Jak samodzielnie opanować język norweski?

Nauka norweskiego

Nauka norweskiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za nią zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka norweskiego.

nauka norweskiego chlopeic z bokserskimi rekawicami i flaga norwegii

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu norweskiego online (24 h)

Nauka norweskiego – najważniejsze informacje w pigułce

 • Norweski należy do grupy języków skandynawskich (północno-germańskich) z rodziny języków indoeuropejskich. Jest więc blisko spokrewniony z duńskim i szwedzkim zarówno na poziomie gramatyki, jak i słownictwa.
 • Po norwesku mówi około 5 milionów osób na świecie (tylko nieznaczny odsetek tej liczby to osoby spoza Norwegii, czyli z USA, Kanady, czy Danii).
 • W krajach nordyckich można używać Norweskiego w ramach kontaktu z urzędami państwowymi bez konieczności tłumaczenia.
 • Egzamin z języka norweskiego Bergenstest (Test Bergeński) od 2018 roku można zdawać w Gdańsku.
 • Nauka norweskiego to świetna inwestycja w przyszłość – zarówno, jeśli chcesz pracować lub studiować w Norwegii, jak i w Polsce.

5 powodów, dla których nauka norweskiego jest prosta

Każdy język ma swoje ciemne i jasne strony. Żeby osłodzić Ci start podróży w głąb Norwegii, przygotowałam dla Ciebie kilka pozytywnych aspektów języka norweskiego:

 1. Szyk norweskiego zdania ma jasno określone zasady, których wystarczy się nauczyć by móc swobodnie wcielić go w praktykę. Orzeczenie zawsze znajduje się na drugim miejscu. Są możliwe inne konfiguracje, jednak na początkowym etapie nauki należy trzymać się tej kolejności, by mówić poprawnie
 2. Norweskie czasowniki nie odmieniają się przez osoby – dla każdej mają taką samą formę. Dlatego dużo częściej niż w polskim stosujemy zaimki – brzmi znajomo dla osób mówiących po angielsku.
 3. Nie ma też odmiany rzeczowników przez przypadki.
 4. Mimo że na początku brzmienie norweskiego może się okazać dziwne i niezrozumiałe, opanowanie fonetyki jest tylko kwestią czasu i przyzwyczajenia.
 5. Za sprawą dużego zróżnicowania na poziomie dialektów Norwedzy są otwarci na różnorodne wersje ich własnego języka.

nauka norweskiego domek w norwegii w fjordzie

Nauka norweskiego online – czy można nauczyć się samodzielnie?

Samodzielna nauka każdego języka obcego wymaga nie tyle ciągłej motywacji i dyscypliny, ile wypracowania nawyku.

Oczywiście pierwsze dwa motory działań będą wręcz niezbędne na początku Twoich zmagań, ale z biegiem czasu Twoja systematyczność zamieni się w zwykłe przyzwyczajenie. Prawda, że proste? Dlatego lepiej zacząć jak najszybciej.

Z reguły samo chodzenie na kurs językowy nie wystarcza – trzeba otoczyć się językiem. Jesli masz dostęp do internetu, możesz to zrobić we własnym domu. We własnym zakresie możesz zadbać o rozwój swoich kompetencji językowych poprzez oglądanie norweskich seriali, filmików o nauce norweskiego, czy przeglądanie blogów poświęconych temu tematowi. Ważne jest, by na początku nauki poświęcać dużo czasu na osłuchiwanie się z językiem. Wtedy szybciej opanujesz także wymowę.

Materiałów (również darmowych) jest całe mnóstwo i zwłaszcza na początku nauki można się zgubić w gąszczu możliwości. Dobrym rozwiązaniem będzie nauka z  kursem online, który wyselekcjonuje dla Ciebie niezbędną wiedzę  i pomoże w przyswajaniu słownictwa.

Samodzielna nauka norweskiego – jakie kursy polecam?

Przy planowaniu nauki warto wybrać jedno główne źródło, które będzie naszym prywatnym korepetytorem, strażnikiem naszej systematyczności.

Właściwym rozwiązaniem wydaje mi się kurs online, ponieważ mamy pełną swobodę korzystania z niego na urządzeniach mobilnych (robimy to, gdzie chcemy i kiedy chcemy). Opracowany przez specjalistów, nie pozwoli Ci zgubić w labiryncie teorii gramatycznej i nowego słownictwa. No dobrze , ale z jakim kursem warto się uczyć? Ja miałam na przykład dobre doświadczenia z kursami 17 Minute Language, z tych powodów:

 • Wspomniane wcześniej doskonałe działanie na urządzeniach mobilnych – na telefonie, tablecie czy laptopie funkcjonuje bez zbędnych instalacji.
 • Jasny i logiczny rozkład materiału, który kurs codziennie prezentuje nam automatycznie na początku lekcji.
 • Każde słówko możesz odsłuchać wypowiedziane przez norweskiego lektora. Nie ma tu mowy o żadnych syntezatorach mowy, tylko o prawdziwie brzmiącej skandynawskiej fonetyce.
 • Inteligentne powtórki słówek w systemie SRS (Spaced Repetition System), dzięki którym oszczędziłam sporo czasu, bo nie zastanawiałam się jakie słówka i jak długo powinnam powtarzać. Kurs sam organizował mi harmonogram powtórek, tak by wylądowały w końcu w pamięci długotrwałej.
 • Prosta, intuicyjna obsługa, która pozwala szybko zaprzyjaźnić się z kursem.

Jak wygląda nauka norweskiego z kursem 17 Minute?

Długo by tu opowiadać. Postaram się tak w skrócie:

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.

I 17 minut zleciało – oczywiście możesz uczyć się dłużej niż 17 minut. Autorzy kursy jednak zdają się sprawę, że większość z nas nie grzeszy nadmiarem czasu.

Poza tym, w nauce języków obcych ważna jest regularność – a nie ilość. Spróbuj najpierw wkomponować te 17 minut, ale codziennie – a później martw się o to, że za mało. 🙂

Zanim zainwestujesz swój czas i pieniądze w jakikolwiek kurs online – najpierw go przetestuj:

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu norweskiego online (24 h)

jezyk norweski grupa przyjaciol rozmawia po norwesku

Czym charakteryzuje się język norweski?

W Polsce wiele osób decyduje się na naukę norweskiego w celu poszerzenia swoich możliwości na rynku pracy w Polsce lub wyjazdu do Norwegii. Nawet bez takich pobudek warto skusić się na poznanie tego pięknego języka i nordyckiej kultury. Norwegia znajduje się bowiem na szczycie rankingów oceniających jakość życia w krajach nie tylko europejskich, ale również na całym świecie. Czas więc na poznanie podstawowych cech języka norweskiego, żeby oswoić się z tematem.

 • W Norwegii występują dwa oficjalne standardy pisma: bokmål oraz nynorsk. Pierwszego wariantu używa 80-90% mieszkańców kraju i jest on podstawą nauczania w norweskich szkołach.
 • Każdy rzeczownik ma rodzaj, podobnie jak w języku polskim czy niemieckim. Zapamiętuj je więc razem z rodzajnikami już od pierwszych lekcji, ponieważ każdy rzeczownik wymaga jego użycia.
 • Teraz dla większości zupełna nowość – rodzajnik nieokreślony stawia się przed rzeczownikiem, a określony – za nim, łącząc obie części mowy w jeden wyraz.
 • Liczbę mnogą tworzy się przez dodanie odpowiedniej końcówki: -er do formy określonej rzeczownika, lub -ene do formy nieokreślonej.
 • W norweskim występują tylko dwa przypadki: mianownik i dopełniacz. Ten ostatni tworzy się przez dodanie końcówki -s i stosuje, gdy chcemy wyrazić przynależność. Brzmi znajomo dla osób znających angielski?
 • W niektórych utartych wyrażeniach spotkasz również celownik.
 • Bezokoliczniki w języku norweskim posiadają na początku literę å, np. å spise oznacza „jeść”.

Nauka norweskiego od podstaw – gdzie zacząć?

Językowa Sofa radzi Ci zrezygnować z wymówek i zacząć naukę norweskiego w tym momencie. Gdzie? Oczywiście na własnej sofie w domu. Internet stoi dla Ciebie otworem, a w nim mnóstwo materiałów do obcowania z językiem i kulturą Norwegii.

Alfabet norweski

Od razu mówię – nie należy zaczynać nauki słownictwa przed opanowaniem alfabetu i wymowy. Będzie Ci to potrzebne do osłuchiwania się z językiem, a następnie do samodzielnego tworzenia wypowiedzi.

Litery alfabetu norweskiego, czyli det norske alfabet wymawia się inaczej niż w alfabecie polskim. Akcent pada najczęściej na ostatnią sylabę, chyba że wyraz pochodzi z innego języka, np. te, które przywędrowały z francuskiego, akcentuje się na ostatnią sylabę. Od alfabetu języka łacińskiego norweski odróżniają trzy ostatnie litery: æ, ø oraz å. Oprócz tego litery c, q, w, x, z spotyka się tylko w wyrazach niepochodzących z norweskiego.

Przedstawię Ci teraz wymowę norweskich liter w uproszczonej wersji. Warto jednak, żebyś poszukał(a) w Internecie nagrań z wymową poszczególnych głosek oraz przykładowych słów, które je zawierają.

Samogłoskivocaler – mogą być długie albo krótkie tak jak w języku angielskim.

a – wymawiamy podobnie jak polskie a

e – podobnie jak polskie e lub słabe e, zależy od padania akcentu

i – podobnie jak polskie i, z tą różnicą, że może być dłuższe lub krótsze

o – jak polskie u lub o

u – jak długie lub krótkie iu (niemieckie ü) lub jak zwykłe u

y – coś pomiędzy polskim y a i

æ – pomiędzy polskim e i a (np. jak a w angielskim wyrazie cat)

ø – pomiędzy polskimi o i e (jak niemieckie ö)

å – zawsze jak polskie o (uff, chociaż jednak samogłoska z jednym wariantem wymowy)

Spółgłoski – konsonanter – z nimi jest trochę więcej zamieszania. Reguł ich wymowy najlepiej uczyć się razem ze słowami, w których występują, np. na kursie online. Wtedy łatwiej je zapamiętasz. Oczywiście nieocenione jest słuchanie i oglądanie materiałów po norwesku – seriali, filmików dla początkujących na YouTube’ie, czy norweskiego radia.

Podstawowe słowa po norwesku z wymową 

Po zapoznaniu się z alfabetem czas na podstawowe słówka po norwesku. W tabeli poniżej znajdziesz kilka podstawowych słówek po norwesku wraz z wymową. Poniższe słówka, jak i wymowa są z wspomnianego wyżej kursu 17 Minute Language. Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po norwesku, kliknij tutaj.

takja
nienei
możekanskje
w porządku / dobrze / ok

OK
Dziękuję!
Takk!
Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f)
Vær så snill!
Vennligst ...
Przepraszam,...Unnskyld, ...
Przykro mi bardzo. (m/f)
Beklager.

Podstawowe zwroty po norwesku z wymową 

Teraz zaczyna robić się ciekawie – przed Tobą podstawowe zwroty po norwesku. W tabeli poniżej znajdziesz tylko niektóre z podstawowych zwrotów po norwesku. Jeśli chcesz nauczyć się więcej podstawowych zwrotów po norwesku wraz z wymową – kliknij tutaj.

Nazywam się …

Jeg heter ...
Pochodzę …Jeg kommer ...
Mam ... lat.
Jeg er ... år.
Jestem żonaty. / Jestem zamężna. / Nie jestem żonaty. / Nie jestem zamężna.Jeg er gift.
Jeg er ikke gift.
Podróżuję sam. / Podróżuję sama. / Nie podróżuję sam. / Nie podróżuję sama.Jag reiser alene.
Jeg reiser ikke alene.
Podróżuję z ...
Jeg reiser med ...
Nie mówię po norwesku.
Jeg snakker ikke norsk.
Nie rozumiem tego. (m / f)
Det forstår jeg ikke.
Czy mówi pan po...? / Czy mówi pani po...? (m/f)
Snakker du ...?

Jak nauczyć się norweskiego? 

Wymowa

Mimo że teraz zasady norweskiej wymowy mogą Ci się wydawać kosmosem (nowe literki, jakieś zbitki?), to opanowanie ich jest kwestią treningu nie tylko wymowy, ale też mięśni twarzy. Im częściej będziesz wypowiadać słowa na głos, tym szybciej Twój aparat mowy załapie, co ma właściwie robić. Na pewno ważne jest, żeby nie odkładać przyswojenia zasad fonetyki norweskiej na później, bo brak tej wiedzy będzie Ci tylko w nauce przeszkadzać.

Słownictwo

Nowe słówka to podstawa, nie unikniesz ich na żadnym etapie nauki. Nawet osoby będące na C2 poznają stale nowe słówka w codziennym obcowaniu z językiem, ale na tym właśnie polega jego piękno. Postaw więc od razu na systematyczność i stałe poszerzanie swojego repertuaru słownictwa.

Żeby jednak nie utonąć w morzu norweskiego leksykonu, trzeba wybrać skuteczną metodę do robienia powtórek. Są one tak samo ważne, a może nawet ważniejsze niż poznawanie stale nowych słówek. Wskazane jest oczywiście testowanie różnego rodzaju praktyk, jednak samodzielne planowanie powtórek może okazać się problematyczne. Ja na przykład nigdy nie byłam pewna, ile słówek powtarzać na dzień, ile na tydzień i jak długo wałkować każde z nich. Z pomocą przyszedł system inteligentnych powtórek SRS, który jest wbudowany w dobre kursy online. Możesz wypróbować jeden z nich za darmo przez całą dobę.

Słuchanie

Przy nauce norweskiego osłuchiwanie się z językiem to podstawa, ponieważ jego brzmienie sporo różni się od naszej rodzimej mowy. Trzeba więc przyzwyczaić swoje ucho do nowych dźwięków, żeby później łatwiej nam było je wymawiać. Dobrze, żeby Twój kurs online miał także dostęp do nagrań norweskich słów wymawianych przez native speakerów. Czego słuchać poza materiałami dydaktycznymi? Na Netflixie znajdziesz niejeden norweski serial lub film, a według opinii wielu fanów kina, skandynawskie produkcje są zdecydowanie warte uwagi (zwłaszcza thrillery i kryminały).

Gramatyka

W przypadku norweskiego nie będzie aż tak trudna, jak np. z językiem angielskim czy hiszpańskim. Wspomniałam już wcześniej, że nie ma wielu przypadków. W niektórych czasach do formy bezokolicznika dodaje się tylko odpowiednią końcówkę, identyczną w każdej osobie (w przeciwieństwie do np. wspomnianego wcześniej hiszpańskiego). Ważne jest, żebyś nie bagatelizował(a) nauki gramatyki, bo przecież znając słownictwo, zawsze „się dogadasz”. Nie sztuką jest przypadkowe wypowiadanie słów w obcym języku. Zadbaj więc o skuteczne opanowanie reguł gramatycznych. Zaopatrz się w książkę do gramy, w której typy zadań będą dla Ciebie atrakcyjne.

Nauka norweskiego – czy norweski jest trudny?

Trudne może na początku okazać się przyzwyczajenie się do brzmienia, zwłaszcza jeśli, potocznie mówiąc, nie ma się słuchu. Nie jest to oczywiście niemożliwe, ale wymaga czasu. Norweski na początku na pewno wyda Ci się co najmniej dziwny, ale z czasem przekonasz się, że konstrukcje gramatyczne nie należą do bardzo skomplikowanych, a znaczenie wielu słówek będziesz odgadywać, znając podobne z angielskiego lub niemieckiego (w końcu wszystkie trzy należą do języków germańskich).

Certyfikaty i egzaminy

Wspomniany na początku Bergenstest można zdawać na poziomie B2 lub C1. Można je zdawać w kilku miastach norweskich, ale także za granicą, m.in. w Gdańsku po wcześniejszym zgłoszeniu elektronicznym na stronie Folkeuniversitet. Obejmuje część ustną i pisemną, które są właściwie osobnymi egzaminami. Należy je zdać, jeśli mamy w planie studia w Norwegii i pracę w niektórych zawodach.

dziewczyna w norwegii na tle latarni

Podsumowanie – 7 sprawdzonych rad, jak uczyć się norweskiego (samodzielnie)

 • Zacznij od zrobienia planu działania, który będzie ambitny, ale realistyczny. Pomyśl, jaki masz styl życia i porządek dnia, ile czasu wygospodarujesz na naukę dziennie i z jakich materiałów masz zamiar korzystać. Im więcej pomysłów napiszesz, tym lepiej. Możesz później aktualizować swój plan.
 • Ucz się słownictwa zawsze razem z wymową. Jest to szczególnie ważne, jeśli to pierwszy język skandynawski, z jakim masz styczność.
 • Dbaj o skupienie podczas nauki. Jeśli dużo rzeczy Cię rozprasza, ucz się mniej, ale częściej.
 • Przyjmij zasadę częściej i mniej, a nie rzadziej i więcej. W nauce języków (i wielu innych umiejętności) to nie ilość nauki jest miernikiem sukcesu, ale jej jakość i regularność. Tyczy się to nie tylko słówek, ale także konstrukcji gramatycznych. Jeśli jednak o słówka chodzi, radziłabym Ci od początku działać z systemem inteligentnych powtórek (SRS), który za pomocą algorytmu podpowie Ci jak często i jakie słówka powtórzyć.
 • Oprócz kursu online pomyśl o porządnej książce do gramatyki. Na polskim rynku jest wiele pozycji dopasowanych do naszych predyspozycji językowych. Nie musisz kupować książki w ciemno, możesz przejrzeć dostępne w księgarniach podręczniki, poczytać recenzje na blogach do nauki norweskiego.
 • Pamiętaj, że teoria tylko popchnie Cię do startu. Żeby kontynuować wyścig po władanie norweskim, trzeba ciągle ćwiczyć. Korzystaj z różnych źródeł, żeby się nie znudzić. Najlepiej jeśli połączysz dobry kurs norweskiego online z ćwiczeniami gramatycznymi z książki.
 • Otaczaj się językiem: seriale, filmy, muzyka, radio, podcasty, blogi, wszystko oczywiście po norwesku. Znajdziesz je bez trudu w Internecie, często zupełnie za darmo.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu norweskiego online (24 h)

Zachęcam Cię również to zainteresowania się kulturą tego pięknego nordyckiego kraju. Na pewno znajdziesz wiele jej aspektów, które Cię zaintrygują. Pamiętaj, że nauka języka to możliwość poznania całkiem nowej rzeczywistości. A kto nie chciałby znaleźć się, choć na chwilę, w innym wymiarze?

Anna Zwolinska