Jak nauczyć się języka suahili samodzielnie ?

Nauka suahili

Nauka suahili od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za to zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka suahili.

nauka suahili mezczyzna na zoltym tle i flaa

Chcesz uczyć się języka suahili samodzielnie? Kliknij tutaj i przetestuj za darmo kurs suahili online

Nauka suahili – najważniejsze informacje w pigułce 

 • Suahili to język głęboko zakorzeniony w arabskim. Około 35% słownictwa pochodzi z arabskiego, prawdopodobnie dzięki wpływom kulturowym z Bliskiego Wschodu.
 • To lingua franca obywateli państw Wschodniej Afryki. Suahili jest oficjalnym językiem Tanzanii, Kenii (razem z angielskim) oraz Demokratycznej Republiki Konga. Poza tym, jest powszechnie znany w Ugandzie, Burundi, Rwandzie i Mozambiku.
 • Historia Suahili sięga XVIII wieku. Najstarsze dokumenty zapisane w tym języku zostały utworzone w 1711 we współczesnej Tanzanii. Co ciekawe, zostały napisane przy użyciu alfabetu arabskiego.

3 powody, dla których nauka suahili jest łatwa 

Nauka języka obcego to dla wielu ludzi jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakich mogliby się podjąć. Na szczęście, każda mowa ma łatwe aspekty, dzięki którym proces jej poznawania staje się prosty i przyjemny. Oto kilka takich cech suahili:

 1. To język bardzo łatwy w wymowie, szczególnie jeżeli dobrze znasz angielski. Według niektórych ekspertów, nauka poprawnej wymowy w suahili jest łatwiejsza niż w przypadku hiszpańskiego czy francuskiego.
 2. Brak odmiany przez przypadki. Ta cecha z pewnością zadowoli osoby, które mają doświadczenie z nauką niemieckiego lub rosyjskiego, czyli języków, w których trzeba nauczyć się skomplikowanej odmiany prawie każdego słowa w zależności od sytuacji.
 3. Znajomość arabskiego znacznie pomoże przyswoić nowe słówka. Jak już wcześniej wspomniałam, aż 35% słów w suahili pochodzi właśnie z języka arabskiego, przez co jeżeli znasz już ten język, znajdujesz się w lepszej pozycji startowej niż większość początkujących.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu suahili online (24 h)

Nauka suahili online – czy można nauczyć się samodzielnie? 

Suahili to na tyle egzotyczny język, że jeszcze kilkanaście lat temu trzeba było nieźle się wysilić, aby go opanować.

W większych miastach, dostęp do materiałów był ograniczony, a w małych miejscowościach takowych po prostu nie było. Na szczęście dziś, w dobie błyskawicznie szybkiego internetu i nieograniczonego dostępu do informacji, wystarczy chcieć, aby rozpocząć naukę suahili. 

Wyjazd do Afryki nie jest konieczny, żeby opanować ten język na bardzo dobrym poziomie. W ostatnich latach pojawiło się wiele filmów oraz seriali w suahili, a odkrywanie muzyki afrykańskiej nie tylko pomoże Ci oswoić się z językiem – sama w sobie jest fascynującym doświadczeniem!

W natłoku możliwości początkujący łatwo mogą się pogubić – dlatego polecam Ci skorzystanie z porządnego kursu internetowego, oferującego wyselekcjonowane materiały i logicznie podzielone lekcje, które pozwolą Ci zaoszczędzić cenny czas i zwiększyć efektywność nauki. 

Samodzielna nauka suahili – z jakimi kursami warto się uczyć? 

Suahili to wciąż bardzo egzotyczny język, szczególnie na zachodzie. Niezbyt wiele osób interesuje się rozpoczęciem nauki suahili, lecz nie oznacza to wcale, że oferta kursów nauki tego języka dostępnych w internecie nie jest szeroka.

Osobiście polecam Ci kurs 17 Minute Language. Możliwe, że jego nazwa brzmi całkiem podejrzanie, ale po chwili nauki przekonasz się, że nie jest to przysłowiowy “skok na kasę” i obietnica opanowania języka w tytułowe siedemnaście minut.

Nazwa kursu wywodzi się z czasu trwania codziennych lekcji. Moimi ulubionymi elementami kursów 17 Minute Language  są:

 • Uniwersalny dostęp – z kursów można korzystać z prawie wszystkich urządzeń z dostępem do internetu, czyli tabletów, smartfonów oraz komputerów osobistych.
 • Jasne i klarowne instrukcje. Kurs prowadzi uczniów “za rączkę” przez każde zadanie oraz dział tematyczny. Automatyczna prezentacja informacji i selekcja zadań gwarantują, że nie będzie dnia, w którym nie będziesz wiedzieć, czego się uczyć.
 • Nauka słówek z wymową natywnych lektorów. Mnóstwo internetowych kursów językowych popełnia podstawowy błąd korzystania z syntezatorów mowy do nagrywania materiału audio. Najczęściej prowadzi to do utrwalenia błędnej wymowy słów w głowach użytkowników.
 • Inteligentne powtórki materiału (SRS) pozwolą oszczędzić jeszcze więcej czasu. Starannie zaprogramowane algorytmy kursu wysyłają zestawy słówek i zadań do powtarzania w odpowiednich odstępach czasowych, aż do momentu zarejestrowania materiału w pamięci długotrwałej.
 • Prostota i łatwość w obsłudze.

Jak wygląda nauka suahili z kursem 17 Minute? 

Długo by tu opowiadać. Postaram się tak w skrócie:

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem, przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.

I 17 minut zleciało – oczywiście możesz uczyć się dłużej niż 17 minut. Autorzy kursy jednak zdają się sprawę, że większość z nas nie grzeszy nadmiarem czasu.

Poza tym, w nauce języków obcych ważna jest regularność – a nie ilość. Spróbuj najpierw wkomponować te 17 minut, ale codziennie – a później martw się o to, że za mało. 🙂

Moja rada – zanim zdecydujesz się na ten czy inny kurs online, najpierw warto go przetestować:  

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu suahili online (24 h)

nauka suahili droga i cytat z jezyka sukahili hakuna matata

Czym charakteryzuje się język suahili? 

Kultura afrykańska jest fascynująca i unikalna. Przekłada się to na suahili – język równie oryginalny i unikatowy, co kultura, z której się wywodzi. Oto kilka cech wyróżniających suahili na tle innych języków:

 • Wielki wpływ islamu i kultury bliskowschodniej na rozwój języka. Szczególnie w państwach takich jak Zanzibar, a także innych krajach za pośrednictwem traktów handlowych islam oraz arabska kultura przyczyniły się do rozwoju języka suahili oraz jego słownictwa. Nawet samo słowo “suahili” pochodzi od arabskiego sawahili, co znaczy “przy brzegu”.
 • Bardzo łatwa wymowa. Ze względu na międzynarodowy charakter tego języka, wypowiedzi w suahili są stosunkowo łatwe do powiedzenia – musiał on w końcu być przystępny dla zagranicznych przedsiębiorców i handlarzy przybywających do Afryki w celu dobicia targu z tubylcami.
 • Dziesiątki różnych dialektów i gwar. Suahili różni się od państwa do państwa. Nawet wewnątrz danego kraju, zależnie od regionu, można wyróżnić różne odmiany języka. Niektóre z nich są niezrozumiałe, nawet dla innych rodzimych użytkowników suahili.

Nauka suahili od podstaw – gdzie zacząć? 

Poprawne rozpoczęcie nauki języka może przesądzić o efektywności całego procesu. Dlatego najlepiej rozpocząć od fundamentalnych zasad pisma i alfabetu.

Alfabet suahili

W przeciwieństwie do niektórych afrykańskich i bliskowschodnich języków, alfabet w suahili jest taki sam, jak ten obecny w języku polskim i innych językach zachodnich – łaciński. Dzięki temu, będąc rodzimym użytkownikiem polskiego, czy też innej europejskiej mowy, nie musisz uczyć się nowych, skomplikowanych znaków. Ponadto, litery “Q” i “X” są nieobecne w suahili!

Dodatkowym ułatwieniem jest stosunkowo prosty sposób odczytu na głos zapisanych zdań – jeżeli znasz język angielski, możesz już teraz bezbłędnie odczytać znaki oraz dłuższe teksty napisane w suahili, pomimo tego, że nie zrozumiesz ani słowa!

Wyjątki w odczytywaniu słów w suahili 

Pomimo tego, że generalne zasady odczytu formy pisanej suahili są takie same, jak w języku angielskim, jest kilka wyjątków. Nie martw się – nie są one liczne, ani trudne do zrozumienia. Oto kilka z nich:

 • “R” wymawiane jest tak samo jak w języku polskim czy hiszpańskim
 • “M” i “N” mogą same w sobie być sylabami, szczególnie, gdy są użyte na początku wyrazu – wymawia się je wtedy “my” lub “ny”
 • “J” bardziej brzmi jak delikatne “Ź”, niż angielskie “dżej” – coś w stylu hiszpańskiego elle. 

Jak nauczyć się suahili?

Wymowa

Jeżeli chcesz uniknąć niezręcznych nieporozumień, wywołanych złą wymową pewnego wyrazu czy całych zdań, musisz skupić się na nauce poprawnej wymowy, szczególnie na początku nauki – później będzie Ci zdecydowanie trudniej wyzbyć się złych nawyków.

Na samym początku opanuj wszystkie zasady wymowy obowiązujące w suahili. Kilka z nich przytoczyłam w poprzedniej części tekstu. Po rozpoczęciu nauki nowych słówek, upewnij się, że uczysz się wymowy od rodzimych użytkowników suahili.

Słownictwo 

Bogate słownictwo to klucz do osiągnięcia płynności, niezależnie od tego, jakiego języka się aktualnie uczysz. W przypadku suahili, nauka nowych słówek może okazać się dla Ciebie bardzo łatwa – wiele słów to zapożyczenia z innych języków, głównie z arabskiego.

Nie zamęczaj się długimi listami i bezsensownym powtarzaniem. To błąd wielu początkujących pasjonatów języków obcych – sama popełniałam na początku mojej przygody z językami. Znajdź efektywną metodę, dzięki której stopniowo nauczysz się kolejnych słów.

Osobiście polecam metodę SRS (Spaced Repetition System) – wprowadza on nowy materiał w określonych odstępach czasu, po czym przypomina o powtórkach aż do momentu, w którym słownictwo trafi do Twojej pamięci długotrwałej.

Jeżeli chcesz wypróbować tą metodę, możesz otrzymać darmowy (przez 24 godziny) dostęp do kursu suahili opartego właśnie o metodę SRS!

Słuchanie 

Wsłuchuj się w język, nawet jeżeli do końca nie rozumiesz treści. Otoczenie się dźwiękami języka obcego sprawi, że Twój mózg przyzwyczai się do tego brzmienia, przez co nie będzie go dłużej uznawać za obcy, znacznie przyspieszając proces przyswajania nowych informacji w suahili.

Istnieje wiele metod, za pomocą których możesz zacząć osłuchiwać się z językiem. Moim faworytem jest oglądanie afrykańskich seriali i filmów na portalach typu Netflix. Łączę wtedy przyjemne z pożytecznym, ucząc się języka nawet w chwili relaksu!

Gramatyka 

Wbrew pozorom, gramatyka w suahili wcale nie jest taka prosta, jak inne aspekty tego języka. Dlatego, jeżeli nie chcesz, aby podstawowe błędy weszły Ci w krew, zaopatrz się w porządną książkę z ćwiczeniami gramatycznymi. Radzęją przez internet, gdyż możliwe, że trudno będzie Ci na nią trafić w księgarniach naziemnych w Polsce.

Z doświadczenia wiem, że codzienne, sumienne wykonywanie ćwiczeń sprawi, że nawet najbardziej skomplikowane zasady gramatyczne staną się proste.

Nauka suahili – czy suahili jest trudny? 

Kwestia poziomu trudności danego języka jest wysoce subiektywna i tak naprawdę zależy od jednostki. Każdy będzie miał inne odczucia na temat suahili – czy to gramatyki, czy też sposobu wymowy poszczególnych słów.

Wiele zależy również od Twoich poprzednich doświadczeń z językami obcymi – wprawiony użytkownik arabskiego czy angielskiego poradzi sobie z nauką suahili znacznie szybciej niż ktoś, kto wcześniej nie miał styczności z tymi językami.

Certyfikaty i egzaminy 

Najważniejszym egzaminem ze suahili, po którym otrzymasz oficjalny certyfikat znajomości języka, jest egzamin ustny ACTFL (American Council on the Teaching of Foreign Languages) – sprawdzi on Twoją wymowę oraz sprawność w porozumiewaniu się za pomocą suahili.

Podsumowanie – 5 sprawdzonych rad, jak nauczyć się suahili 

 • Zaplanuj swoją naukę. Rozrysuj sobie plan działania – ile czasu dziennie poświęcisz na uczenie się suahili oraz w jakich godzinach. Systematyczność pomoże Ci w osiągnięciu sukcesu.
 • Dlaczego chcesz się nauczyć suahili? Zastanów się nad tym, co zmotywowało Cię do nauki tego egzotycznego języka oraz zapisz to na kartce, a następnie powieś w widocznym miejscu. Codzienne spoglądanie na powody, dla których chcesz opanować suahili da Ci dodatkowego “kopa” do nauki!
 • Poćwicz swój angielski. Czytanie tekstu na głos oraz zapis ze słuchu w suahili opiera się prawie na takich samych zasadach, co w języku angielskim. Jego znajomość bardzo Ci pomoże w początkowych fazach nauki lingua franca Wschodniej Afryki.
 • Nauka języków obcych jest jak dieta – częstsza konsumpcja mniejszych porcji to sprawdzona droga do sukcesu. Przeładowanie mózgu zbyt dużą ilością informacji sprawi, że nie zapamiętasz zbyt wiele.
 • Regularne powtórki – zapoznaj się z jedną z metod umiejętnego powtarzania materiału, na przykład SRS (Spaced Repetition System). Dzięki temu skutecznie utrwalisz nowe słówka i zasady gramatyczne w pamięci długotrwałej.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu suahili online (24 h)

Anna Zwolinska