Nauka słowackiego

Nauka słowackiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za to zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka słowackiego .

nauka slowackiego kobieta pokazuje na flage slowacji

Chcesz uczyć się języka słowackiego samodzielnie? Kliknij tutaj i przetestuj za darmo kurs słowackiego online

Nauka słowackiego – najważniejsze informacje w pigułce 

 • Słowackim obecnie posługuje się około 5 milionów osób. Znaczna większość z nich to obywatele Słowacji. Najliczniejsze mniejszości korzystające z tego języka znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Czechach oraz Serbii.
 • Język słowacki pochodzi od prasłowiańskiego – mowy, z której wywodzi się większość języków państw Europy Wschodniej, w tym także język polski.
 • Co ciekawe, słowacki nie został oficjalnie ustanowiony jako język aż do XIX wieku, w którym to rozwój tej mowy oraz korzystanie z niej było uznawane za symbol narodowego oporu przeciwko węgierskim okupantom. Rozpoznanie słowackiego jako oficjalnego języka nastąpiło dopiero w 1918 roku, w momencie uzyskania niepodległości przez Czechosłowację.

3 powody, dla których nauka słowackiego jest prosta

Nauka języka obcego nigdy nie jest łatwym zadaniem. Opanowanie jakiejkolwiek obcej mowy wymaga wiele czasu i ciężkiej pracy, aczkolwiek nie jest to niemożliwe.

Po spędzeniu dłuższej chwili z danym językiem, zaczniesz zauważać aspekty, które sprawiają, że jego nauka może czasem wydawać się prosta i przyjemna. Tak samo jest w przypadku słowackiego:

 1. Jeżeli znasz język polski lub czeski, nauka słowackiego będzie dla Ciebie bułką z masłem! Słowiańskie języki Europy Centralnej są do siebie bardzo podobne – dużo słowackich zwrotów i zdań może udać Ci się zrozumieć nawet teraz, przed rozpoczęciem nauki!
 2. Słowacka gramatyka jest uproszczoną wersją polskiej – pomimo tego, że wciąż nie jest łatwa do opanowania, jeżeli nie masz problemu ze zrozumieniem skomplikowanych zasad gramatyki w języku polskim, nie masz się czego obawiać, rozpoczynając przygodę ze słowackim!
 3. Słowacki jest idealnym fundamentem do nauki reszty języków słowiańskich – z racji tego, iż jest najprostszym z nich, stanowi doskonałe wprowadzenie do rodziny słowiańskich języków. Dodatkowo jest zapisany w alfabecie łacińskim, dzięki czemu nie musisz obawiać się nauki skomplikowanego systemu pisma, jakim jest rosyjska cyrylica.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu słowackiego online (24 h)

jezyk slowacki nauka grupa osob rozmawia po slowacku

Nauka słowackiego online – czy można nauczyć się samodzielnie? 

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: pewnie, że tak! 

Jeszcze kilkanaście lat temu, nauka jakiegokolwiek języka obcego na własną rękę graniczyła z cudem, a dodatkowo wymagała znacznie więcej wysiłku oraz wkładu pieniężnego, niż teraz.

Trzeba było zainwestować w co najmniej dwa podręczniki do nauki języka, nie mówiąc o zestawach płyt CD czy też kaset audio z nagraniami w celu nauki wymowy.

Żeby poćwiczyć dany język, trzeba by wyjechać do państwa, w którym jest on językiem urzędowym, gdyż znalezienie rodzimego użytkownika w Twoim miejscu zamieszkania graniczyło z cudem.

Teraz, w dobie mediów społecznościowych oraz różnych rozrywek dostępnych na życzenie, możesz zagłębiać się w języku słowackim bez większego trudu, oglądając filmy i seriale czy też słuchając tamtejszej muzyki. Korzystając z odpowiednich źródeł, możesz zrobić to wszystko zupełnie za darmo!

Dobrym pomysłem będzie również porządny kurs słowackiego, który w uporządkowany sposób przedstawi Ci najważniejsze informacje. W ten sposób nie tracisz czasu i masz pewność, że uczysz się z materiałów na Twoim poziomie.  

Samodzielna nauka słowackiego – z jakimi kursami warto się uczyć?  

Kursy językowe w internecie cechują się tym, że w przypadku mniej popularnych języków, takich jak słowacki, nie znajdziesz ich zbyt wiele. Niektóre są darmowe, a za niektóre trzeba zapłacić.

Jeżeli chcesz porządnie nauczyć się słowackiego za pomocą internetowego kursu, najprawdopodobniej będzie on płatny. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi ofertami i wybierz tą, która najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom.

Osobiście mogę Ci polecić kursy 17 Minute Language – są przystępne oraz niedrogie, za to bardzo skutecznie przedstawią szczegóły języka.

Niech nie zmyli Cię sama nazwa – 17 Minute to tylko odwołanie do czasu trwania każdej lekcji, nie obietnica zgłębienia tajników języka w kilkanaście minut.  🙂 Lubię te kursy za:

 • Możliwość nauki zawsze i wszędzie, gdyż są one dostępne na smartfonach, tabletach oraz komputerach osobistych, a w dodatku nie wymagają instalacji!
 • Szczegółowe instrukcje oraz “opiekuńcze” podejście do uczniów – kursy “za rękę” wprowadzą Cię w każdy dział, a codzienne zadania i tematy prezentowane są automatycznie – Twoim zadaniem jest tylko nauka!
 • Oszczędzanie czasu dzięki inteligentnym powtórkom (SRS) – słowa są Ci wysyłane w określonych odstępach czasu, a nowy materiał prezentowany jest dopiero wtedy, gdy utrwalisz stary w pamięci długotrwałej.
 • Kursy 17 Minute są dziecinnie proste w obsłudze! 

Jak wygląda nauka słowackiego z kursem 17 Minute? 

Długo by tu opowiadać. Postaram się tak w skrócie:

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem, przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.

I 17 minut zleciało – oczywiście możesz uczyć się dłużej niż 17 minut. Autorzy kursy jednak zdają się sprawę, że większość z nas nie grzeszy nadmiarem czasu.

Poza tym, w nauce języków obcych ważna jest regularność – a nie ilość. Spróbuj najpierw wkomponować te 17 minut, ale codziennie – a później martw się o to, że za mało. 🙂

Moja rada – zanim zdecydujesz się na ten czy inny kurs online, najpierw warto go przetestować:  

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu słowackiego online (24 h)

Czym charakteryzuje się język słowacki? 

Nie ma na świecie języka, który nie zawierałby cech wyróżniających go na tle innych. Słowacki oczywiście nie jest wyjątkiem od tej reguły. Oto kilka unikatowych aspektów tego języka:

 • Słowacki można podzielić na trzy główne dialekty. Pierwszy to dialekt centralny – to wokół niego oparty jest standardowy słowacki, regulowany przez ministerstwo kultury Słowacji. Drugi – dialekt z zachodniej części państwa to połączenie słowackiego z elementami czeskiego z Morawów. Ostatni z dialektów to wschodni, który łączy ze sobą słowacki z częściami gwary polskich górali.
 • Słowacki szyk zdania to S-V-O, czyli podmiot-orzeczenie-dopełnienie. To standardowy układ wypowiedzi znany z większości języków zachodnich, między innymi także z polskiego czy też angielskiego.
 • W słowackim akcentuje się pierwszą sylabę każdego słowa, w przeciwieństwie do języka polskiego, gdzie akcent pada na przedostatnią sylabę wyrazu. Nie jest to może najważniejsza zasada dla początkujących, aczkolwiek prawidłowe akcentowanie słów pomoże Ci brzmieć jak rodowity Słowak!

Nauka słowackiego od podstaw – gdzie zacząć? 

Podejmując się nauki języka obcego, pierwsze kroki zazwyczaj należą do tych najtrudniejszych. Mają one także największy wpływ na to jak łatwo (bądź jak trudno) przyjdzie Ci poznawanie dalszych, bardziej skomplikowanych zasad danego języka obcego.

Błędów, do których łatwo przyzwyczaić się na początku nauki, bardzo trudno się oduczyć. Dlatego warto rozpocząć poznawanie języka od samych podstaw, czyli systemu pisma.

Alfabet słowacki 

Na szczęście w przypadku słowackiego, nie musisz na nowo uczyć się całego sposobu zapisywania wyrazów, tak, jak miałoby to miejsce podczas nauki bardziej egzotycznych języków, takich jak chiński czy arabski. Słowacki korzysta z alfabetu łacińskiego, aczkolwiek z kilkoma zasadniczymi różnicami.

Po pierwsze, w słowackim występuje aż 46 liter, symbolizujących różne unikalne brzmienia. Wymienienie ich wszystkich w tym tekście zajęłoby zbyt dużo miejsca, jednak niektóre przykłady są bardzo podobne do liter występujących w języku polskim. Litera “Ž” brzmi jak polskie “Ż”, a “Š” – “Sz”

Jak nauczyć się słowackiego? 

Wymowa 

Komunikacja werbalna w każdym języku w największym stopniu opiera się na prawidłowej wymowie wyrazów i zwrotów. Częste błędy nie tylko sprawią, że rozmówca nie zrozumie tego, co chcesz przekazać, ale także usłyszy coś zupełnie innego!

Dlatego bardzo istotne jest, aby nauczyć się poprawnego wypowiadania poszczególnych dźwięków w słowackim na samym początku, a potem skupić się na nauce słówek za pomocą nagrań rodzimych użytkowników tego języka.

Słownictwo

Bogate słownictwo stanowi podstawę mądrych i elokwentnych wypowiedzi. Jeżeli chcesz opanować jakikolwiek język na zadowalającym poziomie, musisz poświęcić szczególną uwagę nauce wyrazów.

Najważniejsze jest to, by uczyć się ich umiejętnie – bezsensowne powtarzanie długich list ze słowami nie przyniesie oczekiwanych efektów, a nawet może doprowadzić do zniechęcenia się do nauki.

Szybka i efektywna nauka słówek możliwa jest z wykorzystaniem systemu SRS, który zakłada naukę krótkich zestawów w określonych odstępach czasowych, w celu dokładnego utrwalenia materiału w pamięci długotrwałej. Jeśli chcesz, możesz wypróbować tą metodę korzystając z 24 godzin darmowego dostępu do kursu, który oparty jest właśnie o SRS.

Słuchanie 

Słuchaj, nawet jeżeli nie do końca wszystko rozumiesz. Poprzez osłuchanie się z filmami, serialami czy też muzyką słowacką, przyzwyczaisz swój mózg do dźwięków tego języka, co pomoże Ci szybciej przyswoić materiał do nauki.

Gramatyka 

Niektórzy lingwiści uparcie twierdzą, że gramatyka nie jest istotna, jeżeli chcesz nauczyć się języka w celu komunikacji z innymi ludźmi. Jestem innego zdania. Jeżeli chcesz poprawnie opanować słowacki, zaopatrz się w dobrą książkę z ćwiczeniami gramatycznymi. Codzienne wykonywanie zadań pomoże Ci z łatwością zrozumieć nawet najtrudniejsze zagadnienia językowe.

Nauka słowackiego – czy słowacki jest trudny? 

Jeżeli Twoim ojczystym językiem jest polski, nauka słowackiego powinna być dla Ciebie bardzo prostym i przyjemnym procesem. Oczywiście, każdy ma inne predyspozycje do nauki języków obcych, aczkolwiek znajomość jakiejkolwiek słowiańskiej mowy znacznie ułatwi poznawanie momentami bardzo skomplikowanego słowackiego.

Certyfikaty i egzaminy 

Z racji tego, iż słowacki jest jednym z europejskich języków, możesz przystąpić do jednego z egzaminów opartych o system CEFR (Common European Reference Framework for Languages). Mają one sześć poziomów, poświadczających o Twojej znajomości słowackiego, od A1 (podstawowy) do C2 (biegły).

Podsumowanie – 5 sprawdzonych rad, jak nauczyć się słowackiego

 1. Przygotuj plan działania – zaplanuj swoją naukę: ile czasu na nią poświęcisz oraz z jakich metod będziesz korzystać. Pomoże Ci to utrzymać odpowiednią częstotliwość, dzięki której szybciej i sprawniej nauczysz się słowackiego.
 2. Zastanów się nad tym, dlaczego uczysz się słowackiego, po czym zapisz swoją motywację na kartce i powieś w miejscu, na które spoglądasz każdego dnia. Da Ci to porządnego “kopa” i zmotywuje do intensywnej nauki.
 3. Powtarzaj słówka, najlepiej za pomocą sprawdzonej metody, takiej jak SRS (Spaced Repetition System), która zapewni utrwalenie materiału w pamięci.
 4. Oglądaj słowackie filmy. Każdego dnia konsumujesz rozrywkę wideo w postaci filmów na YouTube, seriali oraz produkcji pełnometrażowych – jeżeli zaczniesz spędzać swój wolny czas ze słowackim, znacznie łatwiej będzie Ci oswoić się z tym językiem.
 5. Ćwicz, ćwicz, i jeszcze raz ćwicz. Codzienne ćwiczenia to według niektórych jedyna droga do sukcesu.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu słowackiego online (24 h)

Anna Zwolinska