Najłatwiejsze języki świata, których naukę możesz zacząć już dziś

Najłatwiejsze języki świata – zastanawiasz się, które języki należą do tej grupy? W tym zestawieniu znajdziesz subiektywną listę 7 najłatwiejszych języków oraz dowiesz się, dlaczego ich nauka to bułka z masłem! 

 

Najłatwiejsze języki świata – co je charakteryzuje?

Nie od dziś wiadomo, że poziom trudności języka to subiektywna kwestia – większość zgodnie twierdzi, że język angielski to jeden z łatwiejszych na świecie, ale sama poznałam kilka osób, które mają niesamowite trudności z jego opanowaniem. Doskonale za to radzą sobie z bardziej egzotycznymi językami, takimi jak na przykład chiński czy arabski. 

Prawdą jest to, że niektóre języki zawierają więcej cech ułatwiających naukę niż inne. Czy to stosunkowo łatwe słownictwo z dużą ilością zapożyczeń, czy też intuicyjne zasady gramatyki, tego typu uproszczenia są bardzo pomocne podczas poznawania nowego języka. 

Nie każdy ma czas i chęci na naukę egzotycznego języka, który wymaga wiele poświęceń. Warto także pamiętać, że najpowszechniejsze mowy na świecie należą do tych łatwiejszych. Dlatego przygotowałam dla Ciebie to zestawienie, z którego dowiesz się, jakie języki uchodzą wśród lingwistów za najprostsze i dlaczego. 

 

najlatwiejsze jezyki swiata

Angielski 

Język angielski to prawdziwa lingua franca XXI wieku. Ponad 20% populacji Ziemi umie posługiwać się nim na zadowalającym poziomie, a w większości państw na świecie angielski jest częścią szkolnego programu nauczania od najmłodszych lat. 

Jego powszechność i popularność jest napędzana nie tylko użytkowością, ale także hollywoodzkimi mega produkcjami i amerykańskimi serialami, oglądanymi przez ludzi na całym świecie. Najpopularniejsze muzyczne przeboje także są w większości nagrane w tym języku. 

Angielski jest wszędzie, i to najprawdopodobniej dlatego przyswojenie tego języka przychodzi nam tak łatwo – jesteśmy nim “bombardowani” od najmłodszych lat! Oczywiście, może to również działać na niekorzyść niektórych osób, które mają tendencję do zniechęcania się do rzeczy, do których nakłaniani są “na siłę”. 

flaga angielska na niebieskim tle

Francuski 

Jeżeli angielski jest powszechnym językiem świata, to tylko i wyłącznie dlatego, że “przejął pałeczkę” po francuskim. Aż do XIX wieku to właśnie on był najbardziej rozpowszechnioną mową w Europie i na świecie. 

Francuski jest całkiem przyjemny do nauki, ponieważ ma bardzo dużo powiązań z innymi europejskimi językami, które w dużej mierze zainspirowane są językiem Franków oraz łaciną.

Francuskie wpływy są szczególnie widoczne w angielskim – aż 45% słownictwa w tym języku pochodzi właśnie znad Sekwany! Dlatego, jeśli znasz już angielski, nauka francuskiego będzie dla Ciebie znacznie prostsza! 

Kolejną cechą ułatwiającą naukę francuskiego jest stosunkowo prosta gramatyka, a w szczególności odmiana wyrazów – w przeciwieństwie do takich języków jak polski czy niemiecki, we francuskim nie występuje odmiana przez przypadki, a cały proces polega na dodawaniu odpowiednich końcówek lub przedrostków. 

nauka francuskiego kogut we francuskich farbach

Hiszpański 

Nie powinno nikogo zdziwić fakt, że większość tego zestawienia okupowana jest przez języki romańskie, czyli takie, które wywodzą się z łaciny. Hiszpański również należy do tej rodziny. Jest on szczególnie łatwy do nauki dla osób płynnie posługujących się angielskim lub francuskim, ze względu na dużą liczbę powiązań pomiędzy tymi językami, a także stosunkowo sporą ilość zapożyczeń pomiędzy tymi wszystkimi mowami. 

Dodatkowym ułatwieniem jest to, że hiszpański jest językiem fonetycznym, co oznacza że słowa wypowiada się tak samo, jak zostały napisane. Po zapoznaniu się z alfabetem, będziesz z łatwością poprawnie wymawiać hiszpańskie zwroty! To znaczna przewaga tego języka nad francuskim, w którym mnóstwo jest “cichych” liter oraz nietypowych metod wypowiadania wyrazów. 

Hiszpański jest także drugim, po angielskim, najbardziej spopularyzowanym językiem w światowej popkulturze. Coraz więcej znanych i lubianych filmów i seriali jest nakręcanych po hiszpańsku, a latynoskie rytmy wciąż dominują fale radiowe każdego lata. Ta mnogość materiałów rozrywkowych pomoże Ci bezproblemowo oswoić się z językiem w mgnieniu oka! 

Włoski 

Szczerze mówiąc, włoski i hiszpański są tak bardzo do siebie podobne, że powinny być umieszczone w tym samym punkcie. Te romańskie języki wywodzące się ze słonecznej Południowej Europy to tak naprawdę dwie strony tej samej monety. 

Głównym powodem, dla którego warto podjąć się nauki włoskiego jest fakt, że opanowanie jednego języka romańskiego otworzy Ci furtkę do przyspieszonego poznania francuskiego, hiszpańskiego lub portugalskiego.

Większość europejskich języków jest ze sobą bezpośrednio powiązana za sprawą naleciałości łaciny, która w średniowieczu zdominowała cały kontynent.

Jej najbardziej bezpośrednim potomkiem jest włoski, głównie ze względu na to, że język łaciński utworzony został przez starożytnych Rzymian. 

Jeśli chodzi o włoską gramatykę, nie należy się jej obawiać – według wielu lingwistów, zasady tego języka oraz struktura zdań są łatwiejsze do opanowania niż w języku angielskim, postrzeganym jako najłatwiejszy na świecie! 

jezyk wloski flaga wloska z mozzarella pomidorow i czosnku

Niemiecki 

Ten język znacznie różni się od tych wymienionych powyżej, ponieważ nie jest językiem romańskim. Niemiecki to członek rodziny języków germańskich, z której wywodzi się między innymi angielski oraz języki skandynawskie. Oznacza to mniej łacińskich naleciałości (które wciąż są w niemieckim obecne), i coraz więcej oryginalnych cech. 

Ze względu na wspólne korzenie, nauka niemieckiego okaże się znacznie łatwiejsza, jeżeli już potrafisz płynnie posługiwać się angielskim. Jest to szczególnie istotne w przypadku słownictwa, gdyż wiele wyrazów powtarza się w tych dwóch językach. 

Pomimo tego, że istnieje wiele umiejętności, które pomogą Ci w nauce niemieckiego, jest to wciąż bardzo skomplikowany język, szczególnie w porównaniu do innych, które wymieniłam w tym zestawieniu.

Jest to głównie spowodowane dosyć trudną gramatyką, szczególnie dla osób nieobeznanych w odmianie przez przypadki. Na szczęście, z racji tego, iż znasz już polski (w końcu czytasz ten tekst!), ta część niemieckiej gramatyki powinna być dla Ciebie całkiem prosta – w tym języku występują tylko cztery przypadki, w porównaniu do siedmiu w języku polskim. 

nauka niemieckiego dwie kobiety w bawarskich strojach

Portugalski 

Moje zestawienie zamyka kolejny język romański! Portugalski jest łudząco podobny do hiszpańskiego, nie tylko językowo, ale także pod względem kulturowym.

Rozprowadzony przez kolonialnych władców na cały świat, a w szczególności Amerykę Południową, poza Portugalią, ten język jest powszechnie używany w Brazylii, Mozambiku oraz kilku innych państwach. 

Jedną z najlepszych cech portugalskiego, która powinna Cię zmotywować do rozpoczęcia nauki jest to, że podczas poznawania tego języka, możesz równolegle uczyć się hiszpańskiego, zwracając szczególną uwagę na różnice w wymowie oraz formułowaniu wypowiedzi.

Tym sposobem możesz nauczyć się dwóch niesamowicie powszechnych języków naraz – umożliwi Ci to komfortową komunikację w każdym kraju Ameryki Południowej!

Gramatyka w portugalskim jest mniej więcej tak samo wymagająca jak w innych językach romańskich – poszczególne zasady rządzące językiem są niemalże identyczne co w hiszpańskim czy włoskim.

Jedynym utrudnieniem mogą być fundamentalne różnice w portugalskim używanym w Portugalii, a brazylijską odmianą tego języka. Może to sprawić problemy osobom, które chciałyby w pełni opanować oba portugalski dialekty. 

nauka portugalskiego tramwaj w lizbonie

Anna Zwolinska

Dodaj komentarz