formę się zdecydujesz, istotne jest codzienne obcowanie z językiem obcym – bez tego francuski zawsze będzie Ci się kojarzyć jedynie z suchym powtarzaniem zadań przedstawionych w kursie czy podręczniku.

Gramatyka

Wielu lingwistów uważa, że nauka gramatyki wcale nie jest konieczna, aby na dobrym poziomie opanować jakikolwiek język. Osobiście uważam, że zaznajomienie się z chociaż tymi podstawowymi zasadami gramatycznymi jest nieocenione w procesie poznawania języka.

Szczególnie, jeżeli tym językiem jest francuski, którego gramatyka nie jest aż taka trudna – nauka podstaw nie będzie dla Ciebie wyzwaniem.

Jeżeli chcesz porządnie nauczyć się francuskiej gramatyki, zaopatrz się w dobrą książkę z ćwiczeniami. Wypełniaj je codziennie – wypracuj sobie rutynę rozwiązywania tych zadań. Wtedy nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia z gramatyki staną się klarowne i proste do zrozumienia.

Nauka francuskiego – czy francuski jest trudny? 

Poziom trudności danego języka obcego to bardzo subiektywna kwestia. Niektórzy zarzekają się, że nauka języka obcego to jedno z najtrudniejszych wyzwań, z jakim przyszło im się zmierzyć. Inni zaś uważają, że to kwestia determinacji, że poznawanie języka to naturalny proces.

Do tego wszystkiego dochodzi także kwestia wstydu – wiele osób krępuje się korzystać z nowo nauczonego języka ze strachu przed kompromitacją spowodowaną nieadekwatną wiedzą. Jeżeli borykasz się z tym problemem, nie jesteś sam – większość początkujących przechodzi przez to samo.

Pamiętaj, że rodzimi użytkownicy języka zawsze bardzo doceniają to, że ktoś włożył sporo ciężkiej pracy w opanowanie ich mowy.

Szczególnie tyczy się to Francuzów, którzy są bardzo dumni ze swego języka, a co po niektórzy wciąż uważają go za światowe lingua franca.

Foreign Service Institute umieścił francuski w grupie najłatwiejszych języków do opanowania dla użytkowników angielskiego. Jak już wcześniej wspomniałam, każdy będzie miał swoje zdanie na ten temat, a takie rankingi biorą pod uwagę jedynie namacalne podobieństwa w gramatyce i słownictwach, a nie indywidualne predyspozycje do nauki.

Certyfikaty i egzaminy 

Istnieje bardzo dużo instytucji oferujących egzaminy i certyfikaty z języka francuskiego. Wszystkie z nich porządnie przetestują Twoje umiejętności, aczkolwiek niektóre przydadzą się bardziej lub mniej, zależnie od sytuacji.

Jeżeli chcesz studiować lub pracować we Francji, najlepszym testem dla Ciebie będzie TFI (Test de Français International) – możesz do niego przystąpić zarówno na niższych poziomach zaawansowania (testy oferowane są od poziomu A1), jak i tych wyższych (do C1).

Istnieją także inne certyfikaty z języka francuskiego – prawie każdy z nich korzysta z CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), także nieważne, na który z nich się ostatecznie zdecydujesz, gdyż i tak najważniejszy będzie osiągnięty przez Ciebie poziom. Jest ich sześć: od A1 (podstawowy) do C2 (biegły).

Podsumowanie – 6 sprawdzonych rad, jak nauczyć się francuskiego

 1. Zaplanuj swoją naukę – zastanów się, ile czasu każdego dnia możesz poświęcić na powtórki oraz uczenie się nowych zagadnień. Rozpisz sobie swój prywatny plan zajęć i trzymaj się go, jeśli chcesz skutecznie uczyć się francuskiego.
 2. Co zmotywowało Cię do rozpoczęcia nauki? Nieważne, jaka jest Twoja odpowiedź na to pytanie – ważne jest to, by przypominać sobie o niej każdego dnia. Z czasem nauka będzie Cię nużyć, a zasiadanie do codziennych ćwiczeń będzie wydawać się nie do zniesienia. Wtedy warto przypomnieć sobie, dlaczego rozpocząłeś ten cały proces – dostaniesz wtedy potężnego “kopa” motywacyjnego i nabierzesz nowych sił do działania!
 3. Ucz się z głową. Nie rzucaj się na szalenie długie listy słówek w celu bezmyślnego powtarzania – nauka języka tak nie działa. Lepiej jest nauczyć się mniej, ale skutecznie, niż “po łebkach” opanować długą listę zagadnień.
 4. Nie lekceważ gramatyki – kup sobie dobrą książkę z ćwiczeniami i korzystaj z niej każdego dnia. To ważny element francuskiego, który pomoże Ci w konstrukcji prawidłowych wypowiedzi.
 5. Znajdź dobrą metodę na naukę słownictwa i trzymaj się jej. Świetnym sposobem na opanowanie francuskiego leksykonu jest SRS (Spaced Repetition System) – opiera się on na powtarzaniu krótkich zestawów słówek w odpowiednich odstępach czasowych aż do utrwalenia materiału w pamięci długotrwałej.
 6. Poszukaj lokalnej wymiany językowej – francuski jest niesamowicie popularnym językiem, więc w internecie powinno być bardzo dużo grup oferujących tak zwaną “wymianę językową”, która opiera się na znalezieniu partnerów do rozmowy w danym języku w celu poprawienia swoich umiejętności. Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, zorientuj się czy nie są organizowane spotkania, podczas których możesz poznać osoby francuskojęzyczne.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu francuskiego online (24 h)

Anna Zwolinska