Jak efektywnie i samodzielnie nauczyć się języka niemieckiego?

Nauka niemieckiego

Nauka niemieckiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za nią zabrać? W takim razie dobrze, że tutaj jesteś – w tym przewodniku znajdziesz sprawdzone przeze mnie porady, kursy i materiały, z którymi Twoja nauka niemieckiego będzie nie tylko efektywna, ale również przyjemna.

nauka niemieckiego dziewczyna na rozowym tle i flaga niemieck

PS. Szukasz dobrego kursu niemieckiego online? Mi osobiście przypadły do gustu na przykład kursy z 17 Minute Language.  O tym za co je lubię, piszę w dalszej części tekstu.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu niemieckiego online (24 h)

Miłej lektury! 🙂

Nauka niemieckiego – najważniejsze informacje w pigułce 

 • Niemiecki tak jak angielski, szkocki, czy niderlandzki należy do grupy języków zachodniogermańskich.
 • Posługuje się nim około 130 milionów osób, w wielu krajach. Oprócz Niemiec są to m.in. Austria, Belgia, Liechtenstein, Szwajcaria i Luksemburg, w których niemiecki jest językiem urzędowym.
 • Jest to najczęściej używany język w Unii Europejskiej (dobrze widzisz, mówi nim więcej osób niż po angielsku, hiszpańsku czy francusku!).
 • Trudno określić dokładną liczbę dialektów w niemieckim ze względu na dużo kryteriów lingwistycznych i politycznych. Jest ich dość dużo (oprócz Niemiec dialekty występują także w innych państwach niemieckojęzycznych). Żeby jednak móc się komunikować w tym języku, wystarczy opanować standard literacki niemieckiego, czyli Hochdeutsch.
 • Alfabet niemiecki składa się z 30 liter.
 • Niemcy to kraj niezwykle atrakcyjny pod względem podróży i zwiedzania. Jest także często wybieranym spotem narciarskim.
 • Najbardziej znanym dokumentem potwierdzającym znajomość niemieckiego jest certyfikat wydawany przez Instytut Goethego, który można otrzymać na poziomie od A1 do C2.

8 powodów, dla których nauka niemieckiego jest prosta

Na pewno zdarzyło Ci się słyszeć mnóstwo negatywnych opini o tym języku – że brzydko brzmi, a gramatyka jest zarezerwowana dla językowych geniuszy.

Z perspektywy czasu mogę tylko powiedzieć, że wcale diabeł (język niemiecki) nie taki straszny, jak go malują. Jak w każdym języku, napotkasz trudniejsze aspekty, jak i te , za które pokochasz język niemiecki:

 1. W niemieckim są tylko cztery przypadki (czyli mniej niż w języku polskim). Ich użycie bardzo często pokrywa się z przypadkami w języku polskim.
 2. Niemieckie słownictwo i gramatyka słyną z tego, że są niezwykle logiczne i podlegają niezmiennym zasadom.
 3. Niemiecka wymowa nie sprawia takich problemów jak np. angielska, czy polska. Większość głosek jest identyczna jak w polskim. Poznanie trudniejszych kombinacji liter i umlautów to kwestia jednej lekcji.
 4. Niemiecki opiera się na alfabecie łacińskim. Ma tylko 4 „wyjątkowe” litery – ä,ü,ö i ß
 5. Jeśli chodzi o rodzajniki określone, nieokreślone i dzierżawcze, ich końcówkami kierują konkretne, łatwe do przyswojenia zasady. Nie jest więc prawdą, że nauka tabelek z niemieckimi rodzajnikami to jakaś niekończąca się historia.
 6. W niemieckim coraz częściej używa się słów zapożyczonych z angielskiego. Zjawisko to ma swoich zwolenników oraz przeciwników, co nie zmienia faktu, że osobom znającym angielski będzie łatwiej odgadnąć znaczenie wielu słów. Oprócz tego oba języki pochodzą z grupy germańskiej, więc wiele wyrazów wygląda po prostu podobnie (Mutter/mother – matka, blau/blue – niebieski).
 7. Ucząc się niemieckiego, napotkasz wiele wyrazów, na które, jak się okaże, czekałaś/-eś całe życie. W polskim nie ma bowiem jednego słowa określającego np. poczucie wstydu za cudzy czyn (fremdschämen), czy radość z cudzego nieszczęścia (Schadenfreude – oczywiście nie pochwalamy).
 8. Z niemieckim jest tak, że im dalej w las tym… mniej drzew. Jeśli przebrniesz przez początkowe trudności z konstruowaniem zdań i nauczysz się zasad kierujących odmianą rzeczownika i czasownika, później będzie z górki! Jest to moim zdaniem zachęcająca perspektywa, którą nie może pochwalić się język angielski czy hiszpański, w których błyskawicznie zaczynamy tworzyć pierwsze zdania, ale późniejsze zaawansowane zasady gramatyczne nie raz przyprawią nas o ból głowy.

Nauka niemieckiego online – czy można nauczyć się samodzielnie?

Jeśli to pytanie zadałby ktoś dwadzieścia lat temu, odpowiedź nie byłaby taka oczywista. Szkoły językowe istnieją w Polsce już od dawna, ale to Internet prawdziwie zrewolucjonizował możliwości nauki języków, które można wykorzystywać samodzielnie, nie wychodząc z domu. Tak właśnie możesz, a nawet powinnaś/powinieneś zacząć przyswajanie niemieckiego. Nie musisz w tym celu bookować samolotu do Berlina, czy innego niemieckiego miasta (aczkolwiek warto tam wpaść przy najbliższej okazji z racji wielu uroków stolicy). Co więc należy zrobić?

Przede wszystkim należy obrać jakąś strategię nauki, bo przy tak popularnym języku jak niemiecki znajdziesz w Internecie mnóstwo różnych kursów, blogów, filmików i innych materiałów, które mogą służyć przyswajaniu języka.

Na początek radzę Ci wybrać dobry kurs online, jako pierwszorzędne źródło informacji o języku. Dzięki temu nic Ci nie umknie, a to bardzo ważne, by nie narobić sobie luk w zasadach niemieckiego już na samym początku.

Kurs pozwoli Ci oszczędzić czas i wyselekcjonuje najważniejsze informacje, a Ty skupisz się na poszukiwaniu innych materiałów dopasowanych do Twojego poziomu (np. na YouTube’ie, czy blogach o niemieckim, czy Niemczech).

nauka niemieckiego dwie kobiety w bawarskich strojach

Samodzielna nauka niemieckiego – jakie kursy polecam?

Jak już wcześniej wspomniałam, początku nauki niemieckiego są niezwykle ważne, ponieważ poznajesz wszystko potrzebne zasady, które będą potrzebne na każdym etapie nauki. Warto więc dobrze wybrać kurs, żeby dynamicznie wystartować.

Z własnego doświadczenia mogę polecić Ci kursy niemieckiego online 17 Minute Language. Dlaczego?

 • Działa bez problemu na każdym urządzeniu – telefonie, tablecie, laptopie. To oznacza w praktyce, że z kursu można uczyć się zawsze i wszędzie. Warunek – dostęp do internetu.
 • Kurs jasno prezentuje każde zagadnienie i materiał, a dzięki temu wiesz, czego masz się nauczyć danego dnia
 • Od początku osłuchujesz się z niemieckim, bo każde nowe słówko jest  wzbogacone o wymowę audio native speakera. Dzięki temu szybko uczysz się poprawnej wymowy, która jest bardzo ważna podczas rozmowy.
 • Obsługa kursu jest super prosta 
 • Kurs bazuje na  algorytmie SRS (Spaced Repetition System). Polega on w skrócie na tym, że każde słowo powtarzasz w precyzyjnie określonych odstępach czasu, tak długo, aż słowo znajdzie się w Twojej pamięci długotrwałej.

Najlepiej jeśli przekonasz się o skuteczności tej metody w praktyce – tutaj możesz skorzystać z  darmowej, 24 godzinnej wersji testowej kursu. 

Jak wygląda nauka niemieckiego z kursem 17 Minute?

 • Nastaw się na codzienną naukę w krótkich sesjach. Każda zawiera nowe słownictwo, które widzisz i słyszysz z wymową niemieckiego lektora (nie ma tu żadnych syntezatorów mowy). Jest ono podzielone tematycznie, tak samo jak dopasowane do niego teksty do czytania i odsłuchania, które także wchodzą w skład codziennych lekcji.
 • Następnie przychodzi czas na różnorodne, interaktywne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtórki – Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu niemieckiego online (24 h)

jezyk niemiecki i niemcy architektura sredniiwieczna w rotenburg

Czym charakteryzuje się język niemiecki?

O Twoim sąsiedzie pewnie już co nieco wiesz. Założę się, że słyszałaś/-eś o tradycyjnym zimowym jarmarku Weihnachtsmarkt, festiwalu piwa Oktoberfest, czy osobach takich jak Goethe, Beethoven, czy Nietzsche. Jeśli natomiast interesuje Cię sport, to na pewno kojarzysz Michaela Schumachera.

Niemcy nie są nam obce i jeszcze przed rozpoczęciem nauki niemieckiego, warto również „oswoić” się z samym językiem.  Oto, czym charakteryzuje się język niemiecki:

 • Wszystkie rzeczowniki po niemiecku pisze się wielką literą.
 • Rzeczownik może mieć jeden z trzech rodzajów: męski, żeński, lub nijaki. Zawsze należy uczyć się niemieckich słów razem z ich rodzajem. Można go w niektórych przypadkach rozpoznać po końcówce słowa:
  • rzeczowniki zakończone na ung, -schaft, keit, heit są rodzaju żeńskiego,
  • rzeczowniki zakończone na -chen, -lein są rodzaju nijakiego,
  • rzeczowniki odczasownikowe z końcówką -en (np. das Essen – jedzenie od essen – jeść) są rodzaju nijakiego,
  • rzeczowniki odczasownikowe bez końcówki (np. der Schlaf – sen od schlafen – spać) mają rodzaj męski.
 • Rodzajniki określone to der (męski), die (żeński), das (nijaki), a nieokreślone to kolejno ein, eine, ein. Odmieniają się one przez przypadki.
 • Od rzeczowników rodzaju męskiego można w prosty sposób tworzyć rodzaj żeński, dodając końcówkę -in (np. nauczyciel – der Lehrer, nauczycielka – die Lehrerin lub Hiszpan – der Spanier, hiszpanka – die Spanierin).
 • Wszystkie rzeczowniki w liczbie mnogiej mają rodzajnik die. Żeby ją stworzyć, należy dodać odpowiednią końcówkę, która często podporządkowuje się jednej z zasad. Niemniej jednak każdego rzeczownika należy się od razu uczyć z jego liczbą mnogą. Czasami wyraz w obu liczbach jest taki sam, to też należy zapamiętać.
 • Czasowniki odmieniają się przez osoby, liczby, czasy, strony i tryby. Wiele z nich posiada również przedrostek, który tworzy czasownik złożony (np. w przypadku oznaczającego wstawać słowa aufstehen przedrostkiem jest cząstka auf-).
 • Bezokolicznik, jak mogłaś/-eś zauważyć ma końcówkę -en.
 • Osobną grupą czasowników (tak jak w innych językach) są czasowniki modalne. Są odmieniane w sposób nieregularny, ale jest ich tylko 6. Używa się ich najczęściej z czasownikiem głównym w bezokoliczniku.
 • Mimo że czasownik odmienia się przez osoby, nie opuszczamy w zdaniach podmiotu (jak np. w polskim).
 • W niemieckim istnieje forma zaimka grzecznościowego odpowiadająca polskiemu Pan/Pani/Państwo i jest to Sie, odmieniająca się tak jak 3 osoba l. mn.
 • Liczebniki niemieckie zapisane literami mogą przerazić Cię swoją długością, jednak logika ich tworzenia okaże się bardzo prosta do opanowania.
 • Czasownik być, czyli po niemiecku sein, jak w wielu innych językach indoeuropejskich odmienia się na swój specyficzny sposób. On i czasowniki haben (mieć) oraz werden (stać się) są w niemieckim bardzo ważne, bo pełnią funkcję czasownika posiłkowego w jednym z czasów przeszłych.

Alfabet niemiecki

Tak jak wspomniałam, jeśli chodzi o skład liter, nie różni się on bardzo od tego, który znasz już z własnego języka, czy angielskiego – wszystkie te alfabety są bowiem oparte na alfabecie łacińskim. Jest jednak trochę nowości, które postaram się Tobie przybliżyć.

Alfabet składa się z 30 liter (oprócz Szwajcarii i Liechtensteinu, gdzie wspomniany wcześniej znak ß, zapisuje się jako ss. Oto niemieckie litery:

a, ä, b, c, d, e, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, ö, p, q, r, s, ß, t, u, ü, v, w, x, y, z.

Jak widzisz oprócz specjalnego znaku na podwójne s w niemieckim, pewnym novum są też litery z przegłosem: ä, ö, ü.

Co trzeba wiedzieć o niemieckiej wymowie?

 • Samogłoski dzielą się na krótkie i długie. Jeśli w fonetycznym zapisie jakiegoś słowa obok samogłoski widnieje znak [:], oznacza to, że jest ona długa.

Np. w słowie Tochter (córka) występuje krótkie o, a w słowie Sohn (syn) długie.

  • Tak jak np. w angielskim mamy do czynienia z dyftongami, czyli dźwiękami, w których skład wchodzą dwie samogłoski. W niemieckim występują następujące dyftongi:
   • ai, ei, ey, ay wymawia się jako ai,
   • ie wymawia się jak długie i z pominięciem e,
   • au wymawia się jako au,
 • eu, äu, oy wymawia się jako oi.
 • Podwójne spółgłoski wymawiamy jak pojedynczą literę (więc ß wymawiamy jako s).
 • Literę s wymawiamy jako s tylko na końcu słowa, a w każdym innym przypadku jako z.
 • Literę z oraz zbitkę tz wymawiamy jako c.
 • Litera h w środku i na końcu wyrazu jest niema i wydłuża poprzedzającą ją samogłoskę.
 • Literę c oraz zbitkę ck wymawiamy jako k.
 • Zbitkę sch wymawiamy jako sz.
 • Zbitkę sp wymawiamy jako szp.
 • Zbitkę tsch wymawiamy jako cz.
 • Literę v oraz zbitkę ph wymawiamy jako f, natomiast v w wyrazach obcych jako w.
 • Zbitkę qu wymawiamy jako kw.
 • Głoskę ch wymawiamy jako h po a, o, u lub au a po innych literach/dyftongach jako ś.
 • Z kolei zbitkę chs wymawiamy jako ks.

Zasady te warto znać, jednak prawdziwe przyswajanie wymowy rozpocznie się dopiero na przykładzie konkretnych niemieckich słów. Ważne jest, żebyś przy wyborze narzędzia do nauki (np. kursu online czy aplikacji do języków) sprawdził, czy dany program posiada wymowę każdego nowego słówka.

Najważniejsze słowa

Po zapoznaniu się z alfabetem czas na podstawowe słówka po niemiecku. W tabeli poniżej znajdziesz kilka podstawowych słówek po niemiecku wraz z wymową. Poniższe słówka, jak i wymowa są z wspomnianego wyżej kursu 17 Minute Language

Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po niemiecku , kliknij tutaj.

 flaga polskiflaga angielska
takja
nienein
możevielleicht

w porządku / dobrze / ok

ok
Dziękuję!
Danke!
Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f)
Bitte! (gern geschehen)
Przepraszam,...Entschuldigung, ...
Przykro mi bardzo. (m/f)
Es tut mir leid.

Najważniejsze zwroty po niemiecku

Teraz zaczyna robić się ciekawie – przed Tobą podstawowe zwroty po niemiecku. W tabeli poniżej znajdziesz tylko niektóre z podstawowych zwrotów po niemiecku, które również pochodzą z kursu niemieckiego 17 Minute Language. 

Jeśli chcesz nauczyć się więcej zwrotów po niemiecku, kliknij tutaj

 flaga polskiflaga angielska
Nazywam się …

Ich heiße ...
Pochodzę …Ich komme ...
Mam ... lat.
Ich bin ... Jahre alt.
Jestem żonaty. / Jestem zamężna. / Nie jestem żonaty. / Nie jestem zamężna.Ich bin verheiratet.
Ich bin nicht verheiratet.
Podróżuję sam. / Podróżuję sama. / Nie podróżuję sam. / Nie podróżuję sama.Ich reise alleine.
Ich reise nicht alleine.
Podróżuję z ...
Ich reise mit ...
Nie mówię po angielsku.
Ich spreche kein Englisch.
Nie rozumiem tego. (m / f)
Das verstehe ich nicht.
Czy mówi pan po...? / Czy mówi pani po...? (m/f)
Sprechen Sie ...?

Jak nauczyć się niemieckiego? 

Wymowa

Na pewno na początku wypowiedzenie jednym tchem długich niemieckich słów może wydać Ci się problematyczne. Tu chodzi jednak o osłuchanie się z językiem i próbowanie własnych sił w mówieniu już od pierwszych lekcji. Jeśli wybrałaś/-eś kurs robiony samodzielnie w domu, możesz poszukać kompana do ćwiczenia konwersacji np. na grupach o nauce języków na Facebooku.

Pamiętaj, że z niepoprawnej wymowy wynika wiele nieporozumień w komunikacji. Warto więc poświęcać jej czas zwłaszcza na początku przygody z niemieckim, żeby później nie musieć tracić czasu na jej doszlifowywanie.

Zacznij od opanowania alfabetu i zasad dotyczących poszczególnych głosek i zbitek liter, a wymowa całych słów przyjdzie Ci szybko i łatwo. Z pomocą przyjdą na pewno filmiki na YouTube’ie, których autorzy wyjaśniają tajniki niemieckiej wymowy.

Moja rada

Nowych słów ucz się koniecznie z wymową audio. Na przykład w aplikacji Anki możesz samodzielnie przygotować listy słówek, a następnie dodać do nich wymowę audio i obraz. Gotowe słownictwo dopasowane do Twojego poziomu wraz z wymową przez natywnego lektora, obrazem oraz z inteligentnymi powtórkami znajdziesz w kursach niemieckiego online tutaj.

Słownictwo

Po opanowaniu wymowy powinnaś/powinieneś skupić znaczną część uwagi na nauce pierwszych zestawów słownictwa. Pozwoli Ci ono układać coraz bardziej różnorodne zdania, dzięki czemu nauka nie będzie nudna. Nie można jednak do tego podejść „na spontanie”, licząc na to, że po jednym przeczytaniu listy słówek same wejdą Ci do głowy.

Jak więc uczyć się niemieckiego słownictwa? Po pierwsze należy w tym miejscu przypomnieć dwie wskazówki, które przewinęły się już przez ten artykuł:

 • Ucz się rzeczowników zawsze z ich rodzajnikiem. Doświadczenia wielu wzrokowców mówią, że dobrą metodą jest zapisywanie słówek z rodzajnikami w trzech różnych kolorach – każdy odpowiadający innemu rodzajowi.
 • Ucz się rzeczowników zawsze z formą w liczbie mnogiej.

Zachęcam Cię do jak najczęstszego zapisywania nowych słów, a przede wszystkim zdań z nimi, własnoręcznie na kartce. W ten sposób Twój umysł jeszcze bardziej przyswaja nową informację, niż gdy tylko czytasz słowa.

Poznanie nowych słów to jedno, ale jak je skutecznie powtarzać? Najlepszą metodą jest w tym wypadku zastosowanie algorytmu stosowanego przez wiele aplikacji do języków – systemu SRS. Działa on tak, że wracasz do słów w określonych odstępach czasu tak długo, aż każde z nich zamieszka na stałe w Twojej pamięci długotrwałej.

Dzięki SRS nie musisz martwić się o samodzielne planowanie powtórek – Ty zadbaj tylko o skupienie podczas wykonywania zadań. Tutaj możesz skorzystać z 24-godzinnego darmowego dostępu do kursu niemieckiego online, który bazuje na metodzie SRS.

Słuchanie

Nie każdy wie, że przy nauce języka powinniśmy poświęcać czas na osłuchiwanie się z nim już na zupełnym początku, gdy jeszcze prawie nic nie rozumiemy. Otóż właśnie na pierwszych lekcjach, gdy poznajesz tajniki alfabetu i wymowy należy równocześnie zapoznawać się z akcentem i intonacją, które są cechą dystynktywną tak naprawdę każdego języka.

Pozwól Twojemu umysłowi przyzwyczaić się do brzmienia niemieckiego – nie zaprzeczysz przecież, że trochę różni się od melodii naszego rodzimego języka.

Przechodząc do konkretów – jak można osłuchiwać się z niemieckim? Po pierwsze polecam YouTube, czyli kopalnię wiedzy, a dokładniej filmików. Na początku mogą to być treści typowo dydaktyczne, a później co tylko Cię zainteresuje – wywiady, reportaże, beauty, gaming, a może gotowanie?

Kolejną propozycją jest Netflix i seriale niemieckojęzyczne. Każdemu proponuję wypróbowanie również wtyczki do Google Chrome – Language Learning with Netflix. Niesamowite narzędzie do nauki języka poprzez oglądanie serialu/filmu z napisami!

Oczywiście w Internecie znajdziesz też niemieckie stacje radiowe, strony z podcastami, czy programy telewizyjne. A może znane Polakom Galileo w oryginale?

Gramatyka

Niektórzy pewnie już się skrzywili – ćwiczenie gramatyki nie należy bowiem do ulubionego zajęcia wielu uczniów. Nie należy się jednak nad tym szczególnie rozdrabniać, bo trzeba się jej nauczyć prędzej czy później.

Nie będzie to straszne, jeśli znajdziesz dobrą książkę do gramatyki niemieckiej. Na szczęście jest to język na tyle popularny, że będziesz miał(a) duży wybór wśród różnych wydawnictw.

Pamiętaj, że kluczem do opanowania gramatyki i poprawnego konstruowania własnych wypowiedzi jest odpowiednia dawka ćwiczeń, bo sama teoria nie wystarczy. Szukaj zadań także w Internecie, a jeśli coś jest Ci szczególnie obce, poświęć na to więcej lekcji. Nie staraj się oszczędzić czasu i nie nastawiaj się na to, że szeroki zasób słownictwa zapewni Ci językową przyszłość. Warto eliminować błędy popełniane w budowaniu zdań już od samego początku.

Nauka niemieckiego – czy niemiecki jest trudny?

To bardzo subiektywne pytanie, na które odpowiesz sobie sam(a), gdy wejdziesz już w niemieckojęzyczną rzeczywistość i poczujesz się w niej pewnie. Ja mogę Cię teraz zapewnić, że czekają Cię zarówno łatwe i przyjemne zagadnienia, jak i te bardziej skomplikowane. Nie ma jednak języka obcego, którego nauka będzie w 100% jazdą na rowerze z górki. Wszystko zależy od tego, jak się uczysz. Przykładaj więc wagę do szukania jak najlepszych dla Ciebie metod i zmieniaj je, gdy okażą się nudne lub nieefektywne.

Certyfikaty i egzaminy

Znajomość niemieckiego można potwierdzić uznawanym na całym świecie certyfikatem wydawanym przez Instytut Goethego. Taki dokument przyda się Tobie na polu edukacyjnym oraz zawodowym zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Certyfikat można zdawać na każdym poziomie od A1 do C1. Na oficjalnej stronie Instytutu są opisane umiejętności wymagane do zdania każdego z egzaminów. Ceny egzaminów rosną wraz z wybranym poziomem zaawansowania. Można do nich przystąpić w wielu ośrodkach edukacyjnych i szkołach językowych w Polsce.

brama brandenburska w berlinie

Podsumowanie – 8 sprawdzonych rad, jak uczyć się niemieckiego (samodzielnie)

 1. Zacznij od planu działania. Możesz go zapisać na kartce, w telefonie, w Excelu – gdziekolwiek bylebyś go nie zgubił(a) :). Zawrzyj w nim konkretne czynności i umiejętności, które chcesz zdobyć. Zaplanuj, ile czasu będziesz dziennie/tygodniowo poświęcać na język. Rób plan na cały przyszły tydzień lub miesiąc i unikaj dezorientacji spowodowanej brakiem konkretnych wytycznych. Potraktuj naukę poważnie!
 2. Na początku radzę Ci siadać nad niemieckim nawet przez 15 minut, czy pół godziny, ale codziennie, żeby wyrobić sobie nawyk. Będzie Twoim największym sprzymierzeńcem w nauce niemieckiego (lub jakiegokolwiek innego języka).
 3. Ucz się słówek zawsze z wymową niemieckiego lektora. Nie pomniejszaj nigdy wagi poprawnej wymowy, jest ona niezbędna do efektywnej komunikacji. Nie mówię tu o brzmieniu jak rodowity Niemiec, ale o poznaniu uniwersalnych zasad niemieckiej wymowy i po prostu przestrzeganiu ich.
 4. Ucz się w zawsze w skupieniu. Lepiej właśnie poświęcić mniej czasu na naukę codziennie, ale robić to w pełnym skupieniu, nie zaprzątając sobie myśli czym innym – inaczej tylko tracisz czas.
 5. Powtarzaj regularnie słownictwo. Wykorzystaj dobrodziejstwa technologii i rób to z najlepszą metodą powtórek, czyli algorytmem SRS. Dzięki niemu każde słowo trafi do Twojej pamięci długotrwałej.
 6. Ćwicz gramatykę. Ją też trzeba co jakiś czas powtórzyć, zwłaszcza jeśli mało mówisz i piszesz po niemiecku. Zaopatrz się w porządną, treściwą książkę do gramatyki niemieckiej i rób dużo zadań. Poznanie teorii to pikuś – trzeba ją zrozumieć i umieć zastosować, a do tego potrzebne jest ćwiczenie.
 7.  Nie ograniczaj swojej nauki tylko do materiałów typowo dydaktycznych. Znajdź coś z niemieckiego dorobku kulturowego, co Cię zainteresuje – książki, filmy, muzyka, seriale, blogi. Wiele z nich na pewno ma treści dopasowane do niższego stopnia zaawansowania języka, musisz tylko poszperać w Internecie.
 8. Dowiedz się więcej o niemieckiej kulturze. Ma tyle ciekawych aspektów, że jest w stanie czymś zainteresować każdego.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu niemieckiego online (24 h)

Berlin to tylko jedno z wyjątkowych miejsc na mapie Niemiec. Zamki i jeziora w Bawarii, szlaki turystyczne w pięknym lesie Odenwald, no i oczywiście Alpy – to tylko niektóre z atrakcji tego pięknego i tak niedalekiego kraju.

Niemiecki możesz z pewnością opanować bez wychodzenia z domu, jednak zachęcam Cię do wypróbowania go w praktyce właśnie w jednym z tych wyjątkowych miejsc!

Anna Zwolinska