Jak nauczyć się samodzielnie języka węgierskiego?

Nauka węgierskiego

Nauka węgierskiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za to zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka węgierskiego .

Chcesz uczyć się języka węgierskiego samodzielnie? Kliknij tutaj i przetestuj za darmo kurs węgierskiego online

nauka wegierskiego kobieta pokazuje na flage wegier

Nauka węgierskiego – najważniejsze informacje w pigułce 

 • Tylko 13 milionów osób na świecie płynnie mówi po węgiersku. Jest on praktycznie nieobecny poza granicami Węgier oraz mniejszościami narodowymi mieszkającymi w innych państwach.
 • Najdłuższe węgierskie słowo liczy aż 44 litery! To słowo to Megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért i nie ma swojego odzwierciedlenia w języku angielskim, ani polskim – oznacza ono krytyczną uwagę na temat zachowania kilku (jest wyrażone w liczbie mnogiej) osób.
 • Węgierski wywodzi się z Azji. Najprawdopodobniej dlatego nie ma prawie żadnych wspólnych cech z językami państw sąsiadujących z Węgrami. Oryginalnie mowa madziarów (tak nazywani są rdzenni mieszkańcy obecnych Węgier) pochodzi z okolic azjatyckiej części Uralu i należy do rodziny języków ugrofińskich – jego najbliższymi krewnymi są fiński i estoński.

3 powody, dla których nauka węgierskiego jest prosta

Wiele osób uważa język węgierski za najtrudniejszy język na świecie. Mnogość przypadków oraz zdecydowanie za długie wyrazy mogą sprawić, że nawet ekspert od nauki języków może się go przestraszyć. Każdy język zawiera jednak cechy, dzięki którym polubisz naukę. Oto powody, dla których węgierski może czasami wydawać się prosty: 

 1. Rzeczowniki nie mają rodzajów. W języku polskim mamy rodzaj męski, żeński i nijaki. Są one przypisane każdemu rzeczownikowi. W węgierskim nie ma podobnego problemu! Wszystkie rzeczowniki mają ten sam rodzaj, dzięki czemu nie musisz obawiać się, że wypowiesz jakieś słowo w błędnym rodzaju!
 2. Wyrażanie liczby mnogiej w języku węgierskim działa prawie tak samo jak w angielskim! Zamiast dodawać ‘s’ na końcu wyrazu, Węgrzy używają ’k’ jako wyznacznik liczby mnogiej. To dziecinnie proste!
 3. Prawie 500 słów w węgierskim to zapożyczenia! Pochodzą one głównie z angielskiego. Zaczynając więc naukę, istnieje wysoka szansa, że znasz już bardzo dużo węgierskich wyrazów!

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu węgierskiego online (24 h)

Nauka węgierskiego online – czy można nauczyć się samodzielnie? 

Kilkanaście lat temu w celu opanowania węgierskiego na zadowalającym poziomie trzeba by było wyjechać do Węgier. Oczywiście było to jak najbardziej możliwe, aczkolwiek znacznie trudniejsze, niż teraz.

W dzisiejszych czasach, dla chcącego nic trudnego! W dobie powszechnego dostępu do internetu, bardzo łatwo znaleźć materiały do nauki tego języka. Szeroka gama filmów, seriali oraz muzyki po węgiersku jest dostępna na wyciągnięcie ręki! Dodatkowo, bardzo dobrą opcją dla początkujących jest wyszukanie internetowej wymiany językowej – w przeciągu kilku minut zapoznasz się z rodzimym użytkownikiem węgierskiego i przeprowadzisz pierwszą rozmowę w tym języku!

Według mnie, najlepszą formą samodzielnej nauki języka jest dobry kurs internetowy, dzięki któremu oszczędzisz czas i skupisz się na najważniejszym, czyli nauce. Taki kurs stopniowo wprowadzi Cię w świat węgierskiego oraz starannie wyselekcjonuje materiały, zgodnie z Twoim poziomem znajomości języka. 

Samodzielna nauka węgierskiego – jakie kursy polecam? 

Na obecną chwilę nie ma jeszcze za dużo kursów języka węgierskiego w sieci. To nie znaczy, że nie ma wcale. 🙂 17 Minute Language jest pionierem jeżeli chodzi o kursy językowe online i widziałam, że w swojej ofercie mają również kurs węgierskiego tutaj.

Kursy 17 Minute Language znam, uczyłam się z nimi innych języków i zawsze byłam bardzo zadowolona. Oto co Cię czeka : 

 • Możliwość korzystania na smartfonie, tablecie i komputerze. Bez zbędnych komplikacji i instalacji!
 • Kurs stopniowo wprowadza użytkownika w zagadnienia, krok po kroku tłumacząc zadania, prezentując i wybierając nowy materiał za Ciebie. 
 • Węgierski lektor wymawia każde nowe słówko. 17 Minute to nie jest jeden z tych kursów, które wykorzystują metaliczne syntezatory mowy i wprowadzają Cię w błąd. Tu nauczysz się poprawnej wymowy każdego wyrazu.
 • Innowacyjny system powtórek – SRS, sprawi, że zaoszczędzisz masę czasu na powtórkach – algorytmy kursu same przygotują zestawy do powtórzenia i będą Ci je podsyłać, dopóki nie utrwalą się na stałe w Twojej pamięci.
 • Prosta obsługa 

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu węgierskiego online (24 h)

nauka wegierskiego widok na zamek w budapeszcie

Jak wygląda nauka węgierskiego z kursem 17 Minute? 

Na początku codziennej lekcji dostaniesz zestaw słów do słuchania i powtarzania na głos. Następnie, w ramach powtórki, odkrywasz i zakrywasz fiszki z tłumaczeniami, po czym wypełniasz test z pytaniami zamkniętymi. Algorytmy 17 Minute decydują, które z nowych słów utrzymać w Twojej powtórce, dopóki nie utrwalisz ich w pamięci długotrwałej.

Ponadto, kurs oferuje także teksty i nagrania audio z opowiadaniami oraz dialogami po węgiersku, które będą suplementować Twoją naukę wyrazów i zasad gramatycznych oraz przedstawią wykorzystanie języka w codziennej sytuacji.

Trening budowy zdań zapewni Ci bezstresową naukę konstrukcji. W celu przekonania się, czy 17 Minute to na pewno kurs dla Ciebie, skorzystaj z darmowego dostępu do kursu tutaj. Masz 24 godziny na przetestowanie jego najważniejszych funkcji!

Czym charakteryzuje się język węgierski? 

Każdy język jest na swój sposób unikalny. Gdyby tak nie było, nie musielibyśmy uczyć się języków obcych! Cechy wyróżniające węgierski na tle innych to:

 • Brak zdefiniowanego szyku zdania. Ułożenie słów w każdej wypowiedzi zależy od kontekstu, formy gramatycznej oraz tym podobnych czynników. Jest to z jednej strony cecha, która dodatkowo utrudnia naukę, ale po opanowaniu języka zapewnia niespotykaną wolność wypowiedzi i ekspresji emocji.
 • W węgierskim występuje aż 26 przypadków! Jest to kolejny czynnik czyniący ten język jednym z najtrudniejszych na świecie. Dla porównania, język polski, także uważany za bardzo trudny, zawiera “tylko” siedem przypadków.
 • Język węgierski przeszedł stosunkowo mało zmian od początku swego istnienia. Oczywiście, tak jak każdy język, węgierski ewoluował i zmieniał się na przestrzeni stuleci, aczkolwiek nie aż tak, jak inne mowy: zachował aż 68% oryginalnego słownictwa. To bardzo dużo, w porównaniu z angielskim, w którym ostało się jedynie 4% pierwotnego leksykonu.

Nauka węgierskiego od podstaw – gdzie zacząć? 

Każdy lingwista będzie miał własną opinię na ten temat. Według mnie, najlepiej jednak zacząć od najbardziej podstawowej części każdego języka, czyli systemu pisma. Dzięki temu zbudujesz sobie solidny fundament, na bazie którego możesz komfortowo kontynuować naukę.

Alfabet węgierski 

Na pierwszy rzut oka, węgierski alfabet jest taki sam jak łaciński – w końcu większość liter jest identyczna. Po części jest to prawdą, co ułatwi początkową naukę użytkownikom tego systemu pisma. Jednak różnice są na tyle duże, że można mówić o osobnych alfabetach!

Podstawy węgierskiego pisma

W alfabecie węgierskim znajdziesz aż 44 litery! Większość z nich to znane Ci z innych języków znaki alfabetu łacińskiego. Niektóre z nich to połączenia dwóch, a nawet trzech liter, na przykład “cs”, “dz”, czy też ”dzs”, w przeciwieństwie do podobnych połączeń spółgłosek w języku polskim, na Węgrzech uznawane one są za oddzielne litery.

Dodatkowo, w węgierskim występują także nietypowe samogłoski, takie jak “ő” oraz “ű”. Najtrudniejszą częścią nauki tych nowych znaków jest przyzwyczajenie się do prawidłowego zapisu oraz wymowy.

Jak nauczyć się węgierskiego? 

Wymowa

Jeżeli chcesz, żeby rodzimi użytkownicy węgierskiego zrozumieli to, co do nich mówisz, przyłóż się do nauki prawidłowego wypowiadania słów w ich języku. Najlepiej, jeśli zrobisz to za pomocą nagrań nativów – dzięki temu unikniesz błędów wynikających z używania niesprawdzonych syntezatorów mowy czy też prób zrozumienia wymowy na własną rękę.

Słownictwo 

Poszerzanie słownictwa to kolejny z podstawowych kroków w kierunku opanowania jakiegokolwiek języka. W węgierskim występuje także system słowotwórstwa, który zakłada łączenie istniejących wyrazów w celu tworzenia nowych, co wymaga dobrej znajomości podstawowego leksykonu.

W nauce słownictwa najważniejsze jest znalezienie efektywnej metody. Tworzenie i bezsensowne powtarzanie długich list wyrazów jedynie zniechęci Cię do dalszych prób zapamiętywania wyrazów. Osobiście polecam metodę SRS – z jej pomocą nauczysz się wyrazów w krótkich zestawach oraz odpowiednich odstępach czasowych.

Słuchanie 

Osłuchiwanie się z językiem to naukowo udowodniona metoda na oswojenie mózgu z obcymi dźwiękami, co skutkuje w ułatwionym procesie wchłaniania nowych wyrazów i zwrotów.

Oglądaj węgierskie filmy i seriale, słuchaj muzyki oraz próbuj zrozumieć wypowiedzi polityków w telewizji – wszystkie te czynności pomogą otworzyć Ci się na tą mowę i przyspieszyć naukę nowych zagadnień.

Gramatyka 

Węgierski jest bardzo skomplikowany, jeśli chodzi o gramatykę. Nie informuję Cię o tym, by Cię przestraszyć. Po prostu jeżeli chcesz porządnie nauczyć się tego języka, musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie unikniesz gramatyki – bez niej ani rusz!

Najlepszym sposobem na opanowanie węgierskiej gramatyki jest zaopatrzenie się w dobrą książkę z ćwiczeniami. Codzienne wykonywanie zadań przyzwyczai Cię do zasad języka lepiej, niż jakakolwiek inna metoda.

Nauka węgierskiego – czy węgierski jest trudny? 

Nie poznasz odpowiedzi na to pytanie, póki nie rozpoczniesz nauki! 

Większość osób, w tym nawet niektórzy Węgrzy, uważają ten język za jeden z najtrudniejszych na świecie. Z pewnością opanowanie go będzie wymagało od Ciebie wielu poświęceń oraz czasu. Każda osoba ma jednak własne odczucia co do nauki języków i to właśnie od Twojego zaangażowania i ciężkiej pracy zależy, czy węgiersk ibędzie sprawiał Ci trudności.

Certyfikaty i egzaminy 

Najpopularniejszym na Węgrzech oraz oficjalnie uznawanym przez węgierski rząd certyfikatem jest ORIGO Egynyelvű vizsga – przetestuje on Twoją znajomość na wyższych poziomach, czyli B1, B2 oraz C1.

Jeżeli interesują Cię inne egzaminy, zawsze możesz otrzymać certyfikat CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) – są one podzielone na sześć poziomów, od A1 (początkujący) do C2 (biegły).

Podsumowanie – 5 sprawdzonych rad, jak uczyć się węgierskiego 

 • Nie ignoruj gramatyki! Węgierski należy do najbardziej skomplikowanych języków świata, jeżeli chodzi o gramatykę. Jeżeli chcesz wyjść poza podstawową znajomość języka i uniknąć niezręcznych nieporozumień, znajdź dobrą książkę z ćwiczeniami oraz wykonuj je każdego dnia.
 • Dokładnie zaplanuj naukę – spisz sobie osobisty “plan zajęć” i trzymaj się go ściśle. Po pewnym czasie wpadniesz w rutynę, a nauka węgierskiego stanie się dla Ciebie tak naturalna, jak poranne mycie zębów!
 • Dlaczego chcesz uczyć się węgierskiego? Odpowiedz sobie na to pytanie na kartce papieru i powieś w widocznym miejscu, albo zrób jej zdjęcie i ustaw na tapecie w telefonie. Codzienne spoglądanie na to, co Cię motywuje do nauki sprawi, że nie “wypalisz się” zbyt prędko.
 • Regularnie powtarzaj słownictwo, ale rób to z głową – najlepiej za pomocą sprawdzonej metody, takiej jak SRS (Spaced Repetition System), która zapewni stałe utrwalenie nowych zestawów słówek.
 • Zacznij mówić po węgiersku jak najszybciej – nie ograniczaj się do samej teorii – spróbuj znaleźć wymianę językową w internecie, albo poszukaj społeczności węgierskiej w Twoim mieście – im szybciej zaczniesz mówić w danym języku, tym szybciej go opanujesz!

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu węgierskiego online (24 h)

Anna Zwolinska