Szybka nauka języków – 5 sposobów na podkręcenie tempa nauki

W tym artykule  znajdziesz zestawienie  7 najpopularniejszych i najbardziej skutecznych sposobów, aby nauka języka obcego nabrała tempa. 

Szybka nauka języków – jak przyspieszyć naukę?

Jeżeli szukasz cudownego sposobu na opanowanie języka obcego w jedną noc bez włożenia w to jakiegokolwiek wysiłku, to niestety będę musiała Cię zawieść. Takie metody nie istnieją. Nauka każdej nowej umiejętności wymaga poświęcenia dużych pokładów czasu i energii, szczególnie na samym początku. Nie inaczej jest w przypadku poznawania języków obcych. Całe szczęście, istnieje kilka sposobów na przyspieszenie procesu przyswajania nowych zagadnień językowych i zasad gramatycznych. 

Otocz się językiem i przyspiesz naukę! 

To jeden z najprostszych, a zarazem najbardziej efektywnych sposobów na znacznie szybsze przyswajanie języka obcego. Im częściej słyszysz daną mowę, stanie się ona coraz bliższa Twojemu umysłowi.

Nawet jeśli nie do końca rozumiesz treść filmów czy seriali, które oglądasz, Twój mózg i tak stopniowo przyzwyczai się zarówno do brzmienia, jak i wzorów wypowiedzi panujących w danym języku, dzięki czemu stanie się on mniej “obcy”!

Zacznij oglądać telewizję i filmy w języku, którego się uczysz. Dobrą pomocą może okazać się włączenie napisów, jeżeli miewasz problemy ze zrozumieniem dialogów i podążaniem za fabułą – wtedy nauczysz się także jak poprawnie odczytać na głos poszczególne wyrazy!

sposoby na szybka nauke jezykow obcych

Szybka nauka języków dzięki aplikacjom mobilnym

Internet jest pełen innowacyjnych aplikacji, które mają na celu pomóc Ci nauczyć się języka obcego. Istnieje także sporo programów, które niekoniecznie stosują dobre metody nauczania oraz powtarzania materiału. Niezależnie od tego, którą aplikację ściągniesz, podstawową kwestią jest regularne powtarzanie wyrazów oraz poszczególnych ćwiczeń.

Aplikacje takie jak Duolingo czy Babbel pomogły wielu użytkownikom utrwalić swoją wiedzę językową, a nawet zainspirowały niektóre osoby do rozpoczęcia nauki kolejnego języka. To także doskonały sposób na zapoznanie się z podstawami danej mowy i obowiązującymi zasadami gramatyki.

Samodzielna nauka wyłącznie za pomocą aplikacji na smartfonie raczej nie zagwarantuje Ci pełnego opanowania żadnego języka, ale stanowi doskonały suplement dla innych, bardziej rozbudowanych metod samodzielnej nauki, takich jak kurs internetowy czy książki z ćwiczeniami.

 

Ucz się słownictwa – mądrze  

Rozbudowywanie zasobu znajomych wyrazów to jeden z podstawowych aspektów nauki języków obcych. Bez tego, nie uda Ci się w pełni zapanować nad językiem i komunikować się z innymi ludźmi za jego pomocą. Jednak aby przyswajanie wyrazów było zajęciem, do którego będziesz wracać każdego dnia z odpowiednią motywacją i zaangażowaniem, musisz robić to umiejętnie.

Bezmyślna nauka obszernych list ze słówkami w danym języku to jeden z najgorszych sposobów na zapamiętanie i pełne zrozumienie tych wyrazów. Niestety, w większości placówek edukacyjnych ta metoda wciąż wiedzie prym – myślę że każdy kiedyś musiał “wkuwać” nieskończone wręcz listy nieznanych słówek na pamięć jedynie w celu zdania kartkówki. Ten sposób nauki sprawi, że zapomnisz prawie wszystkie wyrazu tuż po zaliczeniu testu.

Mądre sposoby na powtórki słownictwa zazwyczaj składają się z regularnych sesji, które nie powinny trwać dłużej niż dziesięć minut. Powinny one odbywać się kilka razy dziennie – częste powtarzanie krótkich list zwiększy szansę na efektywne zapamiętanie większych ilości wyrazów na stałe.

W moim przypadku najlepiej sprawdzają się listy dziesięciu słówek, ale możesz dobrać sobie więcej lub mniej, w zależności od Twoich umiejętności i wolnego czasu – najważniejsze, aby nie przytłoczyć się ilością materiału.

szybka nauka jezykow

Określ wyraźne cele 

Ta rada może wydawać się zbyt oczywista na pierwszy rzut oka. Przecież już masz wyraźny cel – nauczyć się języka obcego! To rzeczywiście jest wyraźny cel, do którego powinieneś dążyć. Problem w tym, że jest on zbyt długoterminowy – trudno jest nieprzerwanie podążać do osiągnięcia, które z każdym dniem wydaje się oddalać coraz bardziej.

Nauka języka to bardzo, bardzo długi proces. Jeżeli nie postawisz sobie bardziej krótkoterminowych celów, które będziesz w stanie osiągnąć w kilka tygodni lub kilka miesięcy, Twoja motywacja prędko nie wygaśnie – każde osiągnięcie popchnie Cię w kierunku kolejnego, co z kolei coraz bardziej przybliży Cię do głównego celu, czyli stuprocentowego opanowania języka obcego!

Nauka języków jest trochę jak długodystansowa piesza wycieczka – nie przejdziesz kilkuset kilometrów piechotą bez wielu przystanków po drodze. Musisz przecież zatrzymywać się na posiłki, czy też żeby się po prostu przespać. Inaczej nie zajdziesz za daleko.

Krótkoterminowe cele podczas nauki języka to właśnie takie przystanki na drodze do sukcesu. Może to być na przykład opanowanie pewnej ilości słów w danym okresie, czy też przeprowadzenie rozmowy na wybrany temat w języku, którego się uczysz. Możliwości jest wiele, a najważniejsze jest to, żeby Twoje cele wydawały się osiągalne niezależnie od etapu, na którym się znajdujesz.

szybka nauka jezykow obcych globus

Wyjedź do kraju, którego języka się uczysz

Ten punkt oczywiście jest uzależniony od Twoich możliwości finansowych oraz innych osobistych zobowiązań – w końcu nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd do obcego kraju w celu poćwiczenia języka.

Jeżeli jednak masz środki, które jesteś w stanie przeznaczyć na wyjazd do kraju, z którego Twój wybrany język się wywodzi, zrób to kiedy tylko nadarzy się okazja. Jeżeli aktualnie studiujesz, zorientuj się, czy Twoja uczelnia nie umożliwia wyjazdu na wymianę studencką do takiego państwa. Jeśli osiągasz wystarczająco dobre wyniki w nauce, Twoja szkoła może nawet zapłacić za Twoją wyprawę w ramach stypendium naukowego.

Niezależnie od tego, jak zorganizujesz wyjazd do ojczyzny języka, którego się uczysz, dłuższy pobyt w tym miejscu to gwarancja progresu. Nowe słowa będą wpadać Ci do głowy podczas każdego spaceru po mieście, a rozmowę będziesz trenować co chwila, w każdym sklepie, kiosku czy innym miejscu spotkań.

Każda interakcja stanowi nową, niepowtarzalną lekcję języka, a każda napotkana osoba może nauczyć Cię unikalnych mankamentów językowych, których nie poznasz za pomocą oficjalnych materiałów edukacyjnych.

Ta metoda przyspieszonej nauki języka jest podobna do otaczania się językiem za pomocą filmów czy seriali, z jednym podstawowym wyjątkiem. Przy okazji wyjazdu za granicę, w pełni integrujesz się z nowym językiem. Każdy uliczny szyld, gazeta w kiosku czy osoba napotkana na ulicy z niego korzysta, przez co jesteś skazany na korzystanie z danej mowy.

Wyjazd w celu nauki nowego języka to nie tylko dobry sposób na przyspieszenie całego procesu. To także niezwykłe doświadczenie życiowe, które poszerzy Twoje horyzonty i otworzy Twój umysł na nowe doznania i pomysły. Poznasz wielu niezwykłych ludzi, a niektórzy z nich mogą nawet okazać się przyjaciółmi na całe życie!

Anna Zwolinska

Dodaj komentarz