Jak nauczyć się języka portugalskiego samodzielnie?

Nauka portugalskiego

Nauka portugalskiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za to zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka portugalskiego.

nauka portugalskiego flaga portugali zolte tlo

Chcesz uczyć się języka portugalskiego samodzielnie? Kliknij tutaj i przetestuj za darmo kurs portugalskiego online

Nauka portugalskiego – najważniejsze informacje w pigułce

 • Język portugalski tak jak hiszpański, włoski, czy francuski należy do grupy romańskich języków indoeuropejskich.
 • Oprócz Portugalii jest językiem urzędowym w Brazylii i innych byłych koloniach portugalskich.
 • Po portugalsku na całym świecie łącznie mówi około 250 milionów osób, co stawia go na 9. miejscu najliczniej używanych języków.
 • Dwa oficjalne standardy języka to europejski i brazylijski (z największą liczbą osób portugalskojęzycznych), które różnią się nieco wymową.
 • W Polsce można uzyskać certyfikat znajomości portugalskiego, zdając egzamin CAPLE. Istnieje osobny certyfikat znajomości odmiany brazylijskiej (egzamin Celpe-Bras).

5 powodów, dla których nauka portugalskiego jest prosta

Portugalski często jest uważany za język, który… szeleści. Brzmi znajomo? Wielu osobom ta osobliwa fonetyka portugalskiego wymowy kojarzy się z naszym rodzimym językiem. Mamy już więc przewagę na starcie, a mianowicie portugalska wymowa nie powinna nam sprawiać kłopotów. Oczywiście na początku należy opanować wymowę poszczególnych głosek i dyftongów, jednak zazwyczaj jest to kwestia 1-2 lekcji. Co jeszcze sprawia, że język kraju odkrywców nieznanych lądów jest łatwy do nauczenia?

 1. Struktura czasów w portugalskim przypomina wielu osobom dobrze znaną gramatykę angielską. Można znaleźć pomiędzy tymi dwoma językami wiele analogii, które ułatwią przyswajanie wiedzy.
 2. Dla językofilów miłujących grupę romańską wiele słów portugalskich wyda się znajomo brzmiących i z łatwością odgadną ich znaczenie. A to dlatego, że wywodzą się z Łaciny. Co więcej, wiele słów pochodzenia łacińskiego istnieje również w polskim, dlatego nawet nie znając hiszpańskiego, czy francuskiego, poradzisz sobie z leksyką o tym rodowodzie.
 3. Nie musisz uczyć się nowego alfabetu tak jak w przypadku rosyjskiego czy japońskiego. Wystarczy, że poznasz jedynie sposób akcentowania liter.
 4. Portugalskie rzeczowniki mogą mieć jeden z tylko dwóch rodzajów: żeński lub męski.
 5. Liczbę mnogą tworzy się przez dodanie -s (lub -es po r, s  lub z).

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu portugalskiego online (24 h)

nauka portugalskiego tramwaj w lizbonie

Nauka portugalskiego online – czy można nauczyć się samodzielnie?

Portugalski jest na tyle popularnym językiem, że bez problemu można znaleźć potrzebne materiały do nauki nawet bez wychodzenia z domu. Osoby mówiące w tym pięknym języku chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami i metodami nauki na blogach i filmikach. Nie trzeba wyjeżdżać do Portugalii, żeby obcować z żywym językiem – obecnie można go usłyszeć w kursach online, w serialach i filmach, portugalskim radio, czy porozmawiać z native speakerem na lekcji przez Internet.

Na początek nauki warto jednak przebić się przez to morze rozmaitości i wybrać odpowiednie źródło do opanowania podstaw. Polecanym rozwiązaniem jest dobry kurs online, który sam będzie podsuwał Ci kolejne zagadnienia leksykalne i gramatyczne. Dzięki temu do Twojej nauki portugalskiego nie wkradnie się chaos.

Samodzielna nauka portugalskiego – jakie kursy polecam?

Poleciłabym Ci na początek kurs, dzięki któremu wypracujesz sobie nawyk codziennej pracy. Nie mówię tu o godzinach spędzonych nad listą słówek czy zadań, ale o krótkich systematycznych ćwiczeniach. Takie rozwiązanie oferuje kurs portugalskiego online z 17 Minute Language. Poznajcie się bliżej:

 • Kurs jest prosty w obsłudze, a ponadto bez zbędnych instalacji działa na tablecie, telefonie i tablecie.
 • Uczeń codziennie wie, jaki materiał go czeka. Kurs poprowadzi Cię „za rękę”.
 • Każde słówko będziesz przyswajać z wymową portugalskiego lektora. Dzięki temu szybko opanujesz fonetykę.
 • Zapamiętujesz słówka dzięki systemowi inteligentnych powtórek SRS (Spaced Repetition System). Powtarzasz je tak długo, aż znajdą się w Twojej pamięci długotrwałej.

Jak wygląda nauka portugalskiego z kursem 17 Minute?

Dzienna lekcja rozpoczyna się czytaniem i słuchaniem słówek. Otrzymujesz również teksty do czytania i odsłuchania dopasowane tematycznie do leksyki. Co z samodzielnym tworzeniem wypowiedzi? Robisz to podczas treningu budowy zdań.

Powtórki wyglądają tak, że na przemian odkrywasz tłumaczenia lub robisz testy wielokrotnego wyboru. Kurs podsuwa Ci słówka tak długo, aż na zawsze trafią do Twojej pamięci. Przekonaj się sam(a) jak wygląda kurs i skorzystaj z 24-godzinnego dostępu do kursu tutaj.

Czym charakteryzuje się język portugalski?

Portugalski jest piękny, to na pewno. Jakie jeszcze cechy możemy mu przypisać?

 • Znając tylko jedną odmianę portugalskiego (kontynentalną lub brazylijską) można porozumieć się z reprezentantami drugiego wariantu.
 • Czasowniki odmieniają się przez osoby, przyjmując odpowiednie końcówki. Oprócz tego mogą się odmieniać na trzy sposoby (deklinacje), też w zależności od końcówki (-ar, er, lub -ir w bezokoliczniku).
 • Przymiotniki odmieniają się przez liczby i rodzaje, którymi dopasowują się do rzeczownika.
 • Rzeczowniki mogą mieć rodzajnik określony lub nieokreślony. Dodatkowo rodzajniki dopasowują się do liczby i rodzaju rzeczownika, przed którym stoją.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu portugalskiego online (24 h)

Nauka portugalskiego od podstaw – gdzie zacząć?

Nauka języka będzie miała sens wtedy, gdy ją logicznie rozplanujesz. Żeby ruszyć z miejsca, konieczne jest poznanie alfabetu i wymowy portugalskiej.

Alfabet portugalski

Litery portugalskie są oparte na alfabecie łacińskim, dlatego nie spotka Cię tu wiele nowości.

A, B, C, D, E, F, G, H, I, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, X, Z.

Ważniejsze w tej kwestii są zasady wymowy. Wracając jeszcze na chwilę do liter, niektóre samogłoski przyjmują akcenty:

à, á, â, ã, é, ê, í, ó, ô, õ, ú, ü. Akcentowane może być jeszcze c, przyjmując formę ç.

Poznaj teraz kilka zasad wymowy, które umożliwią Ci czytanie po portugalsku:

Litera C:

 • przed e, i wymawia się ją jak s,
 • przed a, o, u lu spółgłoską wymawia się ją jak k,
 •  ç wymawia się jako s.

Litera G:

 • przed e, i wymawia się ją jak ż,
 • przed a, o, u lub spółgłoską wymawia się ją jako g.

Litera H:

 • ch czytamy jak sz,
 • lh czytamy jak li,
 • nh czytamy jak ni,
 • w pozostałych przypadkach jest niema.

Litera J jest czytana jako ż.

Litera O:

 • samodzielnie jako rodzajnik lub na końcu wyrazu czyta się jak u,
 • w środku wyrazu lub gdy ma akcent czyta się ją jak o.

Litera S:

 • na końcu wyrazu i po e czyta się ją jak sz,
 • między dwoma samogłoskami w środku wyrazów jak z,
 • w pozostałych przypadkach jak s.

Litera U zanika w zbitkach que i gue.

Litera X jest czytana na różne sposoby, jak sz, z lub s. Wymowy słów z x trzeba się nauczyć.

Podstawowe słówka po portugalsku z wymową

Po zapoznaniu się z alfabetem czas na podstawowe słówka po portugalsku. W tabeli poniżej znajdziesz kilka podstawowych słówek po portugalsku wraz z wymową. Poniższe słówka, jak i wymowa są z wspomnianego wyżej kursu 17 Minute Language

Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po portugalsku (jak i zwrotów), kliknij tutaj.

taksim
nienão
możetalvez
w porządku / dobrze / ok

OK
Dziękuję!
Obrigado!/ Obrigada!
Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f)
De nada
Przepraszam,...Desculpe,...
Przykro mi bardzo. (m/f)
Perdão

Jak nauczyć się portugalskiego? 

Wymowa

Opanujesz portugalski szelest, jeśli każdego słówka będziesz uczyć się razem z wymową. Przestudiuj alfabet, włącz filmiki z wymową na YouTube’ie i mów do siebie lub znajdź kompana do rozmówek.

Nie próbuj oszczędzić czasu i na samym początku przyłóż się do nauki fonetyki języka portugalskiego. Będzie Ci to potrzebne na każdym etapie nauki.

Słownictwo

Systematyczne poszerzanie portugalskiego słownictwa umożliwi Ci swobodne tworzenie zdań, a następnie na się na różne tematy. W przypadku tego segmentu języka ważne jest, żeby zrobić to umiejętnie, bowiem wkuwanie słówek może Cię szybko znudzić.

Po stosowaniu wielu miej lub bardziej skutecznych metod nauki i powtarzania słownictwa, muszę stwierdzić, że największe efekty przyniósł mi system SRS. Możesz go przetestować i sprawdzić, jak łatwo możesz opanować dużą liczbę słówek.

Słuchanie

Wspomniałam już, że opanowanie fonetyki jest niezwykle ważne. Można ćwiczyć wymowę przez samodzielne mówienie, ale także warto słuchać rodowitych Portugalczyków, czy Brazylijczyków i naśladować ich akcent oraz melodię języka.

Czego słuchać? W Internecie możesz poszukać portugalskich podcastów, audycji radiowych, filmików z wywiadami z portugalskimi sławami, czy seriali. Na początku nauki można skorzystać z materiałów typowo dydaktycznych, a później przerzucić się na treści typowe dla portugalskojęzycznych.

Gramatyka

Jest co najmniej tak samo ważna jak słownictwo. W portugalskim za pomocą gramatyki można bowiem wyrazić wiele treści, m.in. dzięki trybowi łączącemu, który poznasz na dalszych etapach nauki. Im szybciej i lepiej opanujesz struktury gramatyczne, tym łatwiej będzie Ci układać zdania, pisać i mówić.

Moja rada to poszukanie na rynku pomocy dydaktycznych dobrej książki do gramatyki portugalskiej. Możesz też ćwiczyć ją na niektórych kursach online.

Nauka portugalskiego – czy portugalski jest trudny?

Języki romańskie mają to do siebie, że znając jeden, prawdopodobnie szybko odnajdziesz się w nauce kolejnego. W takiej sytuacji odpowiedź zabrzmi: nie, portugalski nie jest trudny.

W innym wypadku będziesz potrzebował(a) więcej czasu na opanowanie struktur językowych, których w polskim nie znajdziesz, ale czy to oznacza, że portugalski jest trudny?

Nie, to oznacza tylko tyle, że potrzebne Ci trochę będzie więcej czasu na znalezienie się na pożądanym poziomie języka.

Certyfikaty i egzaminy

Egzamin CAPLE można zdawać w jednym z 4 polskich miast: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie. Możliwe jest uzyskanie certyfikatu na poziomach od początkującego po zaawansowany.

Ceny wynoszą od 70 do 140 euro w zależności od poziomu (im wyższy, tym drożej). Jeśli natomiast będziesz wolał(a) zdawać egzamin z brazylijskiej odmiany portugalskiego, zapoznaj się z certyfikatem Celpe-Bras.

Podsumowanie – 6 sprawdzonych rad, jak uczyć się portugalskiego (samodzielnie)

 1. Nie pozwól sobie na zamieszanie i ułóż porządny plan nauki. Co w nim zawrzeć? Z jakich materiałów będziesz się uczyć, jakimi metodami, ile czasu dziennie lub tygodniowo chcesz na to poświęcić? Bądź realistyczna/-y, ale też nie pobłażaj sobie :). Najważniejsze to poznać własne preferencje i dopasować naukę do trybu życia.
 2. Ucz się słownictwa zawsze razem z wymową. W ten sposób szybciej opanujesz fonetykę i zaangażujesz kolejny zmysł w zapamiętywanie materiału – będzie bardziej skutecznie!
 3. Planuj swój dzień tak, żebyś na naukę zawsze wygospodarował(a) chwilę skupienia. Nie sztuką jest przesiedzenie godziny nad książką z myślami na drugim krańcu świata. Lepiej pouczyć się krócej, ale w pełni skoncentrowanym.
 4. Rób regularne powtórki słownictwa. Najlepiej będzie, gdy rozpoczniesz kurs, który bazuje na metodzie inteligentnych powtórek SRS. W ten sposób nie będziesz musiał(a) zastanawiać się, ile słówek nowych, a ile starych przerobić na dzień, jak długo każde z ich powtarzać itp. System sam podsunie Ci zadania i zdejmie z Ciebie tę odpowiedzialność.
 5. Ty natomiast wciąż jesteś odpowiedzialna/-y za ćwiczenie. Teoria portugalskiej gramatyki jest niezbędna, ale to ćwiczenia pozwalają wcielać poznane w reguły w życie. Rób zadania z różnych źródeł. Mogą to być książki do gramatyki, kurs online lub strony internetowe.
 6. Każdego dnia staraj się otaczać językiem portugalskim. Pozwól, żeby kultura tego pięknego kraju na stałe zagościła w Twoim życiu. Materiały dydaktyczne to jedno, ale trzeba sobie zapewnić także dawkę językowej rozrywki. Może ona przybrać postać portugalskojęzycznej telewizji, seriali, książek, czy muzyki.

Lizbona to najpiękniejsze miasto, w jakim byłam. Zachwycał mnie tak każdy budynek – od malutkiego domku pokrytego azulejos (ozdobnymi kafelkami) aż po monumentalny zabytkowy teatr oświetlony w nocy kolorowymi światłami. Stolica kraju to jednak tylko jedno z wielu pięknych miejsc, które Portugalia ma Ci do zaoferowania. Zacznij swoją podróż na Językowej Sofie w Twoim salonie.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu portugalskiego online (24 h)

 

Anna Zwolinska