Jak nauczyć się języka japońskiego?

Nauka japońskiego

Nauka japońskiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za nią zabrać? W tym artykule  znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka japońskiego.

nauka japońskiego autorka tekstu w japonii

 Chcesz uczyć się języka japońskiego na kursie online? Tutaj udało mi się znaleźć dobry kurs – teraz możesz przetestować kurs przez 24 h za darmo.

Nauka japońskiego – najważniejsze informacje w pigułce 

 • Według najnowszych statystyk, aż 127 milionów osób mówi na co dzień po japońsku, z czego 126 milionów to Japończycy.
 • Japoński to trzeci najczęściej używany język w internecie. Pomimo tego, że japońskim włada mniej niż 2% populacji naszej planety, stanowi on 10% zawartości internetu.
 • Najważniejszym, a zarazem najbardziej powszechnym egzaminem z języka japońskiego jest JLPT (Japanese Language Proficiency Test)

4 powody, dla których nauka japońskiego jest prosta 

Wiele osób uważa, że języki Dalekiego Wschodu należą do najtrudniejszych języków do opanowania na świecie. Jest w tym trochę prawdy, ale nie należy się z tego powodu do nich zniechęcać.

Język japoński, jak zresztą każdy inny, ma pewne cechy, dzięki którym jego nauka będzie czasem wydawać się prosta i przyjemna!

 • W języku japońskim są tylko dwa czasy: teraźniejszy/przyszły, i przeszły. Znacznie upraszcza to naukę gramatyki oraz sprawia, że rzadziej będziesz się mylić! Ta część japońskiego jest łatwiejsza niż w wielu innych językach, powszechnie uważanych za łatwe. Na przykład, język angielski ma aż 12 form czasowych, których trzeba się nauczyć, aby poprawnie się nim posługiwać!
 • Słowniki języka japońskiego wypełnione są zapożyczeniami z języków zachodnich, a szczególnie z angielskiego. Stanowi to zdecydowane ułatwienie, szczególnie dla początkujących.
 • Nauka hiragany, czyli podstawowego sylabariusza w japońskim, jest stosunkowo prosta i przyjemna – dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni uczą się go jako pierwszego, podobnie jak alfabetu łacińskiego w polskich podstawówkach.
 • Brak odmiany przez rodzaje to kolejne ułatwienie – nie musisz męczyć się z zapamiętywaniem, czy wybrany wyraz to rodzaj męski, czy żeński. Przyspieszy to proces nauki nowych słówek oraz pozwoli Ci nauczyć się ich więcej w krótszym czasie.

jazyk japonski gora fuji i sakura w japonii

Nauka japońskiego online – czy można nauczyć się samodzielnie? 

W dwudziestym pierwszym wieku, każdy z nas może samodzielnie nauczyć się jakiegokolwiek języka, w tym japońskiego.

Wcześniej też było to możliwe, aczkolwiek nasi przodkowie faktycznie mieli lepsze wymówki – w bibliotece nie było książki do japońskiego, a najbliższa szkoła językowa oferująca naukę od podstaw znajdowała się w mieście oddalonym o setki kilometrów.

ksiazki do nauki japonskiego
Jestem pewna, że to nie wszystkie książki do nauki języka japońskiego, jakie udało mi się znaleźć w domu 🙂 Nauka języka to swego rodzaju podróż, dlatego oprócz podręczników, warto zaopatrzyć się w przewodniki po danym kraju, książki o kulturze czy powieści autorów z kraju, którego język staramy się opanować. Książki są niestety w języku niemieckim, dlatego nie podaję konkretnych tytułów.

Ty niestety nie możesz posilić się podobnym wytłumaczeniem – w dobie internetu, chcieć naprawdę znaczy móc. Aby rozpocząć naukę, wystarczy znaleźć odpowiedni kanał na YouTubie albo kupić e-booka do nauki języka od podstaw za pośrednictwem Amazona.

Kontakt z żywym językiem w 2020 roku także nie wymaga wyjazdu do Tokio. Wystarczy pobranie kilku japońskich seriali, zanurzenie się w fascynujący świat mangi i anime, oraz umówienie się na rozmowę twarzą w twarz z native speakerem przez internet.

Dobrym pomysłem zwłaszcza na początku nauki japońskiego jest profesjonalny kurs online, który wprowadzi Cię w świat języka, a dzięki starannie wyselekcjonowanym informacjom i zaplanowanym lekcjom, unikniesz pomyłek oraz nie stracisz motywacji! 

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu japońskiego online (24 h)

Samodzielna nauka japońskiego – z jakim kursem warto się uczyć? 

Internet jest pełen kursów, zarówno płatnych, jak i darmowych, które umożliwią naukę języka japońskiego od podstaw. Ja miałam okazję uczyć się między innymi z kursem japońskiego online o nazwie 17 Minute Language. Kurs podobał się z wielu względów, na przykład:

 • Kursy 17 Minute dostępne są na każdym urządzeniu. Nieważne więc, czy wolisz uczyć się na laptopie, smartfonie, czy tablecie – możesz z niego korzystać wszędzie, bez opóźnień ani dodatkowych instalacji
 • Podczas kursu, uczniowie prowadzeni są “za rączkę”. Oznacza to szczegółowe instrukcje, które krok po kroku pomogą Ci zgłębić tajniki języka.
 • Kursy 17 Minute udostępniają nagrania profesjonalnych, japońskich lektorów. Pozwala to na osłuchanie się z poprawną wymową zdań i słówek – koniec z bezdusznymi, metalicznymi syntezatorami mowy!
 • Prostota obsługi 
 • System SRS, czyli inteligentne powtórki pozwolą Ci oszczędzić na czasie. Algorytmy 17 Minute Language  same przygotowują i wysyłają materiały do powtórek, aż do momentu, gdy na trwałe zagoszczą w twojej pamięci długotrwałej.

Jak wygląda nauka japońskiego z kursem 17 Minute Language? 

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu japońskiego online (24 h)

nauka japonskiego i gejsze japonskie

Czym charakteryzuje się język japoński? 

Język japoński posiada unikatowe cechy wyróżniające go na tle innych. Zapoznaj się z nimi, by uniknąć podstawowych błędów oraz ułatwić proces nauki.

 • To, z kim rozmawiasz, ma znaczenie (honoryfikatywność). Wszystko zależy od stopnia Twojej relacji z osobą, z którą aktualnie prowadzisz rozmowę. Nie dotyczy to jedynie tytułów grzecznościowych, które także obowiązują w tym języku. Istotne jest również dobranie odpowiednich końcówek do przymiotników i czasowników, w zależności od tego, czy rozmawiasz z kimś bliskim (nieformalne końcówki) czy starszym lub nieznajomym (grzecznościowe). Najwyższa, honorowa forma, powinna występować podczas rozmów z osobą o wyższym statusie społecznym.
 • Struktura zdania SOV. Podobnie jak w przypadku innych języków azjatyckich, takich jak koreański czy chiński, struktura zdania obowiązująca w japońskim to tzw. “SOV”, czyli podmiot-dopełnienie-orzeczenie. Jest to struktura inna od tej znanej Ci chociażby z języka polskiego czy angielskiego.
  • Przykładowo, zdanie: „Ja siedzę w poczekalni na kanapie” po japońsku brzmiałoby: „Ja w poczekalni na kanapie siedzę”, ponieważ w przeciwieństwie do polskiego, dopełnienie występuje przed orzeczeniem.
 • Wpływy języka chińskiego. W japońskim, słów pochodzących z chińskiego jest mniej więcej tyle samo, co tych rdzennie japońskich, o ile nie więcej. Znaczy to, że jeśli masz już jakieś doświadczenie z językiem mandaryńskim, łatwiej będzie ci rozpocząć naukę japońskiego od podstaw! 
 • Gairaigo, czyli zapożyczenia z Zachodu. Mnóstwo słów używanych na porządku dziennym w Japonii to zapożyczenia z języków innych niż chiński. Zaliczają się do nich wyrazy takie jak arubaito (praca, od niemieckiego arbeit) czy sutoroberi (truskawka, inspirowane angielskim strawberry).

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu japońskiego online (24 h)

Nauka japońskiego od podstaw – gdzie zacząć? 

Alfabet Japoński

W przeciwieństwie do języka koreańskiego, który ma wyraźnie wytyczony alfabet z określoną ilością znaków i ich możliwymi kombinacjami, system pisma japońskiego jest nieco bardziej skomplikowany. Można podzielić go na trzy podstawowe grupy: kanji, hiragana i katakana. Każda z nich ma inne zastosowania, a wszystkie inspirowane są chińskim pismem.

Kanji

Kanji to znaki bezpośrednio zaczerpnięte z języka chińskiego. Szacuje się, że aby móc komfortowo pisać i czytać współczesne japońskie teksty, takie jak gazety czy książki, powinno się znać około 2000 kanji.

Każdy znak kanji ma własny dźwięk, formę i znaczenie. Można je również łączyć ze sobą w celu utworzenia bardziej złożonych wyrazów.

Ciekawym aspektem tego pisma jest to, że znaczenie znaków wynika bezpośrednio z wizualnie przedstawionych składników poszczególnych znaków. Jest to wykorzystywane w Japonii do tworzenia kokuji, czyli znaków, które nie występują w chińskim, ale zostały stworzone przez Japończyków w oparciu o elementy obecne w kanji.

 • Przykładowo, słowo hataraku, oznaczające „pracować” ma znak: 働. Został on utworzony w oparciu o 亻, co zarówno w chińskim, jak i japońskim symbolizuje człowieka, oraz 動 (ugoku), znaku kanji oznaczającego „ruszać się”. Efektem połączenia tych dwóch elementów jest 働. Słowo „pracować” jest więc „ruszającym się człowiekiem”.

Warto pamiętać o zasadach słowotwórstwa w oparciu o elementy kanji, oraz nauczyć się podstawowych znaków-kluczy (takich jak wyżej wspomniany 亻), ponieważ dzięki nim, nawet jeżeli nie wiesz, co oznacza dany kanji, znajomość znaków-kluczy pozwoli Ci wydedukować znaczenie tego znaku.

Hiragana

Hiragana to sylabariusz, opracowany w celu uproszczenia oraz przystosowania zaczerpniętych z Chin znaków kanji do specyficznej gramatyki japońskiego. Jest to pierwsza forma pisanego słowa, której uczy się dzieci oraz obcokrajowców uczących się japońskiego.

Z racji tego, iż w języku japońskim używa się wielu różnych końcówek czasowników i przymiotników, hiragana wykorzystywana jest do przedstawienia koniugacji tych słów na piśmie. Działa to zazwyczaj tak, że znak kanji służy jako przedstawienie tematu, czy też sedna danego wyrazu, a hiragana jest dopełnieniem słowa i przedstawia odpowiednią końcówkę.

Hiraganę można też wykorzystać do fonetycznej adnotacji wyrazów zapisanych przy użyciu wyjątkowo skomplikowanych kanji. Jest to znane jako furigana, zapisywana jako mała adnotacja u góry wybranego znaku kanji.

Katakana

Ten system zapisu współcześnie wykorzystywany jest to zapisywania obcych nazw własnych, nazwisk, nazw roślin, jak i słów zapożyczonych z języków zachodnich, takich jak na przykład Święta Bożego Narodzenia. Japońska wymowa tego święta to kurisumasu (od angielskiego „Christmas”), a jego zapis w katakanie wygląda tak: クリスマス. 

Katakana to alfabet oparty o sylaby, składający się z 48 znaków. Poza zapożyczeniami, wykorzystuje się go do opisywania zachodnich pojęć i konceptów, a także zagadnień związanych z nowymi technologiami i internetem.

Podobnie jak hiragana, katakana jest stosunkowo prosta. Polecam zapoznanie się z tymi dwoma alfabetami, zanim zaczniesz przygodę z kanji.

Podstawowe słowa po japońsku z wymową

Po zapoznaniu się z alfabetem czas na podstawowe słówka po japońsku. Poniższe słówka , jak i wymowa są z wspomnianego wyżej kursu 17 Minute Language.

Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po japońsku, kliknij tutaj.

takはい
Hai
nieいいえ
Iie
możeもしかしたら
Moshikashitara
w porządku / dobrze / ok

わかりました
Wakarimashita
Dziękuję!
ありがとう!
Arigatou!
Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f)
どういたしまして!
Douitashimashite!
Przepraszam,...すみません、・・・
Sumimasen,...
Przykro mi bardzo. (m/f)
ごめんなさい
Gomennasa

Najważniejsze zwroty po japońsku z wymową

Teraz zaczyna robić się ciekawie – przed Tobą podstawowe zwroty po japońsku. W tabeli poniżej znajdziesz tylko niektóre z nich. Jeśli chcesz nauczyć się więcej podstawowych zwrotów po japońsku wraz z wymową – kliknij tutaj. 

Nazywam się …

・・・といいます
... to iimasu
Pochodzę …・・・人です
... jin desu
Mam ... lat.
わたしは・・・さいです
Watashi wa ... sai desu
Jestem żonaty. / Jestem zamężna. / Nie jestem żonaty. / Nie jestem zamężna.わたしはけっこんしています(どくしんです)
Watashi wa kekkon shite imasu
Watashi wa dokushin desu
Podróżuję sam. / Podróżuję sama. / Nie podróżuję sam. / Nie podróżuję sama.わたしはひとりでりょこうをしています(ひとりではありません)
Watashi wa hitoride ryokou wo shite imasu
Watashi wa hitori dewa arimasen
Podróżuję z ...
わたしは・・・とりょこうをしています
Watashi wa ? to ryokou wo shiteimasu
Nie mówię po japońsku.
にほんごをはなせません
Nihongo wo hanasemasen
Nie rozumiem tego. (m / f)
わかりません
Wakarimasen
Czy mówi pan po...? / Czy mówi pani po...? (m/f)
・・・をはなせますか?
... wo hanasemasuka?

nauka japonskiego od podstaw

Jak nauczyć się japońskiego?

Wymowa 

Poprawna wymowa i intonacja wyrazów są kluczowe, jeśli chcesz prawidłowo komunikować się w jakimkolwiek języku. Większość nieporozumień wynika właśnie z tego, że początkujący źle wymawiają pewne wyrazy.

Pomimo tego, że w języku japońskim tonacja nie jest aż tak istotna jak na przykład w chińskim czy koreańskim, powinieneś nauczyć się poprawnie wymawiać japońskie zwroty. Najlepszym sposobem na to jest oczywiście osłuchanie się z frazami wymawianymi przez rodzimego użytkownika tego języka. 

Słownictwo 

Stałe poszerzanie słownictwa to kolejny klucz do sukcesu. Im więcej słów znasz, tym łatwiej będzie Ci wyrazić swoje odczucia, opinie oraz ogólnie komunikować się w języku japońskim.

Moje doświadczenia ze słówkami nauczyły mnie jednego – jeżeli zmuszę się do nauki długiej listy zwrotów, nigdy nie będę mogła porządnie utrwalić jej w pamięci.

Dlatego bardzo ważna jest nauka słówek w określonych odstępach w celu prawidłowego transferu informacji do Twojej pamięci długotrwałej. To tzw. metoda SRS (Spaced Repetition System).

Tutaj możesz ją przetestować za darmo, uzyskując 24-godzinny dostęp do kursu, który na niej bazuje.

Słuchanie 

Naukowo udowodnionym faktem jest, że osłuchiwanie się z językiem pomaga w jego nauce, nawet jeżeli słuchacz nie rozumie wszystkich wypowiadanych słów. To wszystko za sprawą tego, że Twój mózg stopniowo przyzwyczaja się do brzmienia języka obcego i zaczyna uznawać go za naturalny. Dzięki temu nauka stanie się dla Ciebie łatwiejsza.

Istnieje mnóstwo materiałów, z których możesz korzystać, aby “zaprzyjaźnić się” z językiem japońskim. Jednym z nich jest słuchanie muzyki z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jeżeli jednak J-POP okaże się torturą dla Twoich uszu, kolejnym sprawdzonym sposobem jest oglądanie japońskich seriali, na przykład popularnych produkcji anime.

Gramatyka 

Nauka gramatyki to chyba najmniej przyjemna część procesu oswajania się z językiem obcym, aczkolwiek jest ona konieczna, jeżeli chcesz poprawnie posługiwać się japońskim w przyszłości.

Zaniedbanie gramatyki może wiązać się z przyzwyczajeniem do popełniania pewnych błędów, a tego bardzo trudno się oduczyć. Znacznie łatwiej jest zapoznać się z prawidłowymi zasadami na samym początku.

Jak więc nauczyć się gramatyki? Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. Kup dobrą książkę do japońskiej gramatyki i systematycznie rozwiązuj zadania. Jeżeli wyrobisz w sobie rutynę zasiadania do biurka i regularnych ćwiczeń, błędy gramatyczne nie będą dla Ciebie problemem.

Nauka japońskiego – czy japoński jest trudny ?

Zdania na ten temat są podzielone. Zdecydowanie łatwiej jest nauczyć się japońskiego, jeżeli posiada się już jakieś doświadczenie z językami azjatyckimi, w szczególności chińskim.

Ranking Foreign Service Institute umieścił język japoński w kategorii piątej. Oznacza to, że według tego instytutu, jest to jeden z najtrudniejszych języków do nauki dla osoby anglojęzycznej.

Należy jednak pamiętać, że takie klasyfikacje są wysoce subiektywne, i nie odzwierciedlają doświadczeń wszystkich osób uczących się poszczególnych języków – odpowiednie chęci oraz determinacja sprawią, że nauka japońskiego będzie dla Ciebie przyjemnością! 

Certyfikaty i egzaminy 

Najważniejszym egzaminem potwierdzającym znajomość języka japońskiego jest Japanese Language Proficiency Test (JLPT). W Polsce, testy te organizowane są przez Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych w Warszawie.

Certyfikaty JLPT podzielone są na pięć poziomów. N5 to podstawowa znajomość języka, N1 zaś poświadcza, że rozumiesz japoński w prawie wszystkich okolicznościach. Przygotowując się do tego egzaminu, warto pamiętać, że sprawdza on tylko Twoje rozumienie japońskiego – nie ma w nim części ustnej ani pisemnej.

Podsumowanie – 8 sprawdzonych rad, jak uczyć się japońskiego 

 1. Zaplanuj swoją naukę – zapisz sobie, ile czasu dziennie będziesz poświęcać na naukę, i trzymaj się tego. 
 2. Zastanów się, dlaczego uczysz się japońskiego? Dodatkowo, możesz sobie zapisać wszystkie powody, dla których chcesz opanować ten język, i powiesić tę listę w widocznym miejscu – doda Ci to motywacji do nauki!
 3. Korzystaj ze wszystkich dostępnych pomocy naukowych – jeśli masz dostęp do narzędzi nieopisanych w tym tekście, używaj ich. Każda pomoc naukowa zbliży cię do opanowania japońskiego.
 4. Zanurz się w języku – słuchaj japońskiej muzyki, oglądaj filmy, próbuj czytać komiksy i strony internetowe. Wszystko to przyzwyczai Twój mózg do nowego języka.
 5. Pamiętaj o gramatyce – ucz się zasad, powtarzaj je codziennie. Zaopatrz się w porządną książkę z ćwiczeniami.
 6. Rutyna to podstawa – wypracuj sobie codzienne rytuały związane z nauką japońskiego. Może to być na przykład słuchanie J-POPu podczas zmywania naczyń, albo powtarzanie słówek przed snem.
 7. Jakość jest ważniejsza niż ilość – staranne i regularne powtórki są ważniejsze niż ilość nauczonych słówek. Jeśli skupisz się na nauce jak największej ilości słów, najprawdopodobniej zapomnisz większość następnego dnia.
 8. Poznawaj kulturę japońską – zapoznanie się z kulturą danego państwa rzuca nowe światło na język i pozwala zrozumieć pozornie najdziwniejsze aspekty języka. Nie lekceważ tej części nauki, tylko dlatego, że nie poznajesz dzięki niej nowych słówek czy zasad gramatycznych!

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu japońskiego online (24 h)

Anna Zwolinska