Jak nauczyć się języka greckiego samodzielnie?

Nauka greckiego

Nauka greckiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za to zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka greckiego.

nauka greckiego kobieta skacze w tle grecka flaga

 Chcesz uczyć się języka greckiego na kursie online? Tutaj udało mi się znaleźć dobry kurs – teraz możesz przetestować go przez 24 h za darmo.

Nauka greckiego – najważniejsze informacje w pigułce

 • Język grecki jako jedyny należy do grupy helleńskiej z rodziny indoeuropejskiej, co oznacza, że jest to język niezwykle unikalny.
 • Jako język grecki rozumie się zwykle pojęcie język nowogrecki, czyli używany współcześnie. Starogrecki natomiast, nazywany też greką jest językiem wymarłym, używanym „za życia” przez na pewno znanych Tobie filozofów.
 • Greckim obecnie posługuje się ok. 15 milionów osób głównie w Grecji, na Cyprze, a także w niewielkim stopniu w kilku innych europejskich państwach (np. Albania, Włochy).
 • W Warszawie raz w roku można zdać egzamin Ελληνομάθεια potwierdzający znajomość Greckiego.

5 powodów, dla których nauka greckiego jest prosta

Czy wiesz, że oprócz Łaciny język Greków także wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie oraz na niektóre poza Europą? Nasza kultura jest z Grecją nierozerwalnie związana. Grecki jest również jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej. Czy warto się go uczyć? Tak! Co więcej, posiada cechy, które sprawią, że nauka wcale nie będzie taka trudna:

 1. W języku polskim występuje bardzo dużo słów pochodzenia greckiego. I nie mówię tu o naukowej terminologii, ale o słowach użytku codziennego, takich jak dieta, muzeum, czy polityka.
 2. Każdą literę w greckich słowach pisze się osobno, co dla wielu osób okaże się pomocne w nauce pisowni.
 3. Wiele głosek wymawia się tak samo jak w polskim.
 4. Szyk zdania jest raczej elastyczny.
 5. W potocznej mowie Grecy nie używają wszystkich istniejących czasów.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu greckiego online (24 h)

nauka greckiego wyspa grecka

Nauka greckiego online – czy można nauczyć się samodzielnie?

Wiadomo, że każdy ma swoje własne upodobania i doświadczenia, przez których pryzmat oceniamy naukę na kursach językowych. Jedni chwalą sobie motywację płynącą z obecności w grupie, inni nad wyraz cenią sobie indywidualizm i swobodę.

To do Ciebie należy wybór, jednak musisz pamiętać, że wybierając samodzielną naukę języka, jesteś w stanie zrobić co najmniej tyle samo, a często nawet więcej niż na zajęciach.

Dlatego warto rozpocząć naukę greckiego już w domu. Wymaga to odpowiedniego przygotowania i materiałów. Najlepszym rozwiązaniem na początek będzie dobry kurs online, który zadba o wyselekcjonowanie najważniejszych zagadnień.

Samodzielna nauka greckiego – jakie kursy polecam?

Na obecną chwilę nie ma jeszcze za dużo kursów języka greckiego w sieci. To nie znaczy, że nie ma wcale. 🙂 17 Minute Language jest pionierem jeżeli chodzi o kursy językowe online i widziałam, że w swojej ofercie mają również kurs greckiego online tutaj.

Kursy 17 Minute Language znam, uczyłam się z nimi innych języków i zawsze byłam bardzo zadowolona. Oto co Cię czeka : 

 • codzienna dawka ćwiczeń klarownie prezentowana na początek każdej lekcji;
 • doskonałe działanie na telefonie, tablecie, czy laptopie bez zbędnych instalacji;
 • słownictwo z wymową greckiego lektora – niezbędne na początku nauki;
 • system inteligentnych powtórek SRS (Spaced Repetition System), który planował sesje powtórkowe za mnie; nie musiałam zastanawiać się, jakie i ile słówek poćwiczyć na dzień;
 • prosta, intuicyjna obsługa.

Jak wygląda nauka greckiego z kursem 17 Minute Language ?

Długo by tu opowiadać. Postaram się tak w skrócie:

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.

I 17 minut zleciało – oczywiście możesz uczyć się dłużej niż 17 minut. Autorzy kursy jednak zdają się sprawę, że większość z nas nie grzeszy nadmiarem czasu.

Poza tym, w nauce języków obcych ważna jest regularność – a nie ilość. Spróbuj najpierw wkomponować te 17 minut, ale codziennie – a później martw się o to, że za mało. 🙂

Moja rada – zanim zdecydujesz się na ten czy inny kurs online, najpierw warto go przetestować:  

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu greckiego online (24 h)

budynek w greckim stylu

Czym charakteryzuje się język grecki?

Na początku nauki warto zyskać ogólny obraz specyfiki tego wyjątkowego języka. Poznaj kilka atrybutów nowogreckiego:

 • Ortografia w greckim gra ważną rolę. Istnieją bowiem różne zapisy niektórych głosek. Regulują je zasady, których trzeba nauczyć się na pamięć.
 • Istotnym aspektem wymowy jest akcent. Od jego umiejscowienie zależy często znaczenie wypowiedzi.
 • W greckim mamy cztery przypadki rzeczownika: mianownik, dopełniacz, biernik i wołacz.
 • Czasowniki odmieniają się przez osoby, dlatego nie trzeba używać zaimków (jak w polskim czy hiszpańskim).
 • Rzeczowniki są poprzedzone rodzajnikami.
 • Nie występuje coś takiego, jak bezokolicznik. Słowniki zwykle uznają za „formę podstawową” czasownik w czasie teraźniejszym w pierwszej osobie liczby pojedynczej.

Nauka greckiego od podstaw – gdzie zacząć?

Jeśli odpowiada Ci nauka z dobrym kursem online, zachęcam Cię do rozpoczęcia nauki już od teraz w domowym zaciszu. Od czego zacząć?

Alfabet grecki

Bez opanowania czytania liter greckich nie warto startować z nauką słownictwa. Na początku zapoznaj się z greckimi literami i sposobem ich zapisu. Oto one (w nawiasie kwadratowym jest sposób wymowy:

Α α – alfa – wymawia się jak polskie a

Β β – wita – jak polskie w

Γ γ – ghamma – wymawia się ją podobnie jak polskie h, ale w greckim jest to głoska dźwięczna. Wychodzi więc coś na podobieństwo gh przed samogłoskami e, i. Natomiast przed i wymawia się ją jako j

Δ δ – dhelta – Δ δ (dhelta) – wymawia się podobnie do th jak w angielskim this. Zwykłe d, znane z polskiej wymowy otrzymujemy w greckim przez zapis ντ

Ε ε – epsilon – jak polskie e

Ζ ζ – zita – jak polskie z

Η η – ita – jak polskie i

θ ϴ – thita – jak angielskie th w think lub both

Ι ι – jota – jak polskie i lub j

Κ κ – kappa – jak polskie k

Λ λ – lamdha – jak polskie l

Μ μ – mi – jak polskie m

Ν ν – ni – jak polskie n

Ξ ξ – ksi – jak zbitkę ks

Ο ο – omikron – jak polskie o

Π π – pi – jak polskie p

Ρ ρ – ro – jak polskie r

Σ σ – sighma – pomiędzy polskim s oraz sz

Τ τ – taf – jak polskie t

Υ υ – ipsilon – jak polskie i lub f albo w

Φ ϕ – fi – jak polskie f

Χ χ – hi – jak polskie h

Ψ ψ – psi – jak zbitkę ps

Ω ω – omegha – jak polskie o

Istnieją zasady wymowy dotyczący poszczególnych zestawień liter w słowie, które będziesz przyswajał(a) wraz z początkiem kursu. W greckim istotna jest także nauka czytania dyftongów (dwuznaków).

Podstawowe słowa po grecku z wymową

Po zapoznaniu się z alfabetem czas na podstawowe słówka po grecku. W tabeli poniżej znajdziesz kilka podstawowych słówek po grecku wraz z wymową. Poniższe słówka, jak i wymowa są z wspomnianego wyżej kursu 17 Minute Language.

Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po grecku, kliknij tutaj .

takναί
nieόχι
możeίσως
w porządku / dobrze / ok

εντάξει
Dziękuję!
Ευχαριστώ!
Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f)
Παρακαλώ!
Przepraszam,...Συγνώμη, ...
Przykro mi bardzo. (m/f)
Λυπάμαι.

Podstawowe zwroty po grecku z wymową 

Teraz zaczyna robić się ciekawie – przed Tobą podstawowe zwroty po grecku. W tabeli poniżej znajdziesz tylko niektóre z podstawowych zwrotów po  grecku.

Nazywam się …

Με λένε ...
Pochodzę …Κατάγομαι από ...
Jestem żonaty. / Jestem zamężna. / Nie jestem żonaty. / Nie jestem zamężna.Είμαι παντρεμένος.
Δεν είμαι παντρεμένος., Είμαι παντρεμένη.
Δεν είμαι παντρεμένη.
Podróżuję z ...
Ταξιδεύω με ...
Nie mówię po grecku.
Δεν μιλάω ελληνικά.
Nie rozumiem tego. (m / f)
Δεν το καταλαβαίνω.
Czy mówi pan po...? / Czy mówi pani po...? (m/f)
Μιλάτε ...;

Jeśli chcesz nauczyć się więcej podstawowych zwrotów po grecku wraz z wymową – kliknij tutaj.

Jak nauczyć się greckiego? 

Wymowa

Niech nie przeraża Cię to, że grecki alfabet różni się od doskonale Ci znanej łacińskiej wymowy liter. Potraktuj to jako wyzwanie i trening mięśni – tym razem nie ramion czy brzucha, ale aparatu mowy. Przez brak wyuczonej wymowy greckiej możesz napotkać trudności w komunikacji, dlatego każde słówko przyswajaj razem z jego wymową – od tej zasady nie ma ucieczki.

Słownictwo

Na początku nauki nowe słówka będą się dwoić i troić, ale nie rób popularnego błędu i nie idź w ilość, tylko w jakość. Co do jakości, mam na myśli to, na jak długo dane słówko zapamiętasz. Tutaj kłaniają się liczne metody na powtarzanie słownictwa. Jako fanka języków obcych mam doświadczenie z wieloma, jednak do tej pory największe efekty dawał mi system inteligentnych powtórek SRS. Dlaczego? Ominęłam dzięki niemu dylematy – ile słówek powtarzać, jak często itp. Możesz wypróbować tę metodę nauki greckiego za darmo przez 24 h, testując kurs online bazujący na niej.

Słuchanie

Osłuchiwanie się z greckim jest niezbędną częścią procesu przyswajania tego języka, ze względu na różnice między naszą rodzimą mową a nim. Jedną z opcji jest słuchanie podcastów. W Internecie można znaleźć zarówno te skierowane typowo dla uczących się, jak i materiały tworzone dla Greków (te polecam Ci na nieco wyższym poziomie języka, żeby Cię nie zniechęciły). Oczywiście największą kopalnią materiałów audiowizualnych jest YouTube. Jeśli nie uda Ci się znaleźć polskich materiałów dydaktycznych, spróbuj poszukać po angielsku lub w innym języku, który już znasz.

Gramatyka

Opanowanie struktur gramatycznych jest tak samo niezbędne do udanej komunikacji jak odpowiedni zasób słownictwa. Nie powinno się ich ignorować zwłaszcza na początku, ponieważ dzięki opanowaniu podstaw gramatyki greckiej łatwiej układać pierwsze zdania. Można to osiągnąć tylko na jeden sposób – poprzez systematyczne ćwiczenie. Nie tylko słówka wymagają odpowiedniej liczby powtórek, tak samo jest z regułami gramatycznymi. Poszukaj więc dobrej książki do gramatyki greckiej, która pomoże Ci obrać odpowiedni kurs w nauce gramatyki. Samodzielnego układania zdań możesz uczyć się także na dobrym kursie online, który z powodzeniem może zastąpić podręcznik w roli głównego „nauczyciela”.

Nauka greckiego – czy grecki jest trudny?

Jak się pewnie domyślasz, odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych kompetencji i poświęcanego czasu. Sam język może okazać się łatwy, jednak jego nauka wymaga pewnych kompromisów na drodze organizowania swoich codziennych aktywności. Pamiętaj, że kluczem do podnoszenia swojego poziomu jest codzienne obcowanie z językiem i robienie ćwiczeń. Może uda Ci się znaleźć kompana do wspólnej praktyki mówienia?

Certyfikaty i egzaminy

Wspomniany wcześniej egzamin Ελληνομάθεια od 2003 roku można zdawać w Pracowni Studiów Helleńskich na uniwersytecie Warszawskim. Certyfikat może potwierdzać nasze umiejętności na poziomie od A1 do C2. Na stronie Pracowni można znaleźć link do wymaganych zagadnień gramatycznych na każdy poziom.

Podsumowanie – 7 sprawdzonych rad, jak uczyć się greckiego (samodzielnie)

 1. Zacznij naukę od skonstruowania planu – na kartce, w Excelu, na telefonie, gdziekolwiek Ci odpowiada. Odpowiedz w nim na pytania: ile czasu chcesz poświęcać na naukę (określ to na poziomie dnia lub tygodnia) i z jakich materiałów chcesz korzystać.
 2. Przemyśl powtarzanie przez ludzi na okrągło słowo „motywacja”. Czy rzeczywiście będzie Ci potrzebna na dłuższą metę? Potrzebujesz jej, żeby zacząć, ale później nie uzależniaj swojej nauki od emocji (bo poziom motywacji niestety może spać, np. gdy masz zły humor). Co może więc ją zastąpić? Nawyk – dlatego tak ważne jest ćwiczenie codziennie, nawet przez kilkanaście minut.
 3. Rób efektywne powtórki – najlepszym wyjściem będzie tutaj kurs greckiego online z systemem SRS, który nie pozwoli Ci zabłądzić w gąszczu nowego słownictwa.
 4. Nie zaniedbuj nauki wymowy – ucz się nowych słówek zawsze z wymową greckiego lektora. Powtarzaj je na głos, a czasem będziesz wychwytywał je w materiałach do słuchania oraz odgadywał samodzielnie ich kontekst.
 5. Zapewnij sobie skupienie i odpowiednie warunki do nauki. Nie traktuj jej jako „odbębnienie” czy co gorsza – jako karę. Ja na przykład nie potrafię skupić się długo na jednej rzeczy, dlatego nie siedzę nad językiem parę godzin raz na kilka dni, ale staram się to robić większość dni tygodnia w mniejszych dawkach. Działa.
 6. Pamiętaj o ćwiczeniach gramatycznych. Jeśli coś będzie szczególnie trudne, posiedź nad tym dłużej, a wejdzie Ci w końcu w krew.
 7. Zanurz się w greckiej kulturze. Otaczaj się językiem, korzystając z różnych źródeł. Jak wcześniej wspominałam, pomocny będzie w tym temacie Internet. Wybierz formy obcowania z językiem, które będą dla Ciebie najfajniejsze. Trzeba zapewnić sobie trochę rozrywki w całej tej nauce.

Wiele osób twierdzi, że nauka języka bez wyjechania do innego kraju, w tym wypadku do Grecji, jest nieefektywna i niepraktyczna. Nie mają jednak racji, ponieważ przy dzisiejszych dobrodziejstwach technologii samodzielnie można dojść do naprawdę zadowalającego poziomu. Skorzystaj z tej szansy i zanurz się w języku, który tak wiele ma wspólnego ze współczesnymi kulturami europejskimi.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu greckiego online (24 h)

 

Anna Zwolinska