Jak nauczyć się samodzielnie języka islandzkiego?

Nauka islandzkiego

Nauka islandzkiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za to zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka islandzkiego.

nauka islandzkiego kobieta pokazuje na flage islandii

Chcesz uczyć się języka islandzkiego samodzielnie? Kliknij tutaj i przetestuj za darmo kurs islandzkiego online.

Nauka islandzkiego – najważniejsze informacje w pigułce 

 • Tylko 314,000 osób na całym świecie mówi po islandzku! Większość z nich mieszka na Islandii.
 • Islandzki należy do rodziny języków germańskich. Ze wszystkich języków z tej rodziny, to właśnie islandzki zmienił się najmniej od czasów starożytnych. Pierwsze zapiski w tym języku są datowane na rok 1100, aczkolwiek był on w użytku na długo przed pierwszymi zapisami.
 • Starożytny norweski to język najbardziej przypominający islandzki. To właśnie z tego języka najprawdopodobniej wywiódł się islandzki. Z racji tego, iż nie zmienił się za bardzo od tamtego czasu, obywatele Islandii wciąż mogą odczytać większość starożytnych pism i ksiąg w starożytnym języku swoich przodków. Jest to niesamowicie rzadkie we współczesnych czasach – przykładowo, średniowieczny angielski jest praktycznie niezrozumiały dla współczesnych użytkowników tego języka.
 • Wielu ekspertów uważa go za wymierający język. Tylko 314,000 osób na całym świecie zna islandzki. Lwia część z nich to obywatele Islandii. Większość z nich płynnie posługuje się również drugim językiem – najczęściej jest to angielski lub norweski, co może skutkować w zaniknięciu islandzkiego w przyszłości.

3 powody, dla których nauka islandzkiego jest prosta 

Nauka języka to nie jest łatwe zadanie – wymaga przede wszystkim ciężkiej pracy oraz wielu godzin spędzonych na powtórce materiału.

Islandzki, jak zresztą każdy język skandynawski, jest językiem, który nie należy do najprzystępniejszych. Ma jednak pewne aspekty, dzięki którym jego nauka może momentami wydawać się przyjemna, a nawet i prosta. Oto one:

 1. Islandzki jest blisko powiązany z angielskim. Często słyszy się, że islandzki jest wręcz niemożliwy do opanowania. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę, ma on wiele cech wspólnych z językiem angielskim, powszechnie uznawanym za jeden z łatwiejszych.
 2. Jeżeli znasz już norweski, niemiecki, lub angielski, nauka islandzkiego będzie dla Ciebie znacznie prostsza. Powyższe języki są ściśle powiązane z islandzkim, czy to pod względem struktury i gramatyki czy też słownictwa. Znajomość tych języków pomoże Ci szybciej przyswoić zasady islandzkiego.
 3. Z racji tego, że niezbyt wiele osób na świecie mówi w ich języku, Islandczycy są zazwyczaj niezmiernie pomocni dla ludzi próbujących nauczyć się tej mowy – jeżeli masz taką możliwość, zapoznanie się z rodzimymi użytkownikami tego języka sprawi, że nauka stanie się znacznie prostsza.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu islandzkiego online (24 h)

nauka islandzkiego domek w islandii

Nauka islandzkiego online – czy można nauczyć się samodzielnie? 

Islandia to malutka wyspa na północy Europy, z populacją sześciokrotnie mniejszą niż populacja Warszawy. Jeszcze kilkanaście lat temu, samodzielna nauka języka islandzkiego była prawie niemożliwa bez wyjazdu na Islandię.

Małe zainteresowanie tym językiem oznaczało brak dostępu do książek i materiałów niezbędnych do nauki islandzkiego – wtedy jedynym wyjściem była wyprawa na Islandię w celu opanowania tamtejszej mowy.

Na szczęście, w dzisiejszych czasach nie jest to konieczne. Teraz, chcieć znaczy móc. Pomijając media społecznościowe, za pośrednictwem których możesz nawiązać kontakt z rodzimymi użytkownikami islandzkiego w celu przeprowadzenia organicznej rozmowy, w internecie znajdziesz nadmiar przydatnych informacji i materiałów, które pomogą Ci nauczyć się tego języka.

Łatwy dostęp do islandzkich produkcji kinowych i telewizyjnych czy muzyki pozwoli Ci na oswojenie się z brzmieniem tego języka. Książki, magazyny i teksty dla początkujących są dostępne na wyciągnięcie ręki – wystarczy chcieć. 

Nadmiar opcji nie zawsze jest jednak dobrą cechą. Co wybrać, żeby nie pogubić się w zalewie materiału i najlepiej wykorzystać cenny czas?

Zwłaszcza na początku nauki islandzkiego, dobrym pomysłem będzie porządny kurs online, który zawiera wyselekcjonowane informacje i umiejętnie podzielony materiał. Dzięki temu oszczędzisz czas i będziesz mógł skupić się na nauce.

Samodzielna nauka islandzkiego – jakie kursy polecam? 

Tak samo jak w przypadku innych materiałów do nauki, opcji jest bardzo dużo. W moim doświadczeniu, kursy 17 Minute Language  są jednymi z najbardziej efektywnych do znalezienia online.

Są profesjonalnie przygotowane oraz inteligentnie podzielone w taki sposób, aby “wycisnąć” jak najwięcej z każdej chwili spędzonej na nauce. Stąd nazwa 17 Minute – tyle czasu każdego dnia wystarczy, aby małymi kroczkami czynić postęp w nauce islandzkiego. Oto najważniejsze cechy tych kursów:

 • Uniwersalny dostęp na każdym urządzeniu – możesz uczyć się języków z 17 Minute na smartfonie, tablecie czy komputerze, bez żadnych dodatkowych instalacji
 • Kurs nie rzuca Cię na głęboką wodę. Każda lekcja i powtórka zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące każdego zadania. Nowe materiały są też prezentowane automatyczne i nie wymagają Twojej ingerencji, zaoszczędzając Ci jeszcze więcej czasu!
 • Nauka słownictwa zawsze odbywa się z wykorzystaniem islandzkiego lektora – 17 Minute nie wykorzystuje syntetycznych syntezatorów mowy. Ucząc się wymowy z tym kursem internetowym masz pewność, że będziesz wiedział, jak wypowiedzieć każde słowo poprawnie.
 • Inteligentne powtórki (SRS) oszczędzą Ci czas i usprawnią proces powtarzania informacji. Dzięki inteligentnym algorytmom, które podsyłają Ci słówka do powtórzenia w określonych odstępach czasu, aż do momentu, w którym zapiszą się w Twojej pamięci długotrwałej.
 • Kursy 17 MInute są dziecinnie proste w obsłudze.

Jak wygląda nauka islandzkiego z kursem 17 Minute? 

Długo by tu opowiadać. Postaram się tak w skrócie:

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem, przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.

I 17 minut zleciało – oczywiście możesz uczyć się dłużej niż 17 minut. Autorzy kursy jednak zdają się sprawę, że większość z nas nie grzeszy nadmiarem czasu.

Poza tym, w nauce języków obcych ważna jest regularność – a nie ilość. Spróbuj najpierw wkomponować te 17 minut, ale codziennie – a później martw się o to, że za mało. 🙂

Moja rada – zanim zdecydujesz się na ten czy inny kurs online, najpierw warto go przetestować:

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu islandzkiego online (24 h)

nauka islandzkiego widok na zorze

Czym charakteryzuje się język islandzki ?

Islandzki to jeden z bardziej unikalnych języków na świecie. Oto kilka cech wyróżniających go na tle innych:

 • Istnieje tylko jeden dialekt islandzkiego. Dzięki temu, że rozwinął się na małej wyspie, której mieszkańcy sprawnie nauczyli się szybko przemieszczać z jednej miejscowości do drugiej, różne akcenty i dialekty nigdy nie miały szansy się rozwinąć.
 • Zapożyczenia są bardzo rzadkie w islandzkim. Większość języków “pożycza” słowa z innych języków, aby opisać zjawiska lub rzeczy nieznane dla kultury danej mowy. Na Islandii, zamiast czerpać z innych języków, specjalna komisja rządowa zajmuje się tworzeniem tych słów w islandzkim, zazwyczaj poprzez łączenie istniejących już wyrazów.
 • Podstawowy układ zdania to S-V-O, czyli podmiot-orzeczenie-dopełnienie. Jest to jeden z popularniejszych układów zdań, występuje również w języku polskim. Ze względu na fleksję w islandzkim, szyk słów w zdaniu często się zmienia.
 • Czasowniki odmieniane są zależnie od czasu, osoby, liczby i trybu. To jedna z cech gramatyki islandzkiego, które czynią go całkiem trudnym językiem do opanowania.

Nauka islandzkiego od podstaw – gdzie zacząć? 

Rozpoczęcie nauki nowego języka od zera zawsze będzie wymagało od Ciebie ciężkiej pracy. Jeżeli jednak prawidłowo rozpoczniesz ten proces, może Ci to ułatwić stawianie dalszych kroków. Według mnie, najlepiej zacząć od zapoznania się z systemem pisma w islandzkim.

Alfabet islandzki 

Znając język polski, znajdujesz się na lepszej pozycji startowej do nauki islandzkiego niż osoby pochodzące z państw korzystających z innych systemów zapisu informacji, niż alfabet łaciński. Islandzki alfabet składa się z liter obecnych w pismach większości zachodnich języków oraz kilku dodatkowych znaków. Łącznie składa się on na 32 znaki.

Oprócz różnych odmian istniejących liter (takich jak np. “á), w islandzkim występują trzy litery typowe dla tego języka: Æ (æ), Ð (ð) i Þ (þ).

Jak nauczyć się islandzkiego? 

Wymowa

Poprawna wymowa to klucz do osiągnięcia płynności oraz porozumienia z rodzimymi użytkownikami języka islandzkiego. Niepoprawne wypowiadanie słów i zdań może doprowadzić do niezręcznych nieporozumień. 

Istotne jest, by w pierwszej kolejności nauczyć się poprawnego zapisu słów w islandzkim, a potem uczyć się poprawnej wymowy wyrazów wykorzystując nagrania rodzimych użytkowników tego języka.

Słownictwo 

Nikt nie lubi uczyć się słówek. To czasochłonne zajęcie, a poza tym zostaliśmy przyzwyczajeni do monotonnego powtarzania gigantycznych list wyrazów, z których tak naprawdę przyswoimy nieznaczną część z nich.

Dlatego warto znaleźć prawidłową metodę nauki słówek – takich jak SRS, czyli powtarzanie krótkich list słówek w określonych odstępach czasowych, aby efektywnie utrwalić je w pamięci długotrwałej.

Możesz przekonać się o skuteczności tej metody, korzystając z 24 godzin darmowego dostępu do kursu opierającego się na systemie SRS.

Słuchanie 

Słuchaj, nawet jeżeli nie rozumiesz wszystkiego. To kluczowy aspekt nauki każdego języka. Słuchanie islandzkiej muzyki i podcastów oraz oglądanie filmów i telewizji w tym języku przyzwyczai Twój mózg do brzmienia islandzkiego, co pozwoli na bardziej skuteczne przyswajanie nowego materiału.

Gramatyka 

Niektórzy lingwiści twierdzą, że nauka gramatyki nie jest konieczna, aby opanować język obcy na komunikatywnym poziomie. Możliwe, że jest w tym sporo prawdy, aczkolwiek według mnie, gramatyka ma znaczenie. Szczególnie w przypadku tak skomplikowanego języka, jak islandzki.

Najlepszą metodą na nauczenie się gramatyki jest zaopatrzenie się w dobrą książkę i regularne ćwiczenia. Systematyczne powtórki i wypełnianie zadań to klucz do sukcesu.

Nauka islandzkiego – czy islandzki jest trudny? 

Jedyną prawidłową odpowiedzią na to pytanie jest: nie dowiesz się, dopóki nie rozpoczniesz nauki! 

Poziom trudności danego języka jest wysoce subiektywnym czynnikiem. Wiele osób zarzeka się, że islandzki jest wręcz niemożliwy do opanowania, cytując długie nazwy islandzkich miejscowości i gór, albo pokazując przykłady zdań w tym języku. Oczywiście nie jest to tak proste – każdy uczy się języków w inny sposób. Jeżeli znasz języki skandynawskie, islandzki będzie dla Ciebie prostszy niż dla kogoś, kto nie miał wcześniej z nimi styczności.

Certyfikaty i egzaminy 

Z uwagi na bardzo małą popularność islandzkiego wśród języków, nie ma jednego najważniejszego certyfikatu, uniwersalnie poświadczającego o znajomości języka. Dlatego najlepiej zdecydować się na test oparty o europejskie CEFR (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego), pozwalający na osiągnięcie jednego z sześciu poziomów, od A1 (podstawowy) do C2 (biegły).

Podsumowanie – 5 sprawdzonych rad, jak nauczyć się islandzkiego

 1. Zaplanuj swoją naukę – zapisz na kartce lub w zeszycie, ile czasu dziennie będziesz poświęcać na naukę islandzkiego. Pomoże Ci to w systematycznej nauce.
 2. Jaka jest Twoja motywacja do nauki islandzkiego? Odpowiedz na to pytanie na kartce papieru oraz powieś ją w widocznym miejscu. Utrwali Cię to w swoim dążeniu do opanowania tego języka.
 3. Otaczaj się językiem. Oglądaj filmy, seriale i słuchaj muzyki islandzkiej. Przyzwyczajaj swój mózg do islandzkich dźwięków aby usprawnić swój proces nauki.
 4. Powtarzaj regularnie, ale z głową – korzystaj z systemu powtarzania materiału, takiego jak na przykład SRS (Spaced Repetition System) – dzięki organizacji swoich powtórek, lepiej zapamiętasz nowe słówka.
 5. Pamiętaj o gramatyce – poprawne opanowanie podstawowych zasad gramatyki pozwoli Ci na sprawniejszą naukę na wyższych poziomach oraz uniknąć przyzwyczajenia się do popełniania błędów, które są łatwe do uniknięcia.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu islandzkiego online (24 h)

Anna Zwolinska