Jak nauczyć się języka rosyjskiego samodzielnie?

Nauka rosyjskiego

Nauka rosyjskiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za to zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka rosyjskiego .

nauka rosyjskiego dziewczyna na rozowym tle i flaga rosyjska

PS. Jeśli chcesz uczyć się języka rosyjskiego na kursie online – tutaj udało mi się znaleźć dobry kurs.

Miłej lektury i nauki! 🙂

Nauka rosyjskiego – najważniejsze informacje w pigułce

 • Rosyjski należy do grupy języków wschodniosłowiańskich z rodziny indoeuropejskiej.
 • Posługuje się nim aż około 150-160 milionów osób. Liczba ta odzwierciedla tylko rosyjski jako pierwszy język. Jeśli weźmiemy pod uwagę ogół ludzi znających rosyjski (ok. 260 mln), uplasuje się on na 8. miejscu na świecie.
 • Jest językiem urzędowym w Rosji, Kazachstanie, Kirgistanie i na Białorusi. Używa się go również w wielu innych państwach, m.in. w USA, na Ukrainie, czy w Grecji.
 • Alfabet rosyjski to grażdanka – pismo powstałe na skutek upraszczania cyrylicy.
 • W rosyjskim wyróżnia się trzy grupy dialektów: północne, południowe i przejściowe. Każdy z nich ma pewne unikalne cechy wymowy. Nie są to jednak różnice uniemożliwiające wzajemnie porozumienie się osób z różnych regionów Rosji.
 • Certyfikat z rosyjskiego można otrzymać w tzw. systemie TRKI (Test z języka rosyjskiego jako obcego). Można też zdać jeden z egzaminów w systemie certyfikacji Instytutu Puszkina, ale o tym później.

12 powodów, dla których nauka rosyjskiego jest prosta

Jeśli chodzi o naukę rosyjskiego, jesteśmy narodem uprzywilejowanym. Przez podobieństwa języków słowiańskich znajdziemy wiele słów i reguł, które wydadzą się nam znajomo brzmiące. Nie oznacza to jednak, że do nauki rosyjskiego powinnaś/powinieneś przykładać mniejszą wagę niż do innej obcej mowy.

Opinie co do tego, czy podobieństwo między językami pomaga w nauce, czy wręcz przeciwnie – bywa zwodnicze i usypia naszą czujność – są podzielone. Niemniej jednak rosyjski ma parę atrybutów, które okażą się pomocne w nauce. Przedstawię Ci teraz moim zdaniem najprzyjemniejsze aspekty nauki rosyjskiego:

 1. Nauka alfabetu rosyjskiego wcale nie jest trudna. Znaki nie są skomplikowane (w porównaniu np. japońskiego kanji), a ich przyswajanie przebiega szybko, jeśli na początku weźmiemy sobie za cel właśnie opanowanie liter. Od tego bowiem należy zacząć przygodę z rosyjskim.
 2. Rosyjska wymowa także nie sprawia Polakom większych trudności.
 3. W rosyjskim ważna jest intonacja. Pytanie tworzymy nie poprzez inwersję, ale przez rosnącą intonacją. (Czyli w sumie jak w polskim. Jesteś żonaty. Jesteś żonaty?)
 4. Alfabet rosyjski ma 33 litery – więc tylko o 7 więcej niż alfabet łaciński.
 5. W rosyjskim istnieją takie same przypadki jak w języku polskim (oprócz narzędnika i wołacza – w rosyjskim ich nie ma).
 6. Nie wszystkie rzeczowniki będziesz musiał(a) odmieniać. Wyrazy pochodzenia obcego zakończone na samogłoski oraz nazwy geograficzne nie ulegają deklinacji.
 7. Mimo wielu „fałszywych przyjaciół” wśród słownictwa polskiego i rosyjskiego istnieje także wiele słów, które rzeczywiście brzmią podobnie w obu językach i bez trudu odgadniesz ich znaczenie.
 8. Rzeczowniki w liczbie mnogiej mają tylko jeden rodzaj, a co za tym idzie, przymiotniki w liczbie mnogiej mają tylko jedną formę.
 9. Rosyjska ortografia nie będzie Ci sprawiać problemów, które napotykasz nawet, pisząc w swoim własnym języku. Nie ma podwójnych wariantów pisowni, tak jak to bywa z polskimi literami.
 10. Przymiotniki i przysłówki w stopniu wyższym mają taką samą formę. Na przykład trudny i trudniej będą tak samo brzmiały po rosyjsku.
 11. Czasownik być jest nieodmienny w czasie teraźniejszym. Co więcej, raczej nie używa się go właśnie w tym czasie. Zdanie Jestem zdrowy przetłumaczymy raczej jako Ja zdorowyj (zapisane cyrylicą oczywiście).
 12. I najlepsze na koniec – w rosyjskim występują tylko 3 czasy!

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu rosyjskiego online (24 h)

Nauka rosyjskiego online – czy można nauczyć się samodzielnie?

Nauka języka jest na tyle indywidualnym procesem, że wielu osobom nawet wychodzi na dobre rozpoczęcie i kontynuowanie nauki samodzielnie.

Przez indywidualizm rozumiem tu zróżnicowane metody przyswajania wiedzy, które każdy powinien dopasować do swoich kompetencji i upodobań. Kiedyś w szkołach uczono się rosyjskiego tylko ze źródeł papierowych, jednak dzisiejszy dostęp do Internetu daje nam o wiele więcej możliwości obcowania z językiem.

Co polecam? Przede wszystkim YouTube. Na początku nauki warto zaprzyjaźnić się z filmikami na tematy dydaktyczne, które pomogą Ci zrozumieć nowo poznane reguły gramatyczne, czy zapamiętać słownictwo. Z czasem warto przejść na „jutuby” tworzone przez Rosjan dla Rosjan i wyciągać jak najwięcej informacji z kontekstu.

Pamiętaj, że na początku nauki rosyjskiego szczególnie ważne jest osłuchiwanie się z rosyjskim, wyłapywanie już poznanych słówek i przyzwyczajanie się do brzmienia tego pięknego języka. W tej dziedzinie zachęcam Cię do odpalania podcastów. Istnieją zarówno te stworzone typowo dla adeptów rosyjskiego, jak i lifestyle’owe, czy naukowe podcasty dla bardziej zaawansowanych uczniów.

Jak widzisz, możliwości jest bez liku, jednak warto zdecydować się także na jedno narzędzie, które będzie selekcjonować dla nas wiedzę gramatyczną i leksykalną i nadawać ogólny kurs Twoim językowym zmaganiom.

Zwłaszcza na początku warto pomyśleć o dobrym kursie  online, dzięki któremu zapewnisz sobie dobry start w naukę rosyjskiego i skupisz się na nauce tego, co najważniejsze. 

nauka rosyjskiego kobieta w tradycyjnym rosyjskim stroju

Samodzielna nauka rosyjskiego – jakie kursy polecam?

Rosyjski jest jednym ze stosunkowo popularnych języków, dlatego wiele aplikacji do nauki języków i kursów online ma go w swojej ofercie. Ja osobiście mam dobre doświadczenia z nauką języków obcych z kursami 17 Minute Language. Czym kursy  zaskarbiły moją sympatię?

 • codzienna, przejrzysta organizacja nauki. Kurs automatycznie prezentuje zadania, które są przeznaczone na dany dzień, prowadzi Cię przez zagadnienia, dzięki czemu nie czujesz się przytłoczona/-y nową wiedzą;
 • nauka wymowy. Możesz osłuchiwać się z językiem dzięki nagraniom hiszpańskojęzycznego lektora (a nie syntezatora mowy, jak to bywa w niektórych aplikacjach);
 •  działa bez zarzutu na telefonie, komputerze czy innych urządzeniach, bez żadnych instalacji. Warunek – dostęp do internetu. Efekt – można uczyć się zawsze i wszędzie; 
 • prosta obsługa;
 • inteligentnemu systemowi powtórek (SRS – Spaced Repetition System). Jest to wysoce skuteczny sposób na naukę słownictwa, polecany przez wielu użytkowników różnych kursów językowych. Jego zaletą jest wbudowany algorytm, który sam wyznacza Ci słownictwo do powtórek i ich częstotliwość. Powtarzasz dane słowa tak długo, aż nie znajdą się w pamięci długotrwałej.

Jak wygląda nauka rosyjskiego z kursem 17 Minute?

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu rosyjskiego online (24 h)

matrioszki rosyjskie kolorowe

Czym charakteryzuje się język rosyjski?

Język naszych sąsiadów jest najczęściej używanym językiem słowiańskim, dlatego ucząc się go, otwierasz sobie drzwi na wiele nowych doświadczeń.

Po pierwsze jest to doskonały trening dla mózgu, który pozwoli Ci spojrzeć także na polski z innej strony. Po drugie na samej znajomości angielskiego ciężko wybić się na trampolinie rynku pracy. Z rosyjskim natomiast Twoje szanse znalezienie ciekawej pracy wzrastają, bo, tak jak wcześniej wspomniałam, jest jednym z popularniejszych języków.

Co więc warto wiedzieć o języku naszych sąsiadów, żeby dynamicznie ruszyć w dalszą naukową podróż? Poznaj podstawowe cechy języka rosyjskiego:

 • Podobnie jak polski rosyjski jest językiem fleksyjnym, to znaczy, że wyrazy odmieniają się przez kategorie gramatyczne (np. wspomnianych wcześniej 6 przypadków rzeczownika).
 • Szyk rosyjskiego zdanie to SVO, jednak możliwa jest duża elastyczność, zwłaszcza gdy chcemy podkreślić znaczenie jakiejś informacji w zdaniu – wtedy można postawić dany wyraz na końcu zdania.
 • Akcent jest ruchomy, czyli może padać na różne sylaby. Zależy to od odmienionej formy wyrazu. Zaznacza się go ukośną kreską nad samogłoską lub podkreśleniem, jednak raczej tylko w tekstach dla uczących się. Co więcej, słowa mogą zmieniać znaczenie w zależności od akcentowanej sylaby. Dlatego tak ważne jest, by każdego słówka uczyć się od razu razem z wymową.
 • Spółgłoski rosyjskie mogą być twarde lub miękkie (czyli zmiękczone przez następującą po nich samogłoski).
 • Kolejny podział spółgłosek to dźwięczne i bezdźwięczne. Czasami na końcu zdania wariant dźwięczny zamienia się na bezdźwięczny odpowiednik.
 • Rzeczowniki rosyjskie, tak jak w polskim, w liczbie pojedynczej mają jeden z trzech rodzajów: męski, żeński lub nijaki. Nie należy jednak myśleć, że polskie i rosyjskie słowa będą zawsze tożsame pod względem rodzaju. Można go jednak określić, znając końcówki odpowiadające poszczególnym rodzajom, które poznasz na kolejnych etapach nauki. Istnieje także rodzaj wspólny, kiedy rzeczownik może zmieniać formę w zależności od płci.
 • Przymiotniki stopniuje się na dwa sposoby: przez dodanie słowa wspomagającego lub odpowiedniej końcówki.
 • Bardzo często w rosyjskim używane są tzw. krótkie formy przymiotników, które nie odmieniają się przez rodzaje, ani liczby. Nie każdy przymiotnik ma jednak taki wariant.
 • Czasowniki odmieniają się według 2 koniugacji, w zależności od końcówki słowa, a konkretnie od tego, czy jest ona akcentowana.
 • Istnieje kategorie gramatyczna zwana aspektem czasownika (tak jak w polskim). Rozróżniamy więc formy odpowiadające na pytanie co robić? lub co zrobić?
 • Liczebniki dzielą się na:
  • proste (1-9, 40, 100, 1000, 1.000.000, 1.000.000.000),
  • złożone (11-19) – składają się przeważnie z dwóch członów,
  • zestawione (19<) – składają się z połączenia prostych i złożonych liczebników.

Nauka rosyjskiego od podstaw – gdzie zacząć?

Początek nauki rosyjskiego zweryfikuje, czy Twoje chęci to słomiany zapał, czy rzeczywista chęć zawładnięcia językiem największego państwa świata. Myślę jednak, że jeśli podejdziesz do sprawy racjonalnie, tzw. ustalisz sobie kolejność działań i realnie ocenisz, ile czasu możesz na rosyjski poświęcić, Twój zapał nie okaże się strzechą.

Wracając więc do odpowiedniego planu działań, na początku niezbędne jest opanowanie grażdanki (cyrylicy). Jak ją ćwiczyć? Najprostszą metodą – przez pisanie liter i słówek na kartce papieru. Istnieją też specjalne zeszyty do nauki pisanie alfabetu rosyjskiego kursywą, która wyróżnia litery pisane na tle drukowanych

. Nie oznacza to jednak, że musisz nie wiadomo jak bardzo pochylać wszystkie znaki. To raczej przyjdzie naturalnie, gdy będziesz naśladował(a) formę pisemną liter, którą znajdziesz na wielu stronach internetowych. Przejdźmy więc do poszczególnych liter i głosek.

Alfabet rosyjski

Poniżej przedstawię Ci litery rosyjskiego alfabetu, jednak pamiętaj, że wersja pisana różni się nieco od wersji cyfrowej. W ich skład wchodzi 21 spółgłosek, 10 samogłosek i 2 znaki. W nawiasie podam Ci polski odpowiednik danej głoski oraz przykładowe słowo ją zawierająca.

Zachęcam Cię jednak do włączenia na YouTube’ie filmiku traktującego o rosyjskich głoskach, a spisane w tym artykule litery traktować jako bazę do późniejszej nauki.

А, а – (a), np. собaка (sobaka – pies)

Б, б – (b), np. бабушка (babushka – babcia)

В, в – (w), np. волк (volk – wilk)

Г, г – (g), np. могила (mogila – grób)

Д, д – (d), np. дом (dom – dom)

Е, е – (je), np. есть (jeść – jeść)

Ё, ё – (jo), np. np. ёж (joż – jeż)

Ж, ж – (ż), np. жена (żena – żona)

З, з – (z), np. Зубр (zubr – żubr)

И, и – (i) – np. игла (igla – igła)

Й, й – (j), np. йoгурт (jogurt – jogurt)

К, к – (k), np. кот (kot – kot)

Л, л – (l/ł), np. кукла (kukla – lalka)

М, м – (m), np. маленький (malen’kiy – mały)

Н, н – (n), np. ножка (nozhka – noga)

О, о – (o), np. голубь (golub’ – gołąb)

П, п – (p), np. запрос (zapros – prośba)

Р, р – (r), np. рана (rana – rana)

С, с – (s), np. чесотка (chesotka – sarna)

Т, т – (t), np. Вот (vot – tutaj)

У, у – (u), np. утка (utka – kaczka)

Ф, ф – (f), np. флаг (flag – flaga)

Х, х – (h), np. xлеб (chlieb – chleb)

Ц, ц – (c), np. цирк (tsirk – cyrk)

Ч, ч – (cz), np. чай (czaj – herbata)

Ш, ш – (sz), np. кашель (kashel’ – kaszel)

Щ, щ – (szcz), np. щука (szczuka – szczupak)

ъ – znak twardy

ы – (y), np. мышь (mysz – mysz)

ь – znak miękki

Э, э – (e), np. письмо (pismo – list)

Ю, ю – (ju), np. юбка (jubka – spódnica)

Я, я – (ja), np. яблоко (jablaka – jablko

Zasady wynikające z konkretnego sąsiedztwa niektórych głosek poznasz na pierwszych lekcjach rosyjskiego na kursie online lub z nauczycielem. Naprawdę szybko można je opanować, jeśli wnikliwe słuchanie połączysz z trenowaniem pisania.

nauka rosyjskiego cerkwie rosyjskie

Podstawowe  słowa po rosyjsku

Po zapoznaniu się z alfabetem rosyjskim czas na podstawowe słowa po rosyjsku. W tabeli poniżej znajdziesz kilka podstawowych słówek po rosyjsku  wraz z wymową.

Poniższe słówka, jak i wymowa są z wspomnianego wyżej kursu 17 Minute Language. Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po rosyjsku z wymową, kliknij tutaj.

takда
nieнет
możeвозможно
w porządku / dobrze / ok

хорошо
Dziękuję!
Спасибо!
Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f)
Пожалуйста!
Przepraszam,...Извините,...
Przykro mi bardzo. (m/f)
Мне очень жаль.

Podstawowe zwroty po rosyjsku

Teraz zaczyna robić się ciekawie – przed Tobą podstawowe zwroty po rosyjsku. W tabeli poniżej znajdziesz tylko niektóre z podstawowych zwrotów po rosyjsku, które również pochodzą z kursu rosyjskiego 17 Minute Language.

 Jeśli chcesz nauczyć się więcej zwrotów po rosyjsku z wymową, kliknij tutaj.

Nazywam się …

Меня зовут ...
Pochodzę …Я из ...
Mam ... lat.
Мне ... лет.
Jestem żonaty. / Jestem zamężna. / Nie jestem żonaty. / Nie jestem zamężna.Я женат.
Я не женат.
Я замужем.
Я не замужем.
Podróżuję sam. / Podróżuję sama. / Nie podróżuję sam. / Nie podróżuję sama.Я путешествую один./ Я не путешествую один.
Podróżuję z ...
Я путешествую с ...
Nie mówię po angielsku.
Яне говорю по-русски.
Nie rozumiem tego. (m / f)
Я не понимаю.
Czy mówi pan po...? / Czy mówi pani po...? (m/f)
Вы говорите ...?

Jak nauczyć się rosyjskiego? 

Wymowa

W rosyjskim istnieje sporo zasad fonetyki, które trzeba przyswoić od razu na początku nauki. Wiele z nich związanych jest z akcentem i tym, jak wpływa on na sąsiadujące głoski. Ważne jest, żeby zapamiętywać wymowę każdego nowego słowa, ponieważ, jak mogłaś/-eś zobaczyć powyżej, wygląd liter może być zwodniczy. Dlatego pod żadnym pozorem nie utrwalaj siebie „polskiej” wymowy rosyjskich słówek. Efektywna komunikacja jest możliwa tylko po opanowaniu zasad fonetyki, i tak jest z każdym językiem obcym (mimo że wiele osób bagatelizuje tę kwestię).

Dlatego tak ważne jest, żeby opanować grażdankę! Dodatkowo zwróć uwagę przy wyborze kursu, czy zawiera wymowę rosyjskiego lektora. Bardzo Ci to pomoże w nauce.

Słownictwo

Kolejnym warunkiem efektywnej nauki jest systematyczne powtarzanie słownictwa równolegle z poznawaniem nowych słówek. Poszerzanie zasobu słownictwa to Twoje główne zadanie, ponieważ nawet znając zasady gramatyczne, ale z ubogą wiedzą leksykalną nie dasz rady komunikować się w języku obcym.

Ważne jest, żeby wybrać dobrą metodę robienia powtórek, bo słówka mają to do siebie, że szybko nas po prostu nudzą.

Dlatego radziłabym unikać tworzenia długich list z dziesiątkami pozycji – prawdopodobnie nie zajrzysz tam więcej niż raz po ich spisaniu.

Wiele osób robi sobie na przykład fiszki. Można ich wielokrotnie używać, jednak ja zawsze miałam problem z określeniem ile czasu powtarzać każde słówko i jaką ilość słownictwa przerabiać na dzień. Nadal używam do powtórek fiszek – ale tych interaktywnych, na przykład w aplikacji Anki. Dlaczego? Algorytm podpowiada mi jak długo i jak często mam powtarzać dane słowo (SRs, czyli Spaced Repetition System).

Minusem Anki jest fakt, że tak zwane „decki” ze słownictwem trzeba układać sobie samemu. Zwłaszcza na początku nauki rosyjskiego może być to trochę problematyczne.

Dobrym pomysłem jest wtedy kurs rosyjskiego online, o którym wspomniałam wcześniej. Bazuje on również na algorytmie SRS , a jego przewagą jest fakt, że oferuje gotowe zestawy słownictwa dopasowane do Twojego poziomu. Z wymową audio, obrazem, muzyką w tle i innymi „udoskonaleniami”, o których już pisałam . 🙂

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu rosyjskiego online (24 h)

Co do rosyjskich słówek, zawsze trzeba założyć, że podobieństwo w brzmieniu do jakiegoś polskiego wyrazu nie musi wiązać się także z takim samym znaczeniem. Kolejna rada to: jak najwięcej mów.

Każde nowo poznane słówko powtórz na głos i ćwicz mięśnie aparatu mowy. Niektórzy mają opory z mówieniem do siebie, ale warto odstawić na bok wymówki i skupić się na efektywności nauki – w końcu poświęcasz na nią swój wolny czas.

Słuchanie

Według mnie jest jedną z najprzyjemniejszych aktywności podczas nauki języków obcych, bo praktycznie nie trzeba przy niej nic robić, oprócz oczywiście bycia uważnym odbiorcą rosyjskiej mowy czy muzyki.

Słuchanie jest bardzo ważne, ponieważ obcujesz wtedy z żywym językiem, a do jego opanowania będziesz przecież dążyć. Słuch jest więc kolejnym ważnym zmysłem przy nauce języków obcych (obok wzroku) i nie można ograniczać się tylko do jednego z nich.

Czego słuchać? To zależy już tylko od Twoich zainteresowań. Jeśli masz dostęp do Netflixa, możesz oglądać rosyjskie seriale (w tym wypadku mniejszy nacisk kładę na oglądać a większy na słuchać).

Z pewnością ta platforma streamingowa nie jest jedynym źródłem materiałów audiowizualnych, więc w Internecie na pewno znajdziesz całą masę ciekawych rosyjskich programów, filmów, czy innych rozrywek (no właśnie, rozrywka – na tym polega cała przyjemność nauki języka).

Mimo że na początku możesz mieć wielkie trudności ze zrozumieniem rosyjskiego, już na nieco wyższym poziomie będziesz w stanie wyłapywać pojedyncze znajome słowa, a wkrótce całe zdania. Tutaj moja rada to: bądź cierpliwa/-y.

Gramatyka

Nie radziłabym Ci kierować się opiniami osób, które twierdzą, że gramatyka to tylko strata czasu, a „dogadać” po rosyjsku to się można bez problemu – przecież jest podobny do polskiego.

Otóż i angielski i niemiecki należą do grupy języków zachodniogermańskich. Ale czy Anglik i Niemiec bez trudu się porozumieją?

Moim zdaniem zaraz na początku przygody z rosyjskim należy opanować podstawowe zagadnienia gramatyczne i stopniowo poszerzać swoją wiedzę. W ten sposób będziemy w stanie użyć poznanego słownictwa do układania coraz bardziej skomplikowanych zdań.

Jak uczyć się gramatyki? Po pierwsze – zaopatrz się w dobrą książkę do nauki rosyjskiego, która będzie wyjaśniać każde zagadnienie po polsku. Teoria to jednak tylko wciśnięcie sprzęgła.

Żeby ruszyć z nauką języka, trzeba jeszcze depnąć na gaz, czyli nie żałować sobie ćwiczeń gramatycznych. Znajdziesz je w wielu wydawnictwach papierowych, ale także na stronach internetowych oferujących naukę rosyjskiego

. Nie musisz ograniczać się do jednego źródła. Im więcej treści przerobisz, tym mniej skomplikowane będą dla Ciebie rosyjskie zagwozdki.

Nauka rosyjskiego – czy rosyjski jest trudny?

Niektórzy odpowiedzą, że tak, bo jest podobny do polskiego. Ale przecież polski to jeden z najtrudniejszych języków europejskich! Odpowiedź na to pytanie jest więc zawsze bardzo subiektywna. Rosyjski ma na pewno wiele przyjemnych aspektów.

Jego piękne brzmienie, ciekawe słownictwo i niezwykle bogata rosyjska kultura często rekompensują ciężkie do opanowania reguły gramatyczne.

Nie zmienia to faktu, że jego poznanie wymaga czasu, a nauka powinna być przemyślana – tak, żeby nie rzucać się od razu na głęboką wodę, tylko na spokojnie zacząć od ćwiczenia w zeszycie grażdanki.

Certyfikaty i egzaminy

Najpopularniejszy państwowy system certyfikacji znajomości rosyjskiego to obecnie TRKI (Test z języka rosyjskiego jako obcego). Obcokrajowiec może zdawać go od poziomu A1 do C2. Jest honorowany na całym świecie. Certyfikat TRKI można uzyskać także z rosyjskiego ekonomicznego/biznesowego.

Inną opcją są Certyfikaty Instytutu Puszkina przeprowadzane przy Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Można w ich ramach zdać następujące egzaminy:

 • Rosyjski na co dzień dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży szkolnej;
 • Rosyjski w biznesie;
 • Rosyjski w turystyce.

Wszystkie 3 rodzaje egzaminów można zdawać od podstawowego do zaawansowanego poziomu zaawansowaniu.

Podsumowanie – 8 sprawdzonych rad, jak uczyć się rosyjskiego (samodzielnie)

 1. Nie bój się wybiegać w przyszłość. Stwórz porządny plan swojej nauki. Określ w nim, ile czasu chcesz poświęcać na naukę i z jakich materiałów będziesz korzystać. Zrób sobie listę seriali, podcastów, youtuberów, stron internetowych, które będą pomocne w nauce.
 2. Bądź realistyczna/-y. Mierz wysoko – nie zakładaj z góry, że Ci się nie uda, ale nie pozwól, żeby rosyjski stał się dla Ciebie karą. Domyślam się, że masz inne zajęcia i wygospodarowanie czasu może nie być łatwe.
 3. Tu przejdę od razu do kolejnej rady – ucz się krócej, ale regularnie, najlepiej codziennie. Efekty będą wówczas dużo bardziej widoczne (i przede wszystkim trwałe). Pomocą może okazać się tutaj kurs rosyjskiego online, który będzie Twoją codzienną przypominajką o chwili na naukę.
 4. Kup dobrą książkę do nauki rosyjskiego, która będzie Twoją bazą wiedzy. Przerabiaj ją równolegle z nowym słownictwem.
 5. Co do słownictwa, zawsze ucz się go razem z wymową rosyjskiego lektora. W ten sposób nie tylko nauczysz się poprawnie mówić, ale także zaangażujesz więcej zmysłów w zapamiętanie słówka.
 6. Rób regularne powtórki. Metodą niezwykle skuteczną i praktyczną jest system inteligentnych powtórek SRS. Dzięki temu nie pominiesz żadnego słówka, a wszystko będziesz powtarzać tak długo, aż znajdzie się w pamięci długotrwałej. Czy to nie jest idealne rozwiązanie?
 7. Dbaj o stały kontakt z rosyjskim. I nie mówię tutaj już o materiałach do nauki, ale o wszystkich wyżej wspomnianych formach obcowania z językiem i kulturą Rosji. Tylko słuchanie, a wkrótce także używanie żywego języka, czyli nie tego ze schematycznych zdań w podręczniku (choć one też są niezbędne do nauki), tylko tego obecnego właśnie w kulturze przyniesie Ci satysfakcjonujące efekty.
 8. Ostatnia rada – dbaj o skupienie w czasie nauki. Jeśli na przykład jesteś osobą, która nie potrafi długo koncentrować się na jednej rzeczy, idealnym rozwiązaniem jest dla Ciebie nauka języka – tutaj potrzebujemy systematyczności.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu rosyjskiego online (24 h)

Jeśli podróż do Rosji jeszcze nie przyszła Ci do głowy, gwarantuję, że ta myśl pojawi się prędzej czy później, jeśli zaczniesz się uczyć rosyjskiego. Nauka języka jest bowiem niezwykle wciągająca, a co najlepsze – zawsze jest coś nowego do odkrycia!

Anna Zwolinska