Jak nauczyć się języka tureckiego samodzielnie?

Nauka tureckiego

Nauka tureckiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za to zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka tureckiego.

nauka tureckiego dziewczyna skacze na tle tureckiej flagi

 Chcesz uczyć się języka włoskiego na kursie online? Tutaj udało mi się znaleźć dobry kurs – teraz możesz przetestować kurs przez 24 h za darmo.

Nauka tureckiego – najważniejsze informacje w pigułce

 • 75 milionów osób na świecie mówi po turecku. Znajdują się oni głównie w Turcji i państwach sąsiadujących, aczkolwiek bardzo dużo osób tureckiego pochodzenia znajduje się w innych państwach. Najlepszym przykładem są Niemcy – mieszkają tam aż 2 miliony Turków! 
 • Do 1928 roku, język turecki zapisywany był za pomocą specjalnej odmiany ajbad, czyli arabskiego alfabetu. Po 1928, ten system został zastąpiony specjalnie dostosowaną formą alfabetu łacińskiego w celu zmodernizowania tureckiego społeczeństwa.
 • Turecki jest częścią oguzyjskiej rodziny języków. To grupa składająca się z języków z państw bliskowschodnich oraz azjatyckich. Dlatego właśnie turecki często pokrywa się z językami takimi jak azerski czy turkmeński.

3 powody, dla których nauka tureckiego jest prosta 

Pierwsze kroki podczas nauki jakiegokolwiek języka są zawsze najtrudniejsze. Nie możesz spodziewać się, że opanujesz cudzą mowę w tydzień, z minimalnym wkładem energii i czasu. Każdy język ma jednak pewne cechy, które czasem sprawiają, że nauka i powtórki stają się proste i przyjemne. Oto tylko kilka z nich, obecnych w tureckim:

 1. Sporo tureckich słów przyjęło się w językach zachodnich, szczególnie wyrazy związane z zagadnieniami kulinarnymi, takie jak kebab czy jogurt, ale także inne, niezwiązane z jedzeniem słowa – kiosk czy dywan
 2. Jeżeli znasz francuski, znacznie łatwiej będzie Ci się nauczyć tureckiego – ponad 5,000 w tym języku to zapożyczenia z francuskiego. Ponadto, w tureckim jest także pełno inspiracji arabskim i perskim. Martwe języki, takie jak starożytny grecki i łacina również znacznie wpłynęły na rozwój tureckiego.
 3. Wymowa w tureckim jest łatwiejsza niż w innych językach. Wyrazy zapisywane są fonetycznie, co oznacza, że wymawia się je tak samo jak zapisuje. Jeżeli nauczysz się już wymowy wszystkich liter po turecku, opanowanie poprawnej wymowy to jedynie kwestia czasu!

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu tureckiego online (24 h)

nauka tureckiego balony

Nauka tureckiego online – czy można nauczyć się samodzielnie?

Jeszcze kilkanaście lat temu, żeby samodzielnie nauczyć się tureckiego (nie znajdując się w Turcji), trzeba było wydać sporo pieniędzy na materiały do nauki, takie jak książki i płyty DVD z materiałami. W przypadku względnie egzotycznego języka, takiego jak turecki, nie było żadnej gwarancji, że takie materiały w ogóle byłyby dostępne w sklepach!

Teraz, chcieć znaczy móc – wystarczy stabilne połączenie z internetem oraz ciche, wygodne miejsce do nauki i voila! Możesz zacząć swoją przygodę z tureckim. Większość potrzebnych materiałów znajdziesz online – możesz uczyć się z tureckich seriali i filmów oraz wszelakiej maści tekstów, przystosowanych do Twojego poziomu.

Jeżeli nie chcesz pogubić się w zalewie możliwości oraz mnogich materiałów dostępnych w internecie, dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie porządny kurs online, który zawiera  uporządkowane i wyselekcjonowane informacje. Pomoże Ci to oszczędzić czas i skupić się na sednie sprawy, czyli nauce. 

Samodzielna nauka tureckiego – jakie kursy polecam? 

Jeżeli chodzi o naukę tureckiego, nie znajdziesz zbyt wielu kursów online, które poprowadzą Cię w kierunku opanowania tego języka na wysokim poziomie. Jest jednak kilka godnych polecenia.

Osobiście miałam dobre doświadczenia z kursami 17 Minute Language . Pomogły mi już w nauce kilku języków obcych. Oto kilka cech, które wyróżniają je na tle innych:

 • Możliwość korzystania z kursów w dowolnym miejscu – są one dostępne na smartfonach, laptopach oraz tabletach, bez skomplikowanych instalacji.
 • Kurs krok po kroku wprowadzi Cię w każde nowe zagadnienie – nowe zadania są szczegółowo tłumaczone, a wszystkie materiały są prezentowane automatycznie.
 • Rodzimy użytkownik tureckiego uczy Cię wymowy –  nie ma mowy o sztucznych syntezatorach mowy uczących Cię błędnego sposobu wypowiadania wyrazów. Każdego zwrotu nauczysz się z pomocą profesjonalnego, tureckiego lektora.
 • Inteligentne powtórki pozwolą Ci oszczędzić jeszcze więcej czasu – kurs samodzielnie będzie przypominał Ci o konieczności powtórzeniu materiału, a zestawy wyrazów i zwrotów do powtórki wysyłane są do Ciebie automatycznie, w określonych odstępach czasu.
 • Bardzo prosta obsługa. 

Jak wygląda nauka tureckiego z kursem 17 Minute Language ? 

Długo by tu opowiadać. Postaram się tak w skrócie:

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.

I 17 minut zleciało – oczywiście możesz uczyć się dłużej niż 17 minut. Autorzy kursy jednak zdają się sprawę, że większość z nas nie grzeszy nadmiarem czasu.

Poza tym, w nauce języków obcych ważna jest regularność – a nie ilość. Spróbuj najpierw wkomponować te 17 minut, ale codziennie – a później martw się o to, że za mało. 🙂

Zanim zainwestujesz swój czas i pieniądze w jakikolwiek kurs online – najpierw go przetestuj:

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu tureckiego online (24 h)

jezyk turecki zachod slonca w turcji

Czym charakteryzuje się język turecki 

Każdy język jest unikatowy i zawiera swoje własne, niepowtarzalne cechy, wyróżniające go na tle innych mów. W tureckim są to między innymi:

 • Podstawowa struktura zdań w tureckim to S-O-V, czyli podmiot-orzeczenie-dopełnienie. To ten sam szyk zdania, który występuje w językach takich jak niemiecki czy włoski, więc jeżeli znasz już jeden z nich, będzie Ci znacznie łatwiej przystosować się do tej struktury.
 • W tureckim nie ma wyróżnionych gramatycznych rodzajów wyrazów (męski, żeński) – oznacza to, że składanie zdań przyjdzie Ci znacznie łatwiej, gdyż nie musisz się zastanawiać, w jakim rodzaju jest dane słowo.
 • Honoryfikatywność, czyli różne “poziomy grzeczności”, które stosuje się w zależności od Twojej relacji z osobą, z którą rozmawiasz. Zależą one także od różnicy w wieku i miejsca w hierarchii społecznej. Pamiętaj więc, aby mieć się na baczności i używać odpowiednich zwrotów rozmawiając z kimś starszym od Ciebie, gdyż ludzie w Turcji bardzo poważnie traktują honoryfikatywność.

Nauka tureckiego od podstaw – gdzie zacząć? 

Żeby porządnie nauczyć się jakiegokolwiek języka obcego, nie można od razu rzucać się na głęboką wodę. Osobiście uważam, że najlepiej rozpocząć proces poznawania języka od zupełnych podstaw, czyli systemu pisma.

Alfabet turecki 

Całe szczęście, turecki system pisania jest w miarę prosty, ponieważ jest oparty o alfabet łaciński. Są w nim pewne wyjątki, typowe dla tego języka, mające na celu jak najwierniejsze odzwierciedlenie tureckiej wymowy. Oto one:

 • Ç – wymawia się jak “cz” 
 • Ğ – brzmienie tej litery zależy od jej umiejscowienia w słowie oraz kontekstu zdania
 • İ – wymawia się jako “i”, w przeciwieństwie do “I” (wielkie “i” bez kropki), brzmiącego jak “e”
 • Ö – wymawia się jak “u”
 • Ş – wymawia się jak “sz”
 • Ü – wymawia się jak “u”, w przeciwieństwie do “U”, które brzmi bardziej jak w angielskim “hut”

Poza tymi unikalnymi literami, różnice pomiędzy polskim a tureckim alfabetem są niewielkie. Oczywiście, większość liter wypowiadana jest inaczej niż po polsku, ale tego nauczysz się już podczas swoich pierwszych lekcji.

Podstawowe słowa po turecku z wymową

Po zapoznaniu się z alfabetem czas na podstawowe słówka po turecku. W tabeli poniżej znajdziesz kilka podstawowych słówek po turecku wraz z wymową.

Poniższe słówka, jak i wymowa są z wspomnianego wyżej kursu 17 Minute Language. Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po japońsku, kliknij tutaj.

takevet
niehayır
możebelki
w porządku / dobrze / ok

Okey.
Dziękuję!
Teşekkür ederim!
Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f)
Memnuniyetle!
Przepraszam,...Özür dilerim ...
Przykro mi bardzo. (m/f)
Üzgünüm.

Jak nauczyć się tureckiego? 

Wymowa

Znaczna większość nieporozumień pomiędzy rodzimymi użytkownikami języka a osobami, które dopiero się go uczą, wynika z nieprawidłowej wymowy. W przypadku języka tureckiego warto opanować zasady prawidłowego wypowiadania wyrazów na samym początku nauki, aby tych niezręcznych nieporozumień uniknąć. Nie powinieneś mieć z tym problemów po całkowitym opanowaniu alfabetu, gdyż jak już wcześniej wspominałam, turecki to język z fonetycznym zapisem wyrazów.

Słownictwo 

Zbudowanie bogatego leksykonu wyrazów, które możesz wykorzystać podczas rozmowy to jeden z najważniejszych aspektów nauki języków obcych. Im więcej słów poznasz, tym więcej tematów oraz zagadnień możesz omówić z rodzimymi użytkownikami. Nie mówiąc już o tym, że “zabłyśniesz” wiedzą i erudycją przed innymi.

Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez początkujących to nauka słówek za pomocą bardzo długich list wyrazów, które są potem bezmyślnie “wkuwane” na pamięć. Ta mało efektywna metoda może tylko zniechęcić do dalszej nauki. Doskonałą alternatywą jest SRS (Spaced Repetition System), czyli uczenie się słówek poprzez powtarzanie w określonych odstępach czasu, aż do zarejestrowania materiału w pamięci długotrwałej.

Słuchanie 

Nawet jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tureckim i niewiele zrozumiesz z filmów i seriali w tym języku, wciąż powinieneś starać się osłuchać z językiem w ten sposób, lub poprzez słuchanie tureckiej muzyki. Dzięki temu, Twój mózg zacznie stopniowo oswajać się z brzmieniem tureckiego i przestanie traktować je jako “obce”, co pozwoli na sprawniejsze utrwalanie większych ilości materiału.

Gramatyka 

To jedna z kluczowych cech każdego języka – bez zaznajomienia się z podstawowymi zasadami gramatyki, nie będziesz w stanie płynnie mówić po turecku. Niektórzy lingwiści mają odmienne podejście do tego tematu, uznając, że gramatykę można przyswoić “w biegu”, dzięki częstym rozmowom oraz osłuchaniu się z językiem.

Według mnie, nie można ominąć nauki podstawowych zasad rządzących językiem. Najlepszym sposobem na to są codzienne ćwiczenia z dobrą książką do gramatyki tureckiej. Dzięki codziennemu wykonywaniu zadań, poprawna konstrukcja wypowiedzi wejdzie Ci w krew, a nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia staną się proste.

Nauka tureckiego – czy turecki jest trudny?

Poziom trudności języka obcego to bardzo subiektywny temat, i każdy, kto zacznie się uczyć tureckiego będzie miał inne zdanie na ten temat. Zależy to od wcześniej poznanych języków, a także indywidualnych predyspozycji. Początki są zawsze trudne, także nie powinieneś rozpoczynać nauki z myślą, że pójdzie Ci jak z płatka. Warto jednak pamiętać, że im więcej pracy włożysz w poznawanie tureckiego, tym łatwiej Ci będzie rozwijać swoje umiejętności.

Certyfikaty i egzaminy 

Najpopularniejszym certyfikatem z języka tureckiego jest tzw. Turkish Proficiency Exam, znany także jako Türkçe Yeterlik Sınavı. Został on przygotowany zgodnie z CEFR (Common European Framework of Reference for Languages), co oznacza, że po zakończeniu egzaminu, będziesz mógł pochwalić się znajomością tureckiego na jednym z sześciu poziomów, od A1 (podstawowy) do C2 (biegły).

Podsumowanie – 5 sprawdzonych rad, jak nauczyć się tureckiego 

 1. Rozplanuj sobie naukę – zapisz na kartce swój plan działania na cały tydzień, czyli ile czasu dziennie poświęcisz na powtórki, poznawanie nowego materiału oraz osłuchiwanie się z językiem. Brak planu po pierwszych kilku dniach może przełożyć się na utratę motywacji oraz zaniechanie nauki.
 2. Ćwicz rozmowę po turecku, kiedy tylko to możliwe – sama teoria nie wystarczy, aby w pełni komfortowo posługiwać się językiem obcym. Jeżeli masz taką możliwość, znajdź ludzi do regularnej rozmowy – możesz to uczynić za pomocą mediów społecznościowych, albo rozejrzeć się za społecznością Turków mieszkających w Twojej okolicy.
 3. Pamiętaj o nauce prawidłowej wymowy – korzystaj z prawdziwego, tureckiego lektora – syntezatory mowy mogą często wprowadzić Cię w błąd!
 4. Jakość jest ważniejsza niż ilość – możesz uczyć się mniej, ale jeśli robisz to systematycznie i w skupieniu, łatwiej Ci będzie zapamiętać wszystkie szczegóły.
 5. Powtarzaj regularnie i umiejętnie – jeżeli nie masz swojej ulubionej metody powtarzania słownictwa, polecam Spaced Repetition System (SRS), który pozwoli Ci na pewne utrwalenie materiału w pamięci długotrwałej dzięki powtórkom w regularnych odstępach czasowych.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu tureckiego online (24 h)

Anna Zwolinska