Jak nauczyć się języka hebrajskiego samodzielnie?

Nauka hebrajskiego

Nauka hebrajskiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za to zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka hebrajskiego .

nauka hebrajskiego zolte tlo i flaga izraela

Chcesz uczyć się języka hebrajskiego na kursie online? Tutaj udało mi się taki znaleźć, a teraz można ten kurs przetestować przez 24 h za darmo. 🙂

Nauka hebrajskiego – najważniejsze informacje w pigułce 

 • Hebrajski to jeden z najstarszych języków świata – pierwsze odnalezione zapisy datowane są na 1000 lat przed naszą erą,
 • Przez prawie 2000 lat, hebrajski był martwym językiem. Został “wskrzeszony” 150 lat temu przez członków ruchu syjonistycznego, starających się o utworzenie państwa żydowskiego,
 • Niektórzy Haredim, czyli ultra-ortodoksyjni Żydzi uważają hebrajski za święty język i używają go tylko do modlitwy, pomimo tego, że jest to urzędowy język w Izraelu. 

3 powody, dla których nauka hebrajskiego jest prosta

Nie ma łatwych języków. Nauka jakiejkolwiek nowej umiejętności wymaga czasu i dedykacji. Każda mowa ma jednak pewne cechy, których łatwo się nauczyć. W hebrajskim są to:

 1. Mnogie zapożyczenia. Hebrajski został przywrócony do życia w oparciu o starożytne żydowskie teksty, takie jak Biblia czy Talmud. Z tego powodu, wiele wyrazów codziennego użytku zostało zapożyczonych z innych języków, głównie europejskich.
 2. W Izraelu nikt nie zwróci uwagi na Twój akcent. Obywatele Izraela to głównie imigranci z innych państw, którzy tak jak Ty, też musieli nauczyć się hebrajskiego w celu efektywnej komunikacji. To oznacza, że nie musisz martwić się o nieporozumienie spowodowane Twoją wymową.
 3. Stosunkowo prosty alfabet. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka system pisma w języku hebrajskim wygląda na trudny i skomplikowany, nie jest to do końca prawdą. Łącznie składa się on z 27 znaków – przy regularnych powtórkach, zdołasz go opanować w bardzo krótkim czasie!

  Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu hebrajskiego online (24 h)

Nauka hebrajskiego online – czy można nauczyć się samodzielnie? 

Samodzielna nauka przede wszystkim wymaga samozaparcia oraz chęci do ćwiczeń. W dzisiejszych czasach, jedyne czego potrzebujesz to komputer z dostępem do internetu, aby rozpocząć naukę hebrajskiego!

Istnieje mnóstwo materiałów do nauki języków w internecie, od e-booków przez blogi językowe aż po izraelskie filmy i seriale – od Ciebie jedynie zależy, co wybierzesz jako pierwsze.

Według mnie, najlepszą metodą na samodzielną naukę języka dla początkujących jest kurs online. Decydując się na taką opcję, nie musisz tracić cennego czasu na szukanie odpowiednich materiałów, gdyż będą one przygotowane oraz praktycznie podzielone na działy i kategorie.

Samodzielna nauka hebrajskiego – jakie kursy polecam? 

Na obecną chwilę nie ma jeszcze za dużo kursów języka hebrajskiego w sieci. To nie znaczy, że nie ma wcale. 🙂 17 Minute Language jest pionierem jeżeli chodzi o kursy językowe online i widziałam, że w swojej ofercie mają również kurs hebrajskiego tutaj.

 Kursy 17 Minute Language znam, uczyłam się z nimi innych języków i zawsze byłam bardzo zadowolona. Oto co Cię czeka : 

 • Możliwość dostępu do zajęć z telefonu, tabletu oraz komputera osobistego, co czyni 17 Minute doskonałym wyborem dla zapracowanych
 • Dokładne wprowadzenie w świat języka. Kurs “za rękę” poprowadzi Cię przez każdą lekcję, przypomni o zadaniach do wykonania, oraz dostosuje nowy materiał do Twoich umiejętności
 • Nauka wymowy z nagraniami “native’ów”. W przeciwieństwie do niektórych kursów językowych online wykorzystujących syntezatory mowy, w 17 Minute wszystkie nagrania oraz odsłuchy słówek przygotowane zostały z udziałem osób, które mówiły po hebrajsku przez całe życie. Dzięki temu nie musisz obawiać się o naukę poprawnej wymowy.
 • Inteligentne powtórki pomogą Ci utrwalić materiał. System SRS korzysta z algorytmów, które w odpowiednich odstępach czasowych będą podsyłać Ci nowe zestawy słówek aż do zarejestrowania ich w Twojej pamięci długotrwałej.

Jak wygląda nauka hebrajskiego z kursem 17 Minute? 

Długo by tu opowiadać. Postaram się tak w skrócie:

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem, przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.

I 17 minut zleciało – oczywiście możesz uczyć się dłużej niż 17 minut. Autorzy kursy jednak zdają się sprawę, że większość z nas nie grzeszy nadmiarem czasu.

Poza tym, w nauce języków obcych ważna jest regularność – a nie ilość. Spróbuj najpierw wkomponować te 17 minut, ale codziennie – a później martw się o to, że za mało. 🙂

Moja rada – zanim zdecydujesz się na ten czy inny kurs online, najpierw warto go przetestować: 

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu hebrajskiego online (24 h)

Czym charakteryzuje się język hebrajski? 

W każdym języku występują cech unikatowe, wyróżniające go na tle innych. W hebrajskim są to między innymi:

 • Dwa główne dialekty – europejski i orientalny. Pierwszy wywodzi się od Ashkenazi, czyli Żydów, którzy przyjechali do Izraela z Europy. Cechuje się wpływami jidysz, jest preferowanym dialektem izraelskiej młodzieży. Orientalny to dialekt używany przez Żydów z bliskiego wschodu, tzw. Sephardim. NIe powinny więc dziwić wpływy arabskiego na jego rozwój.
 • Mowa potoczna jako mieszanka innych języków. Mówisz po arabsku lub angielsku? Istnieje spora szansa, że już poznałeś wiele zwrotów uznawanych za część hebrajskiego slangu, gdyż większość z nich to zapożyczenia z tych dwóch języków!
 • Brak samogłosek w alfabecie. System pisma hebrajskiego składa się wyłącznie ze spółgłosek. Samogłoski istnieją wyłącznie jako dźwięki.
 • Ciągła ewolucja języka. Pomimo tego, że istniał już w czasach starożytnych, hebrajski “wrócił do żywych” stosunkowo niedawno, przez co nowe zasady czy zmiana ustalonych reguł to nierzadkie zjawisko. Jest to jeden z niewielu języków na świecie, regulowanych przez instytucję – Akademię Języka Hebrajskiego, założoną w 1953 roku w Izraelu.

Nauka hebrajskiego od podstaw – gdzie zacząć? 

Samodzielna nauka języka nie należy do najłatwiejszych czynności, szczególnie na samym początku. Aby nie utrudniać tego procesu, Twoim pierwszym krokiem powinno być utrwalenie zasad pisania po hebrajsku.

Alfabet hebrajski 

Jak już wcześniej wspomniałam, w hebrajskim alfabecie nie występują samogłoski. W książkach do nauki tego języka oraz tekstach dla dzieci, są one reprezentowane poprzez dodatkowe kropki obok właściwych liter.

Znaki

Cały alfabet to 22 litery, z których pięć ma specjalną, ostateczną formę. Zależy ona od kontekstu danego słowa. Łącznie więc musisz nauczyć się 27 znaków, co nie powinno stanowić zbyt trudnego wyzwania. Jeżeli masz dobrą pamięć oraz sporo chęci do nauki, uporasz się z nauką alfabetu w jeden wieczór!

Kierunek pisania

Pamiętaj, że język hebrajski zapisywany jest od prawej do lewej! Całkiem trudno się do tego przyzwyczaić, aczkolwiek kiedy już Ci się to uda, zorientujesz się, że pisanie “na odwrót” wcale nie jest aż tak nienaturalne, jak mogłoby się wydawać.

Podstawowe słówka po hebrajsku z wymową

Po zapoznaniu się z alfabetem czas na podstawowe słówka po hebrajsku. W tabeli poniżej znajdziesz kilka podstawowych słówek po hebrajsku wraz z wymową. Poniższe słówka, jak i wymowa są z wspomnianego wyżej kursu 17 Minute Language.

Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po hebrajsku, kliknij tutaj.

takכן
ken
nieלא
lo
możeאולי
olai
w porządku / dobrze / ok

אוקיי
okej
Dziękuję!
תודה
toda!
Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f)
בבקשה (אין בעד מה)
bewakascha! (en bead ma)
Przepraszam,...סליחה
slicha ...
Przykro mi bardzo. (m/f)
אני מצטער
מצטערת
ani mitstaer.
ani mitstaeret

Podstawowe zwroty po hebrajsku z wymową

Teraz zaczyna robić się ciekawie – przed Tobą podstawowe zwroty po hebrajsku. W tabeli poniżej znajdziesz tylko niektóre z podstawowych zwrotów po hebrajsku.

Jeśli chcesz nauczyć się więcej podstawowych zwrotów po hebrajsku wraz z wymową – kliknij tutaj

Nazywam się …

קוראים לי
koroim li ...
Pochodzę …אני בא ...
באה מ
ani ba me ...
ani ba'a me ..
Mam ... lat.
אני בן/בת...שנים
ani ben
bat ... schanim.
Jestem żonaty. / Jestem zamężna. / Nie jestem żonaty. / Nie jestem zamężna.אני (לא) נשוי/נשואה
ani (lo) nasui
nesua.
Podróżuję sam. / Podróżuję sama. / Nie podróżuję sam. / Nie podróżuję sama.אני (לא) מטייל לבד
ani (lo) metajel
metajelet lewad.
Podróżuję z ...
אני מטייל עם
אני מטיילת עם
ani metajel im .../ ani metajelet im

Jak nauczyć się hebrajskiego? 

Wymowa

Nieprawidłowa wymowa wyrazów to najczęstszy powód nieporozumień pomiędzy “native speakerami” a osobami, które dopiero uczą się danego języka. Pomimo tego, że w hebrajskim istnieje wiele dialektów, a obywatele Izraela często mówią z zagranicznym akcentem, nie lekceważ poprawnej wymowy. Ten język zawiera wiele podobnie brzmiących słów, które mogą zostać niefortunnie przeinaczone.

Słownictwo

Bogate słownictwo to podstawa dobrej komunikacji. Język hebrajski nie jest wyjątkiem. Poszerzanie listy znanych Ci słówek może być proste i przyjemne, jeżeli używasz właściwych metod, takich jak na przykład SRS (Spaced Repetition System) – to sposób nauki w określonych odstępach czasowych, które pozwolą na optymalną organizację nowej wiedzy w Twojej pamięci długotrwałej.

Słuchanie 

Istotne w efektywnej nauce języka jest osłuchanie się z nim. Hebrajska muzyka, seriale czy filmy to doskonałe metody na przyzwyczajenie swojego mózgu do obcych dźwięków. Dzięki temu łatwiej Ci będzie przyswoić nowe słowa oraz zwroty, a poprawna wymowa stanie się czymś naturalnym.

Gramatyka 

Język hebrajski nie należy do najprostszych pod tym względem. Formy męskie i żeńskie czy różne odmiany wyrazów mogą czasem spędzić Ci sen z powiek. Dlatego, aby przyswoić te wszystkie zasady, musisz jak najczęściej wykonywać ćwiczenia. Najlepiej będzie, jeżeli zaopatrzysz się z obszerną książkę do hebrajskiej gramatyki, i codziennie wykonasz po kilka ćwiczeń. Dzięki temu, przyzwyczaisz się do panujących reguł, a poprawne składanie zdań stanie się odruchowe.

Nauka hebrajskiego – czy hebrajski jest trudny? 

Poziom trudności jakiejkolwiek czynności to wysoce subiektywne zagadnienie. Jedni z łatwością nabierają wprawy w czymś, co innym zajmuje lata praktyki. Nie inaczej jest z nauką języka hebrajskiego.

Według rankingu trudności języków skompilowanego przez Foreign Service Institute, hebrajski znajduje się w kategorii trzeciej, jako jeden z trudniejszych języków do nauki dla osób mówiących po angielsku. Jest to jednak tylko wynik jednego rankingu – Twoje odczucia na ten temat mogą okazać się zupełnie inne.

Dla otuchy dodam, że w każdym roku setki osób ubiegających się o obywatelstwo izraelskie uczy się języka w bardzo krótkim czasie, za pomocą intensywnych kursów, zwanych “ulpan”. Skoro oni mogą w kilka miesięcy opanować hebrajski na komunikatywnym poziomie – Ty też dasz radę!

Certyfikaty i egzaminy 

Istnieje wiele egzaminów, które pozwolą Ci uzyskać certyfikat znajomości hebrajskiego. W izraelu najpopularniejszy jest Hebrew Proficiency Test, powszechnie znany jako YAEL. Jest on szczególnie przydatny dla młodych osób muszących udowodnić znajomość języka na poziomie umożliwiającym rozpoczęcie studiów.

Oczywiście, możesz również przystąpić do europejskiego egzaminu ECL z hebrajskiego. Otrzymasz wtedy poświadczenie o znajomości języka na jednym z sześciu poziomów CEFR – od A1 (podstawowy) do C2 (biegły).

Podsumowanie – 6 sprawdzonych rad, jak nauczyć się hebrajskiego 

 1. Czemu chcesz się nauczyć hebrajskiego? Odpowiedz sobie na to pytanie jeszcze zanim zasiądziesz do pierwszej lekcji. Zapisz swoje powodu na kartce i umieść w widocznym miejscu. To niezwykle skuteczna metoda motywacji do codziennej nauki!
 2. Ćwicz codziennie. Zacznij traktować naukę języka jako część codziennej rutyny. Niech powtórka słówek bądź wykonanie choć jednego ćwiczenia stanie się czymś, bez czego nie wyjdziesz z domu, tak jak mycie twarzy czy szczotkowanie zębów!
 3. Otocz się hebrajskim. Zastąp swoich ulubionych artystów muzycznych izraelskimi gwiazdami pop. Zamiast kolejnego odcinka telenoweli zacznij oglądać seriale po hebrajsku (dostępna na Netflixie “Fauda” jest dobra na początek). Języki przestają być “obce” właśnie dzięki osłuchaniu się z nimi!
 4. Powtarzaj efektywnie, niekoniecznie dużo. Sprawdzona metod utrwalania materiału zawsze okaże się bardziej skuteczna niż bezmyślne powtarzanie ogromnej ilości wyrazów i zdań – zachęcam Cię do wypróbowania SRS (Spaced Repetition System) w celu skutecznego zapamiętania nawet najtrudniejszych zagadnień.
 5. Zaplanuj codzienną naukę. Rozpisz sobie, ile czasu dziennie możesz przeznaczyć na naukę języka (im więcej, tym lepiej), oraz jakie ćwiczenia masz zamiar wykonywać, i kiedy. Posiadanie ustalonego schematu pomoże Ci złapać rytm i sprawi, że język hebrajski stanie się nieodłączną częścią Twojej codzienności!
 6. Nie ignoruj gramatyki. Nawet jeżeli komunikacja z innymi osobami w danym języku nie sprawia Ci trudności, brak znajomości podstawowych reguł gramatycznych może trywializować to, co masz do powiedzenia. Jeżeli chcesz osiągnąć naprawdę wysoki poziom, nie możesz zlekceważyć tej części języka.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu hebrajskiego online (24 h)

 

Anna Zwolinska