Szybka nauka słówek – 5 sposobów, o których nie nauczysz się w szkole

Szybka nauka słówek – każdy lingwista będzie miał swoje zdanie co do najlepszej metody utrwalania wyrazów. Na liście tych metod raczej jednak nie zauważysz tradycyjnych, długich list słówek, z którymi przecież zawsze (przynajmniej ja) uczyłam się w szkole. Im więcej słówek było do zapamiętania, im dłuższa była lista – tym poziom respektu i powagi wzrastał. Szkoda tylko, że słówka nie zostawały w głowie…Poznaj 5 sposobów, które pozwolą Ci szybko nauczyć się słówek – i ich nie zapomnieć. 

Szybka nauka słówek, czyli co tu zrobić, by się nie narobić

Budowanie słownictwa to fundamentalny aspekt nauki języków obcych. Rozwój leksykonu jest równie istotny podczas posługiwania się Twoim językiem ojczystym – będziesz wtedy brzmieć bardziej wyrafinowanie, a ludzie potraktują Cię poważniej.

Oczywiście, jak ze wszystkim w życiu, nie należy przesadzać z używaniem długich i skomplikowanych wyrazów podczas swobodnej rozmowy. Bardzo łatwo rozpoznać, że ktoś strasznie się wysila i próbuje brzmieć jak erudyta. Najlepiej jest stale poszerzać swoją wiedzę w zakresie słownictwa i stopniowo wdrażać je w konwersacje, jeżeli oczywiście pasują do kontekstu i tematyki rozmowy.

Osobiście uważam, że niezależnie od tego, jaką formę nauki wybierzesz, najważniejsze, aby nie “przeładować” mózgu nadmiarem słów i zwrotów, które potem bardzo trudno zapamiętać.

To dosyć popularny błąd, notorycznie popełniany przez mniej doświadczonych lektorów i nauczycieli języków obcych, nawet na renomowanych uczelniach. Skutkami takiego podejścia może być przemęczenie oraz zniechęcenie do dalszego zapoznawania się z wybranym językiem.

W moim zestawieniu jest 5 sposobów na szybką naukę słówek, które stosuje odkąd opuściłam mury uczelni. Przygotowałam je właśnie z myślą o uczniach i studentach pokrzywdzonych przez chłodne, akademickie podejście do poszerzania słownictwa, aby udowodnić, że istnieją sposoby na szybką, przyjemną i efektywną  naukę słówek!

najlatwiejsze jezyki swiata

#1 sposób na szybką naukę słówek – “wyłapywanie” z tekstu  

To jedna z najbardziej “biernych” metod nauki wyrazów, a zarazem jedna z bardziej skutecznych. Przyda Ci się szczególnie, jeżeli jesteś już na bardziej zaawansowanym poziomie nauki języka – początkujący nie znają go na tyle, by zrozumieć kontekst dłuższych tekstów.

Sama metoda jest dziecinnie prosta – czytając tekst w wybranym języku, “wyłapujesz” słówka, których nie znasz i zapisujesz je na kartce lub w osobnym pliku. Po zakończeniu czytania wracasz do swojej listy i znajdujesz definicje zarejestrowanych słów. Mogą to być także tłumaczenia na Twój język ojczysty, aczkolwiek nie jestem fanką takiego rozwiązania – lepiej jest starać się zrozumieć wyrazy za pomocą definicji w języku, którego się uczysz. Tym sposobem szybciej nauczysz się rozumować w danym języku oraz stopniowo przestaniesz polegać na swojej ojczystej mowie podczas nauki.

Korzystając z tej metody, najważniejsze jest, aby wybierać teksty podobne do tych, po które sięgnęli byście w czasie wolnym, dla rozrywki. Niezależnie od tego, czy są to książki, czy artykuły w internecie, łączenie przyjemnego z pożytecznym to sedno tej metody.

#2 sposób na szybką naukę słówek – selektywna nauka 

Nie musisz znać wszystkich słów w danym języku aby komfortowo, a nawet biegle się nim posługiwać. Gdyby tak było, mielibyśmy na świecie znacznie mniej poliglotów. Aby szybciej uczyć się wyrazów, naucz się wybierać te, których najbardziej potrzebujesz w codziennym życiu.

Nie musisz znać wszystkich synonimów każdego słowa, aby płynnie rozmawiać w wybranym języku, czy też zdać egzamin na wysokim poziomie (oczywiście, szeroki zasób słownictwa przyda się w przypadku egzaminu). Faktem jest, że większość rodzimych użytkowników jakiegokolwiek języka na świecie nie ma zbytnio rozbudowanego słownictwa – ludzie uczą się nowych wyrazów przez całe życie.

Przykładowo, słowniki języka chińskiego liczą sobie aż 85,568 wyrazów, jednak tylko tysiąc słów trafiło do codziennego użytku! Rozpoznając 2,500 chińskich znaków, znasz ten język lepiej niż przeciętny obywatel Chin!

Perfekcjonizm może okazać się przydatny w wielu dziedzinach życia, jednak nauka języków obcych nie jest jedną z nich – skup się na opanowaniu wszystkich niezbędnych wyrazów, a dopiero potem zacznij poszerzać swój leksykon.

#3 sposób na szybką naukę słówek – pamięciowe sztuczki 

Ludzki umysł jest naprawdę niesamowity, a jego możliwości sięgają znacznie dalej niż mogłoby się wydawać. Tak samo jest z zapamiętywaniem. Korzystając z odpowiednich metod i technik pamięciowych, będziesz w stanie zarejestrować znacznie więcej informacji, niż za pomocą standardowego powtarzania.

Jedną z bardziej rozpowszechnionych “sztuczek”, przydatnych w zapamiętywaniu nowych wyrazów jest tworzenie akronimów. Przykładowo, ucząc się polskiego, musisz przyswoić słowa: szafa, łajdak, okienko, interpunkcja, kaloryfer. Zamiast bezmyślnego powtarzania tych wyrazów w zestawieniu z definicjami, możesz stworzyć prosty akronim: SŁOIK. Pierwsza litera każdego słowa jest zawarta w tym skrócie. Dodatkowo, możesz sobie także wyobrazić rzeczywisty, szklany słoik, do którego “wsypane” są powyższe wyrazy.

Wyżej opisana technika może początkowo wydawać się myląca – przecież tworząc akronim i wyobrażając sobie abstrakcyjne koncepty związane z wyrazami, zmuszam się do zapamiętywania większej ilości informacji! Nie do końca. Tworzenie akronimów można porównać do kompresowania plików przez komputery osobiste – system tworzy “paczkę”, która zawiera dużą ilość plików, skompresowanych tak, aby zajmowały mniej miejsca na dysku. Tak samo jest z akronimami – “słoik” to paczka, która odwołuje się do pięciu różnych wyrazów. Kreowanie abstrakcyjnych konceptów dla większej ilości słów do zapamiętania sprawia więc, że zapamiętasz je szybciej – w końcu będą okupować one mniej miejsca w Twoim mózgu!

#4 sposób na szybką naukę słówek – umiejętne powtórki 

Niezależnie od tego, na jaką metodę nauki słówek się zdecydujesz, nie sposób uniknąć konieczności powtarzania starego materiału – bez tego większość opanowanego materiału pójdzie w zapomnienie!

Aby powtórki nowo nauczonych wyrazów były skuteczne, powinny odbywać się regularnie i według określonych przez Ciebie zasad. Na przykład, jeżeli postanowisz sobie, że każda sesja powtórkowa będzie składać się z dziesięciu wyrazów, trzymaj się tej liczby. Systematyczność jest bardzo ważna w nauce języków – pomoże Ci zorganizować materiał.

Jednym z najpopularniejszych błędów podczas codziennego powtarzania materiału jest przerabianie zbyt wielkiej ilości materiału. Jeżeli chcesz nauczyć się większej ilości słów, rozbij ją na segmenty i ustal sobie plan działania. Przykładowo, postanów sobie powtarzanie pierwszej części długiej listy wyrazów o porankach, a drugiej – wieczorami. Pamiętaj jednak o częstym zmienianiu pór, w których uczysz się danych słów. Kojarzenie słówek z wybraną godziną może skutkować w trudnościach w przypomnieniu sobie pewnych zwrotów w zależności od aktualnej pory dnia.

Jeśli uważasz, że brakuje Ci dyscypliny do codziennej nauki określonej liczby wyrazów, i że nie będziesz w stanie samodzielnie zmusić się do regularnych powtórek, zawsze możesz skorzystać z kursu internetowego, który korzysta z inteligentnych metod powtarzania, i będzie Ci o tym przypominał za pomocą powiadomień lub wiadomości e-mail.

szybka nauka slowek

#5 sposób na szybką naukę słówek – aplikacje do nauki słówek 

Podobnie jak w większości dziedzin życia codziennego w XXI wieku, tak i w nauce słówek największą pomocą może okazać się technologia. Znajdziesz mnóstwo aplikacji, które pomogą Ci w zapamiętaniu większej ilości wyrazów w krótszych odstępach czasowych. Zobacz tutaj: „Aplikacje do nauki słówek”.

Zdecydowaną zaletą korzystania z aplikacji mobilnych w celu powtarzania zbiorów wyrazów jest to, że możesz organizować sobie sesje powtórkowe w dowolnym miejscu, i o dowolnej porze, na przykład podczas podróży pociągiem lub autobusem. Ponadto, pomoże Ci to bardziej produktywnie wykorzystać czas spędzony przed ekranem telefonu – każdy z nas niesamowicie często sięga do kieszeni po smartfona, nie do końca wiedząc, po co tak naprawdę chcemy go wyciągnąć.

Jeśli każde takie mimowolne odblokowanie telefonu przeznaczysz na otwarcie aplikacji do nauki i powtórkę słownictwa, błyskawicznie będziesz zapamiętywać kolejne zestawy wyrazów. Wbrew pozorom, umiejętne wykorzystanie krótkich chwil wolnego czasu jest tak samo istotne w nauce języków obcych, co długie sesje z nauczycielem, czy kursem online.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie aplikacje językowe są sobie równe. Zanim zdecydujesz się na jedną opcję, warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników i recenzjami online, aby przekonać się, czy wybrany program to rzeczywiście najlepsza opcja dla Ciebie. Całe szczęście, większość z nich jest dostępna do pobrania za darmo, także możesz bezproblemowo wypróbować kilka z nich przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 

Anna Zwolinska

Dodaj komentarz