Jak efektywnie nauczyć się języka koreańskiego online?

Nauka koreańskiego

Nauka koreańskiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za nią zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka koreańskiego.

nauka koreanskiego mezczyzna i kobieta na zoltym tle kolo flagi koreanskiej

Chcesz uczyć się języka koreańskiego samodzielnie? Kliknij tutaj i przetestuj za darmo kurs koreańskiego online

Nauka koreańskiego – najważniejsze informacje o języku  w pigułce

 • Językiem koreańskim posługuje się aż 75 Milionów ludzi! Z tego większość (48 mln) mieszka w Korei Południowej i w Korei Północnej (24 mln), gdzie język koreański jest językiem oficjalnym.
 • Gramatyka oraz alfabet koreański uchodzą za proste
 • Najważniejszym egzaminem z języka koreańskiego jest TOPIK I oraz TOPIK II i można go zdać również w Polsce

3 powody, dla którego nauka koreańskiego jest prosta

Każdy język ma swoje jasne i ciemne strony. Przyjrzyjmy się najpierw faktom, na które pokochasz naukę koreańskiego:

 • Pewnie Cię zaskoczę, ale nawet jeśli nie uczyłeś się nigdy języka koreańskiego – już znasz bardzo wiele słów po koreańsku! Jak to jest możliwe?  Tylko 35 % słów w języku koreańskim jest…koreańskie! Reszta to zapożyczenia z języka angielskiego i chińskiego.
 • Alfabet koreański (Hangul) opanujesz w .. 2 godziny. Choć alfabet koreański wygląda na pierwszy rzut oka bardzo skomplikowanie, jego nauka zajmuje przeważnie nie więcej niż 2 godziny.
 • Koreańska gramatyka jest bardzo prosta. Na przykład koreańskich czasowników nie odmienia się przez osoby. W języku polskim jest „ja jestem”, „ty jesteś”, „oni są” – w języku koreańskim jest jeden czasownik dla wszystkich osób. Nie odmienia się też przez rodzaje, ani liczbę. Fajnie, prawda?

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu koreańskiego online (24 h)

Nauka koreańskiego online – czy można nauczyć się samodzielnie?

Jeszcze kilka lat temu samodzielna nauka koreańskiego online nie była możliwa, ponieważ brakowało ku temu… możliwości. Jednak obecnie, chcieć znaczy móc.
Nie trzeba wyjeżdżać do Korei Południowej, aby zanurzyć się w języku  – w internecie znajdziesz mnóstwo możliwości, od kursów języka koreańskiego online do samodzielnej nauki, przez koreańskie seriale, książki, radio czy rozmowa 1:1 z nauczycielem koreańskiego.

Możliwości jest dużo, to nie ulega wątpliwości – tylko jak wybrać odpowiednie źródło do nauki koreańskiego, zwłaszcza na początku?

Żeby nie zgubić się w gąszczu możliwości do nauki koreańskiego, najlepszym rozwiązaniem jest dobry kurs online, w którym informacje są wyselekcjonowane i „podane na tacy”. Dzięki temu oszczędza się czas i skupia na na celu – nauce.  

dwie koreanki w rozowych sukienkach rozmawiaja

Samodzielna nauka koreańskiego – jakie kursy polecam ?

Tutaj znów jest bardzo wiele możliwości. Ja mam dobre doświadczenia z kursami językowymi 17 Minute. Nazwa na początku nie do końca mnie przekonywała, ponieważ nie wierzę w żadne cudowne metody, aczkolwiek kursy 17 Minute są naprawdę bardzo fajnie zrobione i przyjemnie się z nimi uczy dobrze. Dużo by o nich pisać, ale mówiąc w skrócie lubię je za:

 • Z kursu można korzystać zawsze i wszędzie – na telefonie, tablecie czy laptopie, bez zbędnych instalacji 
 • Kurs prowadzi „za rękę” – codziennie dokładnie wiadomo, jakie zadania trzeba wykonać, a nowy materiał jest prezentowany automatycznie
 • Słownictwo jest zawsze z wymową koreańskiego lektora (a nie z syntezatorem mowy, jak w niektórych kursach ). Dzięki temu można uczyć się od razu poprawnej wymowy i osłuchiwać z językiem
 • Dzięki inteligentnym powtórkom (SRS) oszczędzam czas. Nie muszę zastanawiać się kiedy i jak powtarzać nowy materiał, ponieważ algorytm kursu w odpowiednich odstępach podsyła mi słownictwo, które muszę powtórzyć – aż do momentu, gdy dostanie się do pamięci długotrwałej
 • bardzo prosta obsługa 

nauka koreanskiego online na laptopie i telefonie

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu koreańskiego online (24 h)

Jak wygląda nauka koreańskiego online z kursem 17 Minute?

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.

I 17 minut zleciało – oczywiście możesz uczyć się dłużej niż 17 minut. Autorzy kursy jednak zdają się sprawę, że większość z nas nie grzeszy nadmiarem czasu.

Poza tym, w nauce języków obcych ważna jest regularność – a nie ilość. Spróbuj najpierw wkomponować te 17 minut, ale codziennie – a później martw się o to, że za mało. 🙂

Zanim zainwestujesz swój czas i pieniądze w jakikolwiek kurs online – najpierw go przetestuj:

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu koreańskiego online (24 h)

nauka koreanskiego koreanczyk w bialej koszuli

Czym charakteryzuje się język koreański?

Każdy język ma swoje unikalne cechy i aspekty. W języku koreańskim są to:

 • 2 systemy liczenia, które trzeba poznać. Jeden będzie Ci potrzebny do powiedzenia godziny czy Twojego wieku, a drugi do określenia daty, dystansu czy minut. Choć taki podział wydaje się dość dziwny – to w rzeczywistości wcale nie jest skomplikowany
 • Słowa potrafią zmieniać swoją formę w zależności od tego, z kim rozmawiamy (honoryfikatywność). W Korei Północnej najwyższa forma grzecznościowa jest używana tylko do rozmowy z Kim Jong-il. Ale szczerze – jeśli po prostu chcesz porozumieć się w języku koreańskim i nie zamierzasz rozmawiać w najbliższym czasie z Kim Jong-il – nie powinno stanowić to dla Ciebie żadnej przeszkody!
 • Szyk zdania SOV. Podstawową konstrukcją zdania w języku polskim czy angielskim jest : podmiot-orzeczenie-dopełnienie. W języku koreańskim jest trochę inna: podmiot-dopełnienie-orzeczenie. Polskie zdanie „Ja jem w restauracji ciasto” po koreańsku brzmiałoby mniej więcej „Ja w restauracji/ciasto jem.”
 • Wymowa – ma znaczenie. Zwłaszcza w języku koreańskim, w którym w zależności od wymowy słowa czy jego części ze wznoszącą lub opadającą intonacją, zmienia się znaczenie wypowiedzi. (akcent toniczny)
 • Aby wyrazić coś w języku koreańskim do rdzenia danego słowa „dokleja” się różne końcówki – język koreański jest językiem aglutynacyjnym

Nauka koreańskiego od podstaw – gdzie zacząć?

Początki są zawsze trudne, a zwłaszcza wtedy, kiedy samodzielnie chce się zacząć z nauką języka koreańskiego. Naukę koreańskiego zacznij od…

Alfabet koreański

Naukę koreańskiego, tak jak i wszystkich języków najlepiej zacząć od alfabetu. Na szczęście alfabet koreański, pomimo że wygląda bardzo nieprzystępnie – w rzeczywistości jest bardzo prosty. Alfabet koreański ma mniej liter niż alfabet angielski!

Alfabet koreański ma swoje święto – zarówno w Korei Południowej, jak i Północnej. Nic dziwnego – alfabet koreański został stworzony w XV wieku na polecenie króla Sejona. Dziś alfabet koreański uchodzi za jeden z najszybszych i najprostszych alfabetów świata – jest co świętować!

Alfabet koreański (Hangul, (한글)) składa się tylko z 24 liter – 14 spółgłosek ㄱ ㄴ ㄷ ㄹ ㅁ ㅂ ㅅ ㅇ ㅈ ㅊ ㅋ ㅌ ㅍ ㅎ oraz 10 samogłosek ㅏ ㅑ ㅓ ㅕ ㅗ ㅛ ㅜ ㅠ ㅡ ㅣ. W porównaniu z językiem japońskim czy chińskim, gdzie występuje tysiące znaków, a każdy z nich może składać się z aż do 15 kresek – najbardziej skomplikowany znak koreański ma tylko 5 kresek! Pod każdą z liter (czy może bardziej znaczków z naszej perspektywy 🙂 ) ukrywa się dźwięk, na przykład:

 • ㄱ wymawia się jak g
 • ㄴ wymawia się jak n
 • ㄷ wymawia się jak d

.. i tak dalej. Następnie z tych pojedynczych liter buduje się sylaby – a następnie słowa.

Znajomość alfabetu koreańskiego jest niczym klucz do języka – dzięki niemu możesz czytać, pisać i znasz poprawną wymowę. Jak już opanujesz wszystkie litery, czas na praktykę. Polecam Ci uczyć się nowych słów koreańskich wraz z ich zapisem w Hangul, a dla pomocy również w „naszym” alfabecie, czyli alfabecie łacińskim , czyli tak – „Cześć! – 안녕하세요! – An-nyeong-ha-se-yo!”

Teraz kiedy znasz już alfabet koreański, możesz nauczyć się najważniejszych słów. Liter alfabetu koreańskiego nigdy nie pisze się osobno, tylko buduje się z nich sylaby. Każda sylaba składa się od dwóch do czterech liter.
Jak to wygląda w praktyce? Zaczynamy naukę najważniejszych słów po koreańsku!

Podstawowe słowa po koreańsku

Wymowa koreańska nie należy do skomplikowanych, a teraz znając alfabet koreański możesz już pisać oraz czytać pierwsze wyrazy po koreańsku! To jest naprawdę świetna wiadomość – nie zawsze “start w język” jest tak prosty i przyjemny (dla porównania chociażby język japoński, z trzema ! alfabetami) . Oto najważniejsze słowa po koreańsku, wraz z wymową oraz zapisem w alfabecie koreańskim i łacińskim.

 flaga polskiflaga koreanska
Cześć!안녕하세요! (An-nyeong-ha-se-yo!)
tak네 (Ne)
nie 아니오 (A-ni-o)
dziękuję감사합니다 (Gam-sa-ham-ni-da)
proszę천만에요 (Cheon-man-e-yo)
Przepraszam, ...실례합니다, .. (Sil-lyeo-ham-ni-da, ...)
jeden하나 (일) (Hana (Il))
Rada

Powyższe słowa po koreańsku oraz wymowa pochodzą z kursu koreańskiego online 17 Minute Languages. Jeśli chcesz poznać więcej słów po koreańsku  z wymową, kliknij tutaj.

Podstawowe zwroty po koreańsku

Oto najważniejsze zwroty po koreańsku z wymową oraz zapisem w alfabecie koreańskim i łacińskim:

 flaga polskiflaga koreanska
Nazywam się …저는 ...라고 합니다.
Jeo-neun ... ra-go ham-ni-da.
Pochodzę …
저는 ...에서 왔습니다.
Jeo-neun ... e-seo wat-seum-ni-da.
Mam ... lat.저는 ...살입니다.
Jeo-neun ... sal im-ni-da.
Nie mówię po koreańsku.Nie mówię po koreańs저는 한국어를 할 줄 모릅니다.
Jeo-neun han-gu-geo-reul hal jul mo-reum-ni-da.
Nie rozumiem tego. (m / f)그것을 저는 이해하지 못했습니다.
Geu-geo-seul jeo-neun i-hae-ha-ji mo-taet-seum-ni-da.

Powyższe słowa po koreańsku oraz wymowa pochodzą również ze wspomnianego kursu języka koreańskiego online.  Jeśli chcesz poznać więcej zwrotów po koreańsku  z wymową, zajrzyj tutaj.

korea widok

Jak nauczyć się koreańskiego?

Wymowa

Wiesz, że większość nieporozumień w komunikacji w języku obcym wynika z nieprawidłowej wymowy, a nie na przykład z błędów gramatycznych? Prawidłowa wymowa i intonacja mają jednak szczególne znaczenie w języku koreańskim – potrafią zupełnie zmienić sens wypowiedzi!

Dlatego bardzo ważne jest, by na samym początku opanować alfabet koreański (jest bardzo prosty!) , a nowego słownictwa i wyrazów uczyć się wraz z wymową przez rodzimego użytkownika języka koreańskiego.

Słownictwo

Kolejnym krokiem jest systematyczne poszerzanie słownictwa, a następnie tworzenie zdań. Porządny zasób słownictwa jest podstawą, z której następnie możemy tworzyć zdania.. i mówić po koreańsku!

Tutaj ważne jest, by zrobić to umiejętnie – inaczej tylko się zniechęcisz, a po kilku dniach zapomnisz wszystko, czego się nauczyłeś!

Z długimi listami słówek ostatni raz miałam do czynienia na studiach. Jeśli chcesz uczyć się szybciej i efektywniej – nie popełniaj mojego błędu :). Bardzo efektywną metodą zapamiętywania nowych słówek jest powtarzanie materiału w określonych odstępach czasu (tzw. metoda SRS), aż do momentu, gdy dostanie się do naszej pamięci długotrwałej

Zresztą sprawdź sam – możesz  za darmo (przez 24h godziny) przetestować kurs koreańskiego online, który bazuje właśnie na metodzie SRS. Link do kursu umieściłam gdzieś na górze 🙂 .

Słuchanie

Nawet jeśli nie rozumiesz – słuchaj. Zostało udowodnione naukowo, że słuchając języka, którego się uczymy – uczymy się szybciej i efektywniej. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg zaczyna przyzwyczajać się do obcego brzmienia, które po jakimś czasie – przestaje być obce. Dodatkowo osłuchując się z melodią języka, pracujesz nad własną wymową. Czego słuchać? Możliwości w internecie są nieograniczone – słuchaj radia koreańskiego online, oglądaj seriale na Netflix czy słuchaj K-POP!

Gramatyka

Gramatyka to taki temat, na który każdy lingwista będzie miał inne zdanie – uczyć się czy nie? Oto jest pytanie!

Moim zdaniem trzeba opanować teorię najważniejszych zagadnień gramatycznych w danym języku. Jeśli nie tego nie zrobimy, zaczynamy mówić szybciej, ale z błędami. Z doświadczenia (również własnego 🙂 ) wiem, jak trudno takie błędy, które wejdą w krew, później wyeliminować.  O wiele efektywniej jest opanować podstawowe tematy z gramatyki, a nie starać się za wszelką cenę oszczędzić czas.

Dlatego – zaopatrz się w dobrą książkę do gramatyki koreańskiej. I co jeszcze ważniejsze – koniecznie ćwicz! To, co w teorii wydaje się dziwne i skomplikowane, staje się nagle jasne jak słońce podczas ćwiczeń.

Powtarzaj i ćwicz

Rada

Obojętnie na jaką metodę czy książkę się zdecydujesz – kluczem do sukcesu w nauce języków obcych są ćwiczenia i powtórki. Bez nich ani rusz – zapomnisz słownictwo, a teoria z gramatyki zostanie nie w Twojej głowie, a książce. Na tym kursie online znajdziesz bardzo dużo ćwiczeń i efektywnie powtarzasz według systemu SRS . 

Nauka koreańskiego – czy koreański jest trudny?

Opinie na ten temat są bardzo różne – w zależności od tego kto pyta i jak się uczy :).  Według rankingu Foreign Service Institute język koreański jest jednym z trudniejszych języków dla osób anglojęzycznych. W tym samym rankingu, język niemiecki należy do jednych z najprostszych języków (II kategoria). Myślę, że co nie jedna osoba zdecydowanie się z tym nie zgodzi.

Certyfikaty i egzaminy

Najbardziej popularnym egzaminem sprawdzającym znajomość języka koreańskiego wśród obcokrajowców jest egzamin TOPIK (kor. 한국교육과정평가원, ang. Test of Proficiency in Korean). Od 2016 do egzaminu można podejść zarówno w Polsce (Uniwersytet Jagieloński), jak i na terenie około 50 innych państw.Certyfikat TOPIK można uzyskać na dwóch poziomach:

 • TOPIK I poziom początkujący
 • TOPIK II poziom średniozaawansowany oraz zaawansowany

nauka koreanskiego online i ulica koreanska

Podsumowanie – 8 sprawdzonych rad, jak nauczyć się koreańskiego? (samodzielnie)

 1. Zapisz sobie na kartce porządny plan działania – jak będziesz uczyć się języka koreańskiego i ile czasu poświęcasz na naukę?
 2. Koniecznie zastanów się (i napisz pisemnie) Twoją motywację do nauki języka koreańskiego – dlaczego chcesz nauczyć się właśnie tego języka? Twoja motywacja spisana na kartce pomoże Ci w chwilach zwątpienia!
 3. Ucz się słownictwa efektywnie – koniecznie z wymową przez koreańskiego lektora.
 4. Ucz się mniej, a regularnie i w skupieniu
 5. Powtarzaj regularnie – najbardziej efektywny system powtórek to SRS (Spaced Repetition System). Z tym systemem powtarzasz w odpowiednich odstępach czasu tak długo, aż nowy materiał znajdzie się w pamięci długotrwałej.
 6. Nauka koreańskiego nie obędzie się bez opanowania podstawowych zasad z gramatyki. Dzięki nim zrozumiesz, jak funkcjonuje język i będzie Ci się łatwiej uczyć na wyższych poziomach. Zaopatrz się zatem w porządną książkę do gramatyki koreańskiej.
 7. Ćwiczenie czyni mistrza – żeby zrozumieć jak funkcjonuje język , trzeba ćwiczyć. Sama teoria to zdecydowanie za mało.
 8. Otaczaj się językiem – wybierz jedno, główne źródło do nauki, może być to nauczyciel czy kurs online, ale dodatkowo otaczaj się językiem – oglądaj seriale, słuchaj radia, czytaj książki. Możliwości jest wiele – wybierz te, które sprawiają Ci największą przyjemność.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu koreańskiego online (24 h)

PS. Ciesz się nauką koreańskiego! Nauka koreańskiego nie oznacza godzin siedzenia nad nudnymi książkami – choć oczywiście czasem nie da się tego uniknąć. Zawsze ucząc się  koreańskiego pomyśl o tym, że właśnie wybierasz się w małą podróż, a to czego uczysz się w danym momencie otwiera Ci drzwi i przybliża do poznania Korei.

Anna Zwolinska