Jak nauczyć się samodzielnie języka włoskiego?

Nauka włoskiego

Nauka włoskiego od dawna chodzi Ci po głowie, ale…nie wiesz jak się za nią zabrać? W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie (i efektywnie) nauczyć się języka włoskiego.

nauka wloskiego mezczyzna na zoltym tle i flaga wloska

Chcesz uczyć się języka włoskiego na kursie online? Tutaj udało mi się znaleźć dobry kursteraz możesz przetestować kurs przez 24 h za darmo.

Miłej lektury! 🙂

Nauka włoskiego – najważniejsze informacje w pigułce

 • Język włoski należy do grupy języków romańskich. Oprócz Włoch jest językiem urzędowych w Szwajcarii, Watykanie, San Marino oraz na półwyspie Istria.
 • To oczywiście nie jedyne miejsca, gdzie można go usłyszeć, a należą do nich także: Francja, Malta oraz byłe kolonie włoskie (np. Albania, Etiopia i kilka innych krajów Afryki Środkowej).
 • Po włosku mówi ponad 120 milionów osób.
 • Włoski pochodzi od Łaciny, która jest jego bazą, jednak z biegiem czasu wykształciło się wiele zróżnicowanych włoskich dialektów. Istnieje ujednolicona wersja włoskiego (prawdopodobnie to jej będziesz się uczyć), oparta na standardzie toskańskim.
 • Sami Włosi nazywają swój język italiano. Italia była krainą geograficzną na najbardziej wysuniętej na południe części Półwyspu Apenińskiego. Przez wieki rozszerzyła się na inne tereny.
 • Włoska wymowa jest prosta i niezwykle melodyjna.
 • Najczęściej zdawane certyfikaty z Włoskiego w Polsce to CELI, CILS oraz PLIDA.
 • Wiele polskich wyrazów ma włoskie pochodzenie, np.: kalafior, szparagi, balkon, fontanna, tenor, wiolonczela, czy bank.

8 powodów, dla których nauka włoskiego jest prosta

Język zakłada komunikację, więc niezbędne będzie użycie włoskiego w rozmowie. Nie musisz się jednak o to martwić na początkowym etapie nauki. Podstawową wiedzę i oswojenie się z językiem możesz zbudować samodzielnie, nie wychodząc z domu.

Obecnie mamy tę przewagę, że sam dostęp do Internetu gwarantuje nam już masę materiałów potrzebnych nie tylko do nauki gramatyki i słownictwa, ale też do codziennego obcowania z włoską kulturą.

Jeśli jednak nadal nie czujesz się wystarczająco zachęcona/-y do rozpoczęcia przygody z italiano, warto poznać te najprostsze i najprzyjemniejsze aspekty włoskiego, które ułatwią Ci dynamiczny start:

 1. Jeśli znasz angielski, nauka wielu włoskich słów okaże się o wiele prostsza, ponieważ oba języki mają swe korzenie w Łacinie. Jeszcze łatwiej przyswoisz słownictwo włoskie, znając inne języki romańskie, np. hiszpański czy francuski. Jaki z tego wniosek? Nie warto poprzestawać na jednym języku obcym, bo im więcej, tym łatwiej i szybciej.
 2. Stosowanie włoskich czasów w praktyce nie sprawia Polakom dużych trudności. Dużo osób twierdzi, że włoska gramatyka jest łatwiejsza od angielskiej czy hiszpańskiej.
 3. We włoskim jest stosunkowo mało czasów.
 4. Wymowa również nie jest ani trochę skomplikowana, tym bardziej dla Polaków, którzy w repertuarze swojego języka mają wiele trudnych dźwięków. Nauka alfabetu włoskiego i wymawiania poszczególnych głosek to kwestia jednej lekcji.
 5. Dzięki niesprawiającej problemów fonetyce szybko opanujesz czytanie włoskich tekstów, a także z łatwością przyjdzie Ci osłuchiwanie się z tym językiem – a jest to niezbędna praktyka przy nauce każdego języka.
 6. Akcent pada prawie zawsze na przedostatnią sylabę (jak w języku polskim). Istnieją oczywiście wyjątki, ale można je zapamiętać właściwie nawet przez samo słuchanie włoskich filmów, programów, czy audycji.
 7. Okaże się, że duży zasób słownictwa związanego z dwoma niezwykle przyjemnymi dziedzinami życia – kuchnią i muzyką – znasz już z języka polskiego.
 8. Rzeczowniki włoskie nie odmieniają się przez przypadki, więc odpada problem dopasowania odpowiedniej końcówki.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu włoskiego online (24 h)

nauka wloskiego online widok wenecja

Nauka włoskiego online – czy można nauczyć się samodzielnie?

Jeśli posiadasz Internet, nauka włoskiego stoi przez Tobą otworem. Tym bardziej, jeśli masz do czynienia z językiem o prostej wymowie i alfabecie podobnym do polskiego.

Czytając ten artykuł, będziesz miał(a) okazję poznać podstawowe cechy charakterystyczne włoskiego oraz zasady wymowy. Dzięki temu dowiesz się „z czym to się je” i zyskasz wstępny obraz tego pięknego romańskiego języka.

Niektórzy uważają, że bez wyjazdu do kraju włoskojęzycznego niemożliwe jest satysfakcjonujące opanowanie języka. Nie zgadzam się z tą opinią, ponieważ bez wydawania pieniędzy na podróż także można dojść do poziomu zaawansowanego.

Jak to zrobić? Należy otoczyć się językiem włoskim we własnym domu. Zwłaszcza na początku nauki włoskiego ważny jest też albo dobry nauczyciel (na przykład przez Skype) albo porządny kurs online.  Najlepszym rozwiązaniem jest dobry kurs online, który pozwoli Ci przebrnąć przez natłok nowych informacji. Pogrupowane tematycznie słownictwo i teoria gramatyczna opatrzona ćwiczeniami wyrabiającymi odpowiednie nawyki językowe to podstawa dobrego kursu.

Od otoczenia się językiem włoskim dzieli Cię jeden klik – internet oferuje bogactwo wspaniałych materiałów do nauki włoskiego.  Możesz korzystać z materiałów typowo dydaktycznych, takich jak video na YouTube’ie, blogi Polaków mówiących po włosku oraz pasjonatów kultury romańskiej, podcasty, strony internetowe do samodzielnej nauki, seriale i filmy po włosku na Netflix.

Na późniejszych etapach nauki warto przejść na treści publikowane w języku włoskim dla Włochów, żeby poznać żywy język i zagłębić się bardziej w ich styl życia.

Samodzielna nauka włoskiego – jakie kursy polecam?

Na rynku istnieje wiele aplikacji i programów umożliwiających naukę włoskiego, co jest dużym plusem, jeżeli języka włoskiego chcesz nauczyć się samodzielnie. Który kurs włoskiego online wybrać? Ja osobiście miałam dobre doświadczenie z kursami 17 Minute Language, ponieważ:  dlatego wybór może być problematyczny.

 •  Nie tylko „uczysz się” słownictwa, ale rzeczywiście „nauczysz się” . Osiągniesz to dzięki inteligentnym powtórkom w systemie SRS (Spaced Repetition System). Chodzi w nim o to, że nie musisz samodzielnie dbać o częstotliwość powtarzania słówek. Algorytm kursu robi to za Ciebie, więc uczysz się nowych słówek i powtarzasz stare równolegle.
 • Codziennie otrzymujesz prezentację nowych zagadnień i zadań do wykonania. Kurs prowadzi Cię „za rękę” i selekcjonuje potrzebną wiedzę zgodnie z Twoim poziomem.
 • Uczysz się słownictwa wraz z wymową włoskiego lektora. Kurs nie używa syntezatora mowy, więc wszystko brzmi naturalnie. Pamiętaj, że osłuchiwanie się z językiem jest warunkiem skutecznej nauki.
 • Dzięki intuicyjnej obsłudze zadania wykonasz szybko i łatwo.
 • Z kursu możesz korzystać na każdym urządzeniu: telefonie, laptopie, tablecie – wszędzie działa tak samo, bez instalacji.

Jak wygląda nauka włoskiego z kursem 17 Minute?

Kurs możesz przetestować za darmo przez 24 h, więc napiszę tylko w skrócie:

 • Codziennie przyswajasz nowe słówka wraz z interaktywnymi fiszkami. Te są z kolei zawsze z obrazkiem przykładowym zdaniem i wymową przez natywnego lektora (a nie jak to w wielu kursach z syntezatorem mowy). Ah – podczas nauki zmieniają się kolory ekranu , a w tle słyszysz muzykę. Nie przypadkową, tylko binaural beats. Dzięki tej kombinacji uczysz się efektywniej . Dzięki temu uczysz się krócej – no i tajemnica 17 minut dziennie powoli zostaje wyjaśniona. 🙂
 • Oprócz tego otrzymujesz tematyczne teksty do czytania i odsłuchania , a następnie… 
 • Wykonujesz dopasowane do tematu tekstów i Twojego poziomu interaktywne i różnorodne ćwiczenia (np. trening budowy zdań, uzupełnianie luk, pisanie ze słuchu, tekst z lukami i wiele innych)
 • Powtarzasz – w międzyczasie . Podczas kiedy odkrywasz kolejne fiszki z nowymi słówkami, algorytm „wplata” Ci do powtórek słówka, które już poznałeś. Powtórki bazują jak wspomniałam na systemie SRS (Spaced Repetition System).  W skrócie – algorytm zadba o odpowiednią częstotliwość powtarzania nowego słownictwa. Jest to według wielu lingwistów jedyny i słuszny sposób na to, by nie zapominać. Mogę tylko potwierdzić z doświadczenia – działa.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu włoskiego online (24 h)

jezyk wloski flaga wloska z mozzarella pomidorow i czosnku

Czym charakteryzuje się język włoski?

Wiesz już małe co nieco: jest to język romański, niezwykle melodyjny oraz obecny w naszej rodzimej mowie. Czas na poszerzenie Twojej wiedzy.

Im szybciej zaznajomisz się z podstawami, tym lepiej. Opanowanie języka nawet na poziomie komunikatywnym wymaga czasu oraz dobrego planu działania.

Pamiętaj, że nauka każdego języka obcego, w tym nauka włoskiego,  powinna iść w parze z poznawaniem kultury krajów, w których go usłyszysz. Włochy nie są Polakom obce, mamy z nimi wiele skojarzeń. Język włoski umożliwi Ci samodzielną weryfikację powszechnie istniejących w tożsamości polskiej stereotypów na temat tego narodu. Dowiedz się więc o najważniejszych cechach charakterystycznych tego języka.

 • Wcześniej pisałam już o tym, że za odmianę standardową włoskiego uznano dialekt toskański. Jest to jednak tylko jeden z wielu dialektów. Jeśli zainteresuje Cię historia Włoch, koniecznie poszukaj informacje o powodzie tak dużego zróżnicowania językowego na terenie jednego państwa. Nie myśl jednak, że nie dogadasz się z Włochem ze względu na dialekt, którym się posługuje. Zazwyczaj Włosi mówią odmianą standardową, w którą zdarza im się wplatać słowa i wyrażenie pochodzące z dialektu. Posługują się nim częściej mieszkańcy mniejszych miasteczek.
 • Rzeczowniki włoskie mają dwa rodzaje: żeński lub męski. Większość męskich zakończona jest na -o lub -e, a żeńskich na -a. Istnieją jednak od tej reguły wyjątki, których nauczysz się na kolejnych etapach nauki. Ważne jest, żeby zawsze zapamiętywać nowe słówka (rzeczowniki) z ich rodzajnikami.
 • No właśnie, rodzajniki. W języku polskim ich nie ma, co nie znaczy, że są one dla Polaków totalną abstrakcją. Możemy je kojarzyć z innych języków. Rodzajnik – nieodłączny towarzysz rzeczownika – może być określony lub nieokreślony. Inny rodzajnik określa też liczbę mnogą.
 • Liczby mnogiej nie tworzy się tak jak w angielskim lub hiszpańskim – przez dodanie -s na końcu. We włoskim zmieniamy ostatnie głoski na inne. Będąc na kursie online, poznasz zasady tworzenia liczby mnogiej, które są osobne dla męskiego i żeńskiego rodzaju.
 • Szyk włoskiego zdania to SVO.
 • Pytania od zdań oznajmujących różnią się tylko obecnością znaku zapytania zamiast kropki i rosnącą intonacją.
 • We włoskim dużą rolę odgrywają przyimki, czyli preposizioni, które mogą nastręczać uczniom sporo trudności. Nauczenie się ich jest jednak możliwe dzięki odpowiednio dużej dawce ćwiczeń i ciągłego słuchania Włochów (chociażby na filmikach czy w serialach). Pamiętaj, że przyimkiem rządzi czasownik, więc warto uczyć się tych części mowy razem.

Nauka włoskiego od podstaw – gdzie zacząć?

Jak już wspomniałam, internet jest pełny materiałów dydaktycznych do włoskiego oraz całej masy innych języków. Do nauki włoskiego od podstaw będzie jednak potrzebne źródło, które pozwoli Ci poznać reguły gramatyczne i które będzie systematyzować nowe słówka.

Takim organizerem Twojej wiedzy może być kurs włoskiego online, dzięki któremu naukę rozpoczniesz, siedząc wygodnie w fotelu lub znajdując się w jakimkolwiek innym miejscu na świecie!

Alfabet włoski

Jest przez wiele osób ignorowanym (niesłusznie) tematem. Z doświadczenia swojego i innych miłośników języków obcych wiem, że przy nauce każdego z nich warto zaznajomić się z alfabetem i wymową poszczególnych głosek już na początku nauki. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiał(a) coś po włosku przeliterować.

Może nastąpi to przy rezerwacji pokoju na Twoją wymarzoną podróż do Włoch i podawaniu nazwiska? Czym charakteryzuje się więc włoski alfabet, który tak jak w przypadku innych romańskich języków, został oparty na łacinie?

Na początku poznaj wymowę poszczególnych liter:

a – a

b – bi

c – czi

d – de

e – e

f – effe

g – dżi

h – akka

i – i

k – kappa

l – elle

m – emme

n – enne

o – o

p – pi

q – ku

r – erre

s – esse

t – ti

u – u

v – wu

x – iks

z – dzeta

Oprócz nich Włosi używają kilku liter do zapisu wyrazów zapożyczonych:

j – i lunga

k – kappa

w – wi

y – ipsilion

Teraz chciałabym, żebyś poznał(a) kilka dodatkowych zasad dotyczących niektórych głosek. Nie jest ich dużo, a dzięki nim będziesz w stanie przeczytać już KAŻDE włoskie słowo. Całkiem nieźle jak na zupełny początek nauki, prawda?

Litera c:

 • c przed samogłoskami a, o, u czytamy jako k, natomiast przed samogłoskami e, i jako cz;
 • zbitki che oraz chi czytamy kolejno jako ke oraz ki.

Litera g:

 • g przed samogłoskami a, o, u czytamy jako g, natomiast przed samogłoskami e, i jako dz;
  • zbitki ghe oraz ghi czytamy kolejno jako ge oraz gi;
  • jeśli po g występuje litera n, wówczas g staje się nieme, a n czytamy jak polskie ń (więc zbitkę gn czytamy jako ń);
 • g jest również nieme po zbitce li, czyli zbitkę gli czytamy jako li.

Litera h:

 • h jest zawsze niema, nie czytamy jej.

Litera q:

 • qu czytamy jak .

Litera s:

 • s czytamy jako z przed spółgłoskami dźwięcznymi b, d, g, l, m, n, r, v oraz kiedy znajduje się między samogłoskami, czyli w zbitkach asa, ese, isi, usu, oso, w pozostałych przypadkach czytamy s jako s;
 • dyftong (dwugłoskę) sc czytamy jako sk po samogłoskach a, o, u, natomiast przed e, i jako sz.

Litera z:

 • literę z czytamy jako c gdy występuje w zbitkach zia, zie, zio (np. zia czytamy jako cja);
 • literę z czytamy jako c gdy występuje w zakończeniach -anza, -enza, -ezza, -ozza, -ozzo, -uzzo (np. -ezza czytamy jako -ecca);
 • czytamy ją jako dz w zakończeniach -izzare, -izzazione, -izzatore (np. –izzatore czytamy jako idzdzatore);
 • do wielu wyrazów zawierających literę z nie możemy odnieść żadnej z powyższych reguł, dlatego trzeba ich wymowę zapamiętać – najlepiej poprzez obcowanie z włoskimi materiałami audiowizualnymi, szybko wchodzą do głowy.

Podstawowe słowa po włosku z wymową

Po zapoznaniu się z alfabetem włoskim  czas na podstawowe słówka po włosku. W tabeli poniżej znajdziesz kilka podstawowych słówek po włosku wraz z wymową.

Poniższe słówka, jak i wymowa są z wspomnianego wyżej kursu 17 Minute Language. Jeżeli chcesz nauczyć się więcej słówek po włosku, kliknij tutaj.

takSi.
nieNo.
możeforse
w porządku / dobrze / ok

Ok.
Dziękuję!
Grazie!
Proszę! (odpowiedź na dziękuję) (m/f)
Prego! (Di niente)
Przepraszam,...Scusi ...
Przykro mi bardzo. (m/f)
Mi dispiace.

Podstawowe zwroty po włosku z wymową 

Teraz zaczyna robić się ciekawie – przed Tobą podstawowe zwroty po włosku. W tabeli poniżej znajdziesz tylko niektóre z podstawowych zwrotów po włosku. Jeśli chcesz nauczyć się więcej podstawowych zwrotów po włosku z wymową – kliknij tutaj. 

Nazywam się …

Mi chiamo ...
Pochodzę …Sono ...
Mam ... lat.
Ho ... anni.
Jestem żonaty. / Jestem zamężna. / Nie jestem żonaty. / Nie jestem zamężna.Sono sposato(-a)./ Non sono sposato(-a).
Podróżuję sam. / Podróżuję sama. / Nie podróżuję sam. / Nie podróżuję sama.Viaggio da solo(-a)./ Non viaggio da solo(-a).
Podróżuję z ...
Viaggio con ...
Nie mówię po włosku.
Non parlo italiano.
Nie rozumiem tego. (m / f)
Non capisco.
Czy mówi pan po...? / Czy mówi pani po...? (m/f)
Parla ...?

Jak nauczyć się włoskiego? 

Wymowa

Prawidłowa wymowa jest jednym z warunków udanej komunikacji, dlatego warto przykładać do niej wagę już od pierwszych lekcji włoskiego. Dobra wiadomość jest taka, że Polakom włoskie zasady wymowy nie sprawiają dużych trudności i potrafimy je szybko przyswoić. Nie inaczej będzie z Tobą :).

Pamiętaj więc o nauce nowych słówek zawsze razem z ich wymową. Jak już wspomniałam, w języku polskim mamy sporo słów związanych z kuchnią, które pochodzą z języka włoskiego. Może warto dowiedzieć się, czy wymawiasz je poprawnie?

Wyżej przedstawione zasady pozwolą Ci zweryfikować Twój dotychczasowy sposób wypowiadania słów, które przywędrowały z Półwyspu Apenińskiego. Żebyś mogła/mógł upewnić się, czy dobrze opanowałaś/-eś alfabet przedstawię Ci wymowę najpopularniejszych z nich:

bolognese – boloniese

lasagne – lazanje

prosciutto – proszutto

gnocchi – nioki

macchiato – makkiato

bruschetta – brusketta

nauka wloskiego dwie pizze na stole

Słownictwo

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy nauka słownictwa jest w stu procentach ważniejsza od gramatyki, jednak mając odpowiednio duży zasób słownictwa „dogadasz się” nawet popełniając błędy gramatyczne.

Tylko początkowo oczywiście, bo liczę na Twoje zaangażowanie również w ten aspekt języka :). Wracając jednak do słownictwa, najważniejsze jest robienie powtórek. Ucząc się nowych słów non-stop bez powrotu do wcześniejszych lekcji tylko tracisz czas.

Sama mam spore doświadczenie z różnymi metoda przyswajania słownictwa: robiłam listy słówek długopisem na kartce, wycinałam kartonowe fiszki, korzystałam z aplikacji na telefon do fiszek. Niestety nigdy nie wiedziałam, jak długo powinnam powtarzać dany zestaw słówek, czy jak dużo słówek powtarzać na dzień.

Rozwiązaniem na mój problem okazał się być system inteligentnych powtórek SRS, czyli powtarzanie słownictwa w określonych odstępach czasu, do momentu, aż znajdzie się w pamięci długotrwałej. Co ważne – zawsze z wymową audio, zawsze powtarzając na głos, zawsze z kontekstem, czyli przykładowym zdaniem, zawsze w skupieniu. W ten sposób uczysz się właśnie na wspomnianym przeze mnie kursie włoskiego online. 

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu włoskiego online (24 h)

Z biegiem czasu na coraz dalszych etapach nauki może Ci się wydawać, że nowe słówka nigdy się nie kończą. Tak jest z każdym językiem obcym. Potraktuj to jednak jako zaletę – sam(a) możesz wybrać kategorie słownictwa, które Cię bardziej interesują i oprócz kursu znaleźć również inne materiały do przyswajania słownictwa.

Potraktuj kurs jako Twoją niezbędną bazę, ale nie ograniczaj się do niego. Przeszukuj Internetowe blogi, fora, kanały z filmikami i serialami – wszystko oczywiście z włoskim w roli głównej. W ten sposób do Twojej nauki języka nie wkradnie się monotonia.

Zachęcam Cię też gorąco to szukania słownictwa związanego bezpośrednio z włoską kulturą. Dzięki niemu będziesz bardziej świadomym adeptem sztuki mówienia po włosku.

Słuchanie

Nie musisz czekać na słuchanie włoskiego do czasu, gdy znajdziesz się na wyższym poziomie znajomości słownictwa. Możesz, a nawet powinnaś/powinieneś robić to już od pierwszej lekcji.

Zostało udowodnione, że dzięki osłuchiwaniu się z językiem, którego chcemy się nauczyć, szybciej go opanujemy. Parę razy wspomniałam już o specyficznej melodyjności, która jest nieodłącznym elementem języka Włochów. Nauczyć się jej można tylko przez słuchanie, no i próbowanie swoich sił w mówieniu.

A może jesteś fanem różnorodnej muzyki? Uczenie się języka poprzez jej słuchanie i analizowanie tekstów jest nie tylko przyjemne, ale także efektywne.

Nie muszę Ci chyba wspominać o tym, jak cudownym narzędziem do nauki są platformy takie jak Netflix. Znajdź interesujący Cię włoski serial i wsłuchuj się w dialogi.

Od teraz na każdą dodatkową chwilę spędzoną z Netflixem będziesz miał(a) dobrą wymówkę!

Gramatyka

Niektórzy ją kochają, inni nienawidzą. Nie ma zgodnej opinii na temat tego, czy nauka gramatyki może sprawiać przyjemność. Nauka włoskiego, czy innego języka nie obędzie się jednak bez znajomości podstaw gramatyki.

Nie podchodź jednak do niej emocjonalnie, bo, tak czy inaczej, będzie Ci potrzebna na każdym etapie nauki włoskiego, czy jakiegokolwiek języka obcego. Oczywiście nie będziesz mówił(a) poprawnie bez znajomości słownictwa, ale to gramatyka jest niezbędnym narzędziem do posługiwania się nowo poznanymi słowami.

Pamiętaj, żeby na każde zagadnienie gramatyczne dać sobie odpowiednią ilość czasu. Błędy, które zaczniesz popełniać na początku nauki, trudniej będzie później wyeliminować. Istnieje sporo opinii na temat tego, że trudno jest znaleźć Polakom dobry podręcznik do nauki włoskiego.

Wynika to z minimalizowania pewnych aspektów języka, z którymi mieszkańcy np. innych krajów z językami romańskimi mają mniejszy problem niż my. Nie oznacza to jednak, że nie zdobędziesz wartościowych materiałów do nauki.

Pierwszym z nich będzie dobry kurs online. Na rynku istnieje też wiele samouczków stworzonych właśnie z myślą o Polakach, więc zorientuj się w ich strukturze, typach zadań i wybierz coś dla siebie.

Nauka włoskiego – czy włoski jest trudny?

Gdybyś był Hiszpanem lub Francuzem, powiedziałabym, że nie. Ale swojemu rodakowi odpowiem: zależy :). Nie chcę na początku zapewniać Cię, ze włoski jest super prosty, żebyś nie spoczęła/spoczął na laurach! Na pewno mamy ten plus, że nie będziemy mieli problemu z wymową.

Włoski ma określone zasady fonetyczne, w przeciwieństwie do np. angielskiego, gdzie wymowa jest trudnością często nie do przezwyciężenia.

Oprócz tego jest niewiele czasów do opanowania. To na co będziesz musiał(a) uważać to rodzajniki i przyimki. Są one jednak tylko kwestią praktyki, więc nie zwlekaj dłużej, bo czas ucieka.

Certyfikaty i egzaminy

Mamy tu dość spore pole wyboru. Na początek poznaj trzy najbardziej popularne:

 • CELI – certyfikat wydawany przez Uniwersytet w Perugii;
 • CILS – certyfikat wydawany przez Uniwersytet w Sienie;
 • PLIDA – certyfikat wydawany przez Uniwersytet w Dante Alighieri.

Egzaminy różnią się od siebie wyglądem zadań. Ich cena zależy od poziomu, na jaki chcemy zdawać – im wyższy poziom, tym wyższa cena. W każdym z trzech przypadków możemy zdobyć poziom od A1 do C2. CELI można uzyskać na jeszcze jednym poziomie, nazwanym CELI 5 DOC, który jest przeznaczony dla przyszłych nauczycieli włoskiego.

Podsumowanie – 7 sprawdzonych rad, jak uczyć się włoskiego (samodzielnie)

 1. Rozpocznij od porządnego planu działania. Co powinno się w nim znaleźć? Na pewno czas, który chcesz dziennie lub tygodniowo poświęcać na naukę. Od razu przyjmij zasadę mniej i częściej zamiast więcej i rzadziej. Dzięki temu szybciej wypracujesz sobie nawyk częstego siadania do włoskiego. A o nawyk nam głównie chodzi, bo motywacja pojawia się i znika. Potrzebujesz więc dodatkowego motoru działań.
 2. Realnie ustalaj swoje cele. Nie sztuką jest poznać sto nowych słówek w jeden dzień. Ale czy naprawdę możliwe jest efektywne zapamiętanie 700 słówek tygodniowo? Na równi z nowymi zagadnieniami stawiaj powtórki. Zakładam też, że nauka języka nie jest Twoim jedynym zajęciem w ciągu dnia. Ustal więc cel, który będziesz w stanie osiągnąć bez poświęcania się dla nauki. W ten sposób włoski nigdy nie stanie się dla Ciebie karą, a jedynie przyjemną realizacją własnych pasji.
 3. Zanurz się w języku. Wyjazd do Włoch nie jest jedyną metodą na skuteczne otoczenie się tym językiem. Możesz to zrobić dzięki dostępowi do Internetu także w swoim domu. Może uda Ci się znaleźć kompana do nauki, z którym będziesz porównywać postępy, wzajemnie się motywować, a przede wszystkim ćwiczyć rozmowę?
 4. Zadbaj o skupienie i wygodę na czas nauki. Dlatego pisałam, że lepiej przeznaczać mniej czasu na włoski, ale codziennie. Mnie samej bardzo trudno skupić się na jednej czynności przez długi czas, dlatego wolę robić wiele rzeczy dziennie, ale krócej. Może masz podobnie?
 5. Zaopatrz się w dobre materiały do nauki włoskiej gramatyki, gdzie wszystko będzie wytłumaczone z myślą o polskich odbiorcach. Istnieje kilka wydawnictw, które właśnie takie pomoce naukowe oferują.
 6. Osłuchuj się z językiem. Ciesz się jego melodią, wyłapuj znane Ci słówka i próbuj odgadywać kontekst. Uprzedzam – na początku będzie to dość trudne, ale z biegiem czasu poczujesz wzrost swoich zdolności słuchowych. W ten sposób łatwiej będzie Ci opanować tremę w konfrontacji z prawdziwym językiem włoskim (np. podczas podróży do Włoch lub spotkania mieszkańca Półwyspu Apenińskiego w Polsce).
 7. Nie żałuj sobie ćwiczeń. Rób zadania z tego samego działu gramatycznego czy kategorii słownictwa z różnych źródeł. Jeśli widzisz, że coś sprawia Ci większą trudność, poświęć na to więcej czasu. To normalne, że niektóre aspekty języka przychodzą łatwiej, a inne mieszają się nawet po latach nauki.

Rozpocznij Twoją darmową wersję testową kursu włoskiego online (24 h)

Mam nadzieję, że ten artykuł zachęcił Cię do kontynuowania swojej przygody z językiem włoskim (może jeszcze nie wiesz, ale czytając go, właśnie ją rozpoczęłaś/rozpocząłeś).

Pamiętaj, że nauka języka powinna bezpośrednio łączyć się z poznawaniem włoskiej kultury, która ma wiele do zaoferowania i na pewno nie pozwoli Ci się nudzić.

A więc, jak to zwykła mówić Halinka Kiepska do swojego męża: Arrivederci Roma! 🙂

Anna Zwolinska